Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości We wrześniu przetargi na lokalne częstotliwości WiMAX

We wrześniu przetargi na lokalne częstotliwości WiMAX

WitekT 16 Lipca 2007 15:21

0 0

uke wimaxmPrezes UKE określił założenia do przetargów na 12 kanałów dupleksowych w paśmie 3,6-3,8 GHz z przeznaczeniem na WiMAX. Pierwsze przetargi w tym paśmie mają rozpocząć się we wrześniu.

Po wydaniu 4 licencji ogólnopolskich, każda na 4 kanały dupleksowe, pozostało 12 kanałów częstotliwościowych w zakresie 3,6-3,8 GHz. Kanały te były przedmiotem 317 przetargów powiatowych, które zostały unieważnione w wyniku decyzji Prezesa UKE.

Przeprowadzone wstępnie, na przełomie roku, konsultacje zainteresowania dodatkowym widmem częstotliwości dla potrzeb bezprzewodowej transmisji danych wykazały, że największe zainteresowanie byłoby kolejnymi licencjami ogólnopolskimi, jednak wyniki przeprowadzonej przez Prezesa UKE oceny rozwoju usług świadczonych na podstawie wydanych dotychczas czterech rezerwacji ogólnopolskich w tym paśmie, pokazują że bardziej celowe będzie rozdysponowanie pozostałych paśmie 3,7 GHz częstotliwości w taki sposób, aby ewentualne usługi świadczone z wykorzystaniem tych kanałów skutkowały wzrostem konkurencyjności na rynkach lokalnych i pozwalały na tworzenie ofert dostosowanych do lokalnych potrzeb, w tym również mogły posłużyć do realizacji zadań celu publicznego przez jednostki samorządu terytorialnego. Odmiennie jednak od przyjętego w unieważnionych przetargach modelu powiatowego, uznano, że obszary przetargowe powinny być większe niż obszar jednego powiatu. Takie zwiększenie obszarów przetargowych umożliwiło zaplanowania na każdym z tych obszarów czterech kanałów dupleksowych, w miejsce wcześniejszych dwóch na każdy powiat.

Podstawowym celem regulacyjnym przedmiotowych przetargów będzie wzmocnienie konkurencji na rynku usług bezprzewodowego dostępu do Internetu, w szczególności na obszarach, na których występuje deficyt takich usług. Rozwój usług świadczonych z wykorzystaniem tych częstotliwości na obszarach o małej atrakcyjności inwestycyjnej (koszty budowy infrastruktury, niska gęstość zaludnienia, niewielkie średnie dochody na gospodarstwo domowe) wydaje się być możliwy do zrealizowania pod warunkiem wykorzystania subregionalnego potencjału gospodarczego i społecznego, jaki gromadzi się wielokrotnie wokół podmiotów samorządu terytorialnego oraz lokalnych przedsiębiorców, działających w mikro, małej lub średniej skali.

W efekcie przyjęcia powyższych założeń Prezes UKE przyjął następujące założenia:

Wyodrębnionych zostanie 60 obszarów przetargowych. Każdy składający się z kilku - kilkunastu powiatów. Co do zasady granica obszaru nie przecina granic samorządowych województw i powiatów. Nieliczne wyjątki w tym zakresie wynikają z konieczności uwzględnienia propagacji częstotliwości. W rezultacie w każdym województwie znajdzie się kilka obszarów przetargowych. W specyficznych sytuacjach obszary przetargowe będą mogły zostać połączone w ramach jednego województwa. Podział przedstawiono na załączonej do wiadomości mapce.
Przetargi będą ogłaszane i prowadzone sukcesywnie, w miarę zainteresowania lokalnych przedsiębiorców i samorządów terytorialnych oraz budowania potencjału pod realizacje projektów, jakie mogą być realizowane z wykorzystaniem przedmiotowych częstotliwości. Jak w przypadku innych przetargów, ogłoszenie przetargu i dokumentacji przetargowej będzie zawsze poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których Prezes UKE będzie przywiązywał szczególną uwagę do stanowisk zgłaszanych przez władze lokalne oraz lokalnych przedsiębiorców.

Na każdym obszarze przetargowym przedmiotem przetargu będą 4 kanały dupleksowe z zakresu 3,6-3,8 GHz o szerokości 3,5 MHz każdy.

W miarę możliwości technicznych obszary przetargowe zostały zaplanowane w taki sposób, aby duże miasta zostały objęte zasięgiem co najmniej dwóch obszarów przetargowych. W efekcie po przetargach, na obszarze tych miast, w sposób niezakłócony usługę z wykorzystaniem 4 kanałów będą mogły świadczyć dwa, a nawet i trzy podmioty.

Decydującym kryterium przetargowym będzie rozwój konkurencji na rynku lokalnym. W rezultacie, przyjęte kryteria będą dobrane w taki sposób, iż cena oferowana ponad cenę minimalną będzie odgrywać niewielką rolę w łącznej ocenie oferty.

W ofercie będą musiały znaleźć się zobowiązania do uruchomienia określonej liczby stacji bazowych na całym terenie objętym rezerwacją, w określonym obszarze czasu. Liczba stacji bazowych i czas ich uruchamiania będzie kolejnym kryterium ocennym, w ramach którego podmioty będą konkurowały w przetargu.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 0

  1. ~  2007-07-16 15:48:25  host: krajan.fm.net.autocom.pl

  Na razie technologia WiMax nie za bardzo będzie konkurencyjna do adsl np. neostrady. Telbeskid z N.Sącza świadczy już usługi przez WiMax i są raczej drogie http://www.telbeskid.com.pl/taryfy.htm ale zawsze to jakaś konkurencja :)

 • 0

  2.  2007-07-16 15:52:37

  Wszystko ladnie ciekawe czy bedzie jak zawsze :(

 • 0

  3.  2007-07-16 15:54:06

  1 ~ nie kazdy ma telefon od TP a w gronie znajomych i rodziny wiekszosc zrezygnowala z TP bo kazdy ma komorke, dla takich ludzi, ktorych z reszta jest nie malo jest to rewelacyjna oferta

 • 0

  4. ~  2007-07-16 16:25:15  host: 213-238-77-253.adsl.inetia.pl

  ja mam internet netii i telefon przez WiMax. I spisuje się super, bez żadnych komplikacji.

 • 0

  5. ~Szyba  2007-07-16 16:52:20  host: inptr-68-2.comarch.com

  No wypas.... i teraz pytanie- jakie samorządy będą zainteresowane licencją na obszar wielkości starego województwa? I jakie samorządy zaczną teraz rozmowy na temat wspólnego sfinansowania inwestycji? Ba! jakie powiaty nawet...to totalne nieporozumienie...

 • 0

  6. ~:)  2007-07-16 18:32:30  host: 87-205-33-82.adsl.inetia.pl

  Panowie, może za 10 lat :) (Polska...)

 • 0

  7. ~ukenamuniu  2007-07-16 18:47:20  host: nat-go2.aster.pl

  Poprzedni przetarg został unieważniony, bo zdaniem szeryfa za dużo by się dostało TP. Decydującym kryterium obecnie ma być "konkurencja na rynku lokalnym". Nie prościej by było ustalić, że nie mogą startować firmy, które w nazwie mają słowo "telekomunikacja" lub "Polska"?

 • 0

  8. ~czesiek  2007-07-16 18:56:28  host: public-gprs76850.centertel.pl

  I znów stracone zostanie pare lat a samorządy lokalne umoczą publiczną kasę. Już widzę te światłowody w lokalizacjach samorządowych stacji bazowych WiMax i Gigabajtowe dostępy do operatorów infrastrukturalnych.

 • 0

  9. ~  2007-07-16 19:11:16  host: nat2.skylan.org.pl

  szkoda tylko, że autor tej przekolorowej mapki pomylił Szczecin z powiatem pyrzyckim ;]

 • 0

  10. ~Intermaniak  2007-08-02 13:38:17  host: ns1.telbeskid.com.pl

  Jestem użytkownikiem WiMaxa z Telbeskidu. Działa bardzo dobrze i nie mam mu nic do zarzucenia. Nie było problemów z podłączeniem (takie jak robiła TP. z neostradą) a abonament wcale nie jest taki wysoki. Ogólnie jestem zadowolony!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-196-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet