Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W 68 gminach TP wybuduje 150 tys. łączy

W 68 gminach TP wybuduje 150 tys. łączy

WitekT 20 Kwietnia 2010 17:29

0 0

Telekomunikacja Polska wybuduje co najmniej 150 tys. linii dostępowych w 68 gminach uznanych za "białe plamy". Każda z linii ma umożliwiać świadczenie usług szerokopasmowych.

Budowa tych linii ma związek z porozumieniem pomiędzy TP a UKE z października zeszłego roku. Szerzej o porozumieniu pisaliśmy w tej wiadomości, a o szacowanych na ponad 3 mld zł inwestycjach TP - w tej wiadomości.




W związku z rozpoczęciem naboru o dofinansowanie z Unii Europejskiej budowy tzw. "ostatniej mili", UKE zwrócił się do TP o wstrzymanie z dalszymi decyzjami o inwestycjach w obszarach "białych plam". Nabór kończy się w połowie czerwca, wtedy będzie wiadomo, gdzie będą powstawały dofinansowywane inwestycje, a dublowanie sieci na danym obszarze może doprowadzić do uznania dofinansowania przez UE za nieuzasadnionego.

Zobacz: listę gmin, w których TP wybuduje 150 tys. linii (plik .xls; 31 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10.  2010-04-20 21:47:51

    tajniak: fixed, dzięki! :-)

  • 0

    11. ~elf  2010-04-20 21:52:11  host: 178.56.20.227

    8. Rzeczywiście ciekawy pomysł. Zamiast dzielić jednak od razu tak dużą firmę, przeprowadziłbym najpierw eksperyment na jakimś mniejszym. Może na początek podzielimy taką Netię? Brak pozycji dominującej oznacza, że netia musiałaby zrobić to sama, ale pomysł wydaje się świetny nawet dla jej własnego dobra. Netia zaczęłaby inwestować na potęgę i sprzedawać usługi dowolnym operatorom ile wlezie, w ten sposób mogłaby zwiększać zyski. Pomysł ciekawy, zwłaszcza że Netia ma lokalne monopole, a tp już dawno nie. Jeśli taki eksperyment z Netią okazałby się sukcesem wtedy tp też śmiało można podzielić ;-) A tak już poważnie, opłacalność takiej operacji zależałaby od poziomu cen hurtowych (wyznaczanych odgórnie) i ich korelacji z kosztami. Poza blokowiskami znów nie opłacałoby się budować i mieszkańcom takich terenów zostałoby co najwyżej CDMA albo polsat.

  • 0

    12. ~itp  2010-04-20 22:35:16  host: doe51.neoplus.adsl.tpnet.pl

    8. A skąd część hurtowa miałaby mieć kasę na inwestycje? Przecież nie z opłat za BSA, LLU czy WLR które UKE ustaliło w oderwaniu od audytu kosztowego wykonanego, zresztą według zatwierdzonej przez siebie metodologii. Mogłoby oczywiście urealnić opłaty ale to spowodowałoby wzrost cen internetu. A na taki niepolityczny ruch pani Streżyńska nie może sobie pozwolić.

  • 0

    13. ~beznick  2010-04-20 23:01:58  host: 86-36-n1.aster.pl

    UKE uzurpuje sobie prawo do koordynowania inwestycji w ramach projektu unijnego 8.4. Projekt ten jednak "leży w gestii" MSWiA. A że z resortem siłowym nie wygra nawet kobieta z jajami, to czarno widzę losy tej inicjatywy, losy nowego departamentu w UKE, a może i ...

  • 0

    14. ~  2010-04-20 23:12:43  host: t08-10.opera-mini.net

    patrzac na regulacje ex ante i dzialania ft w .pl i spolek zaleznych np.tp emitel -np dvbt(szczegolnie prywatyzacja tp,) to wszystko pozostaje w rownowadze.ostatnia kadencja Prezes Uke uplywa 11.05.2011..potem ft.pl zrobi co chce razem z Pania Kroes.to jasne juz dzis.mirekb

  • 0

    15. ~Ado  2010-04-20 23:54:45  host: dns2.stansat.pl

    @8,11 Najlepsze są rozwiązania proste, podział wielkich korporacji do takich nie należy, zapominamy o procesach pomiędzy oraz wewnątrz całych dzielonych spółek, które pozostają bez właściciela procesowego lub są na siłę pchane. Trzeba się liczyć z wieloma przesunięciami kadrowymi, takie działania destabilizują firmę, a już na pewno nie powodują, że jest ona lepiej zarządzana, rozwija nowe technologie i co więcej je wdraża, może za 20 lat mi ktoś przyzna rację, ale ja wolę jednego operatora z najlepszą infrastrukturą i obowiązkami nakładanymi jako na wiodącego na rynku, niż firmę która jest dzielona i gubi się pomiędzy strategiami UKE, oszczędnościami i związkami zawodowymi. Kąsek dla którego operator inwestuje to właśnie rozbudowana infrastruktura, która zarabia. Zarabia nie tylko na lokalnym rynku, ale też na między operatorskim i międzynarodowym. Strategia UKE dąży do eliminacji dużych Telecomów bez alternatywy. Kiedyś myślałem, że jak UKE trochę powalczy o ceny to będzie lepiej więcej, szybciej, taniej, ale efekty są marne. Tak jak już kiedyś pisałem tutaj w Telepolis, rozwinięte Państwo to posiadające stałą i wciąż rozbudowywaną infrastrukturę telekomunikacyjną, która jest jak krwiobieg dla biznesu, szkoda energii na podziały i głupotę kiedy tyle sieci jest do wybudowania, ile kanalizacji i dróg już położone bez światłowodów będziemy to pruć za kilka lat żeby mieć jak inni, ukłony w stronę Śląskiej GT, oni kładą optykę jak się da i gdzie się da, do tego zachęcam każdego operatora. UKE niech przestanie przeszkadzać, a wszyscy na tym zyskamy.

  • 0

    16. ~elf  2010-04-21 00:26:28  host: 178.56.20.227

    Ado, mój post z podziałem Netii mającej lokalne monopole to była tylko ironia do 8. Moim zdaniem masz rację, tylko jedno ale. Tak to bywa, że rozwój powoduje konkurencja. Wpływa na redukcję kosztów oraz jak najlepszą jakość świadczenia usług. Koncentracja na jednym operatorze jest chora. Regulator będzie nakładał "urzędowe" ceny za dostęp, a operator będzie się kłócił jak bardzo mu się to nie opłaca, bo przychód nie pokrywa kosztów. Może tak robić bo po prostu nie ma konkurencji. Zamiast koncentracji na jednym operatorze starałbym się wprowadzić większą ich ilość, oczywiście w ramach możliwości ekonomicznych i nawet regionalnie. Podany przez Ciebie przykład operatora który sam kładzie światło może być wzorcem. TP tak nie może, bo przy inwestycjach musi brać pod uwagę niewiadomą w postaci narzuconej urzędowo ceny która może zmienić się z dnia na dzień. Podział niewiele by tu zmienił. Wprowadziłbym po prostu brak możliwości udostępniania łącz na warunkach "urzędowych" przez kilka lat po zakończeniu inwestycji. Teraz jest tak, ze jak tylko tp zakończy inwestycje to jakiś operator chce wpieprzyć się w interes najlepiej za darmo, tp więc naturalnie ostrożnie buduje. Prowadzi to do paradoksów w postaci tworzenia lokalnych monopoli przez inne firmy - kablówki czy podaną przez Ciebie sieć światłowodową. W efekcie po rozbiciu krajowego monopolu powstają monopole lokalne tworzone poza piaskownicą UKE, tyle, że już przez różne firm. TP jako ogólnokrajowy operator powinna móc z nimi konkurować.

  • 0

    17. ~galtom  2010-04-21 06:25:25  host: 77-253-240-147.adsl.inetia.pl

    @11: eksperyment juz zostal przeprowadzony i sprawdzil sie swietnie. Co wiecej nie na malej firmie tylko duzej (duzo wiekszej niz TPSA). Nie wiem jak ty sobie to z Netia wymysliles ale chodzi o podzial (zawsze) "narodowego" operatora w ktorego peniadze ladowali wszyscy. Czesc hurtowa zostaj "u nas" przynajmniej w czesci i jest fizycznym wlascicielem calej infrastruktury obecnej TPSA, a dla FT zostaje TPSA czesc detaliczna z wszystkimi jej klientami koncowymi. Efekt jest taki, ze ogolnopolskie uslug zaczeloby od razy swiadczyc conajmniej kilka firm. Zobacz jak wyglada rynek w UK... kilka lat temu bylo tam drogo (w kazdej jego czeci) a kankurencja byla zadna. Potem dokonano podzialu BT (British Telecom) - dzis to jeden z najdynamiczniejszych rynkow Europy.

  • 0

    18. ~elf  2010-04-21 08:30:18  host: public-gprs14505.centertel.pl

    No rynek w UK nie wygląda znacznie lepiej niż w innych krajach. Trochę naiwny jesteś z tymi inwestycjami ;-) Jak zysk z budowy i eksploatacji nowej infry będzie zbyt mały lub nie będzie go wcale to zostaną stare kable tp i nowe firm z poza piaskownicy UKE. Podział to jakiś pomysł, ale taki hurra optymizm bez refleksji jest trochę naiwny, nie wystarczy tylko po prostu podzielić.

  • 0

    19. ~  2010-04-21 09:51:53  host: dns2.stansat.pl

    @17 hmmm, jak to świetnie? efekty zobaczymy może za 2 lata, co do UK, to była tragedia, to w tym państwie zrodził się pomysł tzw, wysycenia linii xDSL, (brak budowy nowych linii w tym FTTx, aż do osiągnięcia 98% utylizacji miedzi), sorki ale według mnie najdynamiczniej jest w krajach skandynawskich, Francji, Portugalii i Hiszpanii, Niemcy nadganiają, ale tam jest problem kontroli treści i ścigania ściągających filmy więc rozbudowa trochę więcej kosztuje. My na razie patrzymy w stronę miedzi co jest bardzo złym sygnałem dla rynku i daje pole do popisu operatorom komórek, którzy także mogą pomarzyć o LTE, bo gdzie wepną te NodeB jak nie ma infrastruktury, tak się kółko zapętla i zamiast iść do przodu "dzielimy włos na dwoje".

  • 0

    20. ~galtom  2010-04-21 12:28:34  host: ccm210.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @18: ja tam nie nazekalem a i dziś (choc u nas ceny juz spadaja) jest taniej i szybciej niz u nas - o powszechnosci oraz latwosci dostepu nie wspomne. Wystarczy miec gniazdko (czesci hurtowej BT) a wtedy ilosc operatorow do wyboru jest duza - sprobuj tego dzis u nas :-) Jak tego gniazdka nie ma to instalacja tez nie trwa rok tylko kilka dni (wiem bo sam zakladalem) - a pote sie zastanaialem wybrac Tesco, Ticali, BT, Talk-Talk, Orange...itd....itd... Nie wymagam aby firma (hurtownik) rozdawala dojscie do kabli za darmo - chodzi jednak o to, ze w takiej syt. bedzie im wszystko jedno czy oferte (juz detaliczna) bedzie swiadczyc na tym laczu TPSA, Netia, czy jajakolwiek inna firma (wazne zeby plaicila) - dzis tak nie jest. @19: Oczywiscie, ze kraje skandynawskie sa liderem - ale jak tam jest z podejsciem Państwa do tematu oraz jak wyglada pozycja "nardodowego" operatora. UK dałem jako przykład tego, że podział duzego monopolisty (BT było takie samo jak nasza TPSA) to dobre wyjscie i (mam nadzieje, ze sie myle!!!!) jestem przekonany, ze i u nas dojdziemy do tego wniosku za 2-4 lata jak sie okaze, ze obecne porozumienie to ladny dokument ale fikcyjny :-(

  • 0

    21. ~galtom  2010-04-21 12:29:40  host: ccm210.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Uwierze, ze porozumienie działa jak ma moim (TPSA) gniazdku bede mógł skorzystac bez problemu z oferty co najmniej 4 operatorów.

  • 0

    22. ~mieeetek  2010-04-21 12:30:04  host: 212.160.172.70

    "UKE zwrócił się do TP o wstrzymanie z dalszymi decyzjami o inwestycjach w obszarach "białych plam". Nabór kończy się w połowie czerwca, wtedy będzie wiadomo, gdzie będą powstawały dofinansowywane inwestycje, a dublowanie sieci na danym obszarze może doprowadzić do uznania dofinansowania przez UE za nieuzasadnionego." Czyli UKE zachęca TP do złamania postanowień Porozumienia??? Załącznik 8 1.2 wybudowanie kompletnych linii dostępowych, zgodnie z zakresem budowy tych linii opisanym w punkcie 1.1, w wybranych spośród tzw. „białych plam” obszarach

  • 0

    23. ~elf  2010-04-21 15:22:44  host: fhh70.internetdsl.tpnet.pl

    21. Tylko 4? http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead01&news_cat_id =272&news_id=1731&layout=3&page=text Masz ich kilkanaście, co prawda niektórzy już nie istnieją, a niektórzy się świadczą usług na cały kraj. To jest na kablu tp. Za to na kablu takiej np Netii nie masz żadnego wyboru. Nie wiem więc co marudzisz akurat na możliwości wyboru. Może podzielić wszystkich :)

  • 0

    24. ~taaa  2010-04-23 20:01:31  host: public65001.cdma.centertel.pl

    Wszystko pięknie, a ja dziś dostałem pisemko od TPSA, że mi założą linię..... radiową :-( Nie wiem jak to się ma do "Porozumienia" z UKE, ale grożą, że jak się nie zgodzę, to uznają to za moją rezygnację z usługi powszechnej. Tyle, że radiodostęp, to NIE JEST usługa powszechna. Nie ma mowy o transmisji danych i faksu, a te usługi przecież wchodzą w skład usługi powszechnej. I pomyśleć, że brakuje mniej niż 200 metrów kabla i około 4 słupów, żeby mnie podłączyli normalnie... no, ale muszą się wykazać... że założyli ileś-tam-tysięcy linii. "Wąskopasmowych", po sieci GSM... TPSA górą :-(((

  • 0

    25. ~taaa  2010-04-23 20:04:55  host: public65001.cdma.centertel.pl

    jak za komuny... rodzicie czekali 15 lat na założenie telefonu... teraz jest dokładnie tak samo. UKE nie dba o interesy klientów. Na wsi czy przedmieściach nadal mieszka dziesiątki tysięcy ludzi wykluczonych społecznie... dziś bez szerokopasmowego internetu to jest tak, jakby 20 lat temu człowiek był analfabetą nieumiejącym czytać gazet

  • 0

    26. ~cieka  2010-04-23 22:54:03  host: gaja.tpnet.pl

    @24-25. Nie narzekaj, aż tak bardzo. Postawienie 4 słupów to koszt kilku tysięcy złotych. Szybko im się to nie zwróci, szczególnie jeżeli mają tam położyć tylko jedną linię. Poza tym pewnie masz daleko do centrali i tak prędkość oferowanej Neostrady nie była by większa niż 1Mbps. Lepiej pochwal się jaką prędkość i o której godzinie osiągasz na Orangowym CDMA.

  • 0

    27.  2010-04-27 20:36:50

    @25 trochę przesadzasz, bez netu w końcu da się żyć. Ale faktycznie w XXI w. nie powinno być miejsc, gdzie nie ma dostępu do sieci. Dobrze że jest nadzieja, że TP ruszy w końcu z rozbudową infry i może nawet na niektórych obszarach pójdzie te 20mb/s z pakietami telewizyjnymi które ostatnio promują

  • 0

    28.  2010-04-30 11:28:00

    te ich pakiety to są trochę delikatnie mówiąc mało opłacalne. w dialogu proponuję lepsze. ba, nawet w kablówkach

  • 0

    29.  2010-04-30 11:29:03

    ~21 a niby czemu nie możesz?

Dodaj swoją opinię