Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W Polsce szybki Internet rośnie szybciej niż średnia światowa

W Polsce szybki Internet rośnie szybciej niż średnia światowa

MW 28 Marca 2010 19:39

0 0

W końcu 2009 roku w Polsce było 4 mln 785 tys. stacjonarnych szerokopasmowych łączy internetowych. W porównaniu z grudniem 2008 roku ich liczba wzrosła o 14,2%.

Z raportu Point Topic, wyspecjalizowanej w zbieraniu danych o rynku usług szerokopasmowych firmy badawczej wynika, że na całym świecie w 2009 roku przybyło w sumie 58,1 mln szybkich łączy internetowych (wzrost o 12,4%) i w końcu roku było ich 467 mln. Największymi rynkami były Chiny (103,6 mln łączy), USA (85,3 mln łączy) i Japonia (31,4 mln łączy). W pierwszej pierwszej piątce były też Niemcy (25,1 mln łączy) i Francja (19,0 mln). Point Topic za łącze szerokopasmowe uznaje takie, które ma przepływność minimum 256 kb/s.

Polska w światowej klasyfikacji zajmuje 18. pozycję. W Europie pod względem liczby szerokopasmowych łączy internetowych wyprzedza nas siedem państw. Największym graczem na polskim rynku pozostaje grupa Telekomunikacji Polskiej (udział - 46% ogółu łączy według danych Point Topic). Druga jest Netia (11,7%), a trzecie UPC Polska (9,6%).




Z danych Point Topic wynika, że 31. grudnia ubiegłego roku działało 3,087 mln łączy DSL, z czego 71,3% w domach klientów detalicznych grupy TP. Według Point Topic, na świecie dominującą technologią dostarczania dostępu do szerokopasmowego internetu jest xDSL. Ma ona ponad 64% udział w globalnej liczbie szybkich łączy. Łącza światłowodowe (FTTx) mają 12,2% udziału w globalnym rynku.

Z danych Point Topic wynika, że w takich krajach jak Lichtenstein, Monako, Katar, Luksemburg, Hongkong, Singapur, Islandia i Korea Południowa na jedno gospodarstwo domowe przypada więcej niż jedno szerokopasmowe łącze internetowe. W Polsce szybki internet jest dostępny w około 35% gospodarstw domowych.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 3

    3. ~  2010-03-28 20:05:27  host: dse229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    to wiadomo, że jeśli ma miejsce sytuacja, gdzie mniej rozwinięty kraj zacznie się rozwijać, to jego tępo rozwoju będzie większe niż wśród tych, które już są rozwinięte - wysokiego tempa rozwoju nie da się zachowywać w nieskończoność

  • 2

    4. ~  2010-03-28 20:08:18  host: ip-89-174-120-18.multimo.pl

    W Polsce "rośnie szybciej", bo na świecie już dawno urosła.

  • 2

    5.  2010-03-28 20:12:43

    "łącze szerokopasmowe uznaje takie, które ma przepływność minimum 256 kb/s" no to łącze naprawdę mocne, ale statystyki podbija... powinno być to minimum 2 Mb/s - w miarę przyzwoity komfort korzystania

  • 0

    6. ~Marko  2010-03-28 20:15:40  host: chello089079169223.chello.pl

    Może internet w naszym kraju nie jest na jakimś bardzo wysokim poziomie. Ale jednak największe firmy w Polsce zajmujące się dostawą internetu stale inwestują w rozwój infrastruktury, a co za tym idzie rozwój internetu.

  • 0

    7. ~nick  2010-03-28 20:33:53  host: 109.243.186.45

    5. krystian1022 - 2 mega ale w obydwie strony. Ciekawe czy mój play online teoretycznie 1M/384k działający z rzeczywistą prędkością 2-3kB/s tez jest do szerokopasmowych zaliczany.

  • 1

    8. ~nick  2010-03-28 20:43:10  host: 109.243.26.97

    I kto to ten MW? Bo chyba nie Młodzież Wszechpolska :-D

  • 0

    9. ~Tommy-Ka  2010-03-28 21:00:07  host: host-89-228-214-253.kalisz.mm.pl

    Dobrze, że rośnie... tylko czemu znowu tak późno?

  • 0

    10. ~:))  2010-03-28 21:17:15  host: 109.243.32.106

    kto mi powie po co komu dwa różne łącza szerokopasmowe w domu?

  • 0

    11.  2010-03-28 21:28:08

    szerokopasmowe 256kbitow/s???? Nie ma sie co dziwic ze u nas tak rosnie;p wkoncu "na zachodzie" pojecie szerokopasmowego internetu wyglada calkiem inaczej... wiec jak podepieniemy predkosc modemowa 36,6kbitow/s to wogole bedziemy potentatem swiatowym... smiech na sali co to sie u nas wyprawia;/

  • 0

    12. ~te  2010-03-28 21:43:50  host: eha134.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Internet rośnie szybciej... a co to - rzodkiewka ?

  • 0

    13.  2010-03-28 21:53:24

    tp przecież spadła liczba własnych ADSL z 2,095 mln do 2,071 mln. http://www.telepolis.pl/news.php?id=17390

  • 0

    14. ~  2010-03-28 22:11:31  host: chello089076130022.chello.pl

    "Topic za łącze szerokopasmowe uznaje takie, które ma przepływność minimum 256 kb/s." HAHa. Modem na sterydach, dziękuje postoje.

  • 0

    15.  2010-03-29 01:07:26

    14: A wlasnie nie.... Szerokopasmowe 256kb dla mnie zawsze bylo "odroznikiem" od modemow wszelkiem masci, ktorych mozliwosci konczyly sie na 128 kb, do 256 kb trzeba bylo wykorzystac juz technologie, ktora mozne wyciagnac znacznie wiecej i pewnie dlatego stosuje sie taki wyroznik.

  • 0

    16. ~  2010-03-29 08:14:22  host: gbn110.internetdsl.tpnet.pl

    taa rośnie szybciej :D, bo ludzie do tej pory na 256 jadą bo ceny w Polsce za internet są wysokie

  • 0

    17.  2010-03-29 09:10:13

    do 15: tylko ze zagranica to jest duzo wiecej niz 256 wiec takie pisanie na ktorym to miejscu jestesmy i jak szybko rosnie to mija sie z celem... nich zrobia takie porownanie dla lacz minimum 2m to wtedy bedzie mozna ujrzec ten obraz nedzy i rozpaczy...i zobaczymy w ktorym to miejscu stoimy;/

  • 0

    18.  2010-03-29 11:25:57

    Mam 10Mbitową Neo, gdyby nie TP to nie mógłbym pomarzyć o takim łączu, więc nie ma co jej tak krytykować. Jedyny minus tylko taki że trzeba mieć telefon, narazie babcia płaci i korzysta z telefonu więc mam problem z głowy;). Ciekawe czy za rok cena jeszcze bardziej spadnie np do 100zł:)

  • 0

    19. ~dorotka  2010-03-29 21:35:27  host: 77-253-113-236.adsl.inetia.pl

    @6 Marco, coś w tym jest można mówić dużo na TP , ale nie podlega dyskusji fakt że ciągle się rozwijają, wprowadzają nowe technologie, usługi jak choćby telewizja kablowa w szybszych opcjach 6,10 i 20mb/s, itd. co pozytywnie wpływa na rozwój internetu w Polsce, podobnie tez jest z Netią i pozostałymi operatorami

  • 0

    20. ~ktos  2010-03-30 00:25:12  host: net132-187.4web.pl

    @18 I do czego używasz tego łącza. Do ściągania? Bo do niczego innego się nie nadaje z upload-em 1Mb pfff

  • 0

    21. ~  2010-03-30 09:38:43  host: dpg161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @darangel a jaka masz predkosc? Ceny pewnie spadna, już teraz w neo. predkosc 6mb to niecale 70 zl, a więc tak jak mowisz ponizej 100zl,@aserty nie ma co się porownywac do ofert zagranicznych, zawsze chyba pod kazdym wzgledem bylismy w tyle, ale wazne ze operatorzy robia cos w tym kierunku , a nie stoja w miejscu

  • 0