Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Vodafone uzgodnił już warunki zwiększenia udziałów w Polkomtelu

Vodafone uzgodnił już warunki zwiększenia udziałów w Polkomtelu

WitekT 29 Października 2008 15:07

0 0
Vodafone uzgodnił już z TDC warunki odkupienia przypadających mu proporcjonalnie udziałów w Polkomtelu. Za 4,784% akcji zapłaci 176 mln euro.

Zakup akcji pozwoli zwiększyć udziały Vodafone w Polkomtelu z 19,61% do 24,394%. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym kwartale.

Niedługo o podobnych transakcjach powinni poinformować pozostali udziałowcy telekomu - KGHM, PKN Orlen, Węglokoks oraz Polskie Sieci Energetyczne. Szerzej o strukturze udziałowców po transakcji pisaliśmy w felietonie Scenariusze Polkomtela.


Źródło tekstu: Vodafone, wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15. ~  2008-10-29 18:17:30  host: f96-056.opera-mini.net

    Mam nadzieję, że Vodafone NIGDY nie dostanie więcej udziałów. Łukasz

  • 0

    16.  2008-10-29 19:17:48

    Ja również wolałbym żeby Plus został w naszych polskich rękach.

  • 0

    17. ~berdys  2008-10-29 20:41:58  host: dzr21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja wrecz odwrotnie- nie trzymam kciukow za brytoli :P KGHM ma problemiki ;) Wiec wszystkiego sie mozemy spodziewac....

  • 0

    18. ~tymis  2008-10-29 20:54:33  host: user32.195.udn.pl

    Epopei ciąg dalszy... Kiedyś wahałem się, co jest lepsze. Z jednej strony ogólnie pojęty "knon how" oraz usługi i telefony na miarę operatora globalnego. Z drugiej strony pogoń za zyskiem bo krzywa musi przecież rosnąć bez względu na okoliczności i do tego najzwyklejszy brak zrozumienia polskich realiów przez importowane "białe kołnierzyki". Choćby tak jak po przejęciu Wedla przez Pepsico. Jakiś geniusz teorii stwierdził, że tak poważna firma nie może sprzedawać wyrobu pt. ptasie mleczko z kruszącą się i odpadającą czekoladą. Proces produkcyjny zmodyfikowano, wyrób "ulepszono" i sprzedaż zaczęła spadać. Badania marketingowe wykazały, że Polacy chcą właśnie tego niatrakcyjnego odpadania czekolady i jej kruszenia się w ustach. Kreatywny inaczej dawno nie pracuje, powrócono do produktu ogólnie akceptowanego. W chwili obecnej jestem jednak przeciwko przejęciu Plusa, które w obliczu wydarzeń na rynkach finansowych może oznaczać bardziej drenaż niż rozwój poprzez inwestowanie środków.

  • 0

    19. ~kwistas  2008-10-29 20:55:30  host: w3cache.wignet.pl

    Ja chce żeby zmienili tylko nazwę na Vodafone jest o wiele ładniejsza niż Plus. :P

  • 0

    20.  2008-10-29 21:25:18

    A ja bym wolał by zmienili nazwę na VodaPlusSoda, w skrócie może być wodasodowa. A szczególnie latem by mi taka nazwa pasowała :-)

  • 0

    21.  2008-10-29 21:39:36

    Stawki jakie ma Vodafone dla swoich klientów będących w roamingu ale korzystających z sieci Vodafone w innym kraju są na poziomie połączeń lokalnych. Ale jak się ma telefon w Plusie to już nie jest tak kolorowo :(

  • 0

    22.  2008-10-29 22:10:50

    Ja tam będę za Rebrandingiem i Ery i Plusa :-)

  • 0

    23. ~_siwy76  2008-10-29 22:54:16  host: 78.8.25.184

    Sprzedadzą nam "Plusika" prędzej czy później, ot cała filozofia ...i ekonomia.

  • 0

    24.  2008-10-29 22:59:52

    Jest mi to obojętne czy nastąpi rebranding, jedynie nazwa vodafone nic mi nie mówi, plus to jednak plus, pewnie wyniknie z tego niezłe zamieszanie.

  • 0

    25. ~  2008-10-29 23:01:24  host: f96-016.opera-mini.net

    To juz Angole nie beda blokowac transakcji? Jesli tak to bardzo dobrze, bo polscy akcjonariusze beda mieli nareszcie ponad 75% akcji w Polkomtelu i Voda moze im naskoczyc. Orlen tak szybko nie sprzeda swoich akcji. Mam nadzieje, ze przez ten czas KGHM na tyle sie wzmocni zeby myslec o kolejnym dokupieniu akcji Polkomtela.

  • 0

    26. ~ZICO  2008-10-29 23:46:38  host: apn-77-115-133-24.gprs.plus.pl

    No proszę! To już nie jest za drogo dla vodafone? Cwaniaczki chyba się przekonali, że nikt głupi nie jest i nie będzie sprzedawał akcji w Polkomtelu za tak śmieszne pieniądze, za jakie została sprzedana ERA naszym "dobrym przyjaciołom" zza zachodniej miedzy. Tym bardziej, że ERA cały czas się stacza i nie może znaleźć dna(a Pan Prezes Hartmann mówi, że jest super) a PLUS do świąt pewnie przeskoczy Orange. Jeśli Vodafone sobie myśli, że PKN Orlen szybko sprzeda im akcje to mogą się srodze na tym przejechać. Orlen jest związany wspólną umową z pozostałymi polskimi akcjonariuszami. Już nie raz była mowa, że albo z Polkomtela wychodzą wszyscy albo nikt. Tymczasem KGHM zapowiada długotrwałą inwestycję w Polkomtel i trudno się dziwić skoro PLUS przynosi (i będzie im przynosił)tak pokaźne dywidendy. Mam nadzieję, że polscy akcjonariusze nie zmarnują tego, że po sfinalizowaniu tej transakcji przejmią całkowitą kontrolę nad Polkomtelem i będą mogli samodzielnie podejmować wszelkie decyzje. Taka sytuacja jest wręcz wymarzona i jeśli Minister Skarbu znów "szepnie" im słówko to Vodafone będzie mógł pakować manatki:-)

  • 0

    27. ~  2008-10-30 07:31:42  host: 83.220.103.230.dsl.dynamic.eranet.pl

    może nie w temacie, ale nic nie piszecie o nalocie prokuraktury, UKE, Urzędu antymonopolowego nie z polski na TP

  • 0

    28. ~ZICO  2008-10-30 08:47:01  host: abjb1.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #3rcicho: Zapomniałeś o jednym istotnym słowie: vodafone będzie miał MNIEJ niż 1/4 akcji w Polkomtelu. I właśnie to MNIEJ robi zasadniczą różnicę, bo braknie im 0,606% akcji aby móc blokować jakiekolwiek decyzje, które podejmią polscy akcjonariusze. Właśnie to 0,606% jest teraz na wagę złota. Vodafone będzie musiał się pogodzić z tym, że po sfinalizowaniu transakcji straci całkowicie głos w Polkomtelu. Takiego układu sił w Polkomtelu nie było jeszcze nigdy i mam nadzieję, że polscy akcjonariusze będą potrafili to wykorzystać.

  • 0

    29. ~mirekb  2008-10-30 09:42:46  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @27 Rzeczpospolita jak widze..dobra akcja dla pionu odpowiedzialnego za regulacje..dobry szef ale zobaczymy jak sie to skonczy

  • 0

    30.  2008-10-30 12:09:47

    zico: dobra wiadomość

  • 0

    31.  2008-10-30 14:09:49

    Nie wiem co myśleć o tym wszystkim. Jestem generalnie zdania, ze fima "branżowa" powinna zająć się danym biznesem. Albo giełda, przy czym nie w 100% wtedy bo musi oprócz zarządu być udziałowiec branżowy znający się na rzeczy. W obecnej sytuacji, mam wrażenie, że chodzi tylko i wyłącznie o głos w sprawie przeznaczenia zysku na wypłatę dywidendy. Moim zdaniem przesadnie wysokich. Szczególnie w sytuacji, że - i tu chciałbym, żeby ktoś mnie upewnił albo zaprzeczył - inwestycja się co najmniej zwróciła udziałowcom a i zarobek poczciwy na tym mają. Rebranding - dziwne słowo. W przypadku Plusa bez sensu używane, bo lata minęły i lata miną zanim sieć zmieni kolor.

  • 0

    32.  2008-10-30 14:10:51

    ~ZICO - kto nie jest głupi? przecież zagraniczny udziałowiec sprzedaje, więc raczj należałoby go wycyckać, nie?

  • 0

    33. ~te  2008-10-30 14:35:26  host: nat-tar.aster.pl

    Vodafone wykorzystuje moment kryzysu i pewnie liczy, że mu się uda przejąć kontrolę. Wiadomo, ze KGHM cienko przędzie, bo zamiast trzymać kasę to wypłacali dywidendę, a teraz się okazało, że nie mają na inwestycje. Może (podkreślam "może") się okazać, że KGHM nie będzie mógł teraz kupić tych akcji i co wtedy? A co jeśli kupi? Jak zareagują inwestorzy i pracownicy (presja płacowa)?

  • 0

    34. ~ZICO  2008-10-30 20:09:01  host: apn-77-113-215-23.gprs.plus.pl

    #32: Czy nie jasno się wyraziłem? TDC nie jest głupi, żeby sprzedawać swoje udziały za tak śmieszne pieniądze jak Elektrim sprzedał Niemcom ERĘ. Tam prawie 50% udziałów zostało sprzedane za 650mln. euro a tu niecałe 5% za 176 mln euro. Czy nie widać różnicy? #33: Jestem przekonany, że KGHM ma pieniądze na zakup akcji Polkomtela. Nie chce mi się wierzyć, żeby było inaczej. Walczyli o to przecież ponad dwa lata. Gdyby nawet tak było to KGHM może spokojnie wziąć kredyt pod zastaw akcji. Żaden bank nie robiłby mu z tego tytułu problemów. Tak więc myślę, że nie będzie tu żadnych niespodzianek i nie ma się co niepokoić.

Dodaj swoją opinię