Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Większy zasięg LTE w Plusie i Cyfrowym Polsacie

Większy zasięg LTE w Plusie i Cyfrowym Polsacie

LuiN 25 Października 2012 13:43

0 0

Spółki kontrolowane przez Grupę Midas przyspieszają rozbudowę mobilnej sieci w technologii LTE/HSPA+. Plan na 2012 rok zakłada objęcie prawie 50% populacji zasięgiem LTE i 90% zasięgiem HSPA+.

Wprowadzony przez operatorów nowy modem LTE zapewnia transfer danych z szybkością do 150 Mb/s. Obecnie w zasięgu sieci LTE znajduje się 35% mieszkańców Polski, co oznacza wzrost o 6 pkt. proc. względem sierpnia 2012 roku. Wysokie tempo rozbudowy sieci ma zostać utrzymane.

Aktualnie na sieć nadajników składa się ponad 1300 stacji bazowych. Faza druga rozbudowy infrastruktury zakłada osiągnięcie liczby 3400 stacji i zakończy się w 2014 roku. Kilkaset stacji w technologii LTE powstanie jeszcze w tym roku.

Za rozbudowę mobilnej sieci odpowiadają spółki z Grupy NFI Midas we współpracy z Polkomtelem, który udostępnia swoją infrastrukturę dla nowych stacji LTE/HSPA+.




Wielkość transferu danych realizowanego w sieci Grupy NFI Midas zbliża się do 800 tys. GB miesięcznie. Oznacza to, że klienci Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu zużywają miesięcznie dwa razy więcej transferu w technologii LTE/HSPA+ niż pół roku temu. Liczymy, że dynamiczny wzrost zużycia będzie się utrzymywał - mówi Maciej Kotlicki, członek zarządu NFI Midas.

Pozytywny wpływ na zużycie danych będzie miało wprowadzenie nowych urządzeń umożliwiających klientom jeszcze szybszy transfer danych. Wkrótce do ofert Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu trafią modemy, które pozwalają na odbieranie danych z prędkością do 150 Mb/s.

Spółki z Grupy NFI Midas jako pierwsze na świecie rozpoczęły świadczenie usługi dostępu do Internetu w technologii LTE na paśmie 1800 MHz, który obecnie jest europejskim standardem i funkcjonuje w 8 państwach. Obecnie na całym świecie ponad 100 urządzeń działa na paśmie 1800 MHz, a najwięksi producenci wprowadzają tę technologię do swoich flagowych modeli.

Źródło tekstu: Plus     

Dodaj do:

Tagi: cyfrowy polsat | plus

w sumie: 29
  • 0

    10.  2012-10-25 15:43:31

    Tak, połączenia głosowe nie są realizowane ale skoro telefon loguje się do Aero2 i korzysta z tej sieci jako spójnej całości z Plusem, to niech ruch głosowy będzie poprawnie przekierowywany na nadajniki Polkomtel, bez rozłączania połączeń, błędów, itd.

  • 0

    11.  2012-10-25 15:44:28

    @7. Czytam gsm.biz.pl @9. Piszesz głupoty, tak było na początku, ale teraz rozmowy już działają, przynajmniej w mojej lokalizacji.

  • 0

    12.  2012-10-25 15:48:24

    Na chwilę obecną w mojej lokalizacji we Wrocławiu nie można poprawnie wykonać lub odebrać połączenia, mając telefon zalogowany do nadajników Aero2. Problem jest znany i podobno Polkomtel pracuje nad zmianą parametrów obu sieci.

  • 0

    13.  2012-10-25 17:20:19

    UMTS 900 Aero2 obsługuje głos. Nie gadać głupot.

  • 0

    14.  2012-10-25 17:20:48

    Czekam na większy zasięg 3G, aktualnie w mojej okolicy jest parę dziur do załatania jeśli chodzi 3G.

  • 0

    15. ~pabloki  2012-10-25 17:29:01  host: apn-95-40-109-14.dynamic.gprs.plus.pl

    Szkoda Was przekonywać ze aero nie obsługuje głosu. Spółka świdczy na rzecz polkomtel jedynie usługi data.

  • 0

    16.  2012-10-25 17:36:07

    @15. Na Początku tak było, teraz działa także głos, moze jeszcze nie wszędzie, o czym świadczą powyższe komentarze. Ale docelowo będzie wszędzie.

  • 0

    17. ~gimzik  2012-10-25 18:15:22  host: 193.107.199.43

    Ja. Chcialbym zeby u mnie. Dzialo chociaz zwykle gsm w plusie a w pracy kiedys mialem nawet 3G, ale pozmianie lokalizacji jestesmy dziurze zasiegowej

  • 0

    18. ~  2012-10-25 19:54:06  host: 77-255-119-190.adsl.inetia.pl

    a play będzie miał dostęp do umts 900?

  • -1

    19. ~Manhattan  2012-10-25 20:12:00  host: mconnect.com.pl

    Śmieszy mnie to.... Realnie LTE w Polsce pokrywa 5% powierzchni kraju.... Czyli to największy PIC NA WODE!!!!!!!!!!!!!

  • 0

    20. ~  2012-10-25 21:17:19  host: ip-37-209-140-114.free.aero2.net.pl

    budujcie, budujcie ! :D :D :D przyda mi sie wiekszy zasieg :D

  • 0

    21. ~mariusz9a  2012-10-26 09:47:09  host: 89-76-242-60.dynamic.chello.pl

    Na UMTS 900 aero2 od zawsze działa voice. Czytajcie dalej gsm.biz.pl to będziecie takie durnoty wypisywać w necie :-/ Problemy o których piszecie nie mają nic wspólnego z głupia plotką jakoby aero2 nie działa głos. Poczytajcie trochę książek a nie ten durny portal który same bzdury wypisuje a Wy powtarzacie jak papugi. Problem z niemożnością dodzwonienia się leży całkiem gdzie indziej a w aero2 od zawsze działają połączenia głosowe. Przy wymuszeniu ręcznym terminala na UMTS 900 normalnie zostanie zestawione połączenie głosowe i od samego początku tak było.

  • 0

    22.  2012-10-26 10:10:52

    U mnie ostatnio Aero2 i Mobyland dostały pozwolenia. Będzie się działo;)

  • 0

    23. ~ktostam  2012-10-26 10:26:18  host: apn-77-114-201-207.dynamic.gprs.plus.pl

    @19 skąd takie dane? rozumiem, że jesteś w stałym kontakcie z ich działem planowania...

  • 0

    24. ~Ado  2012-10-27 07:57:56  host: dns2.stansat.pl

    @23 Trzeba miec troche rozumu żeby uwierzyć w przepływność na klienta = przepływności na 3 sektory, chyba, że mówimy o LTE TDD, na co na razie nie ma przydziału z UKE - czyżby nielegalnie??? więc jest to PIC NA WODĘ zgadzam się z 19. ~Manhattan.

  • 0

    25. ~  2012-10-27 08:06:20  host: z52-08.opera-mini.net

    karty aero2 nie obsluguja voice ale to nie jest rownowazne z tym, ze karty Plusa na umts900 tez nie moga realizowac polaaczen glosowych. Powtarzam, karta Plusa jak najbardziej loguje sie do u900 i mozna normalnie rozmawiac. ehh skąd pabloki bierzesz takie informacje?

  • 0

    26. ~  2012-10-29 11:31:49  host: abjq224.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Plus szaleje;-) I bardzo dobrze. Moze w końcu u mnie będzie można normalnie korzystać z zasięgu HSPA+ ? Sam zasięg co prawda przyzwoity ale strony w ogóle mi się nie otwierają takie jest przeciążenie nadajników

  • 0

    27.  2012-10-29 13:08:06

    Ja w swojej okolicy mieszkania mam jedynie nadajnik UMTS900 Plusa, na sztywno przełączyłem telefon na "tylko 3G" i jakoś dzwonić mogę, do mnie również można się dodzwonić, karty Aero2 mają zablokowaną usługę głosową.

  • 0

    28. ~xy  2012-10-30 12:00:55  host: user-46-112-134-207.play-internet.pl

    @7 i 9: Oczywiście rozmowy działają na UMTS900. Ponadto robiłem wiele prób na U900 i nigdy nie było problemu dodzwonić się na ten numer ani ja nie miałem problemu dzwonić.

  • 0

    29. ~elektroja  2013-02-08 12:32:21  host: static-87-105-213-142.ssp.dialog.net.pl

    Z tym LTE to tak nie przesadzajcie, bo z zasięgiem jeszcze bywają problemy nawet w większych miastach... Najlepiej zobaczyć, które z nadajników w naszej okolicy obsługują w ogóle tę technologię. Na tej stronce jest więcej na ten temat http://www.coreblog.pl/mapa-nadajnikow-gsmumtslte/ warto poczytać przed skuszeniem się na jakąś ofertą... bo oferta ofertą, a później może się okazać, że zasięgu nie ma ;) lepiej się nie wkopać...

Dodaj swoją opinię