Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Więcej pieniędzy na telekomunikację

Więcej pieniędzy na telekomunikację

sirmark 12 Grudnia 2007 14:49

0 0

Ministerstwa przygotowują przetargi telekomunikacyjne warte prawie 300 mln zł. Niemal 80 proc. tej kwoty przypada na dwa resorty - pisze Rzeczpospolita.

Według zebranych przez Rzeczpospolitą danych w przygotowaniu albo w trakcie realizacji są przetargi na usługi telekomunikacyjne dla administracji publicznej o wartości 288 mln zł. Wysoka kwota wynika z rosnących wydatków na usługi transmisji danych na potrzeby nowych systemów.
Niestety im więcej wart przetarg, tym trudniej go przeprowadzić. Aż 77 proc. wartości zamówień przypada na dwa projekty: dla Ministerstwa Finansów (143 mln zł) i Ministerstwa Sprawiedliwości (ok. 80 mln zł). Resorty od dwóch lat nie mogą złożyć zlecenia, ponieważ przetargi giną w sporach i odwołaniach do Urzędu Zamówień Publicznych. Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się podzielić jeden przetarg na ponad 20 mniejszych. Liczy, że dzięki temu odwołania nie położą całego procesu budowy sieci dla resortu.

Zaczynają się tam pojawiać pieniądze z Unii Europejskiej, np. 16 mln euro w naszym regionie na budowę społeczeństwa informacyjnego, ale jednostki publiczne nie bardzo wiedzą, co z tym robić. Kompetencje i umiejętność podejmowania decyzji pozostawia wiele do życzenia, a już zupełnie paraliżują kontrakty zasady prowadzenia zamówień publicznych. Nam udało się zawrzeć porozumienie z Politechniką Śląską, ale nie obowiązywał tam tryb przetargowy - mówi Wojciech Apel, wiceprezes Śląskich Sieci Światłowodowych. Według niego lepiej poświęcić czas na szukanie zleceń od przedsiębiorstw. Dla mniejszych firm, takich jak ŚSS, wyspecjalizowanych w dzierżawie włókien światłowodowych, poszukiwanie klientów biznesowych jest jednak prostsze niż realizacja zleceń administracji. Właśnie dlatego posiadająca największą sieć w Polsce Telekomunikacja Polska realizuje większość kontraktów w administracji - bezpośrednio lub jako podwykonawca dzierżawiący łącza telekomunikacyjne konkurentom. Poza nią w sektorze publicznym dobrze radzi sobie Exatel, Netia czy Crowley Data Poland.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1.  2007-12-12 15:20:37

    Odwołania do UZP są ostatnio prawie że nagminne.

  • 0

    2. ~Ant  2007-12-12 23:13:03  host: chello084010154215.chello.pl

    no i dlatego każdy kto się odwołuje, a powiedzmy nie wykaże zasadności swoich działań powinien ponosić dość konkretne konsekwencje za swoje działania. Dało by to jedyną szansę na ukrócenie procederu składania odwołań tylko dla zasady w myśl reguły "psa ogrodnika".

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet