Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W tym roku pojawią się nowe opcje w taryfach dla transmisji danych

W tym roku pojawią się nowe opcje w taryfach dla transmisji danych

WitekT 4 Marca 2009 12:55

0 0

Rynek bezprzewodowego szybkiego Internetu wzrósł w Polsce w 2008 roku o około 50%. W tym roku operatorzy mogą zmieniać modele biznesowe i wprowadzić dodatkowe płatności - pisze Gazeta Prawna.

Ostrożna wypowiedź Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, prezes Centertela, o tym, że nie ma pewności, czy w czasie kryzysu uda się w tym roku utrzymać wysokie tempo wzrostu liczby klientów mobilnego bezprzewodowego Internetu, kontrastuje z agresywną prognozą ogłoszoną przez P4.

Chris Bannister, szef P4, spodziewa się zdobycia około 150 tys. klientów mobilnego Internetu w tym roku. W 2008 roku, w ciągu sześciu miesięcy świadczenia usługi, firma pozyskała 78 tys. internetowych klientów, choć wstępnie zakładała 20 tys. z informacji Gazety Prawnej wynika, że pojawią się m.in. opcja dopłaty za wyższą prędkość niż 1 Mb/s.




Z szacunków Gazety Prawnej wynika, że rynek bezprzewodowego szybkiego Internetu wzrósł w Polsce w 2008 roku o około 50%. Centertel zdobył 129 tys. abonentów szybkiego Internetu i na koniec roku miał ich 352 tys. Polkomtel w końcu roku miał 450 tys. użytkowników szybkiego Internetu (abonenci i klienci usług przedpłaconych), a PTC - 690 tys. Łącznie użytkowników było prawie 1,7 mln.

Teoretycznie sposobem na zwiększenie popytu byłaby obniżka cen. Jednak eksperci szacują, że u wielu operatorów nie ma już miejsca na cięcie tych cen. Jak twierdzi John Strand, szef duńskiej firmy konsultingowej Strand Consult, część operatorów sprzedaje dostęp 50% poniżej kosztów, które uwzględniają koszty stałe, a także budowę i utrzymanie sieci.

Zachodni eksperci przewidują, że najpóźniej w przyszłym roku dojdzie do zmian w modelach biznesowych mobilnego internetu. Spodziewają się, że zostaną wprowadzone ograniczenia związane ze ściąganiem treści multimedialnych (filmów, muzyki itp.) oraz korzystaniem z telefonii internetowej, np. użytkownicy, którzy chcą mieć takie możliwości, będą płacili więcej.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~  2009-03-04 13:47:18  host: 212.2.99.207

    Era to najgorsza siec a najtansze 1gb ma Plus , Play nie licze bo predkosci ma zenujace - czesto w 3g jak w edge Plusa. U nas ograniczenia netu sie nie przyjmna teraz mam za 110zl limit 8gb i niech lepiej operatora nie interesuje na co go zuzywam... Jak wprowadza dziwne ograniczenia napewno zrezygnuje z www bezprzewodowego.

  • 0

    10. ~lolipop  2009-03-04 13:54:22  host: dqe249.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Era - 1 gb za 49 pln, Plus - 1 gb za 60 pln. Jak więc twoim zdaniem Plus jest tańszy? nie chodzi mi przecież o przeliczanie ilości gb na złotówki w wyższych abonamentach, ale o cenę najniższego abo

  • 0

    11. ~:))  2009-03-04 14:15:14  host: chello089075045027.chello.pl

    ja nie wiem - ciągle jakiś ekspert pisze, że NASI operatorzy oferują poniżej kosztów, itd... tylko czemu w innych krajach często internet 9w tym bezprzewodowy) lub komórki są tańsze?

  • 0

    12. ~mirekb  2009-03-04 14:19:47  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    kluczem do sukcesu na rynku mobilnego internetu bedzie to aby miec go na jednej karcie sim jak w plusie czy orange..fakt ze za 60pln 1Gb ale naprawde mobilnie..era i play daja tylko 2 sim lub jak era do abo TYLKO limit 500MB za 50pln..to tez jest wazne.dla mnie liderem jest plus bo pod wzgledem technicznym jego net w skali kraju jest najbardziej stabilny i o to idzie własciwie,co wielokrotnie testowałem

  • 0

    13.  2009-03-04 14:38:44

    Zależy to od lokalizacji. W Płocku Prym wiedzie PTC. Składa się między innymi na to ładne pokrycie w budynkach. W końcu nie na darmo PTC ma istniejące i działające 22 nodeB. Dla porównania Plus ma 16 pozwoleń, ale 14 nadajników działa. Centertel ma 12 nodeB.

  • 0

    14. ~  2009-03-04 15:33:46  host: unused-077079210222.atman.pl

    @8 od kiedy??? sprawdź oferte z netbookiem

  • 0

    15.  2009-03-04 15:42:13

    Kiedyś było tak, że blueconnect był najlepszy, jedyny itd. Stąd się bierze ta przewaga.

  • 0

    16. ~koli  2009-03-04 16:12:18  host: doj80.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po pierwsze, to nie każdy od razu chcę netbooka, a po 2 to w promocji z nim też jest 60 pln za 1 GB, więc nie wiem co się go czepiasz :) http://www.iplus.pl/indywidualni-promocje-dla-nowych-klientow-ka mpania-swiateczna.html

  • 0

    17. ~  2009-03-04 16:31:54  host: apn-77-115-20-91.gprs.plus.pl

    lolipop - nie zachwalaj juz tej ery... Co mi z tego 1gb za 50zl w 3G ? Powiem Ci jedno ja jako klient Plusa moge w kazdej chwili wlaczyc Iplusa do abonamentu i w 1 tydzien zrobic 1Gb z pelnymi predkosciami i zaplace za to nieco ponad 20zl ... Przy wyzszych abonamentach tak samo Plus ma lepsza oferte.

  • 0

    18. ~  2009-03-04 16:46:15  host: f96-066.opera-mini.net

    Plus Pany!

  • 0

    19. ~  2009-03-04 17:43:08  host: f96-053.opera-mini.net

    Jaka jest siec w sensie infrastruktury taka mniej wiecej oferta plus czynniki kazdego oliglopolu.to konsument ocenia co moze miec,w jakosci produktu uslugi i cenie.mirekb

  • 0

    20. ~  2009-03-04 19:00:19  host: 94.254.245.131

    Tylko, że Play jest kilkakrotnie tańszy niż reszta. Zaraz pewnie napiszecie, że ma najmniejszy zasięg - niby prawda, ale u mnie akurat tylko Play ma zasięg 3G. Nie interesuje mnie internet po EDGE'u.

  • 0

    21. ~  2009-03-04 19:03:56  host: f96-066.opera-mini.net

    tak? Zdaje sie, ze w SIM+ mam tanszy net niz w plej srej

  • 0

    22. ~  2009-03-04 20:06:29  host: 94.254.245.131

    @21: Tak? A ile Cię kosztuje 1 GB? A ile na to potrzeba pakietów? hahahha Dla porównania w Play po doładowaniu 30zł masz 2GB, a po dołądowaniu 50zł 4 GB - więc o czym Ty mówisz?? Lol

  • 0

    23. ~  2009-03-04 20:09:17  host: f96-051.opera-mini.net

    gdzie w kleju masz takie pakiety neta? :-D

  • 0

    24. ~robertnik  2009-03-04 20:32:25  host: 77-253-68-237.adsl.inetia.pl

    @24 http://web.playmobile.pl/pl/internet/oferta-na-karte/index.html i pomachaj suwaczkiem

  • 0

    25. ~robertnik  2009-03-04 20:36:01  host: 77-253-68-237.adsl.inetia.pl

    @24 o programie Bankujesz Kupujesz gdzie za 300zł masz modem i 60GB na koncie ważnym przez rok nawet nie wspominając. Nestety z zasięgiem to prawda. Mimo że rośnie to w porównaniu do konkurencji jest dużo mniejszy.

  • 0

    26. ~  2009-03-04 20:40:57  host: f96-051.opera-mini.net

    22, 24 tak durnie, ale to jest net na karte! To tak jakby SimData, blueconnect itd.! A nie jak Sim+ - oferta na karte, ale nie na neta!

  • 0

    27. ~  2009-03-04 20:46:33  host: f96-051.opera-mini.net

    z tego pleja co piszecie to nie podzwonisz i esow nie wyslesz, chyba ze za kosmiczna kase!

  • 0

    28. ~robertnik  2009-03-05 04:00:18  host: 77-253-68-237.adsl.inetia.pl

    @26;27 Przepraszam, myślałem że rozmowa dotyczy transmisji danych a kolega pisze na temat "podzwonisz" i "esow" lol

Dodaj swoją opinię