Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Vodafone z Polkomtelem w sądzie

Vodafone z Polkomtelem w sądzie

WitekT 28 Lutego 2006 12:39

0 0

Vodafone złożył wniosek do sądu gospodarczego o zabezpieczenie należnych mu praw do akcji Polkomtela sprzedawanych przez duńskie TDC.

Poczyniliśmy odpowiednie kroki, by chronić nasze prawa. Chcemy się upewnić, że proces jest zgodny z wymaganiami statutu. Mówi on, że akcjonariusze najpierw muszą uzgodnić cenę, a dopiero potem zaczyna się 30-dniowy okres, po upływie którego muszą odpowiedzieć na ofertę — mówi Bobby Leach, rzecznik Vodafone.




Vodafone, który od dawna deklarował chęć uzyskania kontroli nad Polkomtelem, będzie się starał opóźnić lub zablokować transakcję sprzedaży akcji operatora przez TDC. Pozwoli ona polskim akcjonariuszom operatora, czyli KGHM, Orlenowi, Polskim Sieciom Elektroenergetycznym i Węglokoksowi na zdobycie ponad 75% akcji Polkomtela.

Puls Biznesu dzień wcześniej sygnalizował potencjalne problemy z transakcją. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~prosie  2006-02-28 13:07:08  host: 131-bem-1.acn.waw.pl

    takie sieci jak vodafone, orange, t-mobile powinny miec zabroniony dostep do polskiego rynku. przeciez one monopolizuja rynek w calej europie. prawie w kazdym kraju europejskim sa tylko te 3 sieci i nic poza tym. Co robi urząd antymonopolowy oprocz wydawania co miesiac kasy na pensje?

  • 0

    2. ~Longman  2006-02-28 13:32:40  host: etq239.neoplus.adsl.tpnet.pl

    prosie: Urzad Antymonopolowy nic nie moze zrobic, bo zajmuje sie tylko rynkiem polskim, a nie europejskim. Od takich dzialan jakie opisales jest Komisja Europejska. Mysle, ze przerysowujesz nieco sprawe, ale jest cos na rzeczy co opisales. W gruncie rzeczy sprawa jest prosta - nalezy wprowadzic tylu operatorow ilu mozliwe, puscic w ruch i patrzec jak sie miedzy soba tluka, ku uciesze klientow. Pare lat temu mialem okazje byc na Tajwanie. Szokiem dla mnie bylo to, ze rozmowa z komorki w sieci Tuntex do Polski byla tansza niz rozmowa miedzysieciowa w owczesnym abo jaki mialem w Polsce. No tak, ale na malutkim, gorzystym Tajwanie bylo chyba 6 opow "ogolnowyspiarskich", kilku regionalnych z roamingiem wewnetrznym i kilku wirtualnych. I wszyscy ze soba ostro rywalizowali. A jak padnie? No to trudno, natura nie znosi prozni... Tuntex juz zostal wchloniety, ale sam zamysl trwa dalej, ku dobru mieszkancow. Dlatego mnie smiesza zawsze wypowiedzi, ze u nas sie nie da. Niby dlaczego? Bo d... niektorym sie do stolkow poprzyklejala? Bo elastycznosc myslenia jest podobna do osob z ostra demencja starcza? Bo Polkomtel musi wyplacic wysokie dywidendy, a te sa mozliwe w oligo lub monopolu?

  • 0

    3. ~zofia  2006-02-28 14:04:50  host: gate.malnet.pl

    Brawo Longman!!! Nowy OP to nowe miejsca pracy a nie sztuczne regulacje na których i tak swoje pokrętne interesy załatwiają Korpracje a grube tyłki przechodzą ze stołka na stołek zawsze w tym samym sosie!
    A klient płacze i płaci...

  • 0

    4. ~PiotrK  2006-02-28 14:13:37  host: gate1.dka.pl

    Zawsze w wolnym rynku zyskują klienci. Ameryki nie odkryliście...

  • 0

    5.  2006-02-28 14:52:28

    Szczerze mówiąc chciałbym żeby vodafone przejął kontrole nad Plusem. Im mniej państwa w tej firmie tym lepiej. Jak państwowe spółki przejmą pełną kontrole to będzie zwykłe koryto a nie firma. I zaroi się w Plusie zaraz od PiSowskich kacyków i "ekonomistów" przy których nawet Jarosław Bauc jest geniuszem. Będzie 10 wiceprezesów, 20 zastępców i 100 osób w radzie nadzorczej itp... Nie mówiąc już o rebrandingu na np. Trwam GSM ;-)

  • 0

    6. ~Longman  2006-02-28 15:07:08  host: etq239.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zofia: dziekuje :-) To co mnie irytuje, to pewna postawa operatorow i ich "wspieraczy". W biznesie zazwyczaj jest tak, ze im wiekszy zysk, tym wieksze ryzyko. Takie "no pain no game". jest to uwazane za naturalne niemal wszedzie na swiecie. Tymczasem jak to wyglada(lo??) w Polsce? Zyski opow horrendalne, ryzyko zadne. Co wiecej, inni chetni sa nazywani oszolomami i eliminowani nie w drodze: nasz management jest lepszy, sprawniejszy i ma lepsza wizje rozwoju tylko zakulisowych zabiegow bardziej przypominajacy "pilkarski poker" niz biznes. Oczywista patologia. Alienus: zarzad panstwowy wcale nie jest zly, jesli to ma rece i nogi, a sama wlasnosci panstwa ma sie nijak do decyzji biznesowych (radze poczytac lektury Emanuela Savasa). Czy np. Volkswagen to zla firma? Nie? A panstwowa. Czy w Polsce jest to mozliwe? Nie wiem. Wiem za to na pewno, ze w Polsce konkurencyjnego fermentu ("creative tension") nie ma. Opy podzielily sie torcikiem, i obzarte pobekuja do klientow. Sytuacja mocno przypomina "z tylu sklepu" Laskowika i Smolenia. Tam sprzedawca (Laskowik) tez stal "frontem do klienta".

  • 0

    7.  2006-02-28 15:25:54

    Longman podałeś przykład niemieckiego volkswagena a u nas niestety obyczaje polityczne (TKM) i stosunek do własności państwowej (kraść ile wlezie) są zupełnie inne...

  • 0

    8. ~rcicho  2006-02-28 15:33:31  host: ip-62-148-81-118.netia.com.pl

    Alienus masz rację ze prywatna własność jest zawsze lepsza i korzystniejsza dla klientów (jeśli jest konkurencja) niż własność państwowa. Jednak w przypadku zakupu akcji przez polskich udziałowców to możliwe się stanie ze nowym włascicielem Polkomtela stanie się ktoś zupełnie nowy (np. Hutchison Wamphoa) jesli tylko zaproponuje dobrą cenę. Vodafone sam jest troche sobie winien gdyż mógł już znacznie wczesniej przedstawić ofertę zakupu akcji bedacych w posiadaniu przez polskich współwłascicieli i duńskich również.

  • 0

    9. ~Era24.pl  2006-02-28 15:36:41  host: aakn10.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I czeka nas powtórka konfliktu z ery;-) Powodzenia...

  • 0

    10. ~zofia  2006-02-28 15:44:30  host: gate.malnet.pl

    Longman: tutaj wiele zależy od wizji państwa, są sektory strategiczne dla państwa i te które są mniej ważne. W tej chwili walka jest o rodzaj korporacjonizmu (mniej lub bardziej państwowy), przykład to Francja i ich dążenie do monopolu energetycznego. Przykład Ery i Solorza i Kulczyka pokazuje, że nie zawsze powinno się wszystko oddawać w prywatne ręce. TPSA też ma tu swoje 3 grosze, w tym że polskim operatorem zarządza fracuski koncern państwowy. Jeśli podejść do tego tak że dziś we wszystkim rządzi informacja to jest to sektor strategiczny. Receptą na molochy korporacyjne i zakusy "państwowców" (z reguły z rodzinami:) jest bezwarunkowe uwolnienie rynku do maksimum....i to popieram, bo zyskują klienci i skarb państwa oraz są miejsca pracy...

  • 0

    11.  2006-02-28 15:47:18

    ERA24 - Nie bedzie powtórki konfliktu z ERY gdyż tam sytuacja jest klasycznie patowa. W Polkomtelu wszyscy dokupią troche udziałów i bedą miec po ok 25% i wówczas Vodafone bedzie musiał dobrze zapłacić (skarb państwa też potrzebuje kasy) a jak nie to włascicielem będzie ktos zupełnie inny.

  • 0

    12. ~xyz  2006-02-28 15:51:54  host: gate.malnet.pl

    rcicho: chyba nie wiesz co robiono, by do tego nie doszło....:) ale to wielka tajemnica:) teraz oczywiście będzie to tajemnica państwowa....:)

  • 0

    13.  2006-02-28 15:53:37

    Z góry przepraszam że nie na temat ale mam pilne pytanie do WiTka lub do innych które znają odpowiedź. Czy w motorolce v3x należy formować baterię czy też nie należy dopuścić do jej rozładowania pełnego??? wiem że kiedyś była na ten temat duskusja na forum ale nie mogę jej odszukać. Dziękuję za pomoc

  • 0

    14. ~zofia  2006-02-28 16:01:42  host: gate.malnet.pl

    rcicho:W tym momencie i w przyszłości udziałów w Polkomtelu państwo się nie pozbędzie....wartość w dużej mierze Polkomtela to też flota państwowych firm korzystających z tej sieci...bez możliwości zmiany Operatora

  • 0

    15. ~wlo  2006-02-28 16:10:56  host: aru40.neoplus.adsl.tpnet.pl

    rcicho - problem w tym, że chęć zakupu to oni już dawno wyrazili... nie ma oferty sprzedaży! A dlaczego? Proste - jeśli państwo ma dochodowy interes to go nie odda - skarb państwa to studnia bez dna, wchłonie wszystko - zawsze się znajdzie sposób na wydanie nadwyżki. Teraz nowy minister z rządu prbującego przywrócić centralne sterowanie państwem i gospodarką, nawt dzisiaj, jasno to powiedział!! Dywidendy nie są dla spółek - są dla właścicieli. A w przypadku państwa, beneficjentem są... obywatele (trzymajcie mnie bo umrę ze śmiechu ;-)). Z drugiej strony pieprzenie o liberalizacji (w przypadku obecnego rządu) i naciskach, żeby ceny malały jest bez sensu. Z obniżką cen obniża się podatek zasilający... studnię bez dna. Wchodzimy więc w zamknięte koło... Paranoja ;-)

  • 0

    16. ~Jural  2006-02-28 16:27:17  host: 82.160.20.5

    Oby to nie był początek dłuższego konfliktu.
    PS: Panie Witku gdyby miał Pan jakieś informacje o nowych SE proszę o news. Na Telix.pl już są opisy - i to dość ciekawe.

  • 0

    17. ~Leon  2006-02-28 16:50:06  host: apn-99-85.gprspla.plusgsm.pl

    A prepaidy Plusa dalej działają skandalicznie. Przed chwilą odebrałem esemesa "zwrot opłaty za rozmowy w sieci. Wyłącz i włącz telefon". Miałem 50.94. Po wykonaniu polecenia okazało się, że mam 13.94. Super.

  • 0

    18. ~xxx  2006-02-28 17:48:28  host: edp7.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Leon: to co Ty jeszcze robisz w tym pre-paidzie plusa. Taka jednostka "chorobowa" już dawno została sklasyfikowana przez psychologię czy psychiatrię i uzyskała miano masochizmu. Takie umartwianie się na siłę bo przecież nikt nie zmusza. Ja zrezygnowałem z sim+ dodatkowo ze względu na drożyznę i przeszedłem do Ery TakTak. Po co miałem się zastanawiać: zadziała, nie zadziała. Teraz nie mam takiego dylematu: po prostu działa i jest tanio bo wziąłem Podwójne Doładowanie 2 w TakTaku i mam 300 zł na koncie za które zapłaciłem 140 zł i jestem naprawdę Happy :) Ludzie trwają w błędzie zamiast problem rozwiązać. I po problemie.

Dodaj swoją opinię