Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Więcej szczegółów o współpracy Polkomtela i mediów publicznych przy projekcie cyfrowej telewizji

Więcej szczegółów o współpracy Polkomtela i mediów publicznych przy projekcie cyfrowej telewizji

WitekT 25 Września 2007 13:39

0 0

25. września rozpoczyna prace zespół projektowy ds. cyfryzacji, w skład którego wchodzą przedstawiciele trzech partnerskich firm: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polkomtela. Powołanie zespołu jest konsekwencją podpisanego 20. września listu intencyjnego o współpracy między trzema partnerskimi firmami w sprawie współpracy w zakresie cyfryzacji telewizji oraz świadczenia usług multimedialnych.

Szerzej o liście intencyjnym, który wprawił w zdziwienie opinię publiczną, UKE, KKRiT oraz nadawców komercyjnych, pisaliśmy w tej wiadomości.

W pierwszej fazie działalności zespół rozpocznie prace nad przygotowaniem dedykowanych rozwiązań w ramach rozważanych modeli biznesowych.




Już na tym etapie prac analizowane są konkretne korzyści, jakie do procesu cyfryzacji wnosi każdy z trzech partnerów. Wśród zagadnień determinujących dalszy kształt prac jest analizowany m.in. zakres i sposób wykorzystania sieci Polkomtela do emisji sygnału cyfrowego w technologii zarówno mobilnej (DVB-H), jak i stacjonarnej (DVB-T). Osiągnięcie szybkich efektów ekonomicznych współpracy będzie możliwe dzięki dostępowi do szerokiej sieci dystrybucji Polkomtela oraz jego doświadczeń w zakresie obsługi klienta. Przykładowe zagadnienia objęte pracami zespołu:

1. Wykorzystanie infrastruktury Polkomtel do nadawania sygnału telewizyjnego.
2. Zarządzanie multipleksami.
3. Agregacja treści.
4. Oferowanie usług interaktywnych, wykorzystanie kanału zwrotnego w oparciu o sieć komórkową.
5. Tworzenie i współtworzenie treści dedykowanych dla poszczególnych grup odbiorców.
6. Oferowanie szybkiej transmisji danych.
7. Wykorzystanie szerokiej sieci dystrybucji.
8. Wykorzystanie Biura Obsługi Klienta.
9. Cyfryzacja archiwów.
10. Usługi na żądanie (‘on demand’).
11. Zarządzanie prawami autorskimi.
12. Zapewnienie sieci dosyłowej.
13. Możliwości wykorzystania telewizji satelitarnej.
14. Udział w rynku reklamowym (radio, telewizja, Internet).
15. Analiza możliwości dofinansowania set-top boxów.
16. Rozwój portali internetowych.
17. Rozszerzenie współpracy i partnerstwa o kolejne podmioty.
18. Przejęcia i akwizycje.

W obecnej fazie prac analizowany jest również odpowiedni dobór treści dla poszczególnych grup klientów, w tym tych doceniających mobilny dostęp do Internetu. Badane są wszystkie elementy możliwych modeli współpracy pod kątem wykorzystania atutów każdego z partnerów. W ramach prac zespołu ma również zostać doprecyzowany podział ról w zakresie zarządzania multipleksami.

Źródło tekstu: Polkomtel     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~  2007-09-25 15:14:04  host: p11-15.opera-mini.net

    Czy punkt 6 tego planu oznacza że Plus udostępni zasięg HSDPA w całym kraju...

  • 0

    9. ~romek  2007-09-25 15:17:35  host: dpy112.neoplus.adsl.tpnet.pl

    biurokracja wkracza i pogrzebie Polkomtel... po co to, komu to? dzis czytalem w wyborczej, iz w UE Polska jest na ostatnim miejsci, jezeli chodzi o dysponowanie srodkami z UE... nie ma stadionow, autostrad, a na dodatek i wolnego rynku

  • 0

    10.  2007-09-25 15:52:06

    Dobry pomysł z taką współpracą. Na pewno obie strony dobrze na tym wyjdą, ale mam nadzieję, że najwięcej skorzystają klienci.

  • 0

    11. ~baboso  2007-09-25 17:03:12  host: 212.160.172.70

    @6 Mariusz a kto jest prezesem Polkomtela? Stary przyjaciel Kaczyńskich z PC Glapiński :) Znany "manager". Z nim Plus osiągnie megasukces ;)

  • 0

    12. ~w  2007-09-25 17:10:54  host: hakone.magma-net.pl

    do 2 żabci i nie tylko-przecież częstotliwości dla DVB-T są "genewskie",skoordynowane dla największych obiektów nadawczych-a więc Emitelowych.Jak niby z obiektów Polkomtela można nadawać-skoro są to inne lokalizacje i inne dopouszczalne moce (obiekty niższe i bliższe w sensie dosłownym ludziom.

  • 0

    13.  2007-09-25 17:16:41

    @11: Ale ja doskonale wiem kto jest prezesem Polkomtela;) Ale mnie szarego użytkownika nie obchodzi czy to ktoś powiązany z PiS czy jakiejkolwiek innej partii, ważne że firma generuje zyski i się rozwija. A pomysł z cyfrową TV uważam za bardzo dobry.

  • 0

    14. ~  2007-09-25 17:26:46  host: 212.160.172.70

    heh jeszcze tego by brakowało, że operator komórkowy o ugruntowanej pozycji przynosiłby straty :) Pomysł z TV cyfrową niezły, choć śmierdzi mi to jakimś megakoncernem w PISowskim stylu.

  • 0

    15. ~mirekb  2007-09-25 19:18:46  host: apn-99-12.gprspla.plusgsm.pl

    moze wiec na kongresie technologicznym w koncowce listopada dowiemy sie co plus zrobił i co zrobi z zasiegiem edge/umts/hsdpa czyli punkt 6zagadnienia(szybki oznacza na mapce zasiegu pulsa edge,umts b.szybka a hsdpa ultra szybka-transmisja danych) bo ma coprawda najwiekszy zsieg umts z hsdpa ale to troche wolno idzie.tak do euro2012 zeby chociac polowa populacji miala umts;-)marzenia.ciekawe co z tego "ukladu" wyniknie..nikt nie pisze o losach ciesiołkiewicza w polkomtelu??

  • 0

    16. ~haha  2007-09-25 20:03:56  host: chello089077020054.chello.pl

    Moim zdaniem ten cały projekt nie przetrwa wyborów. Albo będzie proces za faworyzowanie przez Rząd wybranych podmiotów.

  • 0

    17.  2007-09-25 20:22:14

    @15: Z tego co mi wiadomo Polkomtel ma już dawno w planach pokrycie 50% populacji (nie obszaru kraju!) do końca 2008r. Ale co z tych planów będzie to zobaczymy...

  • 0

    18.  2007-09-25 20:23:06

    Do 17: oczywiście chodzi mi o pokrycie zasiegiem UMTS/HSDPA.

  • 0

    19. ~szalony  2007-09-25 20:31:10  host: wap.plusgsm.pl

    Mariusz9a- z planow na 100% beda nici... U mnie np w Aleksandrowie L. juz w 2005r. Plus mi pisal ze edge nie planuje ale na 2007r planuje umts... Do dupy z takimi planami... Bo w 2007r dal mi z "laski" edge a na umts to pewnie do 2009r.-poczekam :/

  • 0

    20.  2007-09-25 20:52:06

    @19: Ja nie byłbym tego aż taki pewny. Ostatnio nadajniki UMTS/HSDPA z Plusa wyrastają jak grzyby po deszczu. Już teraz przecież na oko można powiedzieć że ponad 30% populacji ma 3G z Plusa. Co do lokalizacji nie byłbym pewny bo wiadomo jak to bywa ze zgodami na budowę, ale myślę że dobiją do tych ok 50% na koniec 2008 roku. Co do planowanych lokalizacji to się z Tobą zgadzam bo one mogą się niestety zmieniać.

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2007-09-25 21:14:40  host: nat-go2.aster.pl

    mariusz9a: pokrycie 50% populacji..? Sam Polkomtel nie da rady. Chyba, ze po niebieskich pastylkach i do spółki z fioletowym glutem.

  • 0

    22. ~patio  2007-09-25 21:36:44  host: 34-pr2-9.acn.waw.pl

    a pewnie ze beda jeszcze jakies przechery i jeszcze pewnie doczekamy sie komisji sledczej:)

  • 0

    23. ~  2007-09-25 21:38:40  host: apn-99-33.gprspla.plusgsm.pl

    19mln osob w umts ? Nierealne - Plus pewnie w 2010r taki plan zrobi dopiero - mysle ze Era go wyprzedzi...

  • 0

    24.  2007-09-25 21:40:48

    @21: Powiadasz że nie da rady pokryć 50% ludności? To ja zapraszam na mapke zasiegu Plusa, oraz na dane o ludności w danych obszarach i przeliczenie (oczywiście orientacyjne) ile procent populacji ma już teraz 3G;) Spokojnie na koniec 2008 roku dobije to do 50%;)

  • 0

    25. ~ukenamuniu  2007-09-25 21:45:44  host: nat-go2.aster.pl

    mariusz9a: jakoś zbyt abstrakcyjny był mój żart. 50% populacji stanowią kobiety. "Pokrycie" kumaj inaczej (wrzuć trochę seksu) i jeszcze raz przeczytaj #21.

  • 0

    26.  2007-09-26 01:57:13

    "cyfryzacji" nowy jezyk polski OMG... ;)

  • 0

    27. ~w  2007-09-26 08:30:49  host: hakone.magma-net.pl

    26.Tak,nowy.100 lat temu takiego terminu w polszczyźnie nie było.I cieszmy się,że mamy nasz odpowiednik anglojęzycznej "digitalizacji"

Dodaj swoją opinię