Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Windows Phone 7.x a 8 - co z aplikacjami?

Windows Phone 7.x a 8 - co z aplikacjami?

Q! 21 Czerwca 2012 09:02

0 0

Microsoft oficjalnie potwierdził, że wszystkie aplikacje napisane dla Windows Phone 7.x będą kompatybilne z Windows Phone 8. Co jednak ze wsparciem wstecznym? Tutaj nie ma dobrej wiadomości.

Microsoft zaprezentował kolejną wersję swojej platformy mobilnej, Windows Phone 8. Wprowadza ona szereg nowości, o których szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Pozostaje jednak pytanie, co stanie się z aplikacjami, które powstawać będą dla nowego systemu? Czy uruchomią się na starszej wersji systemu, czyli WP7.x? Odpowiedź brzmi: NIE.




Wszystko za sprawą jądra Windows Phone 8, NT, które będzie bardzo zbliżone do tego z biurkowej wersji systemu, ale zupełnie inne od tego, które znajduje się w systemie Windows Phone 7.x. Oznacza to, że aplikacji napisane dla WP8 nie będzie można uruchomić na telefonach z WP7.x.

O tym, na co mogą liczyć aktualni użytkownicy Windows Phone 7.5 Mango, szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Microsoft, wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7. ~a_lex  2012-06-21 09:42:15  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

    Ja widzę też pozytywy - "jądra (...) które będzie bardzo zbliżone do tego z biurkowej wersji systemu," - to chyba dobrze, że na telefonie będzie w końcu prawdziwy system zbliżony do komputerowego? Także lepiej że jest tak, niżby pozostać przy starym jądrze. Szkoda że nie ma oficjalnych, ale może będą nieoficjalne aktualizacje do WP8 dla starych urządzeń.

  • 0

    8. ~Longman  2012-06-21 09:52:28  host: acux203.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na co mogą liczyć obecni użytkownicy WP? Na wodę po ogórach, hehe. Na pewno przysporzy to mobilnym okienkom popularności.

  • 0

    9. ~Artur  2012-06-21 09:55:40  host: host-192-162-95-254.derkomnet.pl

    Developerzy dostaną narzędzia, które mają im ułatwić port z C++ na C#. Pewnie z czasem nowe aplikacje nie będą się pojawiały na WP7.*, ale zanim do tego dojdzie minie ponad rok, a wtedy już będziemy zmieniać telefony

  • 0

    10.  2012-06-21 10:00:40

    @Q! Ale ją nie usprawiedliwiam działań MS więc o co Ci chodzi? WP8 to nie jest wbrew pozorom następca WP7 tylko inny system. Trudno więc żeby aplikacje z WP8 działały na WP7.5. Pozostaje mieć nadzieję, że WP7.5 pozostanie systemem dla tańszych urządzeń. Identycznie sytuacja wygląda u Samsunga i bada OS. Systemy dla takich S533 i s8500 wyglądają tak samo. Nazywają się tak samo a są zupełnie inne. A i s533 nie obsługuje aplikacji z s8500. Co nie zmienia oczywiście faktu, że obecni właściciele urządzeń z WP7 mają pełne prawo czuć się oszukani.

  • 0

    11.  2012-06-21 10:07:11

    @Maniiiek - a gdzie ja takie coś napisałem? Chodzi o to, że ZU spojrzy na WP7.8, a później na WP8 i zobaczy *dokładnie* to samo. A później wytłumacz mu, że telefon kupiony 3 miesiące wcześniej jako nowość nie uruchomi tej czy innej aplikacji.

  • 0

    12. ~zawi  2012-06-21 10:08:15  host: 217.153.180.58

    Q!,w androidzie wszystko działa? Nie bądź zabawny. Pierwszy lepszy przykład: Google Chrome w wersji na komórki do działania wymaga androida 4.0...

  • 0

    13.  2012-06-21 10:14:19

    @11 W bada OS sytuacja wygląda identycznie. Oczywiście, że nie należy pochwalać tego co robi MS, ale Ty ganisz jedno a przemilczasz drugie. Jeśli o % udział na rynku idzie to bada OS ma większy od WP.

  • 0

    14. ~Miro  2012-06-21 10:14:55  host: ip-89.171.102.147.static.cdpnetia.pl

    to jeszcze napiszę jedną ciekawostkę która doda smaczku całej sytuacji, jestem developerem jednej z popularniejszych aplikacji na wp7 - sytuacja powtórzy jak z przejściem z 7 na 7.5 (tzw. Mango). Odwiedzi nas przedstawiciel microsoftu obiecując złote góry za wbudowanie w aplikację rzeczy obsługiwanych tylko przez 7.5 (kafelków i innych pierdół) ... oczywiście użytkownicy starej wersji zostaną na lodzie. Coraz większe mdłości mam jak myślę o tej platformie.

  • 0

    15.  2012-06-21 10:15:45

    Ja to się dziwię ludziom, którzy teraz bronią zachowania Microsoftu. Zamiast spuścić na nich falę krytyki, że telefony które dopiero co weszły na rynek nie będą już wspierane, to grupa osób znajduje teraz dziesiątki usprawiedliwień. Nie, nie ma żadnych usprawiedliwień dla takiego zachowania. I nic dziwnego, że taki operator jak TMobile wycofuje się ze sprzedaży takiej Lumii, bo to jest niepoważne zagranie producenta.

  • 0

    16.  2012-06-21 10:20:04

    @zawi - wymieniłeś całą jedną, ja wymieniam *całą* bazę aplikacji dedykowanych WP8. Spójrz też na komentarz @Miro i zastanów się nad podobną analogią przy WP8. Powód? Wzrost sprzedaży słuchawek z WP8.

  • 0

    17. ~Piotr  2012-06-21 10:25:36  host: dfz72.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Oglądałem wczoraj konferencje i nie wiem skąd autor z taką pewnoscia pisze tego newsa. Nikt wczoraj tego otwarcie nie powiedział. Dopuki MS nie pokaże SDK to możemy tylko przypuszczać.

  • 0

    18. ~mnb  2012-06-21 10:27:20  host: ip-51-9.zax.pl

    Ja już wiem jaki będzie mój następny telefon. Coś za przysłowiową stówkę, byle można z niego dzwonić i wysyłać smsy. Już mi się chce rz.y.g.a.ć smartfonami.

  • 0

    19. ~MasterMind  2012-06-21 11:38:36  host: public-gprs504062.centertel.pl

    Co do numeru 18. Zgadzam się w pełni. Dla mnie mogłyby powrócić czasy Sony K700i .... I mówię to szczerze.

  • 0

    20.  2012-06-21 11:44:18

    @16 ale to co Miro opisuje nie jest ani trochę sytuacją analogiczną. Nie zapominaj, że wszystkie modele z WP7 dostały aktualizacje. Więc tak na dobrą sprawę nie wiadomo jak się MS teraz zachowa.

  • 0

    21. ~Relogeiro  2012-06-21 12:14:55  host: host-n1-123-61.telpol.net.pl

    Trochę M$ przegiął... Przykład Apple i iOS - urządzenia są dosyć długo wspierane - leciwy już iPhone 3GS otrzyma aktualizację do iOS 6 pomimo że wersja systemu będzie maksymalnie okrojona - jednak będzie. Microsoft mógł zrobić coś podobnego - wydać WP8 dla obecnej i poprzedniej generacji słuchawek, jednak w wersji np Lite - Brak NFC, slotów na karty pamięci czy rozdzielczośći 720p i dwurdzeniowych procesorów są oczywistymi oczywistościami, jednak na chwilę obecną sytuacja wygląda tak jakby aktualizacja do Windows Phone 7.8 była dana na odczepkę - "Macie nowe kafelki i się cieszcie". Nie wierze że nowe jądro systemu jest przygotowane tylko i wyłącznie z myślą o multicore'ach. Jeżeli mówimy o Androidzie 4.0 - fakt aktualizacja (a z tym kompatybilność niektóych aplikacji - na tą chwile aplikacje na tablety i launchery usprawniające ICS...) jest niedostępna dla wielu smartfonów, aczkolwiek M$ poszedł podobną drogą jak Apple i sam dostarcza aktualizację do słuchawek z WP, więc ich zagranie jest dość mało zrozumia.łe

  • 0

    22. ~Relogeiro  2012-06-21 12:20:09  host: host-n1-123-61.telpol.net.pl

    Wybaczcie byka na końcu ;) Wracając jeszcze do Windows Phone 8 - Microsoft zrobił dość perfidną niespodziankę użytkownikom - wszyscy chcieli wielordzeniowców, kart pamięci i NFC, nowych kafelków czy usprawnionego multitaskingu - użytkownicy dostali niemal wszystko czego chcieli - pod warunkiem że wydadzą troszkę $$ i zakupią nowe komóreczki :)

  • 0

    23. ~  2012-06-21 12:47:41  host: 178.73.49.129

    Nie macie pojęcia o czym piszecie. Taktyka MS jest prosta, oczywista i mi się podoba. Oczekiwałem tego, że WP8 będzie miał nowe jądro, i każdy głupi wiedział, że nie dostaną go telefony już produkowane. Po drugie wszyscy oczekiwali większej integracji z systemem na desktopy i tak właśnie będzie. Oczekiwano też włączenia skype do systemu, obsługi kart i nfc i tak też będzie. Nim to jednak pojawi się masowo na rynku to minie sporo czasu, a w tym czasie mamy jeszcze aktualizację z Mango do Tango i później do 7.8. Do do samych aplikacji to na razie nic konkretnego nie wiadomo oprócz tego, że co będzie na tablecie to będzie na telefonie i xbox. Moim zdaniem to hit. Poza tym co roku miliony ludzi wymieniają komputery i telefony, a coraz więcej osób ma tablety. Strategia MS nie jest na 3 miesiące tylko na dłużej. Zważywszy na fakt jak W7 wypiera XP to wiadomo jaki będzie rynek. Zyska też na tym Nokia, która dostanie kasę z każdej licencji na W8 czy WP8 za udostępnienie swoich aplikacji. Sytuacja w WP7 jest taka sama jak z Vistą. Wypuścili na rynek po czym stwierdzili, że to jednak nie to i damy nowe. Tyle, że znacznie lepsze. To trochę naganne, ale skuteczne. W końcu jak ma się tylu testerów trudno nie zrobić czegoś porządnego.

  • 0

    24.  2012-06-21 13:23:12

    @23 co nie zmienia faktu, że obecni właściciele urządzeń na WP mogą czuć się oszukani.

  • 0

    25. ~dihdo  2012-06-21 15:02:40  host: public-gprs191460.centertel.pl

    A jakby MS WP7.8 nazwał 8 lite to wszyscy byliby zadowoleni.. Mimo,ze funkcjonalnie nadal będzie to 7.8 :]

  • 0

    26. ~  2012-06-21 15:59:15  host: 178.73.49.129

    24. Mogą, ale czy ktoś obiecywał aktualizację do WP8. Trochę nawalili ale po MS można się tego było spodziewać, że postąpią jak z Vistą. Pomimo wszystko uważam, że idą w dobrym kierunku. Osobiście pasuje mi i WP7.5, a co pokaże 7.8 to zobaczymy. Nie jest mi jednak konieczny. Ważniejsze dla mnie jest poprawne działanie i płynność, a tego nie można odmówić WP7/Tango. Na razie jednak nie wszyscy mają Tango, a co dopiero myśleć o kolejnej edycji. Tak czy inaczej podobno aktualizacjami interesuje się garstka, a reszta kupuje telefon i jest na tej samej wersji oprogramowania przez 2 lata umowy. Potem kupują nowy.

Dodaj swoją opinię