Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości WiFi coraz popularniejsze w Polsce

WiFi coraz popularniejsze w Polsce

WitekT 15 Listopada 2004 11:49

0 0

W Polsce szybko przybywa hot spotów - czyli punktów, w których mogą bezprzewodowo połączyć się z Internetem. Skoro przedsiębiorcy, którym dostęp do sieci jest potrzebny w interesach, są gotowi płacić za tę usługę, nie będzie rozległej sieci bezpłatnych hot spotów.

Pod koniec ubiegłego roku nie było ich nawet stu. W ciągu kilkunastu miesięcy ta liczba wzrosła trzykrotnie. I nadal rośnie. Wystarczy mieć laptop wyposażony w odpowiednią kartę i można bez przeszkód surfować po sieci na polskich lotniskach czy na zabytkowych rynkach największych miast. Co tydzień w Polsce przybywają cztery hot spoty. Niektóre firmy otwierają je z przyczyn wizerunkowych, operatorzy komórkowi poszerzają w ten sposób ofertę swoich usług transmisji danych, a małe niezależne spółki traktują to jako sposób na biznes.
Hot spotów jest już ponad 320. Najwięcej, bo prawie 200, uruchomili operatorzy komórkowi - Centertel, Polkomtel i PTC. Pierwszym operatorem, który przełamie barierę 100 punktów, będzie najprawdopodobniej Era, która pod koniec października miała ich już 96. Ponad 10 hot spotów uruchomiły dwie mniejsze firmy - warszawska Spotnet (dla której jest to podstawowa działalność) i krakowska 123wifi (własność notowanego na giełdzie Sterprojektu). Własną sieć rozwija HP, szósty pod względem uruchomionych w naszym kraju hot spotów.

Korzystanie z hot spotów podlega sezonowym wahaniom. Więcej logowań do systemów występuje w okresie turystycznym. Wbrew zapowiedziom nie zanosi się na to, żeby dostęp do bezprzewodowego Internetu był darmowy. Ci, którzy zapowiadali takie usługi, przytłoczeni kosztami uruchamiania punktów, powoli skłaniają się ku wersji płatnej. Tym bardziej że podróżujący biznesmeni są gotowi płacić za korzystanie z sieci w hotelach, na lotniskach czy w restauracjach. Oprócz pojedynczych przypadków u mało znanych regionalnych dostawców za darmo można korzystać praktycznie tylko z punktów dostępowych 123wifi i HP.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-182-16.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.