Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W Warszawie odbyły się testy sieci 5G

W Warszawie odbyły się testy sieci 5G

msnet 12 Lipca 2017 17:27

5 1

exatel logo

Exatel przeprowadził testy sieci 5G na terenie centrum handlowego Blue City, wykorzystując do tego pasmo 60 GHz.

W ramach testu transmitowano wideo w rozdzielczości 4K i 8K przez zainstalowane w budynku moduły antenowe 5G. Do odbioru wideo posłużył ruchomy terminal oraz komputer z podłączonymi goglami VR. Istotą testu było sprawdzenie współdziałania wszystkich elementów infrastruktury sieciowej, ze szczególnym uwzględnieniem etapu konwersji sygnału radiowego na przesyłany światłowodem do i z sieci szkieletowej. Jak podkreśla Exatel jest to etap krytyczny dla płynności transmisji danych i działania 5G - podał serwis Telko.in.




Demonstracja pokazała, że 5G działa w takich obiektach jak centra handlowe, gdzie jest duże nagromadzenie potencjalnych użytkowników usług telekomunikacyjnych, a nasz prototyp zapewnia płynne przejście między technologiami 5G, LTE i Wi-Fi. Podobne testy będą też prowadzone na stadionie piłkarskim w Osace, gdzie anteny 5G będą podwieszone i skierowane na krzesła kibiców - powiedział Michał Szczęsny, dyrektor Biura Architektury i Planowania Sieci w firmie Exatel.

Przeprowadzone w Warszawie testy realizowane były w ramach projektu Rapid 5G. Jest on prowadzony przez konsorcjum złożone z uczelni wyższych, instytutów badawczych, operatorów telekomunikacyjnych i producentów infrastruktury sieciowej z Unii Europejskiej i Japonii. Rapid 5G wystartował w 2014 roku i ma na celu stworzenie niezbędnych podstaw do wdrożenia sieci 5G. Projekt jest finansowany między innymi ze środków UE (1,5 miliona euro).

Na firmę Exatel przypadło dofinansowanie w wysokości 165,3 tysiąca euro. Polski operator odpowiadał za wykonanie projektu podkładowej sieci szkieletowej oraz wdrożenie rozwiązania "Radio-over-Fiber" (przekazywanie sygnału radiowego przez światłowód). Aby wywiązać się ze swoich zadań, Exatel zbudował łącze światłowodowe o długości 11 km, które połączyło centrum danych firmy w Morach pod Warszawą i Blue City.

Źródło tekstu: Telko.in     

Dodaj do:

Tagi: 5g | exatel

w sumie: 33
  • 1

    15. ~w.lo  2017-07-12 19:31:34  host: a25-05-09.opera-mini.net

    A czy ktoś wie jaka to długość fali? Zrobiłbym sobie antene na 5Ghz.

  • 1

    16.  2017-07-12 19:53:36

    @15, w.lo - 5 mm (dla 60 GHz) i 6 cm (dla 5 GHz).

  • -1

    17.  2017-07-12 20:06:42

    Aż się ciśnie na usta...
    15 - na lekcje fizyki w gimnazjum nie chodziłeś?

  • -1

    18.  2017-07-12 20:09:40

    A propos...
    msnet - jemu chyba chodziło o długość 5-gigahercowej fali?

  • 0

    19. ~w.lo  2017-07-12 20:14:06  host: a25-05-11.opera-mini.net

    @16 msnet. Okey i b.dziękuję. To w takim razie w telefonie nie będzie problemów ją zainstalować. Jak zaczną już pracować na stałe DRONY. to cała Polska będzie w zasięgu bez problemów. Coś pięknego!!!

  • 0

    20. ~w.lo  2017-07-12 20:18:28  host: a25-05-11.opera-mini.net

    @17. Rozumię Twój komentarz. Zaufanie mam jednak tylko do komentarza msnet @16.

  • 0

    24.  2017-07-12 21:35:30

    Będą wolne i tanie częstotliwości oraz tanie terminale to i 5G będzie raz dwa.

  • 0

    25.  2017-07-12 22:07:04

    @17, wlo - możliwe, dlatego uzupełniłem swoją odpowiedź.

  • 1

    26. ~rio6y  2017-07-12 22:19:08  host: public-gprs370778.centertel.pl

    Czyli zasięgu na 300 metrów z tego nie będzie według wyliczeń.

  • 0

    27. ~Raz  2017-07-12 22:25:28  host: 89-66-162-237.dynamic.chello.pl

    Dobra a co determinuje nazwę 5G? Chyba jeszcze nie ma standardu GSMA?

  • 0

    28. ~w.lo  2017-07-13 01:16:35  host: a24-05-12.opera-mini.net

    @25. Coś się dzieje złego w moim telefonie. Miałem inne dane wymiary fali i teraz są inne. Brak moich komentarzy. Muszę oddać telefon do naprawy.

  • 0

    29. ~pecet  2017-07-13 05:20:15  host: 8.37.230.191

    28 w.lo. Nigdzie nie dawaj do naprawy. Wszelkie problemy pomogę Ci usunąć Daj krótką odpowiedż na mój adres: http://tlp.is/e60

  • 0

    30. ~  2017-07-13 06:32:03  host: user-94-254-167-113.play-internet.pl

    @6 darmowe lte będzie po wieki.

  • 1

    31. ~Piła  2017-07-13 09:07:06  host: user-94-254-250-172.play-internet.pl

    Czy jedynie powinniśmy się z tego cieszyć? Cytat z apelu z X.2016 naukowców z 41 krajów do ONZ i WHO: "Telefony komórkowe, tablety, Wi-Fi ... niszczą żywe komórki w naszym ciele i zabijają wielu z nas przedwcześnie. ...promieniowanie z naszej tellekomunikacji i linii wysokiego napięcia uszkadza DNA w naszych komórkach. ...to może przyspieszać tempo wzrostu raka..."

  • 1

    32. ~1w3x9  2017-07-13 09:29:43  host: n09-07-01.opera-mini.net

    31 nie zapominaj najważniejszej rzeczy co najgorsze:
    1 polityk, dziennikarz, rak. Szkoda że nie piszą o szkodliwości promieniowania jonosfery, stratosfery, promieniowanie geotermiczne, itd. A przyciąganie ziemskie, a promieniowanie biegunowe bez którego nie możliwe byłoby życie.

  • 0

    33. ~Krz  2017-07-13 10:27:33  host: nat-185-157-12-109.fiberway.pl

    Normalnie super! Moja oferta ma limit 15/5, który jakimś cudem nie działa, jednak nie mam dostępu do agregacji. Na ch.. mi 5G?

  • 0

    34.  2017-07-13 12:11:58

    @31 - nie ma z czego cieszyć, o ile przy 60 GHz skóra człowieka jest już wystarczająco gruba, o tyle najbardziej ucierpią oczy, bo one nie mają żadnej ochrony przed takim promieniowaniem.

  • 0

    35. ~Piła  2017-07-13 12:44:33  host: user-94-254-251-99.play-internet.pl

    ~1w3x9: ludziom brakuje równowagi. Najpierw jest owczy pęd, ponieważ napędzają go zyski. A jak zacznie się dziać coś złego to wtedy lament. Często za późno. Jednak lepiej jest zapobiegać.Kto zrobił porządne badania wpływu promieniowania? Widziałeś je?

  • 0

    36. ~1w3x9  2017-07-13 14:04:55  host: n05-09-03.opera-mini.net

    @35 Rozumiem Twoje wątpliwości. Podaję Ci moj adres i tylko stuknij koszty za video rozmowy ja pokryję: http://tlp.is/e6d Rozwiniemy temat

  • 0

    37. ~  2017-07-13 21:01:59  host: secured-by.zenmate.com

    W RSS-ie trochę za mała grafika: http://tlp.is/e6k

Dodaj swoją opinię