Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Windows 10 z obsługą aplikacji z Androida?

Windows 10 z obsługą aplikacji z Androida?

LuiN 2 Stycznia 2015 12:35

7 3

Przed premierą nowej wersji platformy mobilnej Microsoftu, amerykański gigant rozważa różne scenariusze rozwoju sklepu z aplikacjami. W tym nawet umożliwienie instalowania aplikacji w wersji dla Androida.



Na koniec września Microsoft miał w swoich sklepach z aplikacjami łącznie 527 tys. aplikacji. 340 tys. z nich można było instalować na smartfonach, pozostałe przygotowano z myślą o tabletach z Windowsem. Znaczna część popularnych aplikacji jest dostępna dla Windows Phone, jednak trudno nie mówić o pewnych brakach jeśli liczby te zestawić z ofertami Apple App Store i Google Play, w których znajdziemy po 1,3 mln tytułów.




Teraz Microsoft szykuje się do startu kolejnej generacji Windows Phone, tym razem pod ujednoliconą dla wielu platform sprzętowych nazwą Windows 10. Firma dwoi się i troi by zainteresować twórców aplikacji, ale ma w zanadrzu też plan B - umożliwienie instalowania aplikacji przygotowanych dla Androida.

Scenariusz ten ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim użytkownicy kafelkowych smartfonów nie mieliby już żadnych opóźnień w kwestii dostępności aplikacji i jeden z argumentów przeciwników mobilnych okienek raz na zawsze by zniknął. Z drugiej zaś strony, mogłoby dojść do sytuacji, w której dodatkowe programy nie byłyby aż tak dobrze zoptymalizowane jak do tej pory, a deweloperzy rozleniwiliby się zupełnie i przestaliby tworzyć specjalne wersje aplikacji dla Windows Phone.

Źródło tekstu: ZDNet, wł     

Dodaj do:

Tagi: android | lumia | microsoft | windows 10 | windows phone

w sumie: 18
  • 0

    1. ~  2015-01-02 14:04:49  host: sirius.ccig.pl

    taki pomysł to raczej strzał w kolano. Jak zrobia system nie utrudniajacy twozenia aplikacji na niego, albo o podobnym sposobie pisania ich jak na andka, to zwyczajnie portowanie ich bedzie łatwiejsze i szybsze.
    Zgadzaja sie na taka opcje moim zdaniem sami powiedza ze nie am sensu inwestowac w ich system

  • -1

    2.  2015-01-02 14:07:15

    Znowu bezsensowne podniecanie się liczbą aplikacji... To naprawdę bez różnicy, czy jest tysiąc, czy dziesięć tysięcy latarek... Liczy się i powinno klienta interesować tylko to, czy na WP są wersje aplikacji, które zna z Androida i jeżeli są, to czy zachowują taką samą funkcjonalność. Nic więcej.
    Trudno uwierzyć w taki krok, przecież po czymś takim i zakładając (he, he), że aplikacje z Androida będą działać poprawnie na WP, wielu wydawców odpuści sobie wersje na WP... Jasne, MS będzie mówił, że natywne wersje będą działać lepiej, bo te z Androida raz, że będą musiały działać przez jakąś nakładkę żrącą zasoby, a dwa - mogą mieć znacznie większy apetyt na RAM (a tego w popularnych WP jest mało), ale co z tego... Wydawca wiedząc, że jego program na WP też będzie "działał", odpuści sobie wersje natywną. Nie rozumiem tego postępowania.

  • 3

    3.  2015-01-02 14:12:52

    BB dało taką możliwość i zyskali na tym, możliwe, że W10 też zyska.

  • 1

    4. ~  2015-01-02 14:14:38  host: sirius.ccig.pl

    @2 Dokładnie o tym mówie. Jescze rok temu MałoMiętcy mogli sie chwalic tym ze maja tyle i tyle aplikaji mniej ale maja je dobre i nie smieciowe. I tu lezy wielki plus WP, i to prawda jemu jest potrzebne sportowanie kazdej najpopularniejszej appki, i wiekszej ilosci gier i nei powinen wtedy ustepowac andkowi w niczym a moze i okaze sie lepszy.

  • 3

    5. ~  2015-01-02 14:24:58  host: aanu27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Podobne rozwiązanie zastosowało Blackberry w swoim systemie z numerem 10. Jest możliwość instalowania i uruchamiania aplikacji pisanych dla Androida. Używam Blackberry Z30 i paradoks jest taki, że aplikacje Androida działają na nim szybciej i sprawniej niż na telefonach z preinstalowanym Androidem. Nadmieniam, że Blackberry Z30 to telefon sprzed roku z dwurdzeniowym Snapdragonem a aplikacje Androida działają lepiej, płynniej i stabilniej niż na czterordzeniowcach i ośmiordzeniowcach z Androidem. Wiem, bo sam do tej pory używałem Androida z Galaxy S4, LG G2 i jeszcze na jakiś ośmiordzeniowym chińczyku z Mediatekiem. Bawiłem się jeszcze z Windows Phone w Nokii. Fajny system. Płynny. Ale co z tego skoro wielu aplikacji na ten system brakuje. W tej chwili używam BB10 i na żaden telefon z Androidem nie wrócę. Nie ma mowy. Przekonałem się, że nieważne są bebechy telefonu, ale super zoptymalizowany system. Używam aplikacji natywnych dla systemu BB10 a jak czegoś mi brakuje to doinstalowuję apkę dla Androida.

  • 2

    6.  2015-01-02 14:27:39

    @5 racja.

  • 2

    7.  2015-01-02 15:00:15

    Sig- no właśnie moim zdaniem aplikacje z WP nie zachowują funkcjonalności tych znanych z GP. Osobiście uważam, że byłby to świetny ruch.

  • 2

    8.  2015-01-02 15:24:21

    Z aplikacjami jest tak, że one kosztują. Jak mam kupione aplikacje na Androida, to nikt raczej nie przekona mnie do zmiany systemu na inny i ponownego wydania pieniędzy na to, za co już raz zapłaciłem. No chyba, że będę mógł na tym systemie uruchamiać kupione wcześniej programy, lub, skoro już raz za nie zapłaciłem, dostanę ich wersje na nowy system za darmo.

  • 1

    9. ~  2015-01-02 15:33:15  host: aanu27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @6 Byłem zatwardziałym zwolennikiem Androida. Podobała mi się jego wolność. Mogłem rootować, wgrywać custom romy, instalować przeróżne aplikacje. Ale co z tego. Po jakimś czasie telefon zaczynał mulić i trzeba było wgrywać rom od nowa. Nie pomagał nawet Greenify, który moim zdaniem powinien być aplikacją preinstalowaną w każdym romie. Do Blackberry podchodziłem z dużą rezerwą. Bałem się ograniczeń spowodowanych brakiem aplikacji, ale teraz już wiem, że to była słuszna decyzja. Sam system BB10 jest bardzo intuicyjny. Wszystko prawie oparte na gestach. Takie trochę Meego z telefonu legendy jakim stała się Nokia N9. A Blackberry Hub rewelacja. Wszystko w jednym miejscu: mejle, smsy, rozmowy, powiadomienia. Klikasz co się interesuje i od razu przenosi się do odpowiedniego miejsca. Najlepsze, że Hub obsługuje także aplikacje Androidowe. Po kilku latach zdałem sobie sprawę, ile czasu straciłem na telefonach opartych na Androidzie. Nie neguję Androida, bo to fajny system, ale niestety coraz bardziej wierzę w zasadę. Co jest do wszystkiego (czytaj wszystkie telefony), to jest raczej do niczego. Tak nawiasem WP to także fajny system. Idealny system dla kogoś, kto chce by telefon działał sprawnie, prosto i płynnie.

  • 1

    10. ~  2015-01-02 15:36:41  host: aanu27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @8 Na Blackberry 10 możesz instalować apki, za które zapłaciłeś w sklepie Google Play. Doinstalowujesz Google Play jako aplikację androidową i ściągasz co Cię interesuje. Domyślnie w BB10 masz zainstalowany sklep z aplikacjami Amazonu. A jak WP też będzie miał możliwość uruchamiania aplikacji Androida, to będzie ciekawie, oj będzie ciekawie.

  • 0

    11. ~dav  2015-01-02 15:58:56  host: host-52-67.compi.net.pl

    chyba jednak lepiej i taniej będzie kupić porządny smartfon z Androidem na pokładzie :)

  • 0

    12. ~bruner  2015-01-02 17:22:34  host: user-94-254-145-42.play-internet.pl

    Zrobią dobry kompletny system a nie jak to szpiegująco reklamowe bedziewie na "a" to się klienci znajdą...

  • 1

    13. ~  2015-01-02 17:40:06  host: public-gprs516527.centertel.pl

    Jakie aplikacje z androida działają lepiej na bb10? Mógłbyś rozwinąć wątek? Jakie aplikacje mula na androidzie?

  • 1

    14.  2015-01-02 19:09:12

    Aplikacje na Androida raczej nie mulą jak masz odpowiednią ilość ramu lub system potrafi zarządzać pamięcią. Efekt jest taki, że aplikacje są ubijane na Androidzie jak na WP. wtedy każdy system chodzi odpowiednio, czasy kiedy Android trzymał wszystko w ramie minęły dawno. Jeśli coś muli na Androidzie to wina nakładki systemu lub lipnego procka, ewentualnie starej wersji systemu (2.3 itp.).

  • 1

    15. ~Abdullah  2015-01-02 19:57:51  host: user-94-254-209-83.play-internet.pl

    Moj kolejny telefon po iphone 5 to bedzie ktorys twor microsoftu jesli design bedzie dalej taki sam i nic nie zmienia z systemem na gorsze ...

  • 1

    16. ~xxxxx  2015-01-03 00:14:40  host: nsithb13.blokowe.pl

    Rozwiązanie jest proste. Android nie muli jak kupisz porządny telefon z 2 gb ramu. Wystarczy nexus 4 , używany kilka stowek. Jaki to problem?Jak kogoś nie stac to ok. Niemniej z komentarzow wynika ze android jest super tylko muli. Kupcie wiec sobie szybkie modele i będziecie mieć wszystko. Tak przynajmniej można wywnioskowac

  • 0

    18.  2015-01-03 12:47:04

    Zakup telefonu z Windows Phone straci wtedy sens, bo nie po to kupuje się smartfon z kafelkowym interfejsem, by mieć w nim nie zawsze porządnie wykonane aplikacje z Androida. Oczywiste jest, że zniknie wtedy potrzeba tworzenia aplikacji dla mobilnego Windowsa, bo developerom wystarczy nastawić się na Androida oraz iOS.

  • 0

    19. ~Anna  2015-01-03 12:47:10  host: google-proxy-66-249-81-214.google.com

    Wystarczy mieć porządny z 1tv
    Mam 2 letni i zero problemu z Android

Dodaj swoją opinię