Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W Polsce nie ma "białych plam"?

W Polsce nie ma "białych plam"?

WitekT 4 Lutego 2009 10:41

0 0

Przedsiębiorcy starający się o unijne dotacje na budowę sieci dostarczającej szerokopasmowy Internet przecierają oczy ze zdumienia. Okazuje się, że w Polsce nie ma potrzeby dokonywania takich inwestycji, a "białe plamy" w naszym kraju są rzadkością. Tak wynika z kryteriów opracowanych przez urzędników - pisze Gazeta Prawna.

Jedna z firm z podlaskiego, która świadczy usługi dostępu do Internet na terenie małego miasteczka i okolicznych wiosek, postanowiła rozszerzyć sieć na cały powiat (pięć gmin, 64 miejscowości) . Szukając finansowania, firma trafiła na Działanie 8.4 w programie Innowacyjna Gospodarka, gdzie jest 200 mln euro na budowę sieci dostarczających Internet na odcinku tzw. ostatniej mili. Plany spełzły jednak na niczym, bo kazało się, że… żadna z 64 miejscowości, w której firma chciała dostarczać Internet, nie może być objęta wsparciem. Według urzędników szerokopasmowy Internet tam jest. Na identyczne problemy skarżą się w forach internetowych liczne firmy w całej Polsce.




Co ciekawe, mapy "białych plam" opracowywane przez Urzędy Marszałkowskie, są tajne i żaden przedsiębiorca nie ma do nich dostępu. W przypadku każdej miejscowości - wsi i miasta - którą jest zainteresowany, musi pytać, czy inwestycja tam kwalifikuje się do wsparcia i czekać 2 tygodnie na odpowiedź.

Po licznych skargach napływających do urzędu marszałkowskiego, władze Wielkopolski zrozumiały to i planują w najbliższych dniach opublikowanie mapy białych plam w dostępie do Internetu.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2009-02-04 10:52:07

    moja dziewczyna jak jedzie na wieś, w okolice Wrocławia, to nie ma zasięgu... :D

  • 0

    2.  2009-02-04 10:57:16

    Może nie chce mieć, żebyś jej nie wydzwaniał

  • 0

    3.  2009-02-04 11:02:40

    chce mieć :P ale nie dziwię się, że jak ktoś słyszy wieś o nazwie Dziadowa Kłoda, to chce tam dać bts

  • 0

    4.  2009-02-04 11:03:30

    nie chce dać miało być :D

  • 0

    5.  2009-02-04 11:12:50

    Jest wiele białych plam, a urzędnicza kreatywność nie zna granic. Jak oni to sprawdzają? Z za biurka? Może wpisują kilka numerów telefonów z każdego regionu na stronie neostrada.pl i wychodzi, że jest tam Internet. Może popatrzyli na mapkę zasięgu CDMA Orange, która cała zaświeciła się w tym regionie na ciemny pomarańczowy? Powinien być chyba jakiś wywiad środowiskowy. Są pieniądze więc powinny być on wykorzystane. Mapa powinna być ogólnie dostępna, a ten kto pierwszy złoży prawidłowy wniosek ten lepszy. Czy administracja musi wszystko opóźniać swoimi przepisami?

  • 0

    6. ~mirekb  2009-02-04 11:35:03  host: apn-77-112-127-124.gprs.plus.pl

    akurat jestem mieszkancem świętokrzyskiego gdzie słabo z netem szerokopasmowym było ale powoli nie jest.tp w tym roku sie juz sprezyła i wielu ludziom juz mówią ze są mozliwosci techniczne(w badaniach uke mój powiat-kielecki byl w wojewodztwie na 2 miejscu pod wzgledem białych plam).po2 2 znajomych inzynierów z ktorymi czasem przy piwie mozna pogadac o tym jakie maja plany prac dużo daje(bez najistotniejszych szczegołów-tajemnica firmy)czyzby tp miała w planie pokazac Nam i UKE ze naprawde inwestuje?z duza pewnoscia tak.bo jak ktos spyta i powiedza ze nie ma mozliwosci pojechania z kablem to oni powiedza mamy cdma kolo1Mb/s z limitem ale mamy i to mozemy zaoferowac.inni nie daja nic,moze poza mobilnym netem na ktory wiekszosc ze wzgledu na predkosci ma alergię

  • 0

    7.  2009-02-04 11:41:13

    jaka to miejscowość w podlaskim?

  • 0

    8.  2009-02-04 11:45:53

    Zapraszam urzędasów do mnie: wieś Gołyń, gm. Biała Rawska, pow. rawski, woj. łódzkie. Jest niby dostępna neostrada, ale jak ktoś mieszka daleko od centrali, na końcu linii (jak ja) to marne szanse na jej prawidłowe działanie. O ile nie okazałoby się, że jednak się nie da w ogóle - jak to nieraz bywało z tpsa gdy już ktoś zamawiał neostradę. Linia ma tak marne parametry, że awarie telefonu stacjonarnego (a właściwie linii) zdarzają się bardzo często. W słuchawce ciągle słychać takie brumienie, jakiś taki przydźwięk, raz jest lepiej, raz gorzej, ale ZAWSZE to słychać, zwłaszcza po deszczu. Wilgoć, i te sprawy... Dłuższy okres wilgotnej pogody, opadów i już trzeba do nich dzwonić. Kiedyś jak przyjechali technicy z tpsa do awarii zapytałem ich jak widzą na tej linii neostradę - a oni: "no... może 128 kb/s by poszło...". Aha, to dziękuję. Poza tym żadnych radiówek tu nie ma, o kablówkach nie wspominając, żadnego UMTS-u, choć ja właśnie ciągnę Play Online przy użyciu anteny zewnętrznej z odległych o 20 km Skierniewic - ale to chyba nie jest normalne... Jeżeli chodzi o szerokopasmowy internet to zdecydowanie biała plama.

  • 0

    9. ~lee  2009-02-04 11:47:59  host: tysiaclecia-z-bie37200223077.c200.msk.pl

    1: a kto wie może ma na wiosce na weekendy innego?? :) (żarcik) :D

  • 0

    10. ~  2009-02-04 11:51:46  host: 2.krt.net.pl

    te badania były bzdurne... dokładnie tydzień temu odbyło się spotkanie w urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu w sprawie dofinansowań programu likwidowania białych dziur i budowy sieci DSS (Dolnośląska Sieć Szkieletowa) - bylo razem koło 80 przedsiębiorców.

  • 0

    11. ~jkm  2009-02-04 11:51:57  host: adbz2.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To kolejny z wielkich cudów Tuska...

  • 0

    12.  2009-02-04 11:55:44

    #9 twoja dowcipy latają nisko :P #11 a może to prawa Polska wg kaczińskiego? :D

  • 0

    13.  2009-02-04 11:59:52

    z checia podam niejednemu operatorowi kilka miejscowosci na Mazurach gdzie TP nie chce klasc kabli, albo polozyla tak fatalnej jakosci, ze intrnet ledwie wyciaga 512kbit i proponuje jedynie, by sobie zalatwic blueconnect, orange free czy iplus'a...

  • 0

    14. ~lee  2009-02-04 12:03:34  host: tysiaclecia-z-bie37200223077.c200.msk.pl

    12: ojej niezłość się :)

  • 0

    15. ~s1k0r3k  2009-02-04 13:29:25  host: 77-254-158-136.adsl.inetia.pl

    papszmir, może nisko, ale w końcu i tak się nigdy nie dowiesz co ona tam robi:-)

  • 0

    16. ~J  2009-02-04 15:07:21  host: yk170.internetdsl.tpnet.pl

    @papszmir: Działdowa przez "ł" Kłoda powinno raczej być?

  • 0

    17. ~spider44  2009-02-04 16:42:02  host: ip-89-174-40-34.multimo.gtsenergis.pl

    Hehe,5 kilometrów od centrum Krakowa nie ma mozliwości włączenia neostrady ,zresztą innych operatorów też ,nawet Netia wimax jest niedostępna.Ciekawe kto im robi te mapy?

  • 0

    18. ~MooNTER  2009-02-04 17:53:46  host: 217.116.102.209

    16: wydaje mi sie ze dziadowa, przynajmniej tak zawsze odczytywalem drogowskaz (to chyba kolo Olesnicy), ale moze dlatego ze szybko jezdze i jestem slepy ;p a tak na powaznie jak jest tepsa to znaczy ze jest szerokopasmowy internet? bez sensu, rozumiem jak by byla tp + jeszcze jakas konkurencja, ale sama tp wymaga zbednego telefonu stacjonarnego do dzialania internetu lub wysoka cene bez linii tel...

  • 0

    19. ~empireus  2009-02-04 20:14:26  host: apn-77-115-236-214.gprs.plus.pl

    urzednicy chyba popadli w kompleksy... ze wstydu sfalszowali mapy ;) A tak serio, to ten program to jedna wielka bzdura... faktycznie w prawie calym kraju jest net (nie wnikam w technologie). Kryteria powinny byc zupelnie inne a nie takie, jak w tym programie. A jesli juz, to urzednicy powinni isc wrecz na reke i powinni wskazywac jak najwiecej tych bialych plam, bo to by prowadzilo ze pieniadze by nie przepadly i dzieki nam - przedsiebiorcom, te lenie mialy by wyzsze pensje. ech... ale to TYLKO POLSKA i kretynizm i zacietrzewienie poje...go narodu....

Dodaj swoją opinię