Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W środę głosowanie Parlamentu Europejskiego nad pakietem telekomunikacyjnym

W środę głosowanie Parlamentu Europejskiego nad pakietem telekomunikacyjnym

LuiN 23 Września 2008 20:39

0 0

Parlament Europejski (PE) w środę będzie głosował nad budzącym kontrowersje pakietem legislacyjnym, który ma poprawić sytuację konsumentów na rynku telekomunikacyjnym w UE.

Zaproponowany przed rokiem przez Komisję Europejską pakiet składa się z trzech propozycji legislacyjnych. PE dołączył do niego swoją niewiążącą opinię dotyczącą podziału tzw. dywidendy cyfrowej, czyli pasma częstotliwości radiowych, które zostanie uwolnione po tym, jak korzystające z nich telewizje analogowe przestawią się na nadawanie cyfrowe.

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej (ang. EECMA), który odbierałby część uprawnień państwom członkowskim i krajowym organom regulacyjnym (w Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej).

Budzi to duże zastrzeżenia krajów członkowskich, których obawy podziela część eurodeputowanych. Dlatego sprawozdawczyni PE Pilar del Castillo proponuje zamiast tego utworzenie Organu Europejskich Regulatorów Telekomunikacji, tzw. BERT (ang. Body of European Regulators in Telecommunications), który pełniłby rolę opiniotwórczą.

BERT miałby wspierać Komisję Europejską i krajowe organy regulacyjne w zapewnieniu praw konsumentów na rynku telekomunikacyjnym we wszystkich państwach UE. Byłby też ciałem doradczym w przygotowywaniu nowych przepisów unijnych dotyczących tego rynku. W jego skład miałoby wejść przedstawiciele 27 krajowych organów regulacyjnych.




Europosłowie chcą także wzmocnić prawa konsumentów. Operator będzie musiał zapewnić klientom szerszą informację o cenach, taryfach, zapisach regulaminu i warunkach umowy. Zgodnie z propozycją operatorzy będą mieli 24 godziny na przeniesienie i aktywację numeru u nowego dostawcy.

Operator, nawet w zamian za telefon lub komputer po promocyjnej cenie, nie będzie mógł zmusić klienta do zawarcia kontraktu dłuższego niż dwa lata. Będzie też musiał zagwarantować mu możliwość rozwiązania umowy po upływie roku.

W każdym kraju powinien zostać oddany do powszechnego użytku jeden numer telefonu, wspólny dla wszystkich sieci telefonii komórkowej, pod którym będzie można zgłosić kradzież telefonu.

Proponowane przepisy mają także umożliwić krajowym regulatorom rynku telekomunikacyjnego (w Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej) zmuszenie dominujących operatorów (w Polsce Telekomunikacja Polska) do rozdzielenia świadczenia usług od zarządzania siecią, za pomocą której te usługi są świadczone. Ale - zaznaczają eurodeputowani - "jedynie w wyjątkowych okolicznościach".

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2008-09-23 21:06:07

    24 h na przeniesienie nr-u ... hoho i ciekawe gdzie Orange i spolka zaskarżą ta decyzje...(o ile przejdzie)

  • 0

    2. ~  2008-09-23 21:23:38  host: oo6.ipartners.pl

    Jak to gdzie... do ETS ;-)

  • 0

    3. ~  2008-09-23 21:40:58  host: 90-156-51-182.as.kn.pl

    Umowa na 2 lata, którą można rozwiązać po roku. Ciekawe...

  • 0

    4.  2008-09-23 22:23:31

    Ad. 3 - no to za 1 zł w abo 100 zł będzie chyba tylko Nokia 1600 :) No może jeszcze jakiś prosty Sagem.

  • 0

    5. ~skers  2008-09-23 22:28:54  host: host-89-228-86-169.olsztyn.mm.pl

    ad 1 w UK jest norma ze przenosza numer nawet w kilka godzin a najdluzsza umowa trwa 2 lata srednia dlugosc umowy to 18 miesiecy do tego ich fenomenalne stawki telefony i uslugi

  • 0

    6.  2008-09-23 22:33:41

    Nie rozumiem za bardzo co to znaczy, że operatorzy zmuszają klientów do zawarcia kontraktów dłuższych niż dwuletnie. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Klienci nie są przecież ubezwłasnowolnieni i powinni mieć swój rozum. Co do przenoszenia numeru w ciągu 24 godzin, to jestem jak najbardziej za, bo obecnie trwa to do 7 dni, czyli zdecydowanie za długo.

  • 0

    7. ~get  2008-09-23 23:40:58  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    *hettman - zapewne WSZĘDZIE zaskarży gdzie się da, tak jak zaskarża każdą korzystną dla konsumentów decyzję... *rcicho - jakoś w GB w umowach na ROK są telefony typu samsung omnia, n95 itp. w abonamentach rzędu 100-150zł, także jeśli będzie tak jak mówisz to nie ze względu na te regulacje tylko na to że u nas operatorzy to nie są zwykłe firmy, tylko mafia i gangsterzy... i cygańscy naciągacze ;D zresztą *skers już to napisał... jest to kwestia horrendalnych marż jakie sobie święta trójca nalicza, chyba najwyższych w europie... *Tomek_19 - wiesz, niby nie "zmusza", ale chyba wiadomo o co chodzi, można powiedzieć że jest to swego rodzaju szantaż, teraz oferują nawet umowy na 36 miesięcy (sic!) a z kolei nie wiem jak bezmyślnym trzeba być żeby wziąć umowę terminową w ogóle BEZ telefonu, przecież TYLKO PO TO się podpisuję umowę terminową, jak nie chcesz telefonu od operatora, to jest pre-paid, uważam że umowy na rok - narzucone urzędowo, to może lekka przesada, ale na 2 lata maksimum to już jak najbardziej

  • 0

    8. ~get  2008-09-23 23:41:38  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    a możliwość zerwania po roku, pewnie będzie warunkowa, czyli nie w każdym przypadku

  • 0

    9.  2008-09-24 00:21:18

    @get - ale gdyby nikt nie ładował się w te umowy na 36 miesięcy, to zaprzestano by ich oferowania. Ludzie sami się w nie przecież ładują. Korzystam z komórek już ósmy rok i przez ten okres nikt do niczego mnie nie zmuszał. Wielka Brytania to trochę inny rynek od naszego. Tam taryfy abonamentowe zwykle zaczynają się od 20 funtów, u nas od 20 zł. Telefony w większości ofert są tańsze niż w Polsce nie tylko dlatego że w UK operatorzy mają być może niższe marże, ale ARPU z klienta jest znacznie wyższe. Znowu będę się upierał, że przede wszystkim muszą się zmienić w Polsce zarobki, byśmy mieli tak jak w Wielkiej Brytanii i innych krajach starej piętnastki.

  • 0

    10. ~Patryk  2008-09-24 07:24:15  host: host-89-228-77-21.olsztyn.mm.pl

    Z tymi umowami na dwa lata i możliwością skończenia po roku to jest coś. Przecież teraz promocja goni promocję, więc dlaczego nie mielibyśmy z nich korzystać! To powinno przejść jak najbardziej!

  • 0

    11. ~mirekb  2008-09-24 08:03:36  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    lobbysci FT,VODAFONE i T-mobile zapewne na to nie pozwolą.nie wierze w to bo to nierealne.widac to po naszym rynku..a ja sie dziwilem czemu 2 lata temu weszly w orange i erze cyro na 36 ;-)

  • 0

    12.  2008-09-24 08:25:54

    Teraz zamista umowy na 36 miesięcy będzie umowa na 100 doładowań ;) Jak ktoś chce i potrzebuje można i w 1 dzień ;)

  • 0

    13. ~m  2008-09-24 08:43:01  host: abew198.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Umowa na rok i operatorzy będą musieli dużo bardziej rozbudować programy lojalnościowe. :)

  • 0

    14. ~Karol  2008-09-24 14:02:17  host: 2-2-wrocd2.tdi.tktelekom.pl

    get: dzięki, że nazwałeś mnie bezmyślnym...a co powiesz na to, że Plus za umowę terminową bez wymiany telefonu (12 miesięcy) dał mi zniżkę na abonament 40%? W związku z tym dostałem za 51zł - 125min do wszystkich i jestem zadowolony bo na telefonie aż tak bardzo mi nie zależy (bo mam N6230 i mi wystarcza). W moim przypadku nie jest więc to bezmyślność tylko kalkulacja. Pozdrawiam.

  • 0

    15. ~get  2008-09-25 17:33:45  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    Karol - co na to powiem ? powiem: jak można podpisać umowę bez telefonu ?! nie rozumiem takich ludzi, po cholerę podpisujesz umowę skoro nic nie dostajesz w zamian, a wiesz te 40% zniżki to masz jak pójdziesz z abonamentu plusa, do np. play na kartę, albo mbank mobile i masz o 40% taniej niż w plusie !!! BEZ UMOWY ! sorry jeśli Cię uraziłem, ale ja uważam podpisywanie umowy bez telefonu za mało rozsądne, a jak nie potrzebujesz telefonu to jest właśnie pre-paid, zobacz - w mbank mobile masz minutę za 45 groszy więc - za 51zł masz 113 minut BEZ UMOWY,czy nadal uważasz że podpisywanie umowy bez telefonu jest rozsądne ? pozdrawiam :]

  • 0

    16. ~get  2008-09-25 17:42:27  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    Tomek_19 - masz rację że rynek inny, wyższe ARPU jest również ważne, nie tylko o wiele niższe marże... ale co do tego zmuszania, to przychodzi taki lolek, co to się nie zna i słyszy że dany telefon może mieć za 1zł, potem dowiaduje się że owszem może, ale przy umowie na 36 miesięcy (a już się nastawił na ten telefon) a przy umowie na 24 musi zapłacić 399zł, wiesz, niby to nie zmuszanie, ja też nigdy nie wziąłem umowy na 36 miesięcy, ale są tacy którzy się dali naciągnąć takim cygańskim ofertą, jak byś skonstruował taką ofertę że za opóźnienie w opłacie powyżej miesiąca przychodzi bokser i Cię leje przez 1 godzinę codziennie aż nie zapłacisz, to uwierz mi że ZNALEŹLI BY SIĘ CHĘTNI na to, ale czy to znaczy że firmy mogą taką chamską ofertę proponować ? bo jacyś chętni się znajdą ? no myślę że od czegoś są urzędy i tak jak ZAKAZUJĄ pracy po 18 godzin na dobę (A CHĘTNI BY BYLI - NIE ZMUSZANI!) tak zakazują piramid finansowych - i tak powinny zakazać tak ordynarnie naciągackich ofert... tak uważam

  • 0

    17. ~get  2008-09-25 17:43:35  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    tak samo - kiedyś można było oferować "mafijny" kredyt, nawet na 100% DZIENNIE - i nikt nikogo nie zmuszał, a chętni byli... od czegoś państwo jest...

  • 0

    18. ~  2008-09-25 17:46:22  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    do postu 16* *cygańskim ofertOM oczywiście - dysgrafia ;]

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2008-10-02 00:39:52  host: 86-59-n1.aster.pl

    get: Nie przejmuj się zdrobiazgami..Jeden ze sprawozdawców TV nagminnie mówił "om" tam, gdzie powinno być "ą" (np. robiom, mogom). Zwrócono mu widać uwagę na to by skończył z tym "om" i się potem bidulek starał mówić poprawnie. Słyszałem jak powiedział: dziękuję sędzią i zawodniką. Inny gosciu od "skończyła się pierwsza półowa" to odrębny przypadek.

Dodaj swoją opinię