Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Węglokoks chce więcej Polkomtela

Węglokoks chce więcej Polkomtela

WitekT 10 Września 2007 14:51

0 0

Piotr Kozioł, który kieruje Węglokoksem, spółką skarbu państwa, specjalizującą się w eksporcie węgla, zamierza jeszcze w tym roku zwiększyć pakiet akcji Polkomtela z 4% do 5%. Sprzedającym ma być PKN Orlen, który posiada blisko 20% akcji operatora - pisze Puls Biznesu.

Orlen chce jak najszybciej sprzedać posiadane przez siebie akcje Polkomtela, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.
To bardzo zyskowna inwestycja, po prostu dobry biznes — tłumaczy plany prezes Węglokoksu.

Analiza wyników finansowych Węglokoksu za ubiegły rok wskazuje, że połowa zysku stanowiła właśnie dywidenda uzyskana z 4% akcji Polkomtela. Prezes Węglokoksu nie chce ujawniać kwoty, jaką jego spółka przeznaczy na zakup 1% akcji operatora, ale zapewnia, że odpowiednie środki są już zabezpieczone. Eksperci szacują ostrożnie wartość pakietu na 100-200 mln zł.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1.  2007-09-10 15:57:07

  Jeśli dla węglokoksu to sa duże zyski z było nie było dochodowej telekomunikacji to zastanówcie sie jakie potężne są zyski z paliw jeśli te akcje są dla Orlenu kłopotem

 • 0

  2.  2007-09-10 17:01:06

  Nie jestem specem od analiz, ale wydaje mi się, ze trochę mieszasz ;-) Orlen PRODUKUJE. Węglokoks zarabia jak sądzę na marży ze sprzedaży (obrotu) węglem i koksem. A to nie jest taka marża jak z produkcji "od zera" ;-) Poza tym... porównujesz węgiel i koks do ropy? Więc firmie (nota bene maleńkiej firmie w porówaniu do potentatów Orlen czy KGHM), która żyje z marży z pośrednictwa, obojętne jest czy ma dodatkowe przychody z akcji ulokowanych poza branżą czy w branży. W przypadku Orlenu, drobne z dywidendy z akcji z przedsięwzięcia spoza brańży raczej nie przynoszą takich zysków jakbyu zainwestować te pieniądze w branżowym przedsięwzięcu. No ale to tylko moje przemyślenia, nie muszą być zgodne z rzeczywistością.

 • 0

  3.  2007-09-10 17:03:58

  A co do samych akcji - jeśli jeden z udziałowców sprzedaje, to w stosownej proporcji są pierwsi w kolejce do kupna. Jeśli - o czym wcześniej - opłaca im się bo mają z tego połowę przychodów własnej spółki... Głupi by nie zwiększył zaangażowania ;-) Bo i przychód pewny i w sumie wcale niemały.

 • 0

  4. ~c  2007-09-10 19:14:51  host: edd180.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Orlen chce sprzedać akcje polkomtela bo ma na głowie wielomiliardowy kredyt na zakup możejek. Nie może ich sprzedać "od ręki" bo IV RP chce wytargować od Vodafona zrezygnowanie z międzynarodowego arbitrażu w ostatnim sporze w zamian na możliwość zakupu tych akcji.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-133-152.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet