Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Vodafone UK uruchamia femtokomórki

Vodafone UK uruchamia femtokomórki

Q! 25 Czerwca 2009 20:29

0 0

Angielski Vodafone wprowadza do swojej oferty femtokomórki. Są one skierowane głównie do klientów biznesowych. Posiadający wyższe taryfy otrzymają urządzenie bezpłatnie, pozostali będą musieli się liczyć z drobną, comiesięczną opłatą.

Femtokomórki to urządzenia, których zadaniem jest m.in. uzupełnienie lub wzmocnienie zasięgu sieci tam, gdzie jest on niewystarczający. Pozwalają one również na zwiększenie jej pojemności w miejscach, w których jest ona zbyt mała. Zaproponowane przez Vodafone rozwiązanie jest wszechstronne i zawiera kilka różnych opcji.

Klienci posiadający plan taryfowy o wartości co najmniej 60 funtów otrzymają urządzenie bezpłatnie. Dla osób korzystających z niższych taryf przewidziano możliwość miesięcznego regulowania odpłatności, w zależności od długości podpisanej umowy. Jej wysokość wynosi 5, 7 lub 10 funtów dla umowy (odpowiednio) 24-, 18- i 12-miesięcznej. Istnieje również możliwość jednorazowego zakupu urządzenia bez konieczności wiązania się jakąkolwiek umową z operatorem. W takim przypadku oznaczać to będzie wydatek rzędu 160 funtów.

Taka różnorodność opcji będzie miała duży wpływ na popularyzację femtokomórek. Pozwoli ona na uniknięcie błędu amerykańskiej sieci Verizon, jakim był wysoki koszt związany z nabyciem tych urządzeń przez klientów. To spowodowało, że za Oceanem femtokomórkom wciąż trudno jest osiągnąć rynkowy sukces.




Femtokomórki będą jednym z narzędzi, które mają powstrzymać klientów przed zmianą sieci z powodu słabego zasięgu. Jednocześnie jednak może to być poważna próba dla operatora, którego klienci mogą żądać takich urządzeń nieodpłatnie, bez względu na posiadany przez siebie plan taryfowy. Podobna sytuacja miała miejsce u drugiego z amerykańskich operatorów, sieci Sprint.

W odpowiedzi inni operatorzy mogą zaoferować swoim klientom chcącym zmienić sieć bezpłatne minuty i SMS-y, aby ci nie rezygnowali z ich usług. Oznacza to, że aktualna propozycja Vodafone może być znacznie mniej atrakcyjna dla użytkowników innych sieci, niż z początku zakładano. W przyszłości zatem może zaistnieć konieczność stworzenia specjalnych planów taryfowych dla femtokomórek, zawierających np. dodatkowe, również bezpłatne, pakiety usług.

Korzyścią z zastosowania femtokomórek będzie również możliwość zwiększenia pojemności i wykorzystania sieci bez konieczności bardzo kosztownych inwestycji w jej rozbudowę. Służyć ma temu również realizacja podpisanej w marcu umowy z siecią O2. Na jej mocy operatorzy ci podzielą się swoimi masztami, co znacznie zmniejszy nie tylko koszt rozbudowy sieci, ale także czas potrzebny na to.

Podpisane porozumienie w pierwszej kolejności pozwoli na rozbudowę zasięgu i pojemności sieci Vodafone wzdłuż autostrady M4 w miejscach, gdzie istnieją już nadajniki O2. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie dublujących się masztów. Czas potrzebny na realizację tego projektu w porównaniu do standardowej procedury skróci się z dziewięciu do niecałych trzech miesięcy (11 tygodni). W nadchodzących miesiącach planuje się zwiększenie liczby miejsc, w których na jednym maszcie znajdą się nadajniki zarówno O2, jak i Vodafone.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~klimass  2009-06-25 21:30:47  host: 94.254.140.214

    Bardzo dobra opcja z tymi wspolnymi masztami, jaki to jest bezsens jak kazdy stawia sobie wlasny obok... Przeciez to marnowanie pieniedzy klientow, a i zmniejszenie zyskow OPow...

  • 0

    2.  2009-06-25 21:52:59

    co za bzdura , płacić operatorowi za to żeby mieć zasięg, powinni klientom dopłacać żeby brali to dziadostwo

  • 0

    3.  2009-06-25 21:58:12

    Ja to chcę! ;-)

  • 0

    4. ~mc  2009-06-25 22:05:34  host: 188.33.81.87

    quzo, jak nie chcesz "dziadostwa" to wyrzuc komorke do kosza, przeproś TP i ciesz się doskonalym zasiegiem sieci stacjonarnej :)

  • 0

    5.  2009-06-25 22:28:34

    @4 nie wiem o co ci chodzi , co ma tp do angli ? zresztą w angli raczej nie mają jednego operatora , więc jak jeden niema zasięgu to się wybiera drugiego

  • 0

    6. ~  2009-06-25 22:47:13  host: aaux191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To coś wymaga dodatkowo dostępu do Internetu (uplink voip). A skoro mam zapewnić własny dostęp do Internetu to zamiast płacić za to coś wolę kupić bramkę VoIP. Chytry dwa razy traci.

  • 0

    7. ~ciapus  2009-06-25 23:07:01  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    totalny idiotyzm - nie mogą napisać wprost ze 3g to porażka i potrzeba anten, wzmacniaczy i kupę innych pierdół aby dało się z tego korzystać? Tylko UMTS900 wychodzi do użytku normalnie...

  • 0

    8.  2009-06-25 23:07:27

    Takie rozwiązanie testowała swego czasu Era.

  • 0

    9.  2009-06-25 23:32:10

    Zasięgałem języka: Całe "jaja" polegają na tym iż mamy to "coś" podłączyć pod nasze domowe kilku megabajtowe łącza internetowe i pozwolić aby to "coś" z łaski swojej - nieudolności operatora? - pozwoliło nam się "cieszyć" 3g... TOTALNE BADZIEWIE! Na polskie relania to jeszcze za Net przez to "coś" nam policzą na naszym łączu!!!! To chyba tylko dla jakiś sadomoas coś tam - co nie usiada do komputera tylko potrzebuja przez swoja komórkę "pykać po necie".... Raealnie - takie "coś" za 50pln na własność, net przez to za free - nawet jak łącze nasze padnie..., rozmowy 50% od cennika lub pakiety "nie do przegadania" za free.... Acha jak dobrze rozumiem takie "pożyczanie" łącza i włączenie sobie "mikrofalówki" na biurku, umożliwi także sąsiada itd. korzystanie z tego czy będzie selekcja po numerku Sim itd.??

  • 0

    10. ~hydraulik  2009-06-26 00:44:25  host: t01-09.opera-mini.net

    Ciekawe czy jak taki złom przywiozę do Polski to będę miał tu angielski zasięg?

  • 0

    11.  2009-06-26 09:40:49

    9: gdzie o tym czytales?? na stronie vodafone nic nie znalazlem, a troche inaczej wyobrazalem sobie fetokomorke... Dla mnie byl to wzmacniacz sygnalu, switch ktory moge postawic na ostatnim pietrze i dopiac wielka antene dzieki czemu w danym budynku polepszy mi sie zasieg

  • 0

    12. ~ciapus  2009-06-26 10:30:58  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    11- oszalałeś? podłączasz do SWOJEGO łącza internetowego i jazda... to nie reapeter...

  • 0

    13. ~  2009-06-26 11:07:11  host: 12.49.152.60

    hydraulik: jeśli te [cenzura] nie wprowadzą restrykcji na adres IP przypisany do obszaru to jak najbardziej możesz tak używać. W przeciwnym wypadku musisz dodatkowo postarać się o dostęp do punktu terminacji VPN (jakiegoś koncentratora dostępowego) z adresem IP przypisanym w RIPE do UK. Niestety to jest coraz powszechniejsza praktyka więc sprzedawcy dostępów VPN mogą liczyć na spory wzrost rynku.

  • 0

    14.  2009-06-26 11:59:48

    Ciekawe kiedy femtokomórki wprowadzą w Polsce ;) U mnie bardzo by się przydała, oczywiście za rozsądną cenę :)

  • 0

    15. ~jepes  2009-06-26 13:19:51  host: 217.147.104.142

    11. femtokomorka dziala dokladnie tak jak opisal to ciapus, przeciez taka mini stacja bazowa musi jakos sie z infrastruktura operatora komunikowac, a tu przeciez radiolinia do BSC w gre nie wchodzi i dlatego wykorzystywana jest siec klienta.

  • 0

    16. ~eclip  2009-06-26 17:42:36  host: ip-89-174-126-198.multimo.pl

    femtokomorka.com.pl

Dodaj swoją opinię