Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości W 2008 roku Polacy wysłali 45 mld SMS-ów

W 2008 roku Polacy wysłali 45 mld SMS-ów

WitekT 17 Września 2009 11:14

0 0

Na koniec 2008 roku w Polsce aktywnych było około 9,2 mln łączy telefonicznych (spadek o 10% w ciągu roku), z czego zaledwie 1,8 mln na wsi. Aktywnych kart SIM w tym czasie było 44,1 mln, co stanowi wzrost o 6,2% w ciągu 2007 roku - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

Na koniec 2008 roku w Polsce było 4,8 mln łączy szerokopasmowych, co stanowi wzrost o 12% względem końca 2007 roku. 2,7 mln to łącza ADSL, 1,2 mln to modemy w sieciach kablowych, zaś ponad 1 mln użytkowników szerokopasmowego dostępu miały sieci komórkowe.

Jak podaje GUS, na koniec 2008 roku działało w Polsce 118 operatorów telefonii stacjonarnej i 12 operatorów komórkowych. Spośród 721 dostawców Internetu, 51 robiło to za pomocą dial-up’a, a 129 na bazie telewizji kablowej.

W 2008 roku ubyło prawie 22,5 tys. publicznych aparatów samoinkasujących, na koniec tego okresu było ich 48,2 tys.

Abonenci sieci stacjonarnych rozmawiali w 2008 roku przez ponad 21 mld minut, z czego 12 mld wydzwoniono lokalnie, 4,3 mld minut międzystrefowo, zaś 0,4 mld - międzynarodowo. 2,2 mld minut trwały połączenia z sieci stacjonarnych do komórkowych.




Wzrósł ruch rozmów z zagranicy do Polski (z 1,9 mld do 2,5 mld minut) oraz z Polski za granicę (z 0,8 mld do 1,1 mld minut).

W 2008 roku operatorzy komórkowi wybudowali prawie 3 tys. stacji bazowych. Na koniec tego okresu działało ich w Polsce 22,8 tys. Liczba central wzrosła o 22 do 104.

Klienci sieci komórkowych w 2008 roku wykonali połączenia o łącznej długości 42 mld minut - o 6 mld więcej niż 2007 roku. 61% połączeń odbywało się wewnątrzsieciowo - odsetek ten nie zmienił się w porównaniu do roku wcześniej. Średnio klient wydzwaniał 954 minuty rocznie - o 120 minut więcej niż w 2007 roku. Polacy wysłali 45 mld SMS-ów (wzrost o 6 mld) i 215 mln MMS-ów (wzrost o 11 mln). Stanowi to odpowiednio 1022 SMS-y rocznie i 5 MMS-ów na jednego klienta.

Zobacz: pełny raport GUS na temat łączności w 2008 roku (plik .pdf; 335 kB).

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~Pedros  2009-09-17 11:31:38  host: proxy.netia.pl

    "Polacy wysłali 45 mld SMS-ów (wzrost o 6 mld) i 215 mln ???SMS-ów??? (wzrost o 11 mln). Stanowi to odpowiednio 1022 SMS-y rocznie i 5 MMS-ów na jednego klienta."

  • 0

    2.  2009-09-17 11:37:14

    Witku: "Polacy wysłali 45 mld SMS-ów (wzrost o 6 mld) i 215 mln SMS-ów (wzrost o 11 mln)." 215 mln MMS-ów powinno tam być.

  • 0

    3.  2009-09-17 11:39:18

    Ciekawe jak wyglądamy na tle reszty Europy

  • 0

    4. ~  2009-09-17 11:39:25  host: 093105201245.skierniewice.vectranet.pl

    kraj w ktorym kroluja smsy:))

  • 0

    5.  2009-09-17 11:39:39

    Super, mój udział w liczbie 45 mld to 0,0000008% :)

  • 0

    6.  2009-09-17 11:41:49

    Też chętnie zobaczyłbym porównanie na tle reszty krajów europejskich...

  • 0

    7. ~mirekb  2009-09-17 11:42:02  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    szkoda ze gus/uke nie wymaga od opów zestawiań wolumenu transmisji danych.to najciekawszy rynek..te wyniki są w sumie do przewidzenia(w rozsądnym stopniu)..teraz zastanówmy sie dlaczego ceny za smsy są u nas na takim poziomie??Polacy od wejscia play zrozumieli ze jednak lepiej dzwonic

  • 0

    8. ~  2009-09-17 11:42:24  host: 093105201245.skierniewice.vectranet.pl

    povieszajacy jest wskaznik uzytkownikow mobilnego internetu

  • 0

    9.  2009-09-17 11:44:53

    Spiite: poprawione, dzięki! :-)

  • 0

    10. ~Ch. Norris  2009-09-17 12:35:25  host: 212.2.115.65

    Z internetem ciagle jestsmy w lesie: 4,8 mln łączy szerokopasmowych na praiwe 40 mln naród to bardzo mało, szczególnie na tle USA czy krajów azjatyckich. Nawet na tle innych krajów Europy. No i z tych 4,8 mln łączy wiele to łącza firmowe lub publiczne. Na łącza prywatne zostaje duzo mniej pewnie. Przyrównując to do liczby ludności, jest kiepsko. Jeśli chodzi o komórki, jest ok: wynik na poziomie rozwinietych krajów.

  • 0

    11. ~  2009-09-17 13:04:31  host: p05-05.opera-mini.net

    Witku a czemu nie piszecie o tym gostku co to zbankrutowal bo mu play nr nie przenioslo?

  • 0

    12.  2009-09-17 13:20:31

    11: bo tam nie tylko chyba Play dał ciała, ale i Era - ja poczekam na wyjaśnienie sytuacji. Inna sprawa, że trochę słabo koleś był przygotowany na to przeniesienie i mało profesjonalnie posątpił - ja kluczowym klientom rozesłałbym maila, że w razie czego, to jestem dostępny pod innym numerem. Nie sądzę, żeby miał ich takie tysiące... Zobaczymy co będzie w sądzie - ten na pewno zapyta się go co zrobił, aby zminimalizować ewentualne szkody.

  • 0

    13.  2009-09-17 13:40:04

    Znowu prawie milion lini stacjonarnych mniej jak co roku. 16 mld minut zostało wygadanych do innych sieci komórkowych w 2008 r. Spadek cen za minutę w 2009 roku do tych 29 gr. poza sieć chyba mocno zabolało W3 ? Za taką kasę Playa można chyba kupić ?

  • 0

    14. ~z  2009-09-17 13:53:26  host: 87-205-56-60.adsl.inetia.pl

    ja nie w temacie, może ktoś dać link do artykułu o tym 'gostku' co to miał problemy?

  • 0

    15. ~z  2009-09-17 13:59:04  host: 87-205-56-60.adsl.inetia.pl

    no tak, grucha... http://ludzie.playmobile.pl/partner/11/entry/153223/Play+doprowa dził+do+bankructwa+klienta.html

  • 0

    16. ~iskra  2009-09-17 15:50:20  host: xdsl.140.c78.petrotel.pl

    1022 rocznie :D? tyle to mi wychodzi tygodniowo ^^

  • 0

    17.  2009-09-17 18:12:15

    z: to jakaś poważna firma była:) A stacjonarnego nie miał (fax np.)? Sam jest sobie winny

  • 0

    18. ~MACIEK  2009-09-17 20:01:50  host: 88-199-19-2.tktelekom.pl

    Poważny biznesmen :D:D:D mając taką pracę jak opisano w artykule to tylko dziękowac PLAYowi czy tam Erze za to, że pomogła mu zerwać z tą pracą bo zawał w wieku 40 lat murowany.. Znam kolesi którzy tak bardzo są przywiązani do rozmów ze swoją dziewczyną, że telefon nawet do kibla biorą ale żeby biznes był tak ważny, że 24h telefon musiał mieć w łapie to żałosne.. dorobkiewicz..

  • 0

    19. ~konio-słoń  2009-09-19 17:43:34  host: 77-253-85-90.adsl.inetia.pl