Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wciąż 10 mln Polaków po 50 roku życia nie korzysta z Internetu

Wciąż 10 mln Polaków po 50 roku życia nie korzysta z Internetu

sirmark 29 Czerwca 2015 11:26

2 4

Wykluczenie cyfrowe staje się dziś jednym z najpoważniejszych problemów społecznych w Polsce. Około 10 spośród 13 mln Polaków powyżej 50 roku życia nie korzysta z ułatwień, jakie niesie korzystanie z cyfrowych technologii.

W ocenie ludzi aktywnie walczących z wykluczeniem cyfrowym Polaków konieczna jest zmiana filozofii państwowych programów cyfryzacji kraju. Dziś kluczowa staje się kwestia edukacji cyfrowej i pomoc wykluczonym.

Im bardziej jesteśmy zaawansowani w rozumieniu świata cyfrowego, tym bardziej widzimy, że podstawową barierą, która staje na drodze do tego, aby upowszechnić korzystanie z Internetu, jest mentalność ludzi i ich stosunek do Internetu. Ich rozumienie tych barier i pokonanie strachu przed technologią cyfrową, a nie sam fizyczny dostęp do Internetu - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", które wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji realizuje program Polska Cyfrowa Równych Szans.

Cyfrowa edukacja jest ważniejsza niż sprzęt. Prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" zwraca uwagę na to, że w wielu gospodarstwach domowych, w których dostęp do Internetu jest doskonały, gdzie jest sprzęt, i tak z Internetu nie korzystają osoby dorosłe tylko dzieci.




Od kilku lat w Polsce działa program Polska Cyfrowa Równych Szans, którego celem było zbudowanie systemu edukacji cyfrowej dla dorosłych Polaków. Dzięki zajęciom prowadzonym przez latarników ludzie starsi oraz osoby niemające dotąd wiedzy o sieci uczą się, jak poruszać się po Internecie, korzystać z usług cyfrowych, komunikacji elektronicznej i Internetu. Dotychczas prawie 3 tys. wolontariuszy przeprowadziło w całym kraju blisko 36 tys. spotkań, w których wzięło udział ponad ćwierć miliona Polaków.

Im więcej seniorzy wiedzą na temat nowinek technologicznych, tym łatwiej im zdobywać nowe informacje i poruszać się we współczesnym świecie. Są ludzie, którzy przychodzą po to, żeby się nauczyć korzystać z wyszukiwarki, a po 2-3 miesiącach zwiedzają wirtualnie świat, wędrują po muzeach całego świata, słuchają koncertów. Odkrywają nowe możliwości i właściwie w momencie, kiedy zaczynają, nigdy nie wiadomo, jak ta droga się skończy. - uważa Jolanta Dec, Latarnik Polski Cyfrowej.

Przyszłość Ruchu Latarników stoi pod znakiem zapytania i zależeć będzie od tego, czy państwo znajdzie fundusze na jego dalsze funkcjonowanie w obecnej skali. Jeśli nie, potencjał blisko 3 tysięcy wolontariuszy zostanie zmarnowany - mówią uczestnicy programu.

Są warsztaty i szkolenia, które wzbogacają nas, ale również w ten sposób podtrzymujemy więzi, uczymy się współpracować między sobą. Oczywiście niezbędne jest wsparcie finansowe. Latarnik mimo wszystko nie jest w stanie funkcjonować i w pełni odpowiadać na zapotrzebowanie lokalne, jeżeli będzie tylko hobbystą. On musi czuć, że ma chociaż podstawowe wsparcie. - mówi Krzysztof Łepkowski, Latarnik Polski Cyfrowej.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: internet

w sumie: 25
  • -1

    6.  2015-06-29 12:02:37

    @4 ta, a pewnie na rzecz walki z anaalfabetyzmem lobbowały niegdyś zachłanne wydawnictwa.

  • 3

    7. ~  2015-06-29 12:24:57  host: Host-193.29.207.98.citimedia.pl

    @6 Tak, bardzo wyklucza z większości prac zwłaszcza emerytów, którzy mają gdzieś cały internet i komputery, bo po co im to. Nie ulegaj taniej propagandzie, myśl. Choć skoro nie widzisz różnicy między analfabetyzmem a korzystaniem z internetu...

  • -1

    8. ~zxc  2015-06-29 12:29:55  host: public-gprs516539.centertel.pl

    Coza brednie... Jakie 10 mln?!?! Czy Pan rwdaktor nie widzi ze rachunki sa zle??? W Polsce mamy ok 38mln obywateli... Srednia zycia to ok.72 lat tj.sa osoby ktore zyja np 85 ale i takie co umieraja w wieku lat 40
    Zatem 38.000.000/72=527.7777 tylu jest statystycznie ludzi w kazdym wieku 0-72 lat(nie mamy starego spoleczenstwa bo ost mielismy dodatki bilans urodzen a zatem:
    72 lata-50 lat=22 lata
    Teraz mbozymy te 22 lata * 577,777 = 11,611,111 mln ludzi
    11.611.111-10mln = 1,611,111 mln ludzi... Tylunwg Pana rwdaktora ludzi w wiekunod 50 lat kozysta z internetu.co stanowi zalwdwie 9%ludzi!!! Czy Pan redaktor naprawde nje dostrzega ze to jest ZDECYDOWANIE ZA MALA LICZBA?!?! Artykul oderwany od rzeczywistosci

  • -1

    9. ~Adam  2015-06-29 12:32:18  host: user-94-254-133-45.play-internet.pl

    Internet sporadycznie, telewizja znaczy sie mass miedia ( propaganda rusofobiczna i prozachodnia- propagująca wszelkiej maści zboczenia itp. ) nie oglądam.
    Tzw. telewizja mogłaby nie istnieć.

  • 1

    10. ~Kia  2015-06-29 12:37:45  host: 84-10-54-234.static.chello.pl

    Nie korzystają z internetu, bo czytają Fakt i/lub słuchają radia Ma-ryja. A jak są wybory, to głosują na PiS. To o tej grupie jest ten artykuł?

  • -1

    11.  2015-06-29 12:40:25

    @7 wiek emerytalny to 67 lat, czyli po 50 jesteś jeszcze 17 lat czynny zawodowo. Niestety brak znajomości współczesnych narzędz pracy jakimi są komputer, czy Internet wyklucza takich ludz z pracy, bo często nawet "głupiej" faktury nie potrafią samodzielnie wystawić. To jest rodzaj współczesnej formy analfabetyzmu, który wyklucza z życia zawodowego. Nie mówię tutaj o rozrywkach, jakie niesie cyfryzacja, bo podobnie jak z czytaniem, znam wielu ludzi, którzy nie czytają książek, ale nie znam nikogo, kto by twierdził, że umiejętność czytania jest niepotrzebna.

  • 0

    12.  2015-06-29 12:44:45

    zxc: podałeś wyliczenia, które praktycznie pokrywają się z tymi zaprezentowanymi w newsie. Tu chyba nie ma niejasności (13 mln ludzi 50+, 10 mln nie korzysta). Natomiast potem z twardych liczb przeszedłeś po chwili na intuicję. Piszesz, że to za mała liczba. Chciałbym się więc zapytać jaka jest prawidłowa. Bo zadałeś pytanie, stwierdziłeś że w newsie liczba jest zła i... i nie wiem do czego mam się odnieść.

  • 3

    13. ~  2015-06-29 12:45:01  host: user-94-254-133-71.play-internet.pl

    @11 jakich ludzi z pracy, o czym Ty piszesz, moja babcia ma internet i przegląda tylko sobie na nim meble z ikei i włącza laptopa raz na tydzień, choć potrafi korzystać i mieszka sama, to w ogóle jej do szczęścia nie jest potrzebny.

  • 5

    14.  2015-06-29 12:45:04

    Ale to jest jakiś problem, że ktoś nie korzysta z czegoś z czego nie chce korzystać? Bo ja nie rozumiem o co chodzi.

  • 5

    15. ~  2015-06-29 12:51:16  host: user-94-254-133-71.play-internet.pl

    @14 problem jest taki - ludzie nie chcą korzystać, a wmawia się im i nam, że są wykluczeni cyfrowo. To inne pokolenie, wychowane inaczej, wychowane na zabawach na dworze, a nie na internecie jak my. Wcale ich do tego nie ciągnie, a usilnie się wmawia ludziom, że muszą korzystać, że są wykluczeni. Wcale nie są, nie chodzi o infrastrukturę, nie chodzi o brak pieniędzy, nie chodzi nawet o krótkie przeszkolenie przez wnuczka czy syna - oni po prostu nie chcą. Dajcie spokój z tym wykluczeniem.

  • -1

    16. ~Wykluczony finansowo  2015-06-29 13:24:43  host: apn-5-172-252-140.dynamic.gprs.plus.pl

    W Polsce po 8 latach rządów Po ludzie ledwo wiążą koniec z końcem, czasem od pierwszego do pierwszego nie starcza, wiele dzieci jest niedożywionych czy wręcz gloduje, takze problem internetow jest dla większości marginalny bo są ważniejsze życiowe problemy.

  • 0

    17. ~ja  2015-06-29 13:53:08  host: public-gprs516541.centertel.pl

    szczęściarze

  • 4

    18.  2015-06-29 13:53:53

    No i co z tego, ze nie korzystają? Nie piją też coca-coli albo wódy czy soku cytrynowego... Nie rozumie - to jakiś problem ma być? Może ja mam teściowej kupić komputer, albo co najmniej ten dzyndzel przenośny co o nim niedawno pisali wszyscy za 409 oraz dostęp do internetu - tylko po co? Jak jej to nie jest potrzebne? Że nie wie, ze jej to potrzebne? No tak to jest punkt widzenia KAŻDEGO producenta i dostawcy usług - mało kto wie że czegoś potrzebuje ;-)

  • 1

    19. ~25-latek  2015-06-29 13:56:24  host: user-46-113-232-6.play-internet.pl

    A ja z własnej woli jestem wykluczony "smartfonowo". Może jakieś tęgie głowy zaczną mi udowadniać, jak to źle?

  • 1

    20.  2015-06-29 13:59:37

    Jakie ułatwienia ta technologia niby takiej 80-letniej osobie daje?

  • 0

    21. ~Kuszelas  2015-06-29 14:03:48  host: 87-206-15-1.dynamic.chello.pl

    ja tam w wieku 69 lat- skonczonych!!!- bez problemu poruszam się w Internecie!!! Przegląd prasy, tej np. tabloidowej, ale też komputerowej, żaden problem!!!
    Rowieśnicy, albo i starsi, odezwijcie sie, jest nas trochę!!!!

  • 0

    22. ~f643  2015-06-29 14:04:41  host: 212.160.172.84

    do zxc: idź stąd proszę Cie uniżnie bo żaden dodany dotąd przez Ciebie komentarz nie był komentarzem merytorycznym/konstruktywnym. Ciągłe narzekanie, wytykanie, obrażanie, wyzywanie od plebeliuszy etc. Nie potrzeba nam tu takich warzyw (buraków, cebuli).

  • 0

    23. ~Tata  2015-06-29 14:11:34  host: apn-95-40-254-2.dynamic.gprs.plus.pl

    internet emeryci maja u wnuczków

  • 1

    24. ~  2015-06-29 19:24:44  host: user-94-254-193-155.play-internet.pl

    Niektórym ludziom 50+ internet nie jest potrzebny, niektórzy się nie znają na obsłudze komputera. Nie jest to nic nienormalnego. Tak samo osoby starsze będą zawsze szły do banku i korzystały z pomocy infolinii telefonicznej (jeśli w ogóle), bo po prostu się na tym nie znają. Nie ma sensu też zmuszać niektórych takich osób do korzystania z komputera bądź innych cyfrowych technologii jeśli tego nie chcą lub tego nie rozumieją.

  • 2

    25. ~¿~  2015-06-29 19:48:15  host: n15-04-07.opera-mini.net

    Wykluczeni? A może to My jesteśmy wykluczeni? Bo czas na cyfryzację poświęcamy zamiast na inne, normalne życie, zgodne z naturą?!

Dodaj swoją opinię