Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wieża z tarasem widokowym

Wieża z tarasem widokowym

WitekT 11 Maja 2005 20:19

0 0

5. maja miało miejsce uroczyste otwarcie tarasu widokowego na wieży telekomunikacyjnej PTK Centertel na najwyższej górze w Gdyni – Górze Donas.

W oficjalnym otwarciu tego wyjątkowego obiektu uczestniczyli: przedstawiciele Samorządu Miasta Gdynia z Prezydentem, panem Wojciechem Szczurkiem na czele, media trójmiejskie oraz przedstawiciele inwestora - PTK Centertel z Dyrektorem Okręgu Gdańsk panem Januszem Tomczakiem.

Centertel od wielu lat poszukiwał miejsca pod budowę wieży o strategicznym znaczeniu dla rozbudowy swojej sieci. W 2000 r. powstała idea zbudowania 70 m wieży telekomunikacyjnej na najwyższej górze w Gdyni - Górze Donas. W wyniku rozmów i negocjacji z przedstawicielami Urzędu Miasta Gdyni udało się wypracować wspólną koncepcję dla tej inwestycji, która miała pogodzić interes Miasta Gdynia z interesem operatora. Najważniejszym warunkiem, który spełnić musiała PTK Centertel było połączenie funkcji telekomunikacyjnej planowanej wieży z budową tarasu widokowego dostępnego dla wszystkich zwiedzających. Operator został również zobowiązany do szczególnej dbałości o stan środowiska naturalnego w czasie prowadzenia prac budowlanych.

Budowę wieży rozpoczęto wiosną 2003 r. Budowa wymagała pokonania niespotykanych dotąd w praktyce operatora problemów. Szczególnie trudne okazało się dostarczenie na Górę Donas elementów konstrukcyjnych wieży o wadze blisko 98 ton. Jednak największą trudność sprawiło przetransportowanie na miejsce budowy dwóch dźwigów o nośności 120 T i 40 T, tak by nie ucierpiało na tym środowisko naturalne. Wieża została zakotwiona w fundamentach betonowych o objętości 100 m sześciennych. Budowę wieży zakończono 27. maja 2003 roku.
Kolejnym etapem po wybudowaniu wieży było stworzenie szczegółowej koncepcji tarasu widokowego. Latem 2004 przystąpiono do budowy tarasu, którą zakończono 13. września 2004 r. Ostatnim etapem inwestycji było przygotowanie niezbędnych pozwoleń i zgód administracyjnych zezwalających na korzystanie z obiektu wszystkim zainteresowanym. Ostatecznie decyzję o pozwoleniu na użytkowanie wydano 16. grudnia 2004 r. W ten sposób zakończona została pierwsza w Trójmieście inwestycja łącząca cele operatora telefonii komórkowej z celami turystycznymi gminy. Gdynia zyskała kolejną atrakcję turystyczną, a operator ważną wieżę telekomunikacyjną. Z tarasu podziwiać można panoramę Gdyni, Sopotu i niektórych dzielnic Gdańska. W słoneczny dzień sięgnąć można wzrokiem na Bałtyk aż za Półwysep Helski.

Współrzędne geograficzne wieży na Górze Donas: 54 st. 28´ 09" i 18 st. 26´10"

Wysokość tarasu widokowego: względna - 26,5 m n.p.t.; bezwzględna - 231 m n.p.m.
gdynia gora donas masz gdynia gora donas masz gdynia gora donas masz

Źródło tekstu: Idea     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-197-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet