Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W 2017 roku wysłaliśmy prawie 50 mld SMS-ów

W 2017 roku wysłaliśmy prawie 50 mld SMS-ów

orson_dzi 11 Lipca 2018 10:41

3 1

sms

W 2017 roku w Polsce było mniej aktywnych kart SIM niż rok wcześniej. Przełożyło się to na mniejszą liczbę wysłanych SMS-ów.

Mniej kart SIM - mniej SMS-ów

W 2017 roku w Polsce były aktywne 53 mln kart SIM, z których wysłanych zostało 49,2 mld SMS-ów. To mniej niż rok wcześniej o kolejno 4% i 2%. Jak informuje Infobip, rynek SMS-ów napędzają wiadomości typu a2p, czyli application to person, wysyłane głownie przez firmy i instytucje. Np. banki, reklamy i powiadomienia. Tego typu wiadomości są dobrze odbierane przez klientów i nie są traktowane jako spam.

W skali Unii Europejskiej wysyłamy więcej SMS-ów niż wynosi średnia. U nas jest to 77 wiadomości dziennie, podczas gdy przeciętny Europejczyk wysyła ich 59.

MMS-y rosną w siłę

Każdy korzysta z komunikatorów, a jednak mimo wszystko MMS-y są coraz popularniejsze. W 2017 roku Polacy wysłali ich 1,4 mld, o 39% więcej niż rok wcześniej. Daje to 38 MMS-ów na osobę w skali roku, podczas gdy w 2016 roku było ich 27 i 19 w roku 2015.




W roamingu piszemy na potęgę

W 2017 roku Polacy wysłali ponad miliard SMS-ów w roamingu. To aż o 65% więcej niż rok wcześniej. Oczywiście największy wzrost liczby wysyłanych wiadomości przypada na okres od czerwca 2017 roku.

SMS-y przestają być dochodowe

Operatorzy zarabiają na SMS-ach coraz mniej. Ta tendencja utrzymuje się od 2012 roku. W 2017 roku przychody operatorów z SMS-ów wyniosły 15 mld zł i było to 11% mniej niż w 2016 roku.

Prepaida coraz mniej...

Jak wszyscy komentujący wiadomości na TELEPOLIS.PL dobrze wiedzą, oferty na kartę są jedyną słuszną ofertą operatorów. Ale jak wynika z raportu UKE podsumowującego polski rynek telekomunikacyjny w 2017 roku, coraz mniej jest na rynku kart prepaid. Kart SIM w usługach na kartę było przed rokiem 17,8 mln, o 22,3% mniej niż rok wcześniej. 65% kart SIM jest w ofertach abonamentowych.

Źródło tekstu: Infobip; wł     

Dodaj do:

Tagi: sms | sim | uke

w sumie: 31
  • 2

    12.  2018-07-11 15:57:30

    big-time - to jest argument na to, ze w abonamecncie nie skorzystasz z telefonu a w karcie... Z dnia na dzień przenosisz numer do innej - nie zagłuszanej sieci ;-)

  • 2

    13.  2018-07-11 16:08:47

    @12 - albo argument za Play - że przełączasz na ten zasięg, który działa :)

  • 0

    14.  2018-07-11 17:12:02

    Liwiusz - ale Plej na kartę... Bo dla fanów abonamentu to raczej miał być sarkazm...

  • 2

    15. ~G.F.  2018-07-11 17:48:38  host: 83.218.125.64

    Prawda jest taka, że nie opłaca się mieć telefonu na abonament, za te same pieniądze ma się więcej na kartę, niż w abonamencie (bez telefonu). Lepiej kupić telefon na wolnym rynku. Zrezygnowałem z abonamentu po 19 latach.

  • -2

    16.  2018-07-11 18:03:33

    15 - no rzeczywiście... 2/3 klientów sieci potwierdza Twoją tezę ;-)

  • 2

    17.  2018-07-11 21:33:30

    Według mnie prepaid vs postpaid rozkłada się nadal pół na pół. Tylko oferty biz zaburzają ten stan. Niech podadzą jakie są proporcje tylko u indywidualnych sim.

  • -2

    18.  2018-07-11 21:40:04

    Słoneczny, ale dane opów mówią inaczej. Prepaid jest w odwrocie. Co to są oferty "biz" ???

  • 1

    19.  2018-07-12 00:27:21

    @18 O Dżizas. Oferty dla firm. Powinni podawać prepaid i postpaid dla zwykłych sim. A firmy to całkiem inna para kaloszy.

  • 1

    20. ~Gutek  2018-07-12 05:55:26  host: user-94-254-180-62.play-internet.pl

    Zmieniłbym, głównie dzieciom, kartę na abonament, gdybym miał pełną kontrolę nad finansami, brąz żadnych dodatkowych opłat, bez myślenia co mi tu znowu operator uruchomi, np. rozmowy międzynarodowe, smsy na stacjonarne, limit kwotowy - spróbujcie to uruchomić. W Play jest np. limit kwotowy ale jako bezpieczeństwo dla operatora, nie dla użytkownika. Przeniosłem wszystkie nr z abo na kartę, wyłączyłem wszystkie zgody, choć i tak czasem zadzwonią do dzieci, ale dzieci nie znają kodu i mam pełną kontrolę.

  • 0

    21. ~Gutek  2018-07-12 05:56:51  host: user-94-254-180-62.play-internet.pl

    *bez żadnych

  • 1

    22. ~Gutek  2018-07-12 06:00:58  host: user-94-254-180-62.play-internet.pl

    Poza tym te brandowane telefony, mam taki z roboty, szlag mnie trafia, syf od operatora, się od producenta, trzeba było kombinować. Kompletnie nie rozumiem, dlaczego nie mogę mniej legalnie uprawnień admina w smartfonie, tak jak w komputerze.

  • 0

    23. ~Gutek  2018-07-12 06:01:30  host: user-94-254-180-62.play-internet.pl

    *mieć legalnie

  • 0

    24.  2018-07-12 08:48:22

    słoneczny - i jeszcze niech podadazą tych prywatnych, któzy mają tylko jeden numer a nie na całą rodzinę! Wtedy będzie to uczciwe porónanie z bazą prepaid, nie?

  • 0

    25.  2018-07-12 08:53:11

    20 - moje dzieci mają abonamenty od 13 i 12 roku życia. Dzisiaj są 2 razy starsi i powiem Ci, ze nigdy nie miałem problemów z kosztami. To tylko kwestia świadomości. Dzisiaj natomiast bez problemu ogarniają to czego ludzie nie rozumieją w części nawet w ofertach abonamentowych.

  • 0

    26.  2018-07-12 11:40:52

    @wlo..Przyznam, że takie właśnie precyzyjne dane bardzo mnie ciekawią.

  • 0

    27. ~Gutek  2018-07-12 20:43:54  host: 91-193-209-18.eimperium.pl

    #25 Operatorzy nie powinni nic sami włączać. Użytkownik powinien mieć pełną kontrolę nad usługami, blokować co tylko chce. Co tu ma do rzeczy świadomość, to moje pieniądze, ja decyduję i tylko ja. Abstrahuję od tego, że dzieci, ba, nie tylko dzieci, są różne. Sklepy Googla i Appla też powinny być domyślnie wyłączone.

  • 0

    28.  2018-07-13 08:20:04

    27 - no faktycznie... Nawet jak ktoś nie potrzebuje połączeń głosowych w telefonie - powinna być możliwość ich WŁĄCZENIA po zawarciu umowy - bo domyślnie powinny być wyłaczone przecież ;-)

  • 0

    29. ~europolitan  2018-07-13 11:10:50  host: ewy208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak MMSy staniały jakiś czas temu to może i są popularniejsze.
    Ciekawe tylko, że nagle zaczęły być popularne jak komunikatory umożliwiają nawet przesyłanie większych załączników i to właściwie każdego rodzaju.
    Moja to być nawet pliki tekstowe czy arkusze kalkulacyjne.

  • 0

    30.  2018-07-13 11:15:55

    29 - ememesy wchodzą coraz częściej do najtańszych pakietów nielimitowanych... Dlatego są popularniejsze ;-)

  • 0

    31. ~Maniek  2018-07-17 06:57:39  host: user-94-254-183-121.play-internet.pl

    @28 wlo: głupoty piszesz, rozmowy telefoniczne (w kraju) to podstawowa funkcja, jeszcze ...

Dodaj swoją opinię