Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wielki powrót i odejście Ery

Wielki powrót i odejście Ery

LuiN 24 Stycznia 2011 11:07

0 0

Era chce być numerem jeden pod względem przychodów - pomóc w tym ma rewolucja w kwestii mobilnego dostępu do Internetu. Rebranding sieci zbliża się nieubłaganie, jednak możliwe, że marka Era jeszcze przez jakiś czas będzie funkcjonować na rynku równolegle z nowym brandem.

Pozycję lidera pod względem przychodów Era chce uzyskać najpóźniej w przyszłym roku. Zdaniem Miroslava Rakowskiego udałoby się to i w tym roku, gdyby Polkomtel nie miał umowy roamingowej z P4 (która zwiększa przychody Polkomtela o 100 - 200 mln zł).

"Internet w kieszeni" - pod takim hasłem będzie rozwijać się tegoroczna oferta operatorów - twierdzi Rakowski. Jak dodaje, połowa użytkowników komórek w Polsce w 2015 roku będzie korzystać z dostępu do Internetu przez telefon, a za cztery lata będzie stanowił nawet 30% przychodów sieci.




Do końca roku Era chce zaoferować HSPA+ o prędkości do 42 Mb/s na terenie obejmującym 61% ludności kraju. Sieć liczy na duże zainteresowanie nową ofertą Internetu, ale walki cenowej nie będzie - zahamowałaby ona inwestycje. Nie będzie też ślepego dążenia do uzyskania pozycji lidera pod względem łącznej ilości klientów - bo nowych klientów na rynku po prostu już nie ma.

Gdy jednak chodzi o tę ostatnią kwestię, sytuację może poprawić spadek churnu (ilości odejść z sieci), na który Rakowski liczy po przeprowadzeniu rebrandingu. Ma być on widoczny już po kilku miesiącach od zmiany marki.

Rebranding kosztować będzie zdaniem specjalistów około 100 mln zł, plus późniejsze roczne koszty z tytułu korzystania z marki. Jak zaznaczył Rakowski, przez jakiś czas Era może funkcjonować na rynku równolegle z nowym brandem.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 69
  • 0

    52.  2011-01-24 17:23:53

    @49 demonizujesz ten KUP jakby tmobile bylo pierwsza siecia, ktora bedzie to stosowala. oplaty licencyjne ida od obrotu. czy jednak licencja przez caly czas bedzie wliczana do KUP tego nie wiesz.

  • 0

    53.  2011-01-24 17:30:58

    @50 a kto Ci kaze brac umowe bez telefonu? obecnie jest to chyba najbardziej nieoplacalna forma przedluzenia abonamentu w erze... dla przykladu po negocjacjach mozesz dostac R40 (205 minut + 2os. siec rodzinna na 12 miesiecy) z telefonem za 40zl z groszami brutto lacznie jakies 965zl za caly kontrakt. sprzedajac nawet takie x8 masz jeszcze z tego 400zl lekko co w ogolnym rozrachunku da ok. 565zl. R40 bez telefonu ze 160 minutami (oferta po negocjacji) kosztuje 30zl z groszami, cala umowa 540zl. czasem niestety trzeba duzo rzeczy przeliczyc i pokombinowac. nie jest to jakas zaawansowana matematyka, a pozwala czasem duzo zaoszczedzic.

  • 0

    54. ~ZICO  2011-01-24 17:44:51  host: abjr165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #53: Czytaj ze zrozumieniem-cały czas piszę o ERZE DOMOWEJ. #52: Owszem wiem - BĘDZIE, bo inaczej nie wydawaliby 100mln na nikomu niepotrzebny rebranding. Oczywiście, że DT nie będzie pierwszą firmą, która gra wszystkim na nosie - od paru lat robią to już Francuzi.

  • -1

    55.  2011-01-24 18:23:39

    era chce być liderem w dziedzinie ,,internet w kieszeni"?? A czy to nie oni mają najdroższy internet od zawsze??

  • 0

    56. ~ala  2011-01-24 18:31:50  host: public-gprs167143.centertel.pl

    sama się dziwię złym podejściem do klientów, chciałam kupić samą kartę SIM, koniecznie na abonament, dla innej osoby - ona nie ma głowy do kodów/pakietów. a jednocześnie nie mogła to być karta - ja nie mam czasu pilnować jej kosztów. Chciałam abo, najniższy, za samą kartę sim. Znalazłam JEDNĄ ofertę, co jest ponad wydzwonione, to płace. Każdy napisze KARTA, NIE! To NIE jest rozwiązanie. Zapewne każdy zna/ma kilka osób/urządzeń. Potrzeba samej SIM na abonament, aby zawsze działała, faktura może być zbiorczo za wszystko. Takie rozwiązanie jak dla biznesu, ale dla indywidualnej osoby. Na rynku jest wiele takich pustek do zagospodarowania! Ile kosztuje telekom karta sim? Kilka groszy, a aj tu podpisuję umowę na 12/24 miesiące, nie ważne. JEDNA oferta, tyle znalazłam (w W4 szukałam).

  • 0

    57. ~ala  2011-01-24 18:34:12  host: public-gprs167143.centertel.pl

    dodam iż chodziło mi o abo. nawet bez minut, za 1-2zł, z minutami były od ~13zł.

  • 0

    58.  2011-01-24 18:38:51

    @ala chciałaś samą kartę sim i do tego bez abonamentu i płacić tylko za to co wydzwonisz ? ciekawe, i w sumie bardzo, bardzo rzadko spotykane nawet na zachodzi. Samą kartę SIM bez telefonu ale z abonamentem żaden problem kupić.

  • 0

    59. ~Piko  2011-01-24 19:27:23  host: apn-95-40-106-86.dynamic.gprs.plus.pl

    Era chce być numerem jeden ale chyba na szarym końcu z usługami szybkiej transmisji danych . Moje ponad 20 tysięczne miasto które odwiedza dużo gości era ma tylko EDGE jako jedyna najgorsza sieć , wszyscy inni oferują co najmniej HSDPA , a Plus ma jeszcze przyspieszyć do HSPA +. I proszę nie mówić że się nie da skoro Mobyland mógł się zainstalować na tym samym maszcie z usługami LTE . Nordisk też jest nie daleko ze swoim CDMA. Era to jedna wielka pustynia EDGE w mojej okolicy .

  • 1

    60. ~Otis  2011-01-24 20:32:05  host: apn-77-113-198-192.dynamic.gprs.plus.pl

    No nie. Mógł jakiś żak lub kluska kupić sobie sieć komórkową ale nie niemcy musieli, i teraz będą doić sobie Polaków. A wszystko wytłumaczone ze to biznes, rynek i ekonomia, Jasne jasne a świstak siedzi w niemieckich górach i liczy euro... Czemu tak jest że obcy kupują a Polacy nie? Kase mają wiec o co chodzi? Chinole kupują fabrykę maszyn budowlanych a minister jeździ po chinach i namawia do zakupów polskich fabryk. Paranoja.

  • 0

    61.  2011-01-24 20:37:55

    Otis -> Era od początku miała zagraniczny kapitał, nie wiem o co chodzi. Przecież można było kupić udziały w Erze nikt z Polski tego nie robił to teraz jakieś żale... Widzę że korzystać z Plusa podobna historia z wkładem zagranicznym. A co ciekawe jak piszą że Solorz chce kupić Plusa albo Playa to zaraz że won od Plusa itp już nie popadajmy w paranoje...

  • 0

    62. ~Otis  2011-01-24 21:21:15  host: apn-77-113-198-192.dynamic.gprs.plus.pl

    @benek Wiem że miała zagraniczny kapitał i że plus ma. Tylko wiesz, jak tak się patrzy na to, że zagraniczny biznes tak dobrze się ma w PL a polski jest tłamszony przez państwo to przykro. Szkoda że nie wspiera się w każdy możliwy i dopuszczalny sposób polskiego biznesu. Wiem ze zagraniczni inwestorzy są potrzebni ale niech budują swoje a nie kupują gotowe. Wole polskich bogaczy niż zagranicznych. Fakt że jest wszystko jedno czy sieć jest polska czy nie, ważne że jest dobra. Polskie sieci korzystają z zagranicznych doświadczeń w tej kwestii a głównie ze znajomości obsługi klienta i standardów, gdyż polakom to jeszcze daleko do takiego poziomu. Szkoda jednak patrzeć do okaoła na setki świetnych firm zagranicznych a polski dorobek sprzedawać. Trochę to brzmi moherowo wiem, ale zastanowić się chwile to taka refleksja nachodzi.

  • -1

    63. ~Realista  2011-01-24 22:00:29  host: 89-79-81-212.dynamic.chello.pl

    ~~ala, nie wiem jakie dopalacze bierzesz,ale w twojej wypowiedzi chaos.Łaskawie rozróżniaj prepaid od abonamentu,bo wszystko u Ciebie to"karta".Nie wiem, co masz niezagospodarowane w sektorze aktywacji bez telefonu.U każdego operatora możesz kupić abonament ok.20-30zł bez telefonu z umową na rok,numer podłączony może być do konta abonenckiego i jedna faktura za kilka aktywnych kart, więc jak mawia mój siostrzeniec gimnazjalista"ale o co kaman?"

  • 1

    64. ~zielee  2011-01-24 23:08:29  host: z.przylep1.do.wojpol32.pawluk.org

    @35 cos tu sciemniasz albo ktos wprowadzil Cie w blad. ambasador liczy sie od normalnego abonamentu w a nie od juz zniżonego przez SUK. Wiec mając SUK ambasador nic Ci nie da. Tak jest wg regulaminu.Czytales? No chyba ze pokazesz mi fakture z R80 za 57 zl to wtedy uwierze i sam tak zrobie mojej Mamie bo wlasnie konczy jej sie umowa ;)

  • 0

    65. ~Boss  2011-01-25 07:34:24  host: c208-90.icpnet.pl

    Nie ma się co spodziewać, że ceny usług w Erze będą teraz spadały.Firma inwestuje teraz w rozbudowę sieci i stąd też nie mogą sobie pozwolić na obniżkę cen. Umowa mi się kończy dopiero za rok, więc na razie nie zaprzątam sobie głowy zmianami. Na razie są tylko zapowiedzi rebrandingu Ery. Zobaczymy co wprowadzą Niemcy nowego do Ery (czy też T-Mobile). Mnie osobiście nie przeszkadza zmiana nazwy. Jeżeli będą proponowali za rok rozsądne warunki to zostanę z nimi, a jeżeli nie to przeniosę się z numerem do innej sieci. Dzisiaj na szczęście nie ma z tym problemu.

  • 0

    66. ~wiedzący  2011-01-25 09:31:18  host: chaos.tpnet.pl

    Tia, jasne szefie. Tylko uważaj aby się nie przepracowali montując te 42 Node-B w ciągu pół roku :O. http://telepolis.pl/news.php?id=20383

  • 0

    67.  2011-01-25 10:37:05

    @62 tylko widzisz Otis był czas na kupowanie udziałów nikt z Polski widać tego robić nie chciał i nie chce w sumie. Nikogo też zmusić nie można. I to żadna nowość że jakaś firma zostaje wykupiona w 100% Jaguar też już Angielski nie jest :)) @ 65 wiadomo że jak wchodzi coś nowego na rynek to musi się pokazać z najlepszej strony. Prezes też będzie chciał. Trzeba poczekać a nie prorokować :)

  • 0

    68.  2011-01-26 13:39:13

    Sto milionów złotych? Skromny budżet na zmianę szyldu ;) Jestem ciekawy nowej oferty dostępu do Internetu. Jak na razie blueconnect Max w Tak Taku jest najlepszym pakietem z dostępem do neta w komórkach. Pewnie będą chcieli utrzymać pozycję lidera w tym segmencie rynku.

  • 0

    69. ~  2011-01-26 17:43:25  host: bgx15.neoplus.adsl.tpnet.pl

    era i ten jej interet to chyba jakis zart

  • 0

    70. ~olka  2011-02-03 20:39:47  host: user-188-33-145-1.play-internet.pl

    Internet w Play to jest dopiero porazka - era ma super internet, dziala wszędzie i zawsze. Oby tak dalej.

  • 0

    71. ~sse  2011-02-12 15:12:08  host: 80.51.138.82

    T-Mobile liczy że uda się odzyskać pasmo 1800.Podobnie w sądzie DT walczyło o erę z Elektrimem i Vivendi. Skoro wtedy poszło po ich myśli postanowili tą samą metodą przejąć pasmo 1800 do szybkiego internetu, choć wystarczyło w ofercie zaproponować więcej pieniędzy. Ale Niemcy są oszczędni i nie zamierzają w Polsce ładować kasy. Ich interes to ją wywozić z ERY!!!!

Dodaj swoją opinię