Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W przyszłym roku szansa na jeden numer do blokowania kart płatniczych

W przyszłym roku szansa na jeden numer do blokowania kart płatniczych

WitekT 14 Września 2010 18:48

0 0

Chcemy, żeby w przyszłym roku zaczął działać jeden numer telefoniczny, pod którym będzie można blokować karty płatnicze w przypadku ich kradzieży lub zagubienia - poinformował dyrektor w Związku Banków Polskich Remigiusz Kaszubski.

Dodał, że o realizacji projektu w ciągu najbliższych miesięcy zadecydują banki, które mają sfinansować projekt. Jak powiedział, w ubiegłym tygodniu Rada Wydawców Kart Bankowych zadecydowała o testach projektu, a w ciągu miesiąca, dwóch powinien zostać wybrany dostawca usługi. Wyjaśnił, że stanie się to w drodze przetargu, a następnie rozpoczną się testy systemu. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, w realizację pomysłu włączy się przynajmniej 10 banków, znajdzie się dofinansowanie projektu, to numer powinien zacząć komercyjnie działać w przyszłym roku.




W kwietniu Kaszubski poinformował, że ZBP zerwał rozmowy z Telekomunikacją Polską dotyczące uruchomienia jednego numeru telefonicznego, pod którym można zablokować kartę płatniczą. Zaznaczył, że TP wyceniła projekt na sumę znacznie wyższą niż ta, jaka była do zaakceptowania przez ZBP.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 1

    1. ~ala  2010-09-14 18:59:00  host: 93-181-162-129.as.kn.pl

    A nie prościej zrobić jeden numer i zapamiętać kod banku? np. numer 0 800 000 000 czy 22 000 00 00 i po połączeniu np. 01 PKOBP 02 mBank - każdy bank by miał swój numer, klient by tylko wybrał z klawiatury i już by go łączyło z infolinią danego banku?

  • 0

    2.  2010-09-14 19:03:52

    Co? Przecież już coś takiego było, z rok-dwa lata temu. Numer 0-801, brzmiało jak syntezatory z firmy Datera (FreecoNet), i albo łączyło z infolinią wskazanego poprzez IVR banku, albo podawało namiary na niego. Już dokładnie nie pamiętam.

  • 0

    3.  2010-09-14 19:10:24

    No, prawie się zgadza. Nie 801... tylko ówczesne 9584 :-) http://tiny.pl/hr7w9 Widzę że ZBP w pocie czoła wymyśla koło na nowo.

  • 0

    4. ~LORD  2010-09-14 19:45:05  host: host-81-190-221-255.wroclaw.mm.pl

    a ja miało być z numerem 112 ???? działa ??? przecież to fikcja, i to od ilu lat nam to obiecywali ??? ludzie przecież to jest POLSKA tu się to na pewno nie uda :-) każdy kto myśli inaczej jest chyba wyborcą Donalda Ducka :-)

  • 0

    5.  2010-09-14 19:53:56

    LORD: problem ze 112 jest zupełnie inny z kilku powodów. 1) Zajmuje się tym państwo, a nie o wiele sprawniejsze, komercyjne firmy. 2) W platformie 112 był problem z tym, że nie było centrów ratowniczych, nie wiedzieli, czy to powinno być oddzielne centrum, a może przy policji albo straży pożarnej. 3) Przy 112 problemem była też lokalizacja abonenta wzywającego pomocy. 4) W interesie banków jest zorganizowanie sprawnego sposobu informowania o zgubieniu/kradzieży karty, bo wg ustawy odpowiadają od określonego progu za dokonane kradzieże (fakt - w określonych przypadkach).

  • 0

    6. ~wans  2010-09-14 20:11:34  host: user-109-243-112-209.play-internet.pl

    WitekT: a czy przypadkiem nie istnieje już numer do blokowania kart płatniczych tj. 9584 ?

  • 0

    7.  2010-09-14 20:14:23

    wans: istnieje, ale jest to robione przez zewnętrzną firmę niezwiązaną w żaden sposób z ZPB czy jakimkolwiek bankiem. Ja, osobiście, trochę bałbym się zadzwonić na ten numer ze względów bezpieczeństwa...

  • 0

    8. ~  2010-09-14 20:14:35  host: public-gprs9836.centertel.pl

    W artykule jest błąd. Nie ZPB a ZBP. Wers 8 od dołu

  • 0

    9.  2010-09-14 20:24:34

    8: fixed, dzięki! :-)

  • 0

    10. ~nokia 6310 cudeńko  2010-09-15 07:14:47  host: 77-255-254-255.adsl.inetia.pl

    ho ho ho! idą święta (nie ma jak 4Q w branży łupiącej) jeśli finansjera dopiero w 2010 roku obiecują/zaczynają pracę nad tym rozwiązaniem, to gratuluję sprytu... otake Polskę walczyłem;-) A co robili przez conajmniej(!) ostatnią dekadę? Biedni bogaci użytkownicy kart:-(

  • 0

    11.  2010-09-15 09:29:59

    WitekT: no nie wiem, jakoś bardziej ufam Daterze niż nad wyraz dobrze odżywionym panom z ZBP. Po kilku kontaktach - pozostała mi do tych panów szczera niechęć. Zresztą (1)9584 i tak już nie działa...

  • 0

    12. ~Paweł  2010-09-15 09:40:47  host: 212.160.172.70

    ZBP to twór sztuczny i nie rynkowy. Dziwię się że to jeszcze istnieje. Panowie wymyślili sobie cuda i myśleli że ktoś im to zrobi za 1 pln. Ciekawe co na to banki :)

  • 0

    13.  2010-09-15 09:56:56

    pdnucz: wiesz, ja bym nie chciał podawać danych osobowych dzwoniąc na numer nieobsługiwany/niezatwierdzony przez bank...

  • 0

    14. ~war  2010-09-26 19:12:38  host: adcd195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    przecież już istnieje infolinia bzwbk na której można zastrzec karty wydane przez 10 banków... "Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, w realizację pomysłu włączy się przynajmniej 10 banków, znajdzie się dofinansowanie projektu, to numer powinien zacząć komercyjnie działać w przyszłym roku" więc nie rozumiem w jakim celu te narady ...

Dodaj swoją opinię