Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W sierpniu kolejna obniżka MTR-ów

W sierpniu kolejna obniżka MTR-ów

LuiN 19 Czerwca 2009 08:59

0 0

W sierpniu, a nie w lipcu nastąpi zapowiadana przez UKE kolejna w tym roku obniżka stawek MTR. Z obecnych 21,62 gr spadną one do 16,77 gr za minutę. Tymczasem operatorzy chcą podwyżek MTR-ów, nawet do 40 gr - pisze Gazeta Prawna.

O tym, że obniżka MTR-ów może się trochę przesunąć pisaliśmy już w tej wiadomości. Według ostatnich planów UKE stawki MTR mają spaść do 2012 roku do poziomi 2 eurocentów, a więc jeszcze niżej niż według planów Urzędu z końca 2008 roku.

Obniżka ze stycznia tego roku (z 33,87 gr do 21,62 gr netto) zaowocowała znacznym ożywieniem rynku i radykalnym zmniejszeniem stawek za minutę połączenia - póki co przede wszystkim w ofertach prepaid.




Niektórzy operatorzy komórkowi, m.in. Polkomtel są jednak zdania, że zamiast obniżek powinny być podwyżki MTR. Polkomtel w opiniach przesyłanych UKE sugeruje, że powinien być to wzrost do 40 gr/minutę - podaje Gazeta Prawna.

Obniżka stawek MTR nie jest zjawiskiem jedynie lokalnym i odbywa się obecnie w całej Europie. Komisja Europejska liczy na obniżenie stawek do poziomu 1,5-3 eurocenta za minutę do roku 2012. I tak, w Austrii stawka MTR od lipca wynosić będzie 3,88 eurocenta, w Czechach spadnie do 8,67 eurocenta, a na Węgrzech od stycznia 2010 roku będzie to 4,29 eurocenta za minutę.

Sierpniowa obniżka na polskim rynku oznacza sprowadzenie stawek MTR do poziomi około 3,71 eurocentów. Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel, twierdzi, że tegoroczne obniżki zmniejszą łączne przychody operatorów o około 2,5 mld zł. Klaus Hartmann, prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej, zwraca też uwagę na to, że dodatkowym efektem obniżki przychodów z MTR będzie spadek wpływów podatkowych z VAT o 500-700 mln zł rocznie.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 148
  • 0

    129. ~AdamM  2009-06-22 09:02:09  host: user57-004.satfilm.net.pl

    WitekT: To dlaczego obniżenie stawek MTR powoduje, że operaty obniżają ceny? Wpływa na ceny, bo operator nie da stawek niższych od MTR'u bo ma łatwą wymówkę że poniżej kosztów nie będzie sprzedawał. Więc, wpływają na rachunek telefoniczny bo wpływają na ceny połączeń które są częścią rachunku.

  • 0

    130.  2009-06-22 09:16:44

    AdamM: zadam Ci proste pytanie - skoro jest tak, jak twierdzisz, to czemu np. Mobilking i mBank mobile ma stawki do Play poniżej MTR-ów? Ja Ci na to od razu odpowiem - cena hurtowa nie ma żadnego związku z ceną detaliczną. MTR-y wpływają co najwyżej na konkurencję na rynku, ale nie bezpośrednio na ceny. To mówią nawet sami przedstawiciele operatorów. Bo jeżeli by było jak mówisz, to każda obniżka MTR-ów natychmiastowo powodowałaby obniżkę cen detalicznych, a wielokrotnie tak nie było. Ostatnie wejście Fresha nie jest związane z obniżkami stawek. Tak samo jak pierwsza oferta Play też była poniżej MTR-ów.

  • 0

    131. ~maniek89  2009-06-22 11:38:09  host: ip-89-174-83-233.multimo.gtsenergis.pl

    A czy mozecie wytlumaczyc jak krowie na miedzy jak to sie mowi ;p o co chodzi z tymi mtr-ami jak one i na co wplywaja bo wszedzie sie o nich mowi i o jakiejsc asymetrii ... zobrazujcie to jakos ;/ chcialbym coo nieco wiedzieec ;p

  • 0

    132.  2009-06-22 11:54:00

    maniek89: wielokrotnie o tym dyskutowaliśmy w komentarzach - wpisz w wyszukiwarkę u nas w serwisie hasło "MTR" i poczytaj pod newsami.

  • 0

    133.  2009-06-22 12:14:55

    Witem twierdzi, że to konkurencja ;-) Ja się z tego śmieję...

  • 0

    134.  2009-06-22 12:17:04

    Wszyscy mówią, operatorzy mówią... A Pani Na Ważnym Urzędzie mówi, że obniżka MTRbędzie orzystna dlakonsumentów ;-) Nie mówi, że pośrednio, ze toi najpierw zwiększy konkurencję itd. Mówi o tym wprost, że obniżka MTR obniży ceny dla klientów ;-)

  • 0

    135.  2009-06-22 12:24:44

    wlo: skrót myślowy.

  • 0

    136. ~  2009-06-22 12:37:00  host: cc.azsoft.pl

    Mam pytanie: skoro MTR'y sie praktycznie wyrownuja... to czemu operatorzy chca podniesienia stawek MTR??? poco chca ich zwiekszenia skoro MTR'y nie maja na nic wplywu(podobno) PS skoro nie maja na nic wplywu to czemu np MTR do w3 nie jest 0 a np do Play po 20gr?

  • 0

    137.  2009-06-22 12:41:29

    136: bo im niższy MTR, tym większa konkurencja na rynku połączeń na telefony komórkowe. Do walki włączają się telekomy stacjonarne. Po lipcowej obniżce MTR-ów, TP może dać na komórki, z 30-procentową marżą, 30 groszy albo ciut niżej... Ile osób w Polsce może dzwonić z AKTUALNEGO abonamentu po takich stawkach?

  • 0

    138.  2009-06-22 14:28:49

    WitekT - aż dziwne, ze ode mnie musi paść to pytanie - a kto dzisiaj używa stacjonarnego? ;-) Wiem... firmy używaja odpowiesz...

  • 0

    139.  2009-06-22 14:32:01

    wlo: oidp GUS podaje rocznie ile mln minut idzie ze stacjonarnych na komórki... Ale to przy okazji pogrzebię - pamiętam tylko, że wcale nie mało tego było...

  • 0

    140.  2009-06-22 15:49:27

    WitekT - ja się nie dziwie... Powiem tylko, że do mojego młodszego syna non stop koledzy wydzwaniają na komórkę ze stacjonarnych ;-) Ale - jeśli mówisz, że to tylko kwestia konkurencji a nie żywej gotówki po stronie ZYSKÓW (!!) to przecież przy obniżeniu stawek da się tak skalkulować cenę żeby stacjonarne nie były większą konkurencją niż teraz? Przecież nie będzie to mieć wpłytu na zyski, jeśli i tak się bilansuje? A przecież to jest pewne - ludzie będą więcej dzwonić jeśli zostanie cena minuty obniżona (ta nie mająca nic wspólnego z MTR) ;-)

  • 0

    141.  2009-06-22 15:58:29

    wlo: po prostu zaostrza się konkurencja, a to ona wymusza zchodzenie z marży... A na konkurencję wpływają m.in. MTR-y. Przykład - spadają MTR-y, ale takt wzrasta do minutowego. Można tak to skonstruować, że spadek MTR-ów ni cholery nie ruszy konkurencji.

  • 0

    142. ~  2009-06-23 19:39:50  host: 77-254-243-238.adsl.inetia.pl

    Totalnie zła informacja, stawki zmieniaja sie od 1 lipca - bo jest to juz uregulowane w decyzjach 6 miesiecznych.

  • 0

    143.  2009-06-23 19:42:30

    142: taaa? I umowy są już podpisane, decyzje podpisane i doręczone?

  • 0

    144.  2009-06-24 13:03:35

    WitekT - konkurencja to się rozwija bo jak się ma dodatni bilans z MTR, to można to przeznaczyć na dofinansowanie usługi - np. poprzez ofertę 2 minuty za jedną odebraną ;-) Można znacznie obniżyć stawki... To jest konkurencja uważasz? Jak dla mnie to nic wspólnego z konkurencją nie ma - dowidzi tego kłamliwa reklama Playa mówiąca o tych tzw. "wszędzie z wyjątkiem". Jeśłi by uczciwi byli, nie wykorzystywaliby możliwości dobinansowywania z MTR usług (bo na budowę sieci na pewno to nie idzie) do takich zagrywek. Płaskie stawki MTR. Płaskie stawki połaczeń, Wszystko płaskie... To moje zdanie nt. cen od wielu lat. Niestety nie da się tego zrobić przy obecnej polityce (bo nie wynika to z ukłądu sił na rynku), więc muszę dostosować się do istniejących ofert, co zresztą też nie jest problemem większym. Regulacja zasobami tak! Regulacja rynku nie!

  • 0

    145. ~Gormar  2009-06-24 14:57:36  host: 217.96.62.235

    @144. wlo, akurat sromotnie się mylisz. Na jakiej podstawie twierdzisz, że dochody z asymetrii MTR PLAY nie przeznacza na infrastrukturę ? Poza tym jak startowała Idea to nie płaciła nikomu z W2 za roaming wewnętrzny. A jakoś nie pamiętam, abyś protestował, że była dysproporcja pomiędzy MTR a FTR (Fixed Termination Rate - koszt połączenia do sieci stacjonarnej) ;). Niskie stawki połączeń P4 może tylko zawdzięczać szybkiemu przyrostowi użytkowników, niskiemu MTR oraz tańszej niż dawniej infrastrukturze.

  • 0

    146.  2009-06-25 15:45:47

    ciekawe czy ktoś wykona ruch, czy znów wszyscy będą czekać na PLAY

  • 0

    147.  2009-06-25 16:48:46

    ~Gormar - a Ty wiesz, ze przeznaczają? oczywiście, ze protestowałem - poczytaj moje komentarze sprzed lat... jeszcze z czasów kiedy Witek o Telepolis nie myślał ;-) niestety nie istnieje już wiele serwisów z tamtych lat (kacyko.pl np.). zawsze byłem i jestem nadal zwolennikime "płaskości". także w rozliczeniach międzyoperatorskich. bo nie rozumiem dlaczego klienci jakiegoś usługodawcy (niezależnie teraz czy chodzi o telefony - czy stacjonarne czy komórkowe czy o inne usługi) mieliby dofinansowywać innego usługodawcę? bo jeśli ta kasa idzie na inwestycje to jest nic innego jak zwiększanie majątku prywatnej firmy pieniędzki klientów innych firm! mi to nigdy nie pasowało ;-)

  • 0

    148. ~Gormar  2009-06-25 18:50:55  host: 217.96.62.235

    @147. wlo no to zwracam honor. Ale co do finansowania jednej firmy przez klientów drugiej, to mi się wydaje że zawsze tak było ale nie wszystkie takie przypadki są ogólnie znane.

Dodaj swoją opinię