Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Windows 95 w zegarku? Czemu nie

Windows 95 w zegarku? Czemu nie

LuiN 6 Października 2014 09:27

9 0

windows 95 on android wear devicem Windowsa 95 w telefonie widzieliśmy już lata temu, teraz przyszła pora na emulowanie komputerowych systemów na ekranach zegarków.




Choć komputerowe systemy operacyjne na ekranach smartfonów czy tym bardziej zegarków są właściwie nieużywalne, to jednak kolejne próby ich uruchamiania na urządzeniach mobilnych dają obraz tego, jak potężna stała się otaczająca nas elektronika. Gdy Windows 95 trafił na rynek, 15-calowy, kineskopowy monitor był luksusem, 16 MB pamięci RAM wystarczało do uruchomienia najbardziej rozbudowanych aplikacji, rozdzielczość SVGA (800 x 600 pikseli) pikseli nikogo nie gryzła w oczy, a 1 GB dysku twardego wydawał się niemożliwy do zapełnienia.


W filmie pojawia się Samsung Gear Live - pierwszy smartwatch Samsunga z systemem Android Wear. Choć urządzenie ma potężną specyfikację jak na potrzeby Windows 95 (512 MB pamięci RAM, dwa rdzenie 1,2 GHz - Snapdragon 400, 4 GB pamięci wewnętrznej), pamiętajmy jednak, że emulatory rządzą się własnymi prawami. W tym wypadku użyto emulatora systemu DOS (aDosBox), pod którym uruchomiony został instalator Windowsa. Niestety zastosowany emulator nie ma opcji zmiany wielkości udostępnionej pamięci RAM i Windows 95 ledwo uruchamia się na nim, a na włączanie dodatkowych aplikacji brakuje pamięci. Znając jednak życie, entuzjaści tematu szybko problem rozwiążą.


Zobacz: inne filmy z kategorii Oprogramowanie

Źródło tekstu: SmartWatch Apps, wł     

Dodaj do:

Tagi: android wear | windows 95

w sumie: 28
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11. ~wi  2014-10-06 11:01:30  host: google-proxy-66-249-81-103.google.com

    Ja kupiłem w telefon-zegarek z andkiem 4.4, na karte sim, rom 4GB,ram 512MB, slot na kartę micro sd do32GB, aparat 5 Mpix, bateria wystarcza na 72godz, słowem rewelacja. Można na nim instalować aplikacje z GP tak samo jak na telefonie:) więc niech te smartwach?e od sama (gear s jest fajny, ale strasznie drogi i bez sensu z tizen os), oraz ... lg, sony ?.sie schowają

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12.  2014-10-06 11:13:45

    @11 jaki?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13.  2014-10-06 11:14:55

    @10. PLANET: Hmmm, śmiem twierdzić że nie używałeś Visty. Używam równolegle na dwóch komputerach: Visty od ponad 6 lat, Win7 od blisko 4 - i moim zdaniem Vista wygrywa z 7 zwłaszcza ową pamięciożernością (i to zarówno RAM jak i HDD) - wyśmiewana Vista zachowuje się dużo lepiej niż 7.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    15. ~zulugula  2014-10-06 11:26:52  host: public-gprs516929.centertel.pl

    @3 prosty wygląd = prosty user

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    16.  2014-10-06 11:35:46

    SimplusowiecU - mówisz? Dyskusja o upodobaniach nie ma sensu - nie są obiektywne ;-) Mój syn korzystał z Visty i z Windy7 - no ma całkowicie inną opinię niż Ty o tych systemach. Ja nie jestem nowatorski, więc dopiero od roku używam innego niż XP systemu ;-) 32-bitowej "7" - ze względu na ograniczenia moich branżowych programów - nie nadążają jednak za nowościami "systemowymi" ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    17.  2014-10-06 11:41:21

    5, Ależ oczywiście, że Windows 95 działał na 16 MB pamięci RAM. Do odpalenia był nawet na 4 MB i Intel 80386DX 16 MHz. Sam się "doucz".

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18.  2014-10-06 11:55:32

    @13: używałem, używałem.. problemy ze sterownikami i WiFi zapamiętałem dość dobrze ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    19. ~  2014-10-06 12:08:10  host: ebb171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @17, potwierdzam. Sam miałem Pentium 120 MHz, 16 mega RAM, 850 Mega HDD i jakąś karte graficzną 0,5 mega. Win95 śmigał jak złoto, gry spod DOSa. Jedynie nie wyrabiał z MP3. Po 15-20 sekundach odtwarzania dostawał czkawki i trzeba było poczekać kilka sekund aż przemieli. Pamiętam, że ten sprzęt (to był rok 96-97) w Vobisie zapłaciłem z drukarką coś około 3800 zł. Dla porównania powiem, że wtedy litr ON kosztował około 1,30 zł.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    21.  2014-10-06 12:38:14

    20, na 16 MB pamięci RAM odpalałem płynnie pierwszego Unreala. Działał więc jak należy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    22. ~Marzenka  2014-10-06 12:39:55  host: public-gprs517478.centertel.pl

    17 Luin win95 w obu wersjach (pierwszej i B poprawionej) uruchamiał się na procku 386sx taktowanym 20mhz! za to minimalną pamięcią to było 4mb ramu.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    23.  2014-10-06 12:49:29

    @18, gdybyś w tym samym czasie, na tym samym sprzęcie co instalowałeś Vistę, zainstalował Windows 7 to miałbyś te same problemy ze sterownikami. Po prostu w7 miał o tyle łatwiej że drogę utorowała mu vista - podobne wymagania, podobne sterowniki itp. Natomiast Vista miała dużo wyższe wymagania niż jej poprzednik XP i w dodatku większość sterowników z XP nie działała na Viście, a do tego bez poprawek miała sporo błędów. Więc jak ktoś ją zainstalował na starym sprzęcie to potem narzekał. Sam pracowałem na obydwu systemach - na w7 w domu i Vista z SP2 w pracy i choć obydwa systemy miały swoje pewne wady i zalety to ogólny komfort pracy na obydwu był porównywalny. Tak samo było z Windows 2000 z SP4 i XP- oba systemy porównywalne, z tym że ten pierwszy został szybko uśmiercony przez brak wsparcia.
    Inaczej sprawa wygląda z w8, który nawet po modyfikacjach przywracających część funkcjonalności ze starszych systemów, mimo wszystko pozostaje mniej wygodny od nich.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    24. ~wi  2014-10-06 12:49:32  host: m069.class100.petrotel.pl

    @11 zgpax s8 :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    25. ~wi  2014-10-06 12:50:59  host: m069.class100.petrotel.pl

    @ 12 zgpax s8

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    26.  2014-10-06 13:29:10

    @23: zakładasz hipotetycznie, że 7mka byłaby w tym samym czasie co Vista, co jest raczej błędem logicznym. Pewnie by tak było - ale najpierw musieli przejść przez ciernie, żeby dojść do róż (dobra, nie do końca tak, ale wiadomo o co chodzi). Ja wiem, że stare sprzęty nie otrzymały od Visty za bardzo wsparcia - ale w tym momencie chodzi nie o to, jak to rozegrali wtedy, tylko jakie odczucia miał końcowy użytkownik w czasach Visty (w porównaniu do czasów 7mki, gdzie miał o wiele lepsze). Do tego nawet niektóre nowsze sprzęty nie dostały sterów. Najgorsze jednak i tak było WiFi, które w niektórych przypadkach po prostu nie szło współpracować - ile to się człowiek namęczył z konfiguracją, to szkoda gadać..

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    27.  2014-10-06 13:44:15

    22, Marzenka - pierwsze wersje ludzie odpalali na 386DX 16 MHz. 386SX to ekonomiczna wersja DX-a, nie w pełni 32-bitowa, która pojawiła się nieco później niż DX.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    28.  2014-10-06 13:55:22

    Po co komplikować coś, co może działać bez systemu operacyjnego? Dla mnie instalowanie os tam gdzie to zbędne jest sztuką dla sztuki, a nie realną potrzebą. Przy okazji - kiedyś powiedziałem, że nigdy nie będę jeździł Fiatem 126p i korzystał z Windows Vista. Słowa dotrzymałem. ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    29.  2014-10-06 14:36:06

    Mój pierwszy komputer był oparty o Windows 95 :), pamiętam jak miał 32MB RAMu i Mortal Kombat 4 nie chciał dobrze chodzić, dołożyło się pamięci by było 64MB i gra śmigała jak talala :).

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    30. ~rut  2014-10-06 16:10:44  host: 89-78-150-105.dynamic.chello.pl

    Niestety, XP z pakietem sterowników bije 95, jak i 98. Co do przewagi Visty nad 7... Bez komentarza. Mialem i jedno i drugie. O ile 7 płynnie radził sobie ze wszystkim, to Vista miała swoje dni. Windows 8 jest fajny, idzie się przyzwyczaić, ale wciskanie niektórych dodatków za pieniądze, zamiast za darmo do pro, to przesada. Zakładam że 10 też to dotknie, czyli chcesz wszystko to kup pro + dokup pro pack za kolejne pieniądze :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    31.  2014-10-06 23:52:03

    29 chyba 3dfx'a