Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Weekendowy efekt motyla po decyzji HP

Weekendowy efekt motyla po decyzji HP

Q! 22 Sierpnia 2011 09:21

0 0

Po ogłoszeniu przez HP zaprzestania wsparcia dla systemu WebOS, tablety z tym systemem - różne wersje TouchPada - zostały bardzo mocno przecenione przez sprzedawców. Efekt? Rozeszły się szybciej niż ciepłe bułeczki.

O tym, że HP porzuca wsparcie dla swojego systemu WebOS oraz nie planuje w przyszłości premier urządzeń z tym systemem pisaliśmy w tej wiadomości. Wkrótce po tym najwięksi sprzedawcy elektroniki postanowili wyprzedać wszystkie zalegające na ich półkach egzemplarze tabletów tego producenta.

Cena tabletu TouchPad w wersji 16 GB z WiFi została obniżona (z 399 i 299) do zaledwie 99 dolarów. Za wersję 32 GB z WiFi trzeba było zapłacić tylko 149 dolarów (obniżka z 599 i 499). Tyle wynosiła cena nie tylko np. w sklepie BestBuy, ale również na oficjalnej stronie HP.

Jednak wkrótce po ogłoszeniu takich cen dostępne egzemplarze rozeszły się w mgnieniu oka. Zarówno na stronie HP, jak i w BestBuy urządzenia są obecnie niedostępne. Nie wiadomo również czy i kiedy mogłyby się pojawić w sprzedaży ponownie.




Tymczasem serwis BoyGenius Report poinformował, że na rezygnacji z dalszego wsparcia WebOS, patrząc tylko pod kątem niesprzedanych w regularnej cenie tabletów, HP może stracić nawet ponad 100 mln dolarów. Ile wyniosą koszty niematerialne (m.in. wizerunkowe) z tym związane? Nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że HP rozważa możliwość licencjonowania swojego systemu WebOS dla innych producentów. Decyzja o tym ma zapaść jednak w bliżej nieokreślonej przyszłości. Tymczasem HTC już potwierdziło, że nie jest zainteresowane pozyskaniem licencji i wykorzystaniem tego systemu w swoich urządzeniach.

Do decyzji HP ustosunkował się również Microsoft. Brandon Watson, jeden z prezesów odpowiedzialnych za Windows Phone 7, poinformował na swoim profilu w serwisie Twitter, że programistom pracującym dotychczas nad aplikacjami dla WebOS zaoferuje bezpłatne narzędzia do programowania dla platformy WP7. Wśród nich znajdą się m.in. darmowe telefony z tym systemem, narzędzia programistyczne czy szkolenia.

Jak więc widać, niektórzy konkurenci nie marnują czasu i już ostrzą sobie zęby na kawałek rynku porzucony przez HP.

Źródło tekstu: BoyGenius Report, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 2

    1. ~  2011-08-22 09:35:37  host: gaja.tpnet.pl

    Urealnili ceny, to i ludzie się rzucili. Za 300 zł to i ja bym sobie kupił taki gadżet.

  • 2

    2.  2011-08-22 09:59:45

    ja pierdziele jakbym wiedział to sam bym za 99$ kupil

  • 1

    3.  2011-08-22 10:09:06

    @1, @kondziu - sam się trochę zagapiłem (nie byłem zdecydowany), a jak już się połapałem o co chodzi, to było za późno. A okazja była niezła, bo CyanogenMod już zapowiedział, że będzie pracować nad Androidem dla TouchPada..

  • 0

    4.  2011-08-22 10:10:27

    A propo tabletów. Ma ktoś ADAX 7DR2? Jak wrażenia?

  • 1

    5. ~Adrian  2011-08-22 10:13:17  host: proxy.wincor-nixdorf.com

    Da się go jeszcze gdzieś dodstać w tej cenie ~100$ z przesyłką do polski :D?

  • 1

    6. ~Adrian  2011-08-22 10:14:48  host: proxy.wincor-nixdorf.com

    na ebayu za ~200$ a na amazonie ok. 260$, jest gdzieś taniej? :>

  • 1

    7.  2011-08-22 10:15:28

    @Adrian - :-P Na hp.com pustki, obydwa BestBuye (US i CA) też wyprzedane. Wczoraj rano można było jeszcze szukać z odbiorem w fizycznym sklepie, ale po wpisaniu kilku lokalizacji (bez skutku) dałem sobie spokój. W razie czego możesz się zapisać na stronie HP - jak będą w ofercie, to obiecują przysłać maila. ;-)

  • 1

    8.  2011-08-22 10:26:20

    @Adrian - dosłownie przez chwilę na Amazonie było za $179. Czyżby szykowali się jednak na obniżkę? Za $149 można już się poważnie zastanawiać..

  • 1

    10.  2011-08-22 10:35:12

    kurde teraz sie zastanawiam czy brac za te 200-250$ ;/ ehhh to juz nie to samo co za 99 :D

  • 1

    12. ~  2011-08-22 12:52:11  host: z47-09.opera-mini.net

    11: Co to jest dumping i dumping łupieżczy?

  • 1

    13. ~Adrian  2011-08-22 12:53:42  host: proxy.wincor-nixdorf.com

    Za wyższą cene niż to wspomniane 250$(750zł) nie opłaca się brać sprzętu bez wsparcia, aplikacji itp. itd. ...

  • -1

    14.  2011-08-23 12:39:01

    znowu telepolis sieje panikę... http://pclab.pl/news46834.html HP nie zaprzestalo i nie zamierza zaprzestać wsparcia WebOS. Kolejny niedopracowany NEWS.

  • 1

    15.  2011-08-23 13:00:23

    @Monstrual - nic nie sieje. Oficjalny komunikat HP był taki, o jakim pisaliśmy. Teraz HP powoli rozmyśla co z tym fantem zrobić i samo miesza się w zeznaniach. Aha. I rozumiem, że TouchPady po $99 na stronie HP to taki Święty Mikołaj od dobrego wujka z USA, tyle że w sierpniu zamiast w grudniu?

  • 0

    16. ~max  2011-08-23 20:40:54  host: user.vivaldiego.wroclaw.pl

    wszystko na pniu sie sprzedaje, tak jak i dzieki obnizce tuszow do drukarek ich sprzedaz wzrosla a spadla zmaiennikow

  • 0

    17.  2011-08-23 23:20:44

    @15 naprawdę chyba lewą nogą wstałeś. Takiej agresji nie powinien był wywolać mój komentarz. Ja tylko stwierdzam fakty, że wasze newsy są niekompletne (bo są) i trochę z reguły spóźnione. Jakbym był redaktorem, posypałbm głowę popiołem (trochę pokory), bo to nie redaktor tworzy portal, a ludzie, co go czytają. Bez nich portalu nie ma. A skoro ktoś dobrze radzi - chwała mu za to. A nie.. zawsze idealni. Nie dopuszczacie opcji, że mogłoby byc lepiej. A zawsze MOŻE być.

  • 0

    18.  2011-08-23 23:37:01

    Monstrual: skoro zarzucasz nam nierzetelność, to dobrze byłoby to lepiej udokumentować, a nie pojedynczym, innym newsem. Nie siejemy nigdzie paniki, jak napisałeś... I poproszę, jeżeli można, o wcześniejsze, niedopracowane newsy. Więc to raczej nie my atakujemy i wstajemy lewą nogą, nie wiem gdzie Ty tu widzisz agresję... I po co te wzniosłe teksty o czytelnikach, których zawsze szanujemy?

Dodaj swoją opinię