Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości WiFi zastąpi GPS?

WiFi zastąpi GPS?

WitekT 13 Lipca 2005 16:59

0 0

Intel dokłada starań, by w przyszłości zwykłe sieci WiFi częściowo zastąpiły satelitarny system lokalizacji GPS.

Już dziś wiele firm oferuje usługi lokalizacyjne w oparciu o sieci bezprzewodowe. W chwili obecnej lokalizacja przez WiFi bywa jednak nieprecyzyjna, zwłaszcza w miejscach, gdzie sygnał jest słaby. Dlatego Intel prowadzi prace, dzięki którym sieci WiFi nie będą w tym względzie ustępować systemowi GPS. Pokonanie ograniczeń technicznych może sprawić, że w wielu zastosowaniach WiFi okaże się wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem.
Lista argumentów przemawiających na korzyść WiFi jest długa. Na obszarach miejskich – w dużej części już dziś pokrytych zasięgiem sieci WiFi – wysokie budynki zakłócają pracę systemu satelitarnego. Ponadto lokalizacja oparta o WiFi może określić nie tylko długość i szerokość geograficzną odbiornika, ale też wysokość i np. ustalić, na którym piętrze budynku znajduje się użytkownik. Co nie mniej ważne, moduły GPS są drogie, a w moduły Wi-Fi standardowo wyposażona jest większość komputerów przenośnych i coraz większa liczba telefonów komórkowych. Dlatego choć WiFi nie ma szans by całkowicie wyeliminować GPS, to w wielu obszarach zastosowań systemów lokalizacyjnych mogłoby być dla niego interesującą alternatywą.

Dla Intela ustalenie standardów lokalizacji WiFi i wynikająca z tego popularyzacja takich usług jest okazją, by upowszechnić sieci bezprzewodowe. Moment wydaje się idealny – rośnie zainteresowanie usługami lokalizacyjnymi, począwszy od kontroli miejsca pobytu dzieci przez rodziców, po rozwiązania reklamowe.

Źródło tekstu: ZDnet, 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet