Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Vodafone testuje HSPA o prędkości 16 Mbps

Vodafone testuje HSPA o prędkości 16 Mbps

sirmark 17 Stycznia 2009 00:08

0 0

Hiszpański Vodafone poinformował, że przeprowadził udane, terenowe testy kolejnej wersji technologii HSPA - HSPA+ 64QAM, umożliwiającej pobieranie danych z prędkością do 16 Mbps.

Operator planuje jeszcze w tym roku testy mobilnego, szerokopasmowego Internetu umożliwiającego transfery do 21 Mbps z wykorzystaniem technologii HSPA+ MIMO. Jeśli próby zakończą się powodzeniem, to planuje się komercyjne wprowadzenie tych technologii w wybranych sieciach.




Vodafone w próbach korzystał ze wsparcia firm Ericsson oraz Qualcomm.

HSPA+ jest kolejnym etapem krokiem w rozwoju 3G , który zwiększa wydajność sieci poprzez zastosowanie bardziej zaawansowanej modulacji 64QAM. Wydajność może być poprawione także, dzięki wykorzystaniu wielu anten na stacjach bazowych i urządzeniach. danych urządzeń - chodzi o rozwiązanie MIMO- Multiple Input Multiple Output. Niestety HSPA+ wymagać będzie od użytkowników nowych urządzeń.

Źródło tekstu: cellural news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1.  2009-01-17 08:07:32

    A ja się męcze z 2Mbitami z Neo a tam 16Mbitów bezprzewodowo :)

  • 0

    2. ~  2009-01-17 08:30:59  host: f142-214.opera-mini.net

    Po1limit danych po2u nas tez to bedzie jak pkn orlen akcje polkomtel opchnie vodafone.mirekb

  • 0

    3. ~Mav  2009-01-17 09:17:27  host: chello084010212170.chello.pl

    Polkomtel juz testuje szybsze HSPA, ja wyciagam na iPlusie po 12 Mbit, a w domu tylko 10 Mbit na kablu...

  • 0

    4.  2009-01-17 10:15:12

    tylko? ja mam 768kbit i mi starcza, oczywiście nie miałbym nic przeciwko 4mbit, ale nie widzi mi się płacić więcej. teraz płace 29zł/miesiąc. brak limitów. Stronki się szybko otwierają, youtube działa w miarę płynnie, pogadać na skype się da :)

  • 0

    5.  2009-01-17 10:26:20

    Mnie osobiscie wystarczy zwykle HSPA bodajze do 14,4Mbit a nawet jedynie 7,2Mbit, ale rozwoj oczywiscie cieszy :) Wazne zeby do NodeB dolaczali szybki lacza bo w Polsce wciaz NodeB maja czesto stosunkowo wolne lacza kablowe (Swiatlowodowe)w swiat.

  • 0

    6. ~Znawca  2009-01-17 11:22:22  host: mail23.anonymouse.org

    Niestety Plus u nas ma najgorsza siec umts !!! taka jest prawda - z naszej trojki operatorow glownych Plus ma najmniejsza ilosc stacji z hsdpa 7,2mb i z hsupa !!! W moim lodzkim rejonie pojedyncze stacje maja hsupa a w Orange i Erze prawie wszystkie ... Plus juz dawno nie jest liderem technologicznym niestety...

  • 0

    7. ~a  2009-01-17 13:13:02  host: apn-77-112-39-143.gprs.plus.pl

    Ja mam iplusa, często prędkość pobierania około 150B [słownie - bajtów]/s, a Wy narzekacie, że się męczycie z 2mb/s ;]?

  • 0

    8.  2009-01-17 14:03:33

    ~Znawca: 1. Był ostatnio test w Komputer Świecie - iPlus wygrał. 2. iPlus dostał także jakiś tam certyfikat najszybszej sieci komórkowej. 3. W komentarzach w tym serwisie czytałem, że iPlus daje niezależne od rozmów pasmo sieci dla transmisji danych.

  • 0

    9. ~  2009-01-17 14:08:38  host: w3cache.wignet.pl

    tajniak a nie przyszło C

  • 0

    10. ~kwistas  2009-01-17 14:10:19  host: w3cache.wignet.pl

    Ci do głowy że KŚ może robić wyniki pod pewnym wpływem... oczywiście finansowym. Podali większe wyniki za parę tys. zł żeby abonenci myśleli że mają najszybszego neta od konkurencji.

  • 0

    11.  2009-01-17 16:10:11

    @8 wszelkie testy jakosci uslug sieci komorkowych (rozmowy, internet itp) sa niemiarodajne... za duzo jest czynnikow wplywajacych na jakosc, bo nawet robiac testy pod nodeB danej sieci nie sa w stanie przewidziec aktualnego obciazenia danego nadajnika wiec testy KS to mozna conajwyzej jako ciekawostke przytoczyc. Tak samo smialem sie z testu nawigacji po Warszawie by Chip i jakas stacje radiowa... nie da sie odtworzyc takich samych warunkow na ulicy w innych godzinach, na innych ulicach przy innej pogodzie itp. wybrany rozdzaj tesu na zasadzie dojechac w jaknajkrotszym czasie i potem czasy sumujemy jak dla mnie to porazka wiarygodnosci.

  • 0

    12.  2009-01-18 13:09:58

    ~Znawca - ja też z łodzkiego ;-) Era nie ma u mnie żadnej stacji UMTS jak na razie, w przeciwieństwie do pozostałych trzech operatoró ;-) Play - nie wien - nie znam nikogo ko by używał, Orange... Właściwie bez komentarza - jest, ale na ulicy... Wchodząc domieszkania, albo transfer spada drastycznie, albo po prostu przełącza się na GSM. Plus - no w końcu zaczęli instalować i uruchamiać UMTS i 3,5G. Z opinii ludzi wynika, ze w mieszkaniach mają tranfer 0,5-1,5 megabita na sekundę. No ale to początek, bo raptem od miesiąca jest na stałe UMTS w Plusie dopiero.

  • 0

    13. ~max  2009-01-18 14:42:22  host: abjj195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    znawca* co najwyzej mozesz powiedziec ze plus u ciebie na osiedlu jest "najgorsza" siecia. Ale to o niczym nie swiadczy. Statystyki sa nieublagane. Niezalezne testy integratorow (a trudno ich posadac o stronniczosc, musza miec dobra siec do swoich projektow) pokazuja ze jednak wiele powaznych projektow robi sie wlasnie na Plus-ie w ostatecznosci w wybranych rejonach na Erze bo Orange ladnie wyglada tylko na mapkach zasiegu i na chmorce z prawej strony w windowsach ;). Zeczywiste dzialanie wyglada zupelnie inaczej.

  • 0

    14. ~vela  2009-07-02 22:45:23  host: acwq66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jeśli ktoś myśli ze plus ma najgorsza sieć UMTS to jest w wielkim błędzie. Osobiście instaluje i integruje NodeB w Polkomtelu i Centertelu i osobiście uważam iż sprzęt ericssona jest lepszy od huaweia (nie instaluje Ery wiec się nie wypowiadam) oraz plus nie szczędzi E1 na 3G, a Orange niestety oszczędza. Co do zasięgu to jak mieszkasz w biednej okolicy o małym zurbanizowaniu to się nie dziw, że nie masz UMTS-a :]

Dodaj swoją opinię