Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W tym roku Polacy kupią 5-10% więcej telefonów

W tym roku Polacy kupią 5-10% więcej telefonów

WitekT 29 Kwietnia 2010 18:42

0 0

W tym roku polski rynek telefonów komórkowych urośnie o 5-10%. Samsung zajmuje na nim drugie miejsce, zaledwie kilka procent za pierwszą Nokią - mówi TELEPOLIS.PL Wojciech Wasilewski, który u koreańskiego producenta odpowiada za sprzedaż telefonów na naszym rynku.

W zeszłym roku Polacy kupili około 8-8,5 mln sztuk telefonów, o ponad milion mniej niż w 2008 roku.

I kwartał tego roku był bardzo dobry, w II może być trochę gorzej - powiedział Wasilewski nie komentując informacji TELEPOLIS.PL, że ma to związek z planowanym przez operatorów zmniejszeniem poziomu dotowania telefonów.

Samsung na polskim rynku zajmuje drugie miejsce - mając kilka punktów procentowych mniej niż pierwsza Nokia, ale około 20 punktów procentowych więcej niż trzecie LG. Już teraz Samsung u niektórych operatorów bywa największym dostawcą urządzeń, na przemian z Nokią.




Wasilewski powiedział, że Samsung ogranicza liczbę wprowadzanych modeli na polski rynek, stara się wyznaczać trendy i stawia na bardziej zaawansowane urządzenia, nie bijąc się takimi, które na półce kosztują 99 zł. Najlepiej sprzedający się aktualnie model -S5230 Avila - znalazł już ponad milion nabywców.

Jak powiedział Wasilewski, na wolnym rynku Polacy kupują około 13% wszystkich nowych telefonów. Co ciekawe, w ujęciu wartościowym jest to mniej - odwrotnie niż jeszcze 2 lata temu.

Samsung chce sprzedać w Polsce do końca roku około 50-100 tys. swojego pierwszego modelu z systemem Bada - S8500 Wave. Wszystkich modeli z tym systemem do końca roku powinno być na polskim rynku około 300 tys. Przyczynić ma się do tego tani model, wprowadzony w czerwcu, z dużym wyświetlaczem, ale bez 3G, który nawet w tańszych taryfach powinien być dostępny za 1 zł.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • -1

    7.  2010-04-29 19:51:21

    A ja na przekór obowiązującym obecnie trendom wciąż cierpliwie czekam na porządną klapkę od Samsunga (jak za starych dobrych czasów) w przystępnej cenie. Czy producenci komórek "zaślepieni" przeróżnymi "dotykowcami" całkiem już zapomnieli o clamshellach?!

  • 1

    8.  2010-04-29 20:09:05

    jojo - S5510

  • 0

    9.  2010-04-29 20:18:25

    Hose (8) - Faktycznie masz rację, jest! "Aż" JEDEN model. Nic dziwnego, że go przeoczyłem. ;-)

  • 0

    10. ~me  2010-04-29 20:28:21  host: chello084010147231.chello.pl

    @jojo - jak chcesz jeszcze tanszy to S3600 a jak taniutki to E2210, E1150, C270. Klapki to niestety jak zauwazyles to nisza, ale wlasnie Samsung jako jedyny jeszcze cos robi w tym kierunku.

  • 0

    11.  2010-04-29 20:35:33

    me (10) - Nie chodzi mi o tańszy. Jestem gotów zainwestować w klapkę do 1000 zł (ale w DOBRĄ). I tak się zastanawiam pomiędzy jednym z dwóch modeli SE. Moim zdaniem wypadają lepiej niż ten Samsung. A z chęcią zaczekałbym jednak na coś lepszego. Ech, zobaczę jeszcze co zrobić.

  • 0

    12. ~me  2010-04-29 20:47:38  host: 100-51.echostar.pl

    3: zgadza się. Miałem też różne telefony. Ludzie się zachwycają chwilowymi nowościami w Samsungu, a potem się okazuje, że jednak stabilna Nokia jest lepsza. Nie mówiąc o kwestii baterii.

  • 0

    13. ~me  2010-04-29 20:49:46  host: 100-51.echostar.pl

    Kwestia baterii oczywiście na korzyść Nokii. Kumpel ma Samsunga Omnia i praktycznie codziennie podłączony jest do kontaktu, a pobawił się nim intensywnie tylko przez pierwszy tydzień, więc zwykłe użytkowanie. Dobrze, że ma jeszcze firmowy tel. - Nokie. Przynajmniej na tamtym jest zawsze osiągalny.

  • 0

    14.  2010-04-29 21:03:06

    me - bredzisz? miałem omnie przez ponad 1,5 roku, bateria potrafiła wystarczać na tydzień, minimum jakie osiągnąłem to 4 dni, nie liczę oczywiście czasu gdy miałem włączoną nawigację GPS. By nie było że to jednostkowy przypadek: mam 3 kumpli z pracy którzy mają omnie, nie słyszałem o problemach z baterią.

  • 0

    15.  2010-04-29 21:10:05

    jojo, jednak co by nie mówić jest klapka, w miarę ciekawa no i faktycznie ładna. Szczerze mówiąc znalazłem ją bo szukałem telefonu dla kumpla żony, koniecznie chciała klapkę, a tu jeszcze dodatkowy atut bo jest bordo ;-) Samsung polska ma zasadniczą "wadę" nie uznaje zagranicznej gwarancji. W świecie globalizacji i uni bez granic to krótko mówiąc skandal.

  • 0

    16.  2010-04-29 21:26:57

    Hose (15) - Zgadzam się, niektórym być może przypadnie do gustu taka "szklista" powierzchnia przedniej klapki. Ja jednak szukam czegoś "nie połyskującego" i w jaśniejszych srebrnych barwach. Dlatego bardziej przypadł mi do gustu (jeżeli o sam wygląd chodzi - biorę oczywiście pod uwagę również inne cechy danego modelu) Sony Ericsson W508 Walkman. Nie jest to może mój ideał ale chyba jednak wciąż tylko ten model mi pozostaje.

  • 1

    17. ~  2010-04-29 21:35:50  host: 088156127244.stk.vectranet.pl

    nokia ma najlepsze oporowe ekrany na rynku [inna sprawa, że ma tylko oporowe:P]

  • 0

    18. ~  2010-04-29 22:44:39  host: t18-06.opera-mini.net

    ad 17. Nie tylko oporowe. X6 czy nowosc N8 mają ekrany pojemnosciowe. Co do bateri to obecnie Samsungi maja najlepsze. Wezmy taką Avile 8 dni to mie problem dla niej. Monte to samo. Samsung i5700 to najlepiej trzymajacy telefon z Androidem na swiecie. Omnia HD tez nieźle. rcicho

  • 0

    19. ~pisul  2010-04-30 00:12:16  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Mam pytansko odnosnie nowego modelu noki n8.Ile ma glosnikow?Tyle co w omni HD?

  • 0

    20.  2010-04-30 10:10:15

    "swojego pierwszego modeli z systemem ", tak mi z kontekstu sie wydaje, że modelU powinno byc ;)

  • 0

    21.  2010-04-30 10:34:11

    Lord_Bury: poprawione, dzięki! :-)

  • 0

    22. ~Xavi  2010-04-30 11:18:33  host: lu-77-223-207-232.hypnet.pl

    *16 Też szukam ciekawej klapki ale straszna bida w tym temacie, teraz mam starą 6131 ale chętnie bym coś zmienił. Jak dla kobiety to jest jeszcze se t707, mnie się podoba samsung g400 ale w sumie to już starszy model i ciężko go trafić.

  • 0

    24. ~pisul  2010-05-01 00:22:13  host: kwiatkowskiego.res.pl

    #23 nie jestem "psem" jestem homoerectus-czlowiek wyprostowany(z erekcja)

  • 0

    25. ~  2010-05-01 01:43:09  host: p10-03.opera-mini.net

    #24 na kolana odpadzie rzeczywistości

  • 0

    26. ~pisul  2010-05-01 08:01:46  host: kwiatkowskiego.res.pl

    A twoja matka glosowala na PO

  • 0

    27. ~Sprzedawca  2010-05-04 23:36:30  host: chello089079081033.chello.pl

    Samsung daje czasu dzięki asapowi, a Nokia nadal uważa, że jest najwspanialsza i nie musi motywować sprzedawców.

Dodaj swoją opinię