Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W kwietniu będą ważyć się losy projektu redukcji cen roamingu w UE

W kwietniu będą ważyć się losy projektu redukcji cen roamingu w UE

Q! 10 Marca 2009 22:10

0 0

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Parlament Unii Europejskiej wykonał kolejny krok w celu obniżenia ceny połączeń w roamingu. Dotychczasowa maksymalna cena za minutę połączenia głosowego w roamingu (obecnie na poziomie 46 eurocentów) zostanie po raz kolejny obniżona, pojawi się sekundowe naliczanie, stanieją też SMS-y.

Według założeń przedstawionych Parlamentowi Europejskiemu, nowe przepisy mają nałożyć na operatorów nowe obowiązki w zakresie świadczenia swoich usług w roamingu. Najważniejszym ich elementem jest obniżenie ceny wysyłanej wiadomości tekstowej do 19 eurocentów netto. Równie ważnym elementem jest to, że operatorzy nie będą mogli żądać dodatkowych opłat za rozpoczęcie połączenia głosowego, a jego koszt będzie musiał być naliczany z dokładnością co do sekundy.

Projekt przewiduje też poważne zmiany w zakresie kosztów oraz sposobu naliczania opłat za transmisję danych. Cena przetransferowania jednego megabajta danych nie będzie mogła być wyższa, niż 50 eurocentów. Dodatkowo jego taktowanie będzie musiało się odbywać z dokładnością co do jednego kilobajta. Wszystko po to by uniknąć ponoszenia ukrytych kosztów przez klienta.
Nowością ma być możliwość określenia limitu danych możliwych do wykorzystania w roamingu. W przypadku osiągnięcia 80% jego wartości, użytkownik ma otrzymać informację o tym drogą mailową lub za pomocą wiadomości SMS klasy zerowej. Po wykorzystaniu określonego limitu danych, dalsze korzystanie z dostępu do sieci ma być możliwe po przejściu odpowiedniej procedury.

Przedstawione wyżej założenia są dopiero propozycjami i żeby weszły one w życiu, najpierw muszą zostać zaakceptowane przez Parlament. Sesja plenarna na ten temat ma się odbyć w dniach od 21. do 24. kwietnia. Jeśli zakończy się ona sukcesem, to nowe stawki roamingowe mają być dostępne dla użytkowników już od 1. lipca tego roku.

Pod koniec ubiegłego roku UKE dokonało analizy cen usług roamingowych, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: unwiredview, wł     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 0

  1. ~  2009-03-10 22:42:53  host: f96-030.opera-mini.net

  Oby regulacja cen transferu zawitala w kazdym kraju,bo zdzieraja krocie,w co do bajta nie wierze ale co50kB moze.transfer bedzie glownym zrodlem kasy dla opow,stad koniecznosc regulacji.mirekb

 • 0

  2. ~heyahbanana  2009-03-10 22:47:15  host: 87-205-243-88.adsl.inetia.pl

  Jezu jak fajnie by było jakby to wszstko weszło ...

 • 0

  3.  2009-03-10 23:08:03

  bedzie to najwiekszy w Polsce paradoks telekomunikacyjny ostatnich lat ;) niezaleznie od tego czy w/w regulacje wejda w zycie czy nie. mimo tego, ze cena minuty wyrazona w euro spadnie to tak naprawde dla osob z Polski cena minuty w roamingu przy obecnym kursie (oby cos sie zmienilo in plus dla zlotowki choc minimalnie) podrozeje o prawie 1/4 i bedzie tak przez nastepny rok... jedynym ratunkiem przed wysokimi rachunkami dla wielu osob bedzie rozliczanie sekundowe.

 • 0

  4.  2009-03-10 23:17:19

  Tonka - masz racje to będzie paradoks w przypadku połaczeń głosowych - z resztą też będzie drożej niż mogło być jeszcze 3 ms. temu, ale takt co sekunde to świetny pomysł. SMSy i transmisja danych to takzę strzał w dziesiąkę - byleby lobby telekomów nie namieszało bo załozenia są dobre

 • 0

  5.  2009-03-11 08:24:57

  Co najbardziej tragiczne to fakt, że coraz więcej ludzi uważa wszelkie regulacje i nakazy za coś dobrego, że są one lepsze niż wolny rynek i wolna konkurencja. To niestety cena za przyjety 12 czy 15 lat temu model koncesyjnego rynku telekom. Za wejście ma rynek trzeba państwu słono płacić (czy nie tak działa mafia?) a później trzeba sobie to odbić utrzymując wysokie ceny usług. Chora sytuacja.

 • 0

  6. ~  2009-03-11 08:51:55  host: 2-2-wrocd2.tdi.tktelekom.pl

  rcicho: Obrońca telekomów czy jak? Przecież te firmy mimo ponoszenia wysokich kosztów zarabiaja dziesiatki milionow zlotych rocznie! Widzisz gdzies jakikolwiek powod by mieli zarabiac jeszcze wiecej? Sytuacja ma sie podobnie z kursem euro i cenami aparatow? Czy dla firmy to problem dolozyc troche wiecej do telefonow i utrzymac dotychczasowe ceny? Przeciez w biznesie jest tak, ze czasem koszty rosna no ale nikt nie powinien nam wmawiac, ze firmy te dokladaja do interesu! Gdzies jest kres tego pazernego kapitalizmu czy juz ludzie totalnie potracili lby na korzysc symboliki dolara?!

 • 0

  7.  2009-03-11 10:08:22

  Ad 6. Wina kapitalizmu? Przecież gdyby nie kapitalizm nic by nie było! To dzięki temu że oferując np mobilną telefonie można dobrze zarobić powstały takie firmy jak choćby Era Play czy Orange. Gdyby nie to widmo zysków nadal uzywałbyś telefonu stacjonarnego i bulił TPsie po 200 czy 400 zł.

 • 0

  8. ~denis  2009-03-11 10:18:03  host: user-89-108-242-135.mobile.playmobile.pl

  rcicho, wolny rynek w usługach roamingowych nie istnieje. Podobnie jak w kilku innych dziedzinach. Pewne segmenty rynku muszą być kontrolowane. Firmy telekomunikacyjne nie muszą sobie niczego odbijać. Ich przychody i tak są wystrczająco wysokie. Według mnie nieuczciwe jest pobieranie opłat kilka lub kilkanaście razy wyższych niż wynosi rzeczywisty koszt realizacji usługi przez Opa. W końcu korzystanie z telefonu w Uni to nie jest rzecz ekskluzywna, tylko powinna być dostępna dla mas.

 • 0

  9.  2009-03-11 15:28:17

  Wg dzisiejszego kursu 1 € to 4,59 zł, zatem po "obniżce" 1 minuta będzie kosztować 2,11 zł, a sms 1,33. Jedyna nadzieja w tym, że w lipcu - gdy Opy ustalają ceny w roamingu co roku, nasz "złociutki" się nieco umocni!

 • 0

  10.  2009-03-11 17:42:16

  @9 o ile mnie pamiec nie myli cena podawana w tej wiadomosci (i wiekszosci dot. eurotaryfy) to cena netto, wiec po przeliczeniu na zlotowki dolicz jeszcze 22% vatu. obecnie przy stawce 46ct, minuta w zlotowkach nie moze przekroczyc 1,89zl. nowa stawka od 1 lipca to 43ct. teoretyzujac iz zlotowka wstanie do poziomu 1 euro/4,40zl (oby) to cena minuty z VAT wyjdzie ~ 2,31zl czyli jakby nie patrzec drozej. cieszy mnie jedynie spadek cen transmisji, bo ostatnio bedac w Kopenhadze zaplacilem za paczke 100kB skromne 1,7zl oraz rozliczanie sekundowe (choc znajac zycie dzieki lobby telekom. bedzie ono dopiero po minucie, albo 30sek.).

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet