Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Windows Mobile w Nokiach

Windows Mobile w Nokiach

LuiN 7 Lutego 2008 18:35

0 0

ms nokiaMicrosoft prowadzi rozmowy z Nokią na temat produkcji przez Nokię telefonów w mobilnym Windowsem.



Microsoft Windows Mobile nie jest produktem, który odniósł sukces na tak szeroką skalę, jak planowali to programiści Microsoft-u. Porównanie z telefonami z Symbianem, urządzeniami Blackberry, czy z ostatnim produktem firmy Apple, nie daje Microsoft-owi powodów do dumy.




John Starkweather, dyrektor marketingu mobilnych rozwiązań biznesowych Microsoftu, potwierdził, że były prowadzone rozmowy z Nokią na temat miejsca dla telefonów z oprogramowaniem Microsoftu, obok telefonów z Symbianem, w nowym portfolio Nokii. Jednocześnie podkreślił, że w wielu dziedzinach programiści obu systemów operacyjnych borykają się z tymi samymi problemami i współpraca mogłaby zaowocować nowymi, interesującymi rozwiązaniami, korzystnymi dla obu platform.

Nieoficjalne rozmowy, nie poskutkowały jeszcze podjęciem wiążących decyzji przez obie firmy.

Źródło tekstu: IntoMobile, wł     

Dodaj do:
w sumie: 35
  • 0

    16. ~PingNoMore  2008-02-07 22:15:18  host: public-gprs71450.centertel.pl

    @15-Microsoft już pracuje nad WinMobile 7(rozwinięcie wersji 6) i 8 (całkowicie nowy system)

  • 0

    17. ~issa  2008-02-07 22:18:30  host: inet20908ng-3.eranet.pl

    Ha , ***Longman , może i rzeczywiście Microsoft i Nokia (Symbian) chcą zakopać topór wojenny w obawie przed Google i jego Androidem. Tak jak Microsoft próbuje przejąć Yahoo i powalczyć o rynek reklamy zdominowany przez Google (ponad 70% podobno) , tak i faktycznie alians systemowy może mieć w zamyśle konkretnego wroga.

  • 0

    18. ~issa  2008-02-07 22:21:49  host: inet20908ng-3.eranet.pl

    ***Ping - no looknąłem na specyfikację ma jakiś anti-shake (to coś z McDonalda?;-) i system detekcji twarzy , ogólnie full wypas , co tu ukrywać i całkiem znośna cena w okolicach 2 tysięcy. Ja mam na razie e90 i poza dotykową Nokią , raczej nic innego mi po głowie na razie nie chodzi , jeśli tylko OperaMobile 9.5 będzie hulała na Nokii to przez nastepne dwa lata niczego mi do szczęscia brakować nie będzie. e61 jako dodatkowy telefon , do tej pory sprawdza się znakomicie , a już jej stuknęlo 18 miesięcy.

  • 0

    19. ~Longman  2008-02-07 22:33:06  host: did156.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @issa, dla mnie jest oczywiste że poważniejsze ruchy MUSZĄ się zdarzyć w najbliższych dwóch-trzech latach, bo po prostu jest zbyt wielu kandydatów do torcika, a sam torcik już tak bardzo nie urośnie (kończą się rezerwy proste i zbliża się nasycenie rynku, ludzie bedą tylko wymieniac urządzenia które już mają) więc będą przepychać się łokciami. Jednocześnie, coraz większy nacisk jest na bezprzewodowośc i intuicyjność użytkowania. Kto tego nie zrobi ten zostanie zmarginalizowany i będzie sobie istnieć na peryferiach. Notabene, w braku intuicyjności upatruje piętę achillesową mobilnych systemów windowsowych - sam mam HTC Tornado (z modowanym WM6 z XDA Developers) i przyznam, że ustawienie wszystkich parametrów (MMS, GPRS, etc.) to mordęga. Myśle, że to jest zwiazane z tym co pisałeś - to system dla Amerykanów przynajmniej w tym sensie, że tam numer telefonu jest przypisany do telefonu (nie karty SIM, która często nie występuje - np. w Verizonie), więc os jest dopiłowany pod jednego operatora (u nas tak robi Orange z brandowanymi telefonami). Europejczyk bardziej żongluje telefonami, więc i oes musi być dużo bardziej elastyczny.

  • 0

    20.  2008-02-07 22:59:53

    issa: z calym szacunkiem (napisalbym Ci na gg, ale Cie nie ma teraz ;P), rozroznij prosze powaznie WM Classic (SmartPhone Edition) i Professional (palmfony etc. z ekranem dotykowym), bo troche ekhem bredzisz - aka rozmijasz sie z prawda, zeby ujac to mniej kolokwialnie ;) WM na SmartPhone'ach nie jest najszczesliwszym wyborem - szczegolnie w przypadku firm niekoniecznie specjalizujacych sie w tej niszy, jak Samsung. Proponuje wziac do reki cos ze stajni HP, Asusa, HTC... i nie tylko. Co absolutnie nie zmienia faktu, ze jak dotad WM jest nisza zajmujaca mniej miejsca, niz Symbian. Co nie znaczy, ze gorsza... :) (po kontakcie dawno temu z obydwoma platformami glosze smialo wszem i wobec, ze wrecz odwrotnie). Co do gazety: troche bezedurki, bo Psiony mialy przez bardzo dlugi czas wlasny system... moim zdaniem nawet lepszy w niektorych aspektach od Symbiana :) (uzywalem Psionow 3ki i 5tki P) Uzywalo sie tez produktu Casio - Casiopei - takze udanej konstrukcji, IMHO. Ale to juz dawne czasy, sporo osob ma prawo nie wiedziec zupelnie OCB w tutejszym gronie. Tymbardziej, ze to byly tylko i wylacznie PDA, bez modulu telefonicznego (ale z obsluga zdalna m.in. faxow :) I prosze nie generalizuj i nie wrzucaj do jednego worka z Moto (i moze jeszcze iPhonem, brakuje mi go w zestawieniu ;), ze WM jest produktem stricte amerykanskiego myslenia - dla mnie jakos WM jest bardziej konfigurowalny (ze tak zapodam nowomowa; ) niz Symb., nie liczac jakiejs 10-ciokrotnie wiekszej ilosci program na WM i mimo wszystko - nawet przy zaj****** programami - wiekszej stabilnosci. Oczywiscie trzeba troche doswiadczenia, ale z Symbianem takze troche go trzeba. @Longman: swieta prawda, Android ma bardzo DUZE szanse na solidny i staly udzial w rynku. Oczywiscie pozyjemy, zobaczymy, ale wyglada niezmiernie obiecujaco (w kazdym razie na tej prezentacji "gPhone'a" ;) Ale z brakiem elastycznosci WM sie totalnie z drugiej strony nie zgodze. Pozdrawiam...

  • 0

    21.  2008-02-07 23:28:35

    ***Planet , ale dla mnie to nie ma znaczenia. Czy mam rozumiec ,ze bedzie gorszy i lepszy Symbian na zwykle telefony i z te z dotykowym ekranem? Bo taki podzial jest tu sugerowany jakoby ten Windows Profesional to bylo jakies maselko. Tylko gdzie tu jest sens? Moje doswiadczenie z Windowsem i zdaje sie z tresci artykulu nie tylkomoje jest fatalne i macanko ekranu tego nie zmieni. Natomiast kupujac s60 Touche bede mial swiadomosc , ze to ten sam doskonaly Symbian tylko ze zmodyfikowana obsluga. Podales przyklad Apple - wlasnie. Dlaczego ten telefon tak slabo sprzedaje sie w Europie? Bo europejczykowi nie wcisnie sie kitu jesli produkt nie jest zbudowany na solidnych podstawach? Bo europejczyk ma inne wymagania? Bo Apple stal sie zakladnikiem swojego sloganu "Telefon wymyslony od nowa" i inne firmy sa w stanie trafic w kazda nisze z klawiatura , dotykowym ekranem , czy otwieranymi kombinacjami slide , clamshel itp , zas Apple Fon zawsze bedzie taki sam , na dodatek w wymuszony sposob pseudoelitarny z niewymienna bateria i ograniczeniami w dystybucji?

  • 0

    22. ~V  2008-02-08 00:15:27  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    @issa - serio, jeśli miałeś styczność tylko z WM dla smartphone i to w dodatku w wydaniu Szajsunga to naprawdę powinieneś posłuchać kolegi o nicku Planet, bo dobrze mówi. To tak samo jakby oceniać symbiana na podstawie Siemensa SX1 - ogólnie fajny, przynajmniej po przesiadce z SL45, ale niestabilność systemu i nieodebrane przez to ważne rozmowy do tej pory spędzają niektórym sen z powiek. A co do popularności to myślę że z tym jest trochę inaczej - w Europie najchętniej kupowaną marką jest, lub była, Nokia. Symbian jest tutaj tak popularny właśnie dzięki tej firmie, dzięki temu że miliony nabywców w Europie nie chcą nawet słyszeć o telefonach innych producentów i kupią Nokię bez względu na to jaki system operacyjny będzie miała. Popularność symbiana to po prostu przypadek, efekt uboczny popytu na Nokię. Gdyby zamiast tego instalowany był w nich WM, to symbian byłby teraz niszowym wynalazkiem wykorzystywanym przez niszowych producentów.

  • 0

    23.  2008-02-08 00:44:36

    issa: Uczepiles sie niepotrzebnie pierwszego zdania i nie przywiazales uwagi do reszty. A tak jak pisze V, Symbianowiec Symbianowcowi nierowny... i tak samo produkt z WM produktowi z WM nierowny (tak samo S40, S60, UIQ i inne pod-platformy). Przyklad z pierwszej reki: Eteny na tym samym systemie (WM Pro 6.0) sa awaryjne, wolne i sprawiaja mnostwo problemow, w przeciwienstwie do Tytana, ktory sprawuje sie juz znacznie lepiej (choc nie idealnie, ale idealnych urzadzen, jak wiadomo, nie ma). Podobnie np. SE P910i (albo N70) wyglada w porownaniu do Nokii N95 8 GB, ktora ostatnio mialem przyjemnosc sie bawic. Czasami decyduja speki (procesor, pamiec, uklad graficzny), ale czasami dopracowanie pod konkretny model telefonu (a czasami inne wzgledy, jak chociazby brand operatora czy kanalu sprzedazy). Symbian Symbianowi nierowny, czesto nawet w obrebie tej samej wersji. Moge jednak powiedziec (zeby Cie pocieszyc ;), ze na pewno WM jest bardziej zdywersyfikowany w obrebie 'kustomizacji' - czyli WM 6.0 Pro moze sie roznic dosc mocno od innego WM 6.0 Pro, mocniej niz Symbian (tak wynika z mojego doswiadczenia). I nie mowie nawet o np. sofcie Orange (tak powszechnie narzucanym przez tego operatora). Mysle raczej o dopracowaniu OSu pod dany model - np. Eten X800 czy Toshiba G900 ma duze problemy z firmwarem (sprawdzone empirycznie) i wymaga duzej ilosci latek (niezaleznie od aktualizacji ROMu). Poza tym wybacz - Symbianie na S60 DALEKO od bycia 'doskonalym'. Zaden OS nie jest doskonaly i nie bedzie, w Twoim przekonaniu lepszy jest Symbian, ja pozwole sobie miec inne zdanie :) A co do WM, to trafiles na kiepski model (im wiecej czytam, tym wiecej sie o tym przekonuje) i dlatego tez miales swiete prawo sie sparzyc. Ale oceniac cala platforme na podstawie jednego produktu - ba - w dodatku podproduktu... pomylka logiczna IMHO. To tak, jakbys powiedzial - wszystkie Samsungi ssa, bo Samsung SGH-i600 ssie. A przeciez swietnie wiesz, ze tak nie jest.

  • 0

    24.  2008-02-08 01:11:43

    Natomiast nie zgodze sie z V z tym, ze Symbian to produkt uboczny. Za tym OSem stoi gigantyczna machina marketingowa, niewiele mniejsza od WM ;) Poza tym, radze uwazniej przyjrzec sie firmie FOMA (o ile kojarze, jest rowniez operatorem :) Choc oczywiscie porownujac jej wytwory do najnowszej mysli techniczej dalekiego Wschodu, to mozna spasowac z miejsca ;), tak jednak modeli prezentuje prawie tyle, co Nokia. A oprocz Nokii (ktora faktycznie JEST bastionem Symbiana (reszta firm ma znikomy udzial w tym torcie) na rynku europejskim) tak naprawde SE lansuje tylko serie P (i od niedawna czesc W) oraz Samsung, ktory takze wszedl nieco do tej platformy, pozostale firmy wypuszczaja POJEDYNCZE modele. To tez o czyms swiadczy... dodam, ze mam kontakt z ta platforma od 9210i oraz 7650 poczawszy (potem m.in. 3650 i 3660 oraz N-Gage, dlugo uzywany 6600 (po czym skradziony :P), przejsciowo 9500, 7610, 6630 i 6680, koniec koncow jeszcze oddana E50, a poza tym stycznosc bezposrednia (i to bynajmniej nie epizodyczna badz krotka) z naprawde duza iloscia modeli (wszystkie z serii E, prawie wszystkie z N (70,73,76,80,90,91,92,93,93i,95,95 8GB) i niektore inne (N-G QD, 5700, 6110 Nav. i inne) - przewaznie prywatnie u klientow (firmy to prawdziwa kopalnia, ale tam czesto czasu nie ma... chyba, ze ktos pracuje w sobote :P). Z WM mam nieco obycie (uzywanych troche bylo, ale tylko pare bardzo dlugo, reszta to stycznosc 'po ludziach' - iPaq'i HP'ka, do dnia dzisiejszego lezy stara dobra h4150, troche produktow Gigabyte'a, Asusa, wczesniejsze i pozniejsze wyroby HTC (brandowane i nie), a ostatnio Eteny i Toshiby. Nie uzywalem Mio, co uwazam za hanbe, bo maja najlepsze GPSy jesli chodzi o te wbudowane :) Dawno temu kontakt z Palmami, ale prawie zapomnialem te czasy :) Minimalne obycie z BlackBerry (uwielbiam koncepcje maila, nie przepadam za urzadzeniami). Nie mialem stycznosci z produktami stricte na rynek US, np. Motki Q9 (bardzo tam popularnej - jednak to kolejny smartfon : P)

  • 0

    25.  2008-02-08 01:16:38

    Generalnie z moich doswiadczen wynika, ze dotykowy ekran jest na dzien dzisiejszy niezastapiony - ale musi isc za nim odpowiednia responsywnosc systemu. I tutaj jest pole do popisu, bowiem w stosunku WM 2003 SE czy FE, WM 5.0 (analogicznie 6.0) stanowi krok wstecz, jesli chodzi o predkosc dzialania. Takze nie chodzi o sam procesor, pamieci, uklad(y) graficzne... musi byc pod to zoptymalizowany ROM, sterowniki, oprogramowanie... etc. Nokia bedzie musiala zmierzyc sie z tym samym problemem, niezaleznie od tego, czy pozostanie calkowicie przy Symbianie, wprowadzi dodatkowe modele z WM, czy tez przesiadzie sie calkowicie (najmniej prawdopodobna opcja). No, dosyc tych wywodow. Czekam na reply ;)

  • 0

    26.  2008-02-08 02:23:42

    ***PLANET - FOMA to marka NTT DoCoMo, która oznacza japoński system W-CDMA (3G) oraz brand komórek produkowanych np. przez SE, Nokię i Motkę dla NTT DoCoMo (znawcy dostrzegą pewnie w tych modelach też innych producentów)http://www.nttdocomo.co.jp/english/product/foma/

  • 0

    27.  2008-02-08 08:24:56

    ***v - hmmm , ciekawy przyklad... Siemens SX1 i Samsung i600 to telefony z innej bajki , a Ty twierdzisz , sa one jakgdyby rownorzedne , ze wzgledu na badziewny system operacyjny. Dobrze to odzwierciedla faktyczne mozliwosci WinMobile... To po co Samsung pakowal tak fatalny wyrob do swojego najnowszego cacka? Zreszta Win 6.0 to to tez bieda z nedza , brat odkupil odemnie tego i600 i czym predzej go sprzedal , takze niewiedziec czemu totalnie rozczarowany. Zreszta Nokia i Symbian to takze full dodatkow bezposrednio z telefonu , od blogow , przez muzyke po NGage. A co moze zaoferowac WinMobile - swoje siermiezne aplikacje z komunikatem "program moze nie dzialac prawidlowo , bowiem zostal zaprojektowany dla innej wersji Windows". Co moze konkurowac z taka masa i gama wyrobow jak seria E i N , czy nawet 6120?

  • 0

    28. ~V  2008-02-08 15:40:12  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    @Planet #24 - ale co to ma wspólnego z europejskim rynkiem? Jak sam potwierdziłeś to Nokia jest praktycznie jedynym promotorem Symbiana na tym kontynencie i o to właśnie chodzi.

  • 0

    29. ~V  2008-02-08 15:43:05  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    @issa - motasz się trochę. Nie twierdzę że którykolwiek z tych systemów to badziew, tylko że te modele telefonów zostały akurat spaprane przez ich twórców. Zanim zaczniesz wydawać opinie, proszę pobaw się kilka dni konstrukcją innej firmy, np. HTC i koniecznie niech to będzie PPC a nie smartphone. Krótko mówiąc - piszesz wiele nie mając o tym pojęcia.

  • 0

    30.  2008-02-08 17:22:18

    Pisze o Windows Mobile , ktorego uzywalem przez kilka miesiecy , jesli WM 6.0 ma byc dodawany do Nokii to jak dla mnie nie ma to sensu , bo jest to fatalny system. Moze kiedys pobawie sie Pocket PC , ale jak do tej pory nie uslyszalem zadnych argumentow ktore mialyby mnie przekonac do zmiany zdania.

  • 0

    31. ~  2008-02-08 18:09:44  host: inet20909na-1.eranet.pl

    ***v - moze uscisle , bo mam teraz wiecej czasu. Nie zamotalem sie - napisales , ze wydawanie opinii o WinMobile na podstawie Samsunga wyposazonego w teg system , to jakby wyrabiac sobie zdanie o Symbianie na podstawie SX1. Technologicznie te modele dzieli przepasc , nowy WinMobile , nawet 6.0 w niczym mnie do siebie nie przekonal. Jak wiec mam to rozumiec? Na jakiej podstawie twierdzisz , ze nie wiem o czy mowie? Skad wiesz , ze te Nokie nie beda mialy WinMobile 6.0?

  • 0

    32. ~V  2008-02-08 18:46:49  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    @issa - ja nie zamierzam Cię do niczego przekonywać, będziesz chciał wiedzieć to sobie zorganizujesz PPC, ewentualnie nawet normalnego smartphona. Chciałbym tylko żebyś nie opluwał wszystkiego co ma związek z WM, bazując jedynie na podstawie kiepskiego Szajsunga.

  • 0

    33. ~  2008-02-09 17:52:36  host: dns230.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie znam japońskiego ale to coś bardzo mi się podoba http://www.nttdocomo.co.jp/product/easy_phone/simple/index.html

  • 0

    34. ~bananadj  2008-02-11 16:10:34  host: apn-232-175.gprsbal.plusgsm.pl

    Ciekawe, czy service pack1 do WM też przekroczy 0,5 GB ;>

  • 0

    35. ~Bercik  2008-03-30 19:39:44  host: dyc212.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam Pytanie . jak wgrac wm do noki zaniedlugo bede mial tel i chce to zrobic lecz nigdytego nierobilem i mam obawy ze cos zwle w telefonie :/ kupilem nokie 6120

Dodaj swoją opinię