Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W Szwecji HSPA i LTE w spektrum 2.6 GHz

W Szwecji HSPA i LTE w spektrum 2.6 GHz

LuiN 13 Maja 2008 10:47

0 0

Szwedzi inwestują w HSPA i LTE oparte o częstotliwości w spektrum 2,6 GHz. Już pierwsze urządzenia LTE mają zaoferować transmisje rzędu 150 Mb/s. Rozwiązania techniczne dostarczy Ericsson.

Przewiduje się, że do roku 2010, 71% mobilnych połączeń szerokopasmowych powinno opierać się na technologii HSPA. Użytkownicy będą w stanie pobierać dane średnio 20 razy szybciej niż przy użyciu połączenia GSM/GPRS.

W kolejnych krokach ewolucji HSPA zostanie zwiększona prędkość pobierania danych do 42Mb/s oraz wysyłania do 12 Mb/s. Rozwiązanie HSPA firmy Ericsson obsługuje wiele częstotliwości w zakresie pomiędzy 850MHz a 2.6GHz.




Pasmo 2.50-2.69GHz jest postrzegane jako największe nowe spectrum zasobów dla usług szerokopasmowych w dającej się przewidzieć przyszłości. Pasmo to jest dość szerokie, aby pozwolić jednocześnie kilku operatorom wdrażać technologie używając szerokich kanałów, takich jak 2x20Mhz preferowanych w przypadku rozwiązania LTE (ang. Long Term Evolution).

Pierwsze komercyjne urządzenia pracujące w standardzie LTE będą obsługiwać prędkości do 150 Mb/s. Swedish Post oraz Telecom Agency, regulatorzy rynku telekomunikacyjnego w Szwecji są pionierami w przydzielaniu częstotliwości w paśmie 2.6 GHz. W tym roku odbędą się także przetargi na części tego pasma w Austrii, Holandii, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1.  2008-05-13 11:16:32

    tiaaa... u nas nikt takiego lacza po kablu nie ma...

  • 0

    2. ~mirekb  2008-05-13 11:25:09  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    opisane liczby to dla Polaka futurologia..nie jestem minimalistą ale u nas sie to zakonczy na umts ;-))

  • 0

    3. ~Romuś  2008-05-13 12:05:32  host: public-gprs83174.centertel.pl

    SUPER MIKROFALA BEDZIE :)

  • 0

    4.  2008-05-13 12:08:37

    W Białymstoku w orange jeszcze Umtsa nie ma lol

  • 0

    5.  2008-05-13 13:09:52

    #5 - a na wyspach zielonego przyladka maja prad raz na jakis czas... nie porownuj jednego z najlepiej rozwinietych pod tym wzgledem panstw w europie do naszego kraju... tam internet 16mbit nie byl niczym nadzwyczajnym 3 lata temu, gdy TP sie podniecalo 512kbit...

  • 0

    6.  2008-05-13 13:10:04

    #4 mialo byc ;)

  • 0

    7. ~Mick  2008-05-13 14:52:09  host: chello089078156051.chello.pl

    Oj nie przesadzaj ze u nas tak tragicznie jest kto Ci kaze brac neta z TPSA?? ja mam 20/2Mbit w chello i place duzo mniej niz lacze 6mbit w tpsa pozdr.

  • 0

    8.  2008-05-13 15:39:26

    Kutanga jest UMTS w Białymstoku np. Al. Tysiąclecia okolice zasięg jest, ale nie na całe miasto, czekają na pozwolenia. :D A i jak by co to jest zasięg UMTS/HSDPA. Czekamy aż Ericsson u nas będzie budował te przekaźniki, bo z tego co wiem coś tutaj też robi :P

  • 0