Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Większy VAT za usługi telekomunikacyjne

Większy VAT za usługi telekomunikacyjne

LuiN 4 Sierpnia 2010 10:59

0 0

Od przyszłego roku usługi telekomunikacyjne objęte będą 23-procentowym podatkiem od towarów i usług (VAT).

Premier Donald Tusk spotkał się w Sejmie z szefami klubów parlamentarnych i poinformował ich o podjętej przez rząd uchwale w sprawie wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2010-2013.




Na konferencji prasowej po tym spotkaniu Donald Tusk powiedział, że w 2011 r. będą obowiązywać trzy nowe stawki podatku VAT: 5, 8 i 23 proc. Tym samym od przyszłego roku usługi telekomunikacyjne objęte będą 23-procentowym podatkiem VAT, zamiast dotychczasowych 22 procent. Większy podatek może też odbić się na cenach infrastruktury telekomunikacyjnej czy telefonów komórkowych.

Donald Tusk powiedział, że gdyby miało dojść do przekroczenia progów ostrożnościowych związanych z długiem publicznym, w 2012 czy w 2013 roku, rząd nie wyklucza kolejnych podwyżek VAT, jako jednego z awaryjnych sposobów dyscyplinowania finansów publicznych.

Źródło tekstu: CIR     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    15. ~edek  2010-08-04 11:39:29  host: 83-238-148-36.ip.netia.com.pl

    ta, niepopularna decyzje, podnoszenie podatków ma mało wspólnego z reformami.

  • 0

    16. ~księgowy  2010-08-04 11:39:45  host: 77-255-108-185.adsl.inetia.pl

    podwyżka o jeden procent vatu nie będzie jakimś kataklizmem dla gospodarki, byle jeszcze Rostowski zrobił dodatkowe reformy i się ich nie bał, chociaż Polacy to ciemny naród, a za rok wybory... reformy są konieczne i za to chwała rządowi,że się ich podjął!

  • -1

    17.  2010-08-04 11:40:19

    masz racje :) nie doprecyzowałem ale tak czy inaczej uważam że to nie tragedia i nie ma co lamentować :)

  • 0

    18. ~morfis2  2010-08-04 11:41:53  host: user-109-243-148-1.play-internet.pl

    Ludzie, wy na serio tak z tym "to jedynie 1% dla naszego dobra"? Myślicie że robią to dla waszego dobra? ;> Myślicie, że skończy się na tym 1%?

  • -1

    22. ~  2010-08-04 11:50:20  host: 088156127244.stk.vectranet.pl

    PYTANIE..CZY JEŚLI MAMY NP PODPISANĄ UMOWĘ Z OPERATOREM NA ABONAMENT W KWOCIE 199 PLN BRUTTO, TO CZY MA NAM PRAWO PODWYŻSZYĆ KWOTĘ ABONAMENTU W TRAKCIE TRWANIA UMOWY? ORAZ CZY TAKA PODWYŻKA DAJE NAM PRAWO DO ZERWANIA UMOWY BEZ KOSZTÓW W POSTACI KARY UMOWNEJ?

  • 0

    23. ~slavo  2010-08-04 11:50:33  host: aedv251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niestety jako ogół (przepraszam wszystkich którzy poczują się bardzo dotknięci) stanowimy ciemną masę, którą chętnie karmi się KAŻDĄ papką serwowaną przez media. A za rok dla naszego dobra podniosą do 24%, a 2013 tylko w trosce o nas wszystkich do 25%. Hulaj dusza, piekła nie ma.

  • 0

    24. ~księgowy  2010-08-04 11:52:51  host: 77-255-108-185.adsl.inetia.pl

    #20 no a co ty myślisz, że skąd weźmiesz pieniądze na łatanie dziury budżetowej... vat jest dobrym sposobem i likwidacja ulg... a na większe reformy to się nie odważą niestety... zresztą ja wiem jak to jest zrobić reformę, człowiek czasem naprawdę ma ochotę,stara się, ale cięcia to są straszne i ludzie nie znający się na rzeczy nigdy tego nie będą rozumieć...

  • -1

    25.  2010-08-04 11:53:04

    Można preżyć tą podwyżkę VAT, byleby reformy wprowadzili, koniec przedwczesnych emerytur (lub chociaż zwiększenie czasu pracy) no i chociażby zwiększyć wiek emerytalny dla kobiet (do ok. 67 lat), prywatyzacja itd.

  • 0

    33.  2010-08-04 12:50:54

    news ważny ale polityczny. można by go skrócić do minimum i przydałby się komentarz redakcji jak to wpłynie na ceny (np czy stawka 29gr ocaleje) oraz na prawa abonentów. Inaczej moderatora może czekać sporo pracy z komentami...

  • -1

    34.  2010-08-04 13:01:13

    ukefake: no właśnie mam mały problem z moderacją - staram się wycinać komentarze stricte polityczne. Liczyłbym własnie na dyskusję o temacie, którym zaproponowałeś - jak to wpłynie na ceny. Komentarz rfedakcyjny będzie w formie felietonu, tylko najpierw muszę porozmawiać na luzie z ludźmi z telekomów, jak oni się na to zapatrują.

  • 1

    42.  2010-08-04 13:25:17

    Co do pytania , które jest pośrednio przemycone w treści newsa , jest to pytanie retoryczne , więc nie wymagające odpowiedzi , co pośrednio podważa sens jego zadania a więc i całego newsa. Oczywiście , że to się odbije na cenach , bo przecież chyba nikt nie uwierzy , że operatorzy zejdą ze swoich cen by nabywca , ostatnie ogniwo w tym łancuchu nie odczuł podwyżki podatku.

  • -2

    43.  2010-08-04 13:26:21

    Podwyzka VAT o 1% nie musi wplynac na ceny, ale zapewne dla wielu dostawcow uslug bedzie to stanowilo doskonaly pretekst do podniesienia cen i to powyzej realnego wzrostu ich kosztow. Problem dotyczy rynku prywatnego. Segment firm i tak operuje kwotami netto, ktore sie nie zmienia.

  • -3

    45. ~Paul  2010-08-04 13:30:23  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    Wątpię aby usługi telekomunikacyjne podrożały. Chociaż W3 może coś podnieść ale jestem pewny że P4 tego nie zrobi.

  • 1

    46.  2010-08-04 13:39:55

    @Paul a... moze jakis srgument na poparcie tej smialej tezy odnosnie W3 i P4? ;)

  • -3

    47. ~stz  2010-08-04 13:45:56  host: 77-253-119-229.adsl.inetia.pl

    No tak, ale Tusk obiecał w kampanii wyborczej, że będzie zmniejszał podatki. POza tym zmniejszy się konkurencyjność polskich firm z np. niemieckimi. Tam Vat w tym momencie jest mniejszy o 3% niż teraz. Polacy przestaną kupować polskie produkty, a będą sprowadzać z Niemiec poprzez zakup w sklepach internetowych. Z kolei doprowadzi to do zwiększenia bezrobocia w kraju, co spowoduje niezadowolenie społeczne i upadek rządów PO. Taka czeka nas perspektywa.

  • 0

    49. ~  2010-08-04 13:53:39  host: 89.191.147.125

    WitekT więc to Ty wycinasz komentarze "stricte polityczne" ? Jeśli średni abonament to 50 złotych bez VAT to rocznie daje to 6 złotych podatku więcej. Czy stwierdzenie że chodzi o 5,5 mld złotych z całej podwyżki VAT co daje 144 złotych na osobę czyli 40 groszy więcej wydatków to komentarz polityczny ?

  • 0

    50. ~impassive  2010-08-04 18:37:13  host: ip-94-42-2-24.multimo.pl

    Mam nadzieję, że Komorra zawetuje.

  • 0

    51.  2010-08-05 11:13:08

    no ja sie zastanawiam jak to ugryza operatorzy... niby cenniki indywidualne sa w cenach brutto i podwyzki sa przeslanka do rozwiazywania umow, ale z drugiej strony podwyzki te sa niezalezne od operatora. patrzac na to jednak jeszcze inaczej, co mnie jako osobe, ktora przy podpisywaniu umowy dajmy na to w styczniu na powiedzmy abonament za 150zl obchodzi, ze zmienila sie stawka VAT? gdybym wiedzial takie rzeczy wczesniej to bym podpisal umowe na nizszy abonament...

  • 0

    52. ~ZICO  2010-08-05 14:01:13  host: abju165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dobre, dobre. Jeszcze niedawno zapowiadali, że ta podwyżka VATu będzie miała charakter tymczasowy-czyli na 2-3 lata a teraz najjaśniejszy pan premier nie wyklucza kolejnych podwyżek w 2012 lub 2013r. I proszę tego nie uznawać za komentarz POlityczny, bo nie ważne czy okłamuje mnie POlityk czy inna osoba to poprostu czuję odrazę do ludzi, którzy są takimi krętaczami. Aż żal bierze kiedy patrzy się na krótkowzroczność rządu. Podwyżka VATu w ostatecznym rozrachunku przyniesie i tak więcej szkody gospodarce niż pożytku finansom publicznym. To nie czas i miejsce żeby się o tym rozpisywać ale jeśli ktoś ma o tym trochę pojęcia to wie o czym piszę. Co do operatorów to nie sądzę, żeby podwyżkę stawek VATu mieli skompensować obniżką cen połączeń, bo na pewno nie będą chcieli być na tym stratni i jak zwykle róznicę tę do budżetu państwa będziemy musieli wpłacić z własnych kieszeni.

  • 0

    53. ~POtymista  2010-08-07 02:36:58  host: 87-205-33-103.adsl.inetia.pl

    dlaczego telekomy miałyby łyknąć koszty "panienek" z hotelu sejmowego? W każdej większej firmie każdego roku walczy się o każdy procent kosztów do zbicia, każdy indywidualny grosz jest wyrywany klientom - oferuje się nikomu nie potrzebne tysiące minut, aby tylko nie spadło arpu...

Dodaj swoją opinię