Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości We Włoszech testy mobilnej tv w standardzie DVB-SH

We Włoszech testy mobilnej tv w standardzie DVB-SH

sirmark 3 Stycznia 2008 15:19

0 0

Alcatel-Lucent, operator 3 Italia oraz włoski nadawca publiczny RAI przygotowują się do przeprowadzenia we Włoszech pierwszej próbnej transmisji telewizji mobilnej zgodnej ze standardem DVB-SH.

Standard DVB-SH (ang. Digital Video Broadcasting - Satellite services to Handhelds), który powstał z technologii DVB-H, zapewnia większą wydajność spektralną i umożliwia integrację z hybrydowymi sieciami satelitarno-naziemnymi. W ramach próbnej transmisji — realizowanej przy użyciu systemu Alcatel-Lucent Unlimited Mobile TV — wykorzystana zostanie po raz pierwszy na świecie wielowarstwowa sieć naziemna DVB-SH złożona z nadajników małej mocy operatora telefonii komórkowej oraz nadajników średniej mocy nadawcy telewizyjnego.

Próby odbędą się w Turynie. Ośrodki sieci komórkowej operatora 3 Italia zapewnią zasięg wewnątrz budynków w centrum Turynu, natomiast maszty transmisyjne RAI i Raiway umożliwią odbiór transmisji klientom znajdujących się na otwartym terenie oraz w pojazdach w całym mieście. Alcatel-Lucent dostarczy urządzenia DVB-SH, a także będzie świadczyć usługi związane z planowaniem i integracją sieci. Dostarczone przez firmę przekaźniki małej mocy w technologii DVB-SH zostaną rozmieszczone na terenie aktywnych ośrodków telefonii UMTS operatora 3 Italia i podłączone do anten UMTS.

Pierwsza faza prób rozpoczęła się w grudniu 2007 r. i potrwa do marca 2008 r., obejmuje testy urządzeń technicznych mające na celu sprawdzenie, czy technologia DVB-SH faktycznie umożliwia udostępnianie dużej liczby kanałów telewizji komórkowej przy zachowaniu wysokiej jakości w różnych warunkach eksploatacji. Na tym etapie zostanie sprawdzonych kilka nowatorskich rozwiązań objętych standardem DVB-SH (pierwsza faza obejmuje wyłącznie rozwiązania do transmisji naziemnej).
W drugiej fazie prób sygnał z satelity będzie emulowany przy użyciu nadajnika umieszczonego w śmigłowcu lecącym na dużej wysokości. W celu sprawdzenia systemu w rzeczywistych warunkach wybrana grupa klientów otrzyma dostępne na rynku telefony zgodne ze standardem DVB-SH. W późniejszym terminie zostaną również przeprowadzone testy z wykorzystaniem rzeczywistych satelitów we współpracy z dużym operatorem łączności satelitarnej.

Według zapewnień firm, próbna transmisja wykaże wyższość standardu DVB-SH nad dotychczasowymi rozwiązaniami pod względem jakości odbieranego sygnału. Najważniejszą zaletą w tym przypadku ma być większa efektywność transmisji radiowej do odbiorników mobilnych (dzięki technologii podziału czasu czy zwielokrotnieniu anten odbiorczych), którą można uzyskać dzięki wykorzystaniu pasma S. Ma to szczególne znaczenie w przypadku odbiorników umieszczonych wewnątrz budynków oraz w kluczowych punktach na otwartym terenie.

Pasmo S (2,17-2,20 GHz) jest dostępne w całej Europie i może być wykorzystywane do realizacji usług satelitarnych — takich jak telewizja mobilna — na całym kontynencie. 14lutego 2007 r. Komisja Europejska podjęła decyzję dotyczącą zharmonizowanego wykorzystania tego pasma na szczeblu Unii Europejskiej, a 22 sierpnia 2007 r. — przyjęła propozycję wyboru systemów do świadczenia satelitarnych usług mobilnych. Nowy mechanizm wyboru — o ile zostanie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej — umożliwi realizację takich usług, jak telewizja mobilna oparta na technologii DVB-SH, od 2009 r.

Źródło tekstu: Alcatel-Lucent     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~Templariusz  2008-01-03 16:02:45  host: staticline23090.toya.net.pl

  WOW :D

 • 0

  2. ~dadzio  2008-01-03 16:46:40  host: adbd69.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ja własnie miekszam we włoszech i mam telewizor !! nawet tvp1 mi odbiera z polski!

 • 0

  3.  2008-01-03 17:39:10

  To TP montuje neostradę we Włoszech, że dadzio pisze do nas z Włoch? Ciekawa sprawa...

 • 0

  4.  2008-01-03 19:11:26

  #3. bo to pewnie Warszawa Włochy ;) , tak jak to bylo z pewna reklama.

 • 0

  5. ~  2008-01-04 10:46:40  host: dqg54.neoplus.adsl.tpnet.pl

  hehe no najwyrazniej tp dociera rowniez do wloch;)a tak na powaznie nie wiecie moze w jakim standardzie jest mobilna telewizja orange?bo myslalem co by sobie nie wziac tak z ciekawosci zeby zobaczyc jak to wyglada

 • 0

  6. ~znawca  2008-01-04 18:48:43  host: atropos.tpi.pl

  Włosi już testują, a my Polacy jesteśmy w tyle, a mówią: Polak potrafi, a to nie prawda, teraz nam przyjdzie mówić Włoch potrafi, Polak nie umie :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet