Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Widgety na Symbiana

Widgety na Symbiana

WitekT 19 Kwietnia 2007 11:24

0 0

Nokia wprowadza na platformie Series60 obsługę widgetów (mini programów), co jest kolejnym krokiem w realizacji wizji mobilności oraz Internetu wzbogaconych o multimedialne zalety Web 2.0.

S60 będzie pierwszą platformą mobilną, która umożliwia tworzenie widgetów przy użyciu znanych, opartych na standardach, technologii internetowych. Obsługa widgetów, dostępna dla wszystkich licencjobiorców S60, zwiększa atrakcyjność stron internetowych w urządzeniach mobilnych poprzez ich personalizację. Widgety są dostępne na komputerach już od pewnego czasu, jednak ich zalety widać szczególnie w urządzeniach mobilnych.

Mobilność zmieni Internet, ponieważ ludzie będą mogli uzyskiwać i tworzyć informacje związane z określonym miejscem, czasem oraz kontekstem. Widgety to istotny etap tych zmian. Dzięki wprowadzeniu obsługi widgetów na platformie S60 wiele innowacji znanych obecnie z Internetu będzie dostępnych w przeglądarkach mobilnych, z korzyścią dla milionów użytkowników urządzeń mobilnych S60 — mówi Tero Ojanperä, dyrektor techniczny firmy Nokia.

Oprogramowanie do smartfonów S60 oparte na systemie SymbianOS zostanie uzupełnione o środowisko tworzenia aplikacji internetowych Web Run-Time. Umożliwi to tworzenie widgetów i zintegrowanych aplikacji internetowych do urządzeń mobilnych przy użyciu znanych, opartych na standardach technologii internetowych, takich jak Ajax, JavaScript, CSS i HTML.




Web Run-Time udostępnia liczne możliwości twórcom aplikacji internetowych. Ponieważ Web Run-Time zbudowano w oparciu o standardowe technologie internetowe, producenci aplikacji mogą opracowywać innowacyjne widgety oraz minimalnym nakładem pracy tworzyć mobilne wersje istniejących już widgetów internetowych na platformę S60. W przyszłości widgety będą mogły łączyć się zarówno z usługami Web 2.0 oraz zawartością internetową, jak i z podstawowymi aplikacjami oraz funkcjami S60, takimi jak spis telefonów, kalendarz czy GPS.

Obsługa Web Run-Time i widgetów zostanie udostępniona licencjobiorcom S60 w ramach pakietu S60 3rd Edition Feature Pack 2. Narzędzia, dokumentacja oraz zestaw dla programistów będą dostępne za pośrednictwem Forum Nokia w III kwartale tego roku. Widgety będą rozpowszechniane wśród użytkowników za pośrednictwem kilku kanałów, wśród których można wymienić popularną usługę internetową WidSets, umożliwiającą personalizację sposobów korzystania z mobilnego internetu.

Więcej informacji na temat oprogramowania S60, widgetów i Web Run-Time można uzyskać pod adresem www.s60.com/widget.

Sama Nokia sprzedała do końca roku 2006 łącznie ponad 84 mln urządzeń S60. Do dzisiaj wprowadzono do sprzedaży 55 urządzeń opartych na platformie S60 i systemie SymbianOS, a 26 z nich na najnowszej wersji S60 3rd Edition.

Źródło tekstu: Nokia     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~PLANET  2007-04-19 11:41:56  host: gpy74.internetdsl.tpnet.pl

  Co do nazewnictwa, to zalatuje troche Opera ;) Nie, zeby to byla zla rzecz, ale troche sie powtarzaja ;)

 • 0

  2.  2007-04-19 17:31:18

  Zalatuje Ci Operą, bo dzięki niej widgety na windowsie stały się popularne, ale nie jest tak, że przez Operę zostały wymyślone ;)

 • 0

  3. ~saj  2007-04-19 18:06:02  host: 217.116.110.190

  Mi to niczym nie zalatuje, bo pierwszy raz o czyms takim jak widget slysze, nie liczac fioletowego ludka z jakiejs bajki ;)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-159-91-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet