Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Vodafone rozmawia z UPC o wymianie aktywów, a nie o połączeniu

Vodafone rozmawia z UPC o wymianie aktywów, a nie o połączeniu

LuiN 8 Czerwca 2015 11:48

1 0

Vodafone, drugi największy na świecie operator mobilny, rozmawia z UPC nie o połączeniu firm, tylko o wymianie wybranych aktywów - donosi Reuters.

O zbliżeniu do siebie Vodafone'a i Liberty Global, największego w Europie operatora kablowego mówi się od pewnego czasu. W listopadzie 2014 roku Vodafone rozważało przejęcie Liberty Global, o czym pisała agencja Reuters na podstawie informacji od pięciu osób zbliżonych do sprawy.

Pod koniec maja John Malone, szef rady nadzorczej Liberty Global powiedział, że połączenie z Vodafone byłoby bardzo "uzupełniające się", szczególnie w Europie Zachodniej. A główne efekty widać byłoby w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Jak dodał, połączenie dałoby bardzo duże efekty synergii i znacząco podniosłoby wartość obu firm.

Zobacz: UPC bardzo zainteresowane połączeniem z Vodafone
Według ostatnich doniesień, do połączenia raczej nie dojdzie, jednak należy spodziewać się zacieśnionej współpracy i wymiany części aktywów. Vodafone najbardziej zainteresowany jest rynkiem brytyjskim i niemieckim, gdzie chciałby bardziej konkurować złożonością swojej oferty.

W Niemczech Deutsche Telekom sprzedaje w jednym pakiecie usługi mobilne, stacjonarny Internet, telewizję cyfrową i telefonię stacjonarną. Z kolei w Wielkiej Brytanii, ten sam model sprzedaży będzie mógł prowadzić BT po sfinalizowaniu przejęcia EE, największego na Wyspach operatora mobilnego.

Liberty Global działa w 12 europejskich krajach (w Polsce jako UPC Polska), a jego kapitalizacja to 46 mld dolarów, podczas gdy Vodafone'a 102 mld dolarów.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:

Tagi: vodafone | upc | liberty global

w sumie: 7
 • 2

  1. ~medyk Suisse  2015-06-08 12:26:40  host: mail.rehaclinic.ch

  czekam na analize la vie Change Avec orange - zawsze czuje pismo nosem...

 • 1

  2. ~la vie change avec Orange  2015-06-08 13:50:48  host: 212.244.23.181

  Dla Vodafone 8 rynków europejskich jest kluczowych. Mówię o Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii oraz Grecji. Vodafone kupiło już Kabel Deutschland, Ono oraz Hellas Online. bardzo by oni chcieli kupić jeszcze kilka firm w tych głównych rynkach: Niemcy Unitymedia, Holandia Ziggo, Wielka Brytania Virgin media, Irlandia UPC. Wszyskie te spółki należą do Liberty Global. Chca oni tez bardzo kupic Cabovisao w Portugalii wraz ze spółką Oni od Altice, a także fastweb we Włoszech od Swisscom. Te wszystkie konsolidacje doprowadza do tego, że będą mieli takie przychody jak obecnie ale w zamian za to sprzedadzą wszystko co mają. Mowa o Vodafone Czechy, Węgry , Rumunia, Albania, Malta, Turcja, Australia, Nowa Zelandia, Vodacom, Safaricom Kenia, Indie oraz Nowa Zelandia. Dzięki temu będą bardzo silni w głównych rynkach a innych się pozbędą. Już dzisiaj 22% przychodów Vodafone pochodzi z Niemiec. Po konsolidacji z Unitymedia to będzie blisko 30% przychodów. Będzie tylko wielki problem kupić fastweb bo firma jest bardzo rentowna i swisscom nie będzie chciał jej sprzedać za marną kasę.

 • 0

  3.  2015-06-08 15:18:15

  Do Polski Vodafone raczej nie wejdzie. Jest już za późno na wejście na rynek bez poniesienia nakładów liczonych w miliardach złotych.

 • 0

  4.  2015-06-08 15:30:49

  3 - nie po to sprzedawali znaczące udziały w branżowej spółce - z pierwszeństwem wykupu reszty, żeby po wyjściu inwestować ponownie ;-)

 • 0

  5.  2015-06-08 15:32:30

  Nie wiem co by się musiało stać, żeby się polskim rynkiem zainteresowali... Chyba plajta któregoś z istniejących i ratowanie właściciela którejś z sieci - ale wtedy na zakup po niskiej cenie niejeden by był chętny ;-)

 • 0

  6. ~Pio  2015-06-08 21:30:23  host: 87-207-251-218.dynamic.chello.pl

  W Polsce Play jest do kupienia...

 • 0

  7.  2015-06-08 21:58:35

  Na Polski rynek żadna firma nie chce wejść, a zapewne nie jedna chciałaby wyjść. Nie po tych cenach.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet