Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Większość Polaków nie rozmawia z telefonem przy uchu prowadząc samochód

Większość Polaków nie rozmawia z telefonem przy uchu prowadząc samochód

orson_dzi 15 Września 2014 18:20

7 1

Badania pokazują, że ponad 70% kierowców korzysta z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego kierując samochodem lub w ogóle nie rozmawia przez telefon w czasie jazdy.

Wyniki badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie Uniqa pokazują, że większość Polaków korzysta z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego kierując samochodem lub w ogóle nie rozmawia przez telefon w czasie jazdy. Z zestawu głośnomówiącego w trakcie jazdy korzysta 38% badanych.




Rozmowa przez telefon znacząco upośledza zdolności konieczne do prowadzenia pojazdu i zwiększa ryzyko stłuczki - przekonuje Paweł Boryczka, dyrektor departamentu ubezpieczeń komunikacyjnych w Uniqa. Takie zachowanie zagraża bezpieczeństwu, może prowadzić do wypadków i kolizji, które bywają tragiczne w skutkach i kosztowne dla wielu osób. Dlatego używanie telefonów przez kierowców czasie jazdy przez kierowców powinno być ograniczone do minimum i zawsze przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Warto pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach. Po pierwsze zrezygnować z rozmów w sytuacjach wymagających wzmożonej koncentracji, czyli np. na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, w pobliżu przejść dla pieszych. Po drugie, powinniśmy odłożyć rozmowy towarzyskie na później i korzystać z telefonu tylko jeśli jest to nieuniknione. Po trzecie, najlepiej z rozpoczęciem rozmowy poczekać do momentu zatrzymania się w bezpiecznym miejscu - mówi Boryczka.

Dodatkowo 72% kobiet i 68% mężczyzn deklaruje, że nie pisze, ani nie czyta SMS-ów w trakcie prowadzenia samochodu. Do czytania wiadomości przyznaje się ok 25% badanych, natomiast tylko 14% z nich pisze wiadomości podczas jazdy.

Źródło tekstu: ekonomia.rp.pl     

Dodaj do:

Tagi: samochód | telefon | uniqa

w sumie: 26
  • 0

    9. ~  2014-09-15 19:02:11  host: abnt8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ci którzy mają na uwadze zdrowie i życie swoje jak i innych użytkowników drogi nie będą zachowywać się nieodpowiedzialnie. Ja kupiłem zestaw głośnomówiący i nie ryzykuję.

  • 0

    10. ~piotrM  2014-09-15 19:13:38  host: jzd113.internetdsl.tpnet.pl

    Bzdura to badanie, a piszę to jako kierowca zawodowy. Nie wiem czemu mają służyć takie badania. Kierowcy, którzy boją się odebrać rozmowę powinni wogóle zrezygnować z jeżdżenia samochodem. Było by naprawdę bezpieczniej dla innych:)

  • 0

    11. ~hahah  2014-09-15 19:16:19  host: apq63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Gdzie oni to badali ???

  • 0

    12. ~marcellove  2014-09-15 20:29:45  host: user-46-113-60-207.play-internet.pl

    Badania badaniami a życie pokazuje zupełnie cos innego.Jak stoje w kolejce przy kasie w Biedronce to irytuje mnie jak osoba obsługiwana podczas kasowania zakupów rozmawia przez telefon.To jest moim zdaniem brak szacunku dla kasjera.Jak mnie obsługują i dzwoni mi telefon to jeszcze nie zdarzyło sie abym odebrał telefon.Po prostu oddzwaniam później.Taka analogia do zachowań kierowców podczas jazdy samochodem.

  • 1

    13.  2014-09-15 21:21:28

    Pojeździjcie sobie po Wawie, generalnie z moich obserawacji wynika, że 95% jeździ bez zestawu głośnomówiącego... Od razu widać taką mendę po stylu jazdy, bo brakuje mu jednej ręki, nie potrafi się skupić na jeździe, wlecze się, robi dziwne manewry, nie używa kierunkowskazów, hamuje na pustym lewym pasie itd... Szewskiej pasji wtedy dostaje... szczególnie, że większość to ludzie w dużo droższych samochodach... Mnie było stać wydać 100zł na zestaw głośnomówiący popularnej marki (to 1/2 mandatu!!), a gościa obok w Mercedesie za 300 000zł nie stać.. czy Land Roverze Sport... Jest to dla mnie tak śmieszne jak kupienie Passata za 40 000zł i potem zakładanie chińskich całorocznych opon...

  • 1

    14. ~Adaś  2014-09-15 22:51:53  host: apn-77-115-3-120.dynamic.gprs.plus.pl

    Sporo jeżdżę autem i widzę nową modę. Telefon już nie przy uchu!!! Włączony tryb głośnomówiący i telefon trzymany przy ustach. Brak mi słów. Oczywiście w w czasie takiej rozmowy mozg jest wyłączony i lewy pas 40 km/h :)

  • 1

    15.  2014-09-15 23:05:52

    To też, ale mam wrażenie, że to Ci jeżący ze słuchawkami stereo (kolejna zgroza, nie słyszy co się dzieje...) ale brak mózgu i 40km/h się zgadzam, potem płacz, że są korki (+ brak umiejętności ruszania + 4m odstępu między samochodami na światłach + czajenie się na czerwone + zwalniania do 45km/h na fotoradarze do 70/80/90km/h)

  • 0

    16.  2014-09-16 00:18:35

    Wiadomo, że badana jest deklaratywność, a z rzeczywistością jest dużo gorzej. Ale przynajmniej ludzie zdają sobie w większości sprawę, że jest to negatywne. O tym tak naprawdę mówi to badanie. A z tym jeszcze niedawno był spory problem.

  • 1

    17. ~  2014-09-16 04:28:19  host: host-176-221-121-208.dynamic.mm.pl

    Kolejne bzdurne badania. Codzień jeżdżę po mieście i codzień widzę conajmniej jedną osobę (głównie jakieś paniusie-idiotki) w aucie z fonem przy uchu. Co ciekawe głównie nie są to smartfony tylko jakieś małe klasyki :) "upośledza zdolności konieczne do prowadzenia pojazdu i zwiększa ryzyko stłuczki" - no, no, co za przenikliwe stwierdzenie. Zgodzę się z nim, pod warunkiem, że pan Boryczka doda do tego "zimny łokieć", oglądanie lasek na chodnikach podczas jazdy czy gorącą blondynę na siedzeniu obok.

  • 1

    18.  2014-09-16 07:24:28

    @17 - to jest tylko jedna ze zmiennych w równaniu. Pomyśl. Łokcia, rozglądania się, czy też kretyna w innym pojeździe, który spowoduje wypadek nie wykluczysz. Telefon możesz wykluczyć, bo nie dość, że zwiększa ryzyko, to można takie stosowanie wyłapać. Nie rozwiąże to problemu pozostałych zmiannych, a po prostu ograniczy jeden z czynników.

  • 1

    19. ~pi  2014-09-16 07:32:36  host: n20-03-07.opera-mini.net

    Ja przynajmniej używam słuchawki Bluetooth i jest to dla mnie wygodne zastosowanie:)
    Jadąc i trzymając telefon przy uchu to nawet nie lubię, druga sprawa ze jest niebezpieczne. Ale widać i dużo osób tak robi. Znajoma to zawsze prawie rozmawia, pełno mandatów ma ale nie kupi sobie słuchawki Bluetooth bądź zestawu. Szkoda słów.

  • 1

    20.  2014-09-16 08:12:04

    Moje obserwacje również sugerują coś zupełnie innego. Zwłaszcza kretyni w nowych (aktualnych) samochodach, które na 100% mają wbudowany zestaw głośnomówiący Bluetooth, bo aktualnie trudno znaleźć nawet małe auta bez niego. Do totalnych ignorantów, którzy od wszystkiego "mają ludzi", ale akurat nie od tego, żeby im sparować telefon z radiem, dochodzi druga grupa, którzy myślą, że jak trzymają telefon jak CB radio, to nie łamią przepisów, natomiast kodeks drogowy wyraźnie mówi o "korzystaniu z telefonu w sposób wymagający trzymania mikrofonu lub słuchawki w dłoni", ale cóż... niestety wyobraźni nie da się kupić, "zliftingować", ani przeszczepić...

  • 0

    21. ~  2014-09-16 12:04:58  host: gaja.tpnet.pl

    Rozmowa przez zestaw głośnomówiący również znacząco upośledza zdolności konieczne do prowadzenia pojazdu i zwiększa ryzyko stłuczki, bo ten z drugiej strony nie widzi kierowcy i sytuacji na drodze, a kierowca za wszelką cenę chce kontynuować rozmowę.

    Inaczej wygląda rozmowa, gdy interlokutor siedzi na fotelu obok. Gdy kierowca dojeżdża do jakiejś przeszkody, wypadku itp., obaj zawieszają rozmowę. W przypadku rozmowy przez zestaw głośnomówiący czy telefon, taki efekt nie występuje i kierowca jest zdekoncentrowany.

  • 0

    22.  2014-09-16 12:13:41

    Jest coś na rzeczy. Generalnie używam od zawsze słuchawki (głośnomówiących nie lubię - tym bardziej jako postronny uczestnik rozmowy), ale od zawsze znajomi mi zwracali uwagę (bardziej w formie żartu), że podczas rozmowy znacznie zwalniam - w ruchu miejskim rowery mnie zaczynają wyprzedzać :-) Ja tego nie zauważałem nigdy. Natomiast "w trasie" nie - za to sam zauważam, ze mniej wtedy zwracam uwagę na to co poza drogą się dzieje - np. niebezpieczne zachowania ludzi na dużych maszynach pracujących na polach.

  • 0

    23. ~ja  2014-09-16 12:54:18  host: public-gprs517459.centertel.pl

    Niektórzy próbują odwracać tu kota ogonem i podają przykład oglądania się za dziewczynami, to prawda, jest wiele czynników rozpraszających kierowcę ale ten poza odwróceniem wzroku i ew. nawet bolesnym skrętem szyi :-) w niewielkim stopniu angażuje mózg a już z pewnością nie trwa przez kilka-kilkanaście minut. Jest taki rodzaj kierowców, którzy ruszając samochodem natychmiast dochodzą do wniosku, że skoro nic teraz nie robię "tylko" prowadzę to sobie załatwię wszystkie zaległe telefony.

  • 0

    24.  2014-09-16 14:38:23

    Mi zdarzyło się kilka razy odebrać czy wysłać smsa stojąc na światłach. A jak jadę to jak ktoś dzwoni, to się zatrzymuje, odbieram rozmowę, włączam głośnomówiący i kladę telefon na desce rozdzielczej. Nie wyobrażam jeżdżenia z telefonem przy uchu.

  • 0

    25. ~  2014-09-16 21:43:24  host: host-176-221-121-225.dynamic.mm.pl

    Uwielbiam przedmioty z deski rozdzielczej tłukące się po aucie podczas gwałtownego hamowania :)

    @18, Sig, dobrze napisałeś, ale nie wszystko.
    Sęk w tym, by wpływać także na inne zmienne. Chodzi naprzykład o mentalność. W Polsce wciąż panuje komuchowska mentalność karania, tymczasem zapobieganie jest o wiele skuteczniejsze. Edukacja, moralność, nawyki społeczne. Tego w tym kraju brakuje. Dlatego wciąż uważa się, że 1000 zł mandatu zapobiegnie wsiądnięciu idioty bez prawa jazdy do auta... G.prawda. Poczytajcie relacje policyjne.

  • 0

    26. ~Kamil  2014-09-17 13:14:35  host: 156.17.196.156

    Tym co nie mają wbudowanego radia z Bluetooth to polecam je wymienić na takie z Bluetooth. Ja posiadam radio Sony DSX-A60BT i jestem z niego bardzo zadowolony. Nie trzeba nic trzymać czy mieć w uchu.

  • 0

    27.  2014-09-17 13:25:11

    25 - no ja widzę co innego... Edukcja nie daje nic właśnie. Wolność Polacy mają, więc to czy chcą się edukować zależy od nich - a nie muszą tego robić, szczególnie kiedy chodzi o wiedzę dot. zakupu urządzenia, którego nie potrzebują, bo jaki problem bez tego żyć? Da się? Da się!
    Kary! I to porządne kary - nauczą ludzi kultury - bo o przestrzeganiu prawa mówić się już nie chce ;-)

  • 0

    28. ~Darek  2014-09-17 21:31:41  host: 195.116.187.216

    No to ja mam zupełnie odmienne obserwacje patrząc na mijane samochody, niz przedstawiają wyniki badań..

Dodaj swoją opinię