Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości We Włoszech testy mobilnej tv w standardzie DVB-SH

We Włoszech testy mobilnej tv w standardzie DVB-SH

sirmark 3 Stycznia 2008 15:19

0 0

Alcatel-Lucent, operator 3 Italia oraz włoski nadawca publiczny RAI przygotowują się do przeprowadzenia we Włoszech pierwszej próbnej transmisji telewizji mobilnej zgodnej ze standardem DVB-SH.

Standard DVB-SH (ang. Digital Video Broadcasting - Satellite services to Handhelds), który powstał z technologii DVB-H, zapewnia większą wydajność spektralną i umożliwia integrację z hybrydowymi sieciami satelitarno-naziemnymi. W ramach próbnej transmisji — realizowanej przy użyciu systemu Alcatel-Lucent Unlimited Mobile TV — wykorzystana zostanie po raz pierwszy na świecie wielowarstwowa sieć naziemna DVB-SH złożona z nadajników małej mocy operatora telefonii komórkowej oraz nadajników średniej mocy nadawcy telewizyjnego.

Próby odbędą się w Turynie. Ośrodki sieci komórkowej operatora 3 Italia zapewnią zasięg wewnątrz budynków w centrum Turynu, natomiast maszty transmisyjne RAI i Raiway umożliwią odbiór transmisji klientom znajdujących się na otwartym terenie oraz w pojazdach w całym mieście. Alcatel-Lucent dostarczy urządzenia DVB-SH, a także będzie świadczyć usługi związane z planowaniem i integracją sieci. Dostarczone przez firmę przekaźniki małej mocy w technologii DVB-SH zostaną rozmieszczone na terenie aktywnych ośrodków telefonii UMTS operatora 3 Italia i podłączone do anten UMTS.

Pierwsza faza prób rozpoczęła się w grudniu 2007 r. i potrwa do marca 2008 r., obejmuje testy urządzeń technicznych mające na celu sprawdzenie, czy technologia DVB-SH faktycznie umożliwia udostępnianie dużej liczby kanałów telewizji komórkowej przy zachowaniu wysokiej jakości w różnych warunkach eksploatacji. Na tym etapie zostanie sprawdzonych kilka nowatorskich rozwiązań objętych standardem DVB-SH (pierwsza faza obejmuje wyłącznie rozwiązania do transmisji naziemnej).
W drugiej fazie prób sygnał z satelity będzie emulowany przy użyciu nadajnika umieszczonego w śmigłowcu lecącym na dużej wysokości. W celu sprawdzenia systemu w rzeczywistych warunkach wybrana grupa klientów otrzyma dostępne na rynku telefony zgodne ze standardem DVB-SH. W późniejszym terminie zostaną również przeprowadzone testy z wykorzystaniem rzeczywistych satelitów we współpracy z dużym operatorem łączności satelitarnej.

Według zapewnień firm, próbna transmisja wykaże wyższość standardu DVB-SH nad dotychczasowymi rozwiązaniami pod względem jakości odbieranego sygnału. Najważniejszą zaletą w tym przypadku ma być większa efektywność transmisji radiowej do odbiorników mobilnych (dzięki technologii podziału czasu czy zwielokrotnieniu anten odbiorczych), którą można uzyskać dzięki wykorzystaniu pasma S. Ma to szczególne znaczenie w przypadku odbiorników umieszczonych wewnątrz budynków oraz w kluczowych punktach na otwartym terenie.

Pasmo S (2,17-2,20 GHz) jest dostępne w całej Europie i może być wykorzystywane do realizacji usług satelitarnych — takich jak telewizja mobilna — na całym kontynencie. 14lutego 2007 r. Komisja Europejska podjęła decyzję dotyczącą zharmonizowanego wykorzystania tego pasma na szczeblu Unii Europejskiej, a 22 sierpnia 2007 r. — przyjęła propozycję wyboru systemów do świadczenia satelitarnych usług mobilnych. Nowy mechanizm wyboru — o ile zostanie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej — umożliwi realizację takich usług, jak telewizja mobilna oparta na technologii DVB-SH, od 2009 r.

Źródło tekstu: Alcatel-Lucent     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~Templariusz  2008-01-03 16:02:45  host: staticline23090.toya.net.pl

  WOW :D

 • 0

  2. ~dadzio  2008-01-03 16:46:40  host: adbd69.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ja własnie miekszam we włoszech i mam telewizor !! nawet tvp1 mi odbiera z polski!

 • 0

  3.  2008-01-03 17:39:10

  To TP montuje neostradę we Włoszech, że dadzio pisze do nas z Włoch? Ciekawa sprawa...

 • 0

  4.  2008-01-03 19:11:26

  #3. bo to pewnie Warszawa Włochy ;) , tak jak to bylo z pewna reklama.

 • 0

  5. ~  2008-01-04 10:46:40  host: dqg54.neoplus.adsl.tpnet.pl

  hehe no najwyrazniej tp dociera rowniez do wloch;)a tak na powaznie nie wiecie moze w jakim standardzie jest mobilna telewizja orange?bo myslalem co by sobie nie wziac tak z ciekawosci zeby zobaczyc jak to wyglada

 • 0

  6. ~znawca  2008-01-04 18:48:43  host: atropos.tpi.pl

  Włosi już testują, a my Polacy jesteśmy w tyle, a mówią: Polak potrafi, a to nie prawda, teraz nam przyjdzie mówić Włoch potrafi, Polak nie umie :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-226-179-247.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.