Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W kwietniu finał przejęcia działu urządzeń Nokii przez Microsoft

W kwietniu finał przejęcia działu urządzeń Nokii przez Microsoft

LuiN 24 Marca 2014 12:09

4 6

Według pierwotnych planów operacja przejęcia działu urządzeń i usług Nokii miała być sfinalizowana do końca I kwartału tego roku, ostatecznie jednak termin ten przesunięty został o jeden miesiąc.




Zmiana terminu spowodowana jest nadal trwającym procesem uzyskiwania niezbędnych zgód od urządów regulacyjnych. Większość niezbędnych zgód, w tym z Komisji Europejskiej i z amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości Nokia i Microsoft już uzyskały. Ostatnim etapem jest zatwierdzenie transakcji przez organy antymonopolowe w Azji.


Zobacz: Microsoft przejmie dział urządzeń i usług Nokii


Ponad 5 mld dolarów z kwoty 7,2 mld dolarów, którą przekaże Nokii Microsoft stanowi dział urządzeń mobilnych Nokii. Pozostałe 2,18 mld dolarów to opłata za dziesięcioletnią licencję na korzystanie z dóbr intelektualnych firmy. Chodzi o ponad 8,5 tys. patentów, którymi dysponuje Nokia w zakresie designu i około 30 tys. patentów z zakresu rozmaitych narzędzi i aplikacji.


Częścią transakcji jest również transfer do struktur Microsoftu około 32 tys. pracowników Nokii - 18,3 tys. z nich jest bezpośrednio zaangażowanych w produkcję urządzeń. Co ciekawe, w Nokii wciąż pozostanie po zamknięciu transakcji 56 tys. pracowników.


Po zakończeniu operacji logo Nokia nie trafi już na obudowy smartfonów. Na rynku wciąż dostępne będą jednak marki Lumia i Asha, o czym szerzej pisaliśmy w wiadomości Nowe Lumie bez logo Nokia.


Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:

Tagi: microsoft | nokia

w sumie: 16
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    1. ~Thomas  2014-03-24 12:43:47  host: 213.158.217.81.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Cóż - jeden rozdział się kończy, drugi się zaczyna. Ogólnie szkoda, że już nie będzie Nokii.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -4

    2. ~Tro...  2014-03-24 12:47:58  host: n15-09-06.opera-mini.net

    Ech ta Nokia... Nadal ciągnie smród za sobą. Niech wreszcie ogłosi upadłość i da odejść marce N w chwale póki jeszcze jest szansa.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    3. ~Kuzyn1920  2014-03-24 12:55:18  host: 92.60.132.22

    Jak nie bedzie Nokii? Gdzie odchodzi i poco Nokia ma ogłaszać upadłość?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    5. ~Thomas  2014-03-24 13:32:07  host: 213.158.217.109.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @4 - No bez jaj - każda firma jest nastawiona na zysk, tu nie ma idealnych. Każdy sprzęt się psuje - jeden szybciej, drugi później. Więc gadanie, że Nokia taka czy owaka mija się z sensem, bo ogólnie tak można powiedzieć o każdej marce. Jeden ma złe doświadczenie z marką X, a drugi z marką Y. Tyle w temacie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    6. ~  2014-03-24 13:37:06  host: n07-01-01.opera-mini.net

    5,tylko ja nie narzekam na żadną inną markę oprócz Noki,oni myślą,że dadzą byle co,dodadzą logo Nokia i zażyczą sobie wysoką cene za byle co ze swoim logo,a ja już się nauczyłem żeby za logo nie płacić tylko za funkcje i sprawność telefonu,a Nokia tego prostego wymogu nie spełnia

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    7. ~Tarakum  2014-03-24 13:42:41  host: 81.219.84.18

    Ja prosto napisze, ze nie rozumiem problemów niektórych ludzi do producentów... Nigdy nie miałem żadnego problemu technicznego z telefonami które posiadam, nigdy mi sie samo nic nie zepsługo. Chyba że sam coś rozwaliłem... A tak było nie raz...:) Wiec teraz kupując telefon nie patrze nawet na gwarancje...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    8.  2014-03-24 13:57:41

    Jak rozumiem, MS przejmuje CAŁY dział urządzeń mobilnych Nokii, tak ? Wraz z prawami: 1) do marek Lumia i Asha dla smartfonów, oraz 2) marki Nokia ale tylko dla featurephone'ów. Czyli co - bo nie mam jasności - Nokie X na modyfikowanym Androidzie ,w końcu smartfony z dolnej półki jakby nie patrzeć, będą też produkowane przez Microsoft, czy też ich produkcja będzie zlecana przez samą Nokię w Azji, i będą konkurować z Ashami i Lumiami z MS oraz co najśmieszniejsze z Nokiami-featurephonami też od MS ?

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    9.  2014-03-24 17:10:07

    Dlaczego piszecie BZDURY??? "Po zakończeniu operacji logo Nokia nie trafi już na obudowy smartfonów."
    Spidersweb pyta: "Wiemy jednak, że marka Nokia zniknie ze smartfonów w niedalekiej przyszłości. Czy ta nowa linia produktów będzie funkcjonowała dalej pod nazwą X?" Szefowa Marketingu Nokii,Tuula Rytila odpowiada: "Plan jest taki, że Microsoft będzie licencjonował markę Nokia na potrzeby smartfonów. Tak samo będzie z marką X."
    http://www.spidersweb.pl/2014/03/tuula-rytila-o-nokia-x.html - zatem Nokia jak byla na telefonach, tak bedzie. Moze na czesci rynkow (np. USA) gdzie Nokia nie jest silna marka zniknie bo telephony z logo Ms moga sie sprzedawac lepiej. W EU (czyli I u nas) nic sie najwyrazniej nie zmieni.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    10.  2014-03-24 17:13:02

    @8 - linia X bedzie dale sprzedawana jako Nokia X ale raczej nie w USA czy UK (o ile wogole sie tam pojawi) - Polska, Czechy, Indie, Chiny... itd... Produkcja by Ms, zaplaca Nokii za prawo do marki.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12.  2014-03-24 17:28:22

    Microsoft Lumia brzmi całkiem całkiem...

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    13. ~  2014-03-24 18:08:52  host: abtv13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nokia sama się zniszczyła robiąc coraz bardziej słabe modele telefonów. Szkoda.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14. ~ja  2014-03-25 09:06:49  host: 83.238.78.163

    A ja wciąż mam pancerną Nokię N82 i lepszego telefonu znaleźć nie mogę, choć bardzo chcę bo telefon swoje lata ma. Zawsze mi czegoś w tych nowych brakuje. A to nie ma ksenonu, a to wideorozmów, a to wybierania głosowego...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16.  2014-03-25 10:58:41

    @LuiN: jednak sprostowania informacji o Nokii i logo na nowych telefonach nie bedzie?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    17.  2014-03-25 12:43:51

    @13 Nokia sie zniszczyla tym, ze myslala ze ludzie dalej beda masowo kupowac telefony blokowe. Wprowadzenie iphonow i ich sukces powinno nokii dac cos do myslenia, ale nie, oni nadal uparcie produkowali klawiszowce.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18. ~Kuzyn1920  2014-03-25 14:37:02  host: 92.60.132.22

    @9 dlatego pytałem co to za bzdury ze zniknie napis Nokia.
    @13 Nokia sama się nie zniszczyła, miała deficyt i postanowiła go zmniejszyć. NIestety MS to korporacja która patrzy tylko na $. I ma tyle $ że była w stanie obniżyć przychód na kilka lat by później z korzyścią wykupić prawa/licencje podupadającej Nokii.
    @17 Nokia produkuje klawiszowce i bardzo dobrze!~Firma zyskała renome klawiszowcami, i do teraz osoby chcące klawiszową słuchake sięgają po nokie. Więc różnorodność tego typu modeli jak najbardzie jest mile widziana na rynku.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    20. ~Kuzyn1920  2014-03-25 15:01:32  host: 92.60.132.22

    Kontynując wywód. MS jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Mamy go w tabletach, laptopach, stacjonarkach i telefonach. Plan MS jest długoterminowy. Poco tworzyć nową marke, koszty licencji, produkcji transportu bla bla bla... Jeśli można wykupić skrawek Nokii Marki z renomą która podupadła, ale teraz stopniowo wzrasta. MS ma być głównym konkurentem IOS. Najprawdopodobniej to się im uda. IOS zaproponował SIRI ~ OK. MS Cały czas ulepsza odpowiednik Siri czyli CORTANA. Ceny sprzętów z MS są dużo przystępniejsze od APPLA, co widać na rynku poprzez ilość sprzedanych sprzętów z danym systemem. Więc czy Nokia wróci w łaski jako konkurent APPLE, czy MS na plecach Nokii.

Dodaj swoją opinię