Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W tym roku sprzedanych zostanie ponad 8 mln telefonów

W tym roku sprzedanych zostanie ponad 8 mln telefonów

WitekT 22 Września 2006 11:11

0 0

W pierwszej połowie roku w naszym kraju nabywców znalazło 3,8 mln nowych telefonów komórkowych – wynika z najnowszego raportu GfK Polonia.

Firma badawcza szacuje, że do końca 2006 roku producenci sprzedadzą kolejnych 3,7 - 4,2 mln. Szacunki Nokii, lidera tego rynku, są nawet jeszcze bardziej optymistyczne: około 4 mln telefonów w pierwszym półroczu i prawie 9 mln w całym roku 2006.

Na stałym poziomie utrzymuje się dystrybucja zestawów aparatów z ofertą prepaid, do których operatorzy nie dopłacają w ogóle albo niewiele. Tutaj telefony są najdroższe (jeśli wziąć pod uwagę jednorazowy wydatek), najmniej atrakcyjne i w najmniejszym wyborze. W ten sposób rozchodzi się tylko 9% telefonów komórkowych (ok. 50 tys. miesięcznie).
Ciekawym trendem jest rosnące zainteresowanie Polaków "gołymi" aparatami, niezwiązanymi z ofertą usług telefonicznych. Wybierają je użytkownicy kart prepaid, którzy chcą mieć telefony lepsze niż w zestawach. Inna grupa to zamożni klienci, którzy mogą sobie pozwolić na zakup wymarzonego telefonu, nie krępując się jednocześnie ofertą operatora GSM. Średnia cena telefonu bez umowy to według GfK około 600 zł.

Cały rynek sprzedaży pozaoperatorskiej oceniam na 1 mln aparatów rocznie – mówi Wojciech Wasilewski, szef działu telekomunikacyjnego Samsunga. Tyle, że uwzględnia w swoich szacunkach nie tylko nowe telefony, ale także obrót wtórny, np. w komisach. Sam rynek nowych aparatów bez umowy urośnie w tym roku o kilkadziesiąt procent.

Udziały Nokii w rynku telefonów bez umowy (50%) są wyższe niż w polskim rynku komórek ogółem (około 40%). Za Nokią plasują się ostro walczący o druga pozycję Samsung i SonyEricsson z plus-minus 20% udziałem każdy.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-85-115.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet