Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W nowej perspektywie UE zbyt mało środków na walkę z wykluczeniem cyfrowym

W nowej perspektywie UE zbyt mało środków na walkę z wykluczeniem cyfrowym

sirmark 10 Listopada 2015 08:47

4 1

Na cyfrową modernizację szkół ze środków unijnych trafi pięciokrotnie mniej pieniędzy niż przewidywano. 900 mln zł zamiast deklarowanych 4,5 mld zł pozwoli na objęcie wsparciem infrastrukturalnym tylko 8% szkół i przeszkolenie 2,5% nauczycieli.

Na przyszłą perspektywę finansową, która jest ostatnim źródłem finansowania inwestycji, nie zaplanowaliśmy w Polsce dostatecznie wysokiej alokacji środków na kompetencje cyfrowe. Może to dziwić, dlatego że 9 mln ludzi, którzy nie korzystają z internetu, to chyba największy problem cywilizacyjny. Okazuje się jednak, że środkami, które miały wspierać rozwój programu "Cyfrowa szkoła", będziemy w stanie objąć mniej niż 10% polskich szkół, a działaniami związanymi z podnoszeniem poziomu kompetencji cyfrowych nauczycieli ok. 3%. z nich. - powiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

W ostatnich latach deklarowano, że upowszechnienie kompetencji cyfrowych będzie priorytetem w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020. Resort edukacji zrealizował pilotażowy program "Cyfrowa szkoła", a jego doświadczenia miały posłużyć do realizacji programu cyfrowej modernizacji szkół do 2020 roku. Planowano, że na ten cel trafi 4,5 mld zł. Podczas II Kongresu Polski Cyfrowej eksperci informowali, że z analizy przyjętych programów operacyjnych wynika, że środków będzie kilkukrotnie mniej - zaledwie 900 mln zł.

Polsce potrzebny jest program rządowy oparty o środki budżetu państwa, nie tylko środki unijne, bo te już zostały rozdysponowane i w tym zakresie niewiele będziemy w stanie już zrobić. Potrzebny jest bardzo mocny program budowania kompetencji cyfrowych osób dorosłych, oparty na doświadczeniach "Polski cyfrowej równych szans", programu, który dobrze się sprawdził i jest dobrze działającym systemem wsparcia dla tej grupy, a jego efekty nie podlegają dyskusji - powiedział podczas konferencji prasowej Krzysztof Głomb.
Polska była jedynym krajem w Unii, który opracował i uzgodnił z Komisją Europejską program operacyjny dotyczący tematyki cyfrowej. W jego ramach zaprojektowano oś priorytetową odnoszącą się do upowszechniania kompetencji cyfrowych dorosłych. W programie zaplanowano przeszkolenie zaledwie 400 tys. osób w latach 2014-2020. Szacuje się, że poza światem Internetu jest 9 mln osób, co oznacza, że na wsparcie może liczyć zaledwie 5% cyfrowo wykluczonych.

W latach 2012-2015 w ramach jednego projektu "Polska cyfrowa równych szans" w świat Internetu wprowadzono 275 tys. osób po 50. roku życia. Na działania 3.1 programu w zakresie edukacji cyfrowej ma trafić blisko 900 mln zł. Wskaźniki dotyczące wykluczenia cyfrowego w Polsce są jednymi z najwyższych wyników w Unii.

To praktycznie 30 proc. całej grupy osób w wieku 18+. Co trzeci Polak jest analfabetą cyfrowym, a tacy z pewnością nie zbudują gospodarki, wiedzy ani społeczeństwa, które może globalnie konkurować na poziomie najważniejszych wskaźników. Polska musi to zmienić. To ważniejsze niż autostrady czy chodniki. Ludzie powinni być kreatywni i mieć odpowiednie przygotowanie, aby tradycyjne czynności realizować już w świecie cyfrowym - wskazuje Krzysztof Głomb.

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że tylko 10 proc. osób między 16. a 74. rokiem życia ma wysokie umiejętności cyfrowe, a 29 proc. - średnie. Pozostałe osoby mają niskie umiejętności lub żadne. Nieobecność w sieci powoduje negatywne skutki społeczne - ogranicza dostęp do kultury czy usług publicznych. Integracja cyfrowa większej grupy Polaków oznacza też większe możliwości podejmowania pracy lub zwiększania zarobków, a to oznacza wyższe lub dodatkowe składki na NFZ czy ZUS.

Źródło tekstu: Newseria     

w sumie: 7
 • -2

  1. ~Ja+-  2015-11-10 08:54:54  host: n19-01-01.opera-mini.net

  Odkluczcie się od ,,wykluczonych"!
  (czyli od wolnych ludzi)

 • 1

  2. ~no name  2015-11-10 09:14:18  host: 201.13.210.91.fan-tex.com.pl

  Tyle kasy wystarczy aż w nadmiarze, przy większej kwocie jak przy ostatnich projektach, większa część tych pieniędzy trafiła do kieszeni prezesów niż na sprzęt do projektu. Skorumpowani urzędnicy jeszcze w tym pomagają i też się dorabiają. Do tego brak kontroli...

 • 2

  3. ~smieszne  2015-11-10 09:27:49  host: 199.49.2.254

  Gosc udaje ze nie zna danych wg ktorych 30% Polakow NIE chce internetu.

  Czy tak ciezko zrozumiec ze 100% ludzi nigdy nie potrzebuje pewnych rzeczy?

  A po co ksztalcic nawet gdyby przyjac ze ma racje?

  Jakie osrodki kultury i uslugi publiczne? Przeciez prawie nic sie nie da zalatwic cyfrowo. nAwet podpis zaufany wygasa po 3 latach! a kuktura? maja na mysli torrenty?

 • 0

  4. ~  2015-11-10 10:32:24  host: public-gprs358657.centertel.pl

  Nie po to oprogramowanie ma tyle "tylnych furtek" do szpiegowania, aby ktokolwiek śmiał chcieć być wykluczonym!

 • 0

  5.  2015-11-10 12:08:16

  "Integracja cyfrowa (...) oznacza też większe możliwości podejmowania pracy lub zwiększania zarobków"
  Głównie osób tworzących te programy i przeprowadzających szkolenia... Serce się kraje, jakie pieniądze na to idą.

  Nie mam nic przeciwko informatyzacji szkół, to jest konieczność. Ale sztuczne "informatyzowanie" społeczeństwa za miliardy złotych to jakieś kpiny. Czemu nie zostawić tego naturalnym procesom? Ja dałem matce swojego starego laptopa, nauczyłem obsługi przeglądarki, poczty, banku. Nie jest już "wykluczona cyfrowo" i nie wzięliśmy na to ani złotówki z publicznych pieniędzy. Czy jest dzięki temu bardziej kreatywna, produktywna i konkurencyjna na rynku pracy? Całymi godzinami ogląda seriale na Ipli, czyta głupie artykuły na Onecie i śmieje się z memów... więc chyba nie.

 • 0

  6. ~zainteresowany  2015-11-10 12:42:37  host: n23-04-10.opera-mini.net

  jestem chory na bide - wykluczony - pod rachunkiem bankowym czekam na datki.

 • 0

  7. ~Tata  2015-11-10 15:04:52  host: 088156133060.dynamic-ww-4.vectranet.pl

  Kolejny skok na publiczna kase pod nazwa ministerstwo cyfryzacji.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-7-173.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 1000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet