Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Węgry: przedłużenie licencji na GSM i nowy gracz na rynku?

Węgry: przedłużenie licencji na GSM i nowy gracz na rynku?

WitekT 9 Kwietnia 2007 12:34

0 0

15-letnie licencje na GSM 900 MHz dwóch węgierskich operatorów - Pannon (należący do norweskiego Telenoru) oraz T-Mobile - kończą w listopadzie przyszłego roku, dlatego rząd zastanawia się co z nimi zrobić.

Prawdopodobnie przedłuży je do 2014 roku, kiedy to wygasa licencja GSM 900 oraz 1800 MHz Vodafone, aby zharomonizować zakończenie wszystkich, choć według prawa może przedłużyć je nawet o 7,5 roku.




W 1993 roku za licencje GSM 900 MHz Pannon zapłacił 50 mln dolarów, a T-Mobile - 46 mln dolarów. W 1999 roku Vodafone, za licencje na GSM 900 i 1800 MHz, zapłacił 264 mln dolarów. Penetracja na Węgrzech na koniec lutego wyniosła 99,2%, co zdaniem przedstawicieli rządu sugeruje, że na rynku jest jeszcze miejsce na kolejnego gracza - infrastrukturalnego bądź wirtualnego.

W Polsce licencje GSM PTC i Polkomtela kończą się na początku 2011 roku, Centertela w 2012 roku na GSM i 2016 roku na NMT450.

Źródło tekstu: Cellular News, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~tdsz  2007-04-09 13:07:17  host: 212.2.101.31

    Nie zadałem pytania o NMT, lecz o GSM. Przecież od bodajże początku roku 2001 Centertel nie sprzedaje aktywacji w sieci analogowej. Teraz pozostaje temat, jak wykorzystać to pasmo. Jest mowa o szybkim internecie - tak jak chyba w Czechach i Rumunii. Ciekawe, jak potoczą się dalej te sprawy. Chętnie przeczytałbym jakiś artykuł.

  • 0

    4.  2007-04-09 13:10:22

    ukenamuniu: Centek coś tam w temacie knuje, ale najpierw musi przerzucić te ~200k userów TP lecących na tym radiodostępie, a dopiero potem może przejść do czynów. ;)

  • 0

    5. ~tdsz  2007-04-09 13:11:31  host: 212.2.101.31

    Aha, oczywiście sieć analogowa Centertela jest cały czas używana do telefonii stacjonarnej na terenach, gdzie nie opłacalne jest podłączanie klientom stacjonarek tradycyjną metodą po kablu. Mogę się mylić, ale jest chyba ok. 200 000 takich abonentów :)

  • 0

    6. ~tdsz  2007-04-09 13:13:57  host: 212.2.101.31

    Witek był szybszy, hehe.

  • 0

    7. ~ukenamuniu  2007-04-09 13:32:25  host: nat-go2.aster.pl

    "Jest już sprawa". A dziad wiedział, nie powiedział...

  • 0

    8. ~ahan  2007-04-09 13:35:52  host: 212.2.101.31

    a to nie wiedziałem, że te przenośne motorolki TP działają na centertelu ;)

  • 0

    9. ~ukenamuniu  2007-04-09 13:43:33  host: nat-go2.aster.pl

    ahan: łatwo sprawdzić- w SRDA/NMT pozostał drugi sygnał zgłoszenia (po prefiksie "0")

  • 0

    10.  2007-04-09 13:52:45

    ukenamuniu: ja nie napisałem, że wiem co dokładnie knują i nie powiem. Wiem tylko tyle, co napisałem tu: www.telepolis.pl/news.php?id=7293 Po prostu nie kręciłem się za mocno przy tym temacie.

  • 0

    11. ~ukemamuniu  2007-04-09 14:03:52  host: nat-go2.aster.pl

    Witku 10. Witku, nigdy bym do Ciebie nie odezwał się "dziadu". Nie o Tobie napisałem: a dziad wiedział, nie powiedział... Napisałem o sobie. Nie zawsze wiem ile mogę na dany temat napisać. Jeżeli przez chwilę byłeś na moją domniemaną obcesowość (p.chamstwo) wnerwiony: przepraszam.

  • 0

    12.  2007-04-09 14:06:00

    ukenamuniu: a Ty widziałeś mnie kiedyś zdenerwowanego w komentarzach? ;) Ja się nie denerwuję, bo staram się patrzeć na intencje, szczególnie stałych komentatorów. A Ciebie nie podejrzewam o żadne złe rzeczy. ;) Chociaż napisać mógłbyś więcej. ;)

  • 0

    13. ~ukemanamuniu  2007-04-09 14:12:42  host: nat-go2.aster.pl

    Nie zawsze mógłbym, wiesz tajemnica... iTp..

  • 0

    14.  2007-04-09 14:14:03

    ukenamuniu: wiem, wiem... :) Ale zawsze może się coś uda wyciągnąć. :D

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2007-04-09 14:25:47  host: nat-go2.aster.pl

    Widzę, że zmiana nicka nic nie daje, bo prawidłowo mnie nazywasz... Spytaj się chłopaków z Ery, czy czegoś nie oprotestowali.

  • 0

    16.  2007-04-09 14:28:44

    ukenamuniu: już z przyzwyczajenia wpisuję Twój nick. ;) W kńcou nawjanżiejzsa nie jset koeljnśoć lietr, tyklo żeby peirwzsa i otsatina były na meijcsu. ;) Wtedy mózg i tak rozszyfruje o co chodzi. ;) Co do oprotestowania, to przed WSA chyba jest sprawa - też o tym pisałem.

  • 0

    17.  2007-04-09 14:48:02

    teoretycznie i praktycznie można bana im dać i "off air" tak?

  • 0

    18.  2007-04-09 15:06:57

    blom: teoretycznie tak - ale zawsze jest wtedy przetarg, więc zupełnie gdybając możnaby zmienić właściciela infrastruktury (w sensie wygrany odkupi sieć od dotychczas użytkującego ją przegranego).

  • 0

    19. ~PLANET  2007-04-09 16:03:26  host: gpy74.internetdsl.tpnet.pl

    WitekT: wkurzyles sie niedawno na niejakiego maxa, ktory definitywnie przekroczyl granice dobrego smaku i nie tylko ;)

  • 0

    20.  2007-04-09 22:18:33

    Ale Max to mocno przesadził

  • 0

    21.  2007-04-09 22:21:57

    Max ewidentnie chciał obrazić. Najważniejsze są zawsze intencje, a nie słowa. Mnie bez problemu można ironicznie jakoś ponazywać - jak ktoś ma dobre intencje, to sam jeszcze temat pociągnę. ;)

  • 0

    22. ~PLANET  2007-04-10 04:32:45  host: gpy74.internetdsl.tpnet.pl

    Wiem, wiem. Tak tylko ciagnalem troche za jezyk, heh ;)

Dodaj swoją opinię