Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wilson - inteligentna piłka do kosza licząca skuteczność rzutów

Wilson - inteligentna piłka do kosza licząca skuteczność rzutów

orson_dzi 18 Września 2015 20:53

3 8

wilson x connected basketball Wilson X Connected Basketball, to piłka do koszykówki, która zlicza skuteczność rzutów i prezentuje wyniki na ekranie smartfonu.

Piłka ze względu na swoje właściwości oczywiście nie może być wyposażona w żadne gniazda, ani porty USB. Cała elektronika, wielkości standardowej baterii AA, jest ukryta wewnątrz piłki. Znajduje się w niej akcelerometr, żyroskop, moduł Bluetooth i bateria. Jak przekonuje producent nie należy obawiać się o jej żywotność. Potrzeba ok 300 rzutów dziennie przez okrągły rok, aby ogniwo zaczęło tracić swoje właściwości.

Cała konstrukcja ma niestety swoją wadę, choć być może nie dla każdego będzie to wada. Piłka zlicza skuteczność rzutów tylko w przypadku... rzutów. Wsady i umieszczanie piłki w koszu z odległości mniejszej niż 7 stóp od kosza (ok. 2,5 metra) nie są liczone. Reszta rzutów jest zapisywana w aplikacji, w której jest od razu widoczna odległość od kosza. Stąd też skuteczność rzutów za 2, jak i za 3 punkty jest zliczana automatycznie i jest od siebie oddzielana.




Specjalnie przygotowana aplikacja posiada również wbudowane mini-gry, które dodatkowo pozwalają rozwinąć umiejętności strzeleckie. Niestety, póki co, jest ona dostępna tylko dla systemu iOS. Na Androidzie ma się pojawić w najbliższym czasie. Cena piłki, to 199 dolarów.

Zobacz: inne filmy z kategorii Gadżety


Piłka nie tylko pozwoli na udoskonalenie swojego rzutu i monitorowanie jego powtarzalności, ale po części pozwoli się poczuć posiadaczowi jak zawodnik NBA. Liga obecnie jest naszpikowana elektroniką i obecnie każdy zespół równie wysoko jak choćby sztab medyczny, ceni sobie analityków studiujących masę statystyk z takich systemów jak choćby kamery SportVU. Analizują one każdą akcję zawodnika, przez co wiadomo między innymi, jak często grający tyłem do kosza wykonuje zwrot przez lewe lub prawe ramie. Pozwala to na dopasowanie odpowiedniej taktyki obronnej. Wszystkie te dane, łącznie z powtórkami generowanymi z tylko minimalnym opóźnieniem, są śledzone na tabletach przez asystentów siedzących na ławce trenerskiej. Przez to prosty sport polegający na umieszczeniu piłki w koszu zaczyna coraz bardziej przypominać laboratoria naukowe, gdzie matematyka zaczyna być stawiana na równi z umiejętnościami.

Źródło tekstu: Wilson, The Verge, wł     

w sumie: 20
  • 0

    1. ~Mik  2015-09-18 21:37:08  host: user-94-254-198-216.play-internet.pl

    A czy jest inteligentna piłka licząca ilość rzutów do Wilsona? Czy tylko ilość rzutów do Wilsona?

  • 0

    2.  2015-09-18 22:00:55

    Hmm, co w tej piłce jest inteligentnego? Stado czujników nie jest inteligencją. Można by w tytule wiadomości napisać że piłka zlicza trafne rzuty do kosza, a nie że jest inteligentna.

  • 2

    3.  2015-09-18 22:30:06

    Można polemizować czy jest inteligentna, czy nie - ale wg mnie jest to bardzo fajny wynalazek. Jest możliwa komunikacja między telefonem a czujnikami w piłce, ale nie jestem pewien, czy podchodzi ona pod IoT. Pomijając cenę (choć oczywiście dobra piłka Spaldinga też swoje kosztuje) i chwilowy brak apki na Androida (preferencja iOS jest czysto "kupiona" - wiadomo, że na Google Play apki trafiają szybciej), to naprawdę dobra rzecz dla grających na wyższym poziomie lub/i dla tych bardzo ambitnych, którzy chcą być jeszcze lepsi : ) Takich rzeczy powinno być więcej, a nie stado zegarków których bateria starcza na jeden dzień (czy też innych pralek). Rzadki przykład dobrego wykorzystania technologii w czymś pożytecznym i pozytywnym.

    Co do ostatniego akapitu - Amerykanie mają od dawna hopla na punkcie statów i z jednej strony cały czas technologia idzie naprzód, z drugiej strony statystyki nie wygrywają, a jedynie mają wpływ na rozgrywkę, nieco większy niż kiedyś, ale dalej ograniczony - nie ma co wyolbrzymiać. Nawet najlepsze zaplecze techniczne nie wygra w starciu z dobrą lub bardzo dobrą drużyną prowadzoną przez wybitnego trenera (np. Grega Poppovicha czy nie tak dawno Phila Jacksona).

    Natomiast jedną z dobrych rzeczy wynikającą z rozwoju techniki (i tu można się uczyć i brać przykład z NBA przenosząc to do innych sportów) to system powtórek. Wszystko jest rejestrowane i przesyłane cyfrowo do centrum blisko Nowego Jorku i w przypadku wątpliwości sędziowie sprawdzają sytuację na podstawie ujęć wielu kamer - i odpowiednio do sytuacji podtrzymują bądź zmieniają decyzję. Może zabija to nieco ducha sportu, ale również po części usuwa ustawiane sytuacje/gry - np. ma wpływ na flopy (udawane faule) - a także sprawia, że sędziowie nie mogą się czuć jako bogowie.

  • 2

    4.  2015-09-18 22:34:45

    @3 Niektórzy opierają się głównie na analityce. Zobacz jak na tym punkcie odbiło ludziom w Houston, albo Sacramento. Mimo wszystko ja tutaj po części podzielam zdanie Charlesa Barkleya, że liczby nie wszystko ogarną - jeśli jestem dobry i wiem, że mogę to zrobić, to stratuje gościa przede mną i wsadzę tę piłkę do kosza. Za tym analityka nie zawsze nadąży ;) .

  • 0

    5.  2015-09-18 22:46:17

    "Inteligentna piłka do kosza licząca skuteczność rzutów od Wilsona"
    To trochę słabo jeśli liczy ona tylko rzuty tego Wilsona. A co z innymi graczami?

  • 0

    6. ~  2015-09-18 23:09:32  host: chaos.tpnet.pl

    Na abonament czy na kartę?

  • 2

    7. ~Marcin Gortat  2015-09-18 23:27:25  host: ip-5-172-247-248.free.aero2.net.pl

    Polecam tę piłkę, ona jest świetna. Polecam też nową ofertę Internetu mobilnego w Play.

  • 0

    8.  2015-09-18 23:47:18

    @7. :D hahahahahaha

  • 0

    9. ~~~~  2015-09-19 01:08:15  host: ddv138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czekam z niecierpliwością na inteligentny kibel, który będzie liczył: ilość oddanego moczu i kału, podsumuje i obliczy miesięczne zużycie papieru toaletowego.

  • 0

    10.  2015-09-19 01:18:00

    @up: patrz Japonia - stan umm... teraźniejszy?

    @orson: Houston ma akurat coś do powiedzenia z ich składem i aspiracjami, ale tak.. można i tak podchodzić. Ostatnio widziałem na NBA news dt tego, jakie statystyki rzutowe miał LeBron i Kobe w zależności od tego, jakie mieli odzienie (opaska na głowę i opaska na ramię w różnych konfiguracjach : ) Tak daleko można też pójść, ale w całej tej logice liczb, jesteśmy jednak ludźmi i tego się nie przeskoczy. Skill to skill, nie jest do końca mierzalny.

    A Marcin Gortat #7 ; ) rozwalił system komentarzy, props ; )

  • 1

    11. ~  2015-09-19 08:50:38  host: user-94-254-129-233.play-internet.pl

    Aaa to ta co się Tom Hanks na bezludnej wyspie z nią zaprzyjaźnił ;)

  • 0

    13. ~  2015-09-19 09:16:02  host: host-176-221-121-215.dynamic.mm.pl

    @2, trafne spostrzeżenie, ale widzisz, jest dziś moda na przypisywanie inteligencji wszystkiemu co nowo wynalezione. Najśmieszniejsze jest to, że nawet wikipedia pisze, że zaprogramowane działania są inteligencją w parze z ludzką zdolnością twórczego rozwiązywania problemów. A niestety nasze portale podchwytują ten marketingowy bełkot i stąd mamy inteligentne lodówki, pralki, telewizory i piłki doradzające nam w ważnych dylematach życiowych :)

  • 0

    14. ~  2015-09-19 09:17:00  host: host-176-221-121-215.dynamic.mm.pl

    Swoją drogą to ciekaw jestem czy Luin, Witek i Orson korzystają... twórczo z takich porad :D

  • 1

    15. ~Wikto255  2015-09-19 09:34:11  host: hth77.internetdsl.tpnet.pl

    Wilson! WILSON!!! I`M SORRY!!! I`M SORRY WILSON!!!

  • 0

    16. ~  2015-09-19 10:08:04  host: public-gprs353047.centertel.pl

    W pierwszym zdaniu przecinek przed słowem "to" jest zbędny. Analogicznie do "cencjusz to przygłup".

  • 0

    17. ~kibelek  2015-09-19 10:30:15  host: user-94-254-198-40.play-internet.pl

    9 ja nie czekam z tym problemem. Rozwiazalem go w ten sposob, ze korzystam z uslugi internetowej i pracownicy przyjezdzaja na umowiona godzine. Reszta do mnie nalezy i przekazuje upowaznionym pracownikom!
    Z papieru nie korzystam - jest za drogi. Lepiej uzywac szkielka po starych telefonach - mozna je umyc.

  • 1

    18.  2015-09-19 13:38:04

    Ja mam inteligentny czajnik. Sam wie kiedy ma się wyłączyć po zagotowaniu wody. ;)

  • 0

    19. ~Dociekliwy  2015-09-19 14:39:47  host: public-gprs517313.centertel.pl

    @15, od razu mi sie przypomnial film "Cast Away: Poza światem" :D

  • 0

    20. ~eduardo  2015-09-19 15:18:09  host: host-89-228-243-53.kalisz.mm.pl

    Groupon 20% na abo w Orange!!! http://tlp.is/7lj

  • 0

    22.  2015-09-20 12:53:12

    http://tlp.is/7lm

Dodaj swoją opinię