Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Virgin: Internet satelitarny, który dotrze do miliardów ludzi

Virgin: Internet satelitarny, który dotrze do miliardów ludzi

LuiN 16 Stycznia 2015 22:37

0 0

virgin oneweb Richard Branson, miliarder i twórca obejmującej ponad 400 firm Virgin Group, chce stworzyć największą na świecie sieć satelitarną opartą na 648 niewielkich satelitach.



Niewielkie satelity trafić miałyby na orbitę za pomocą systemu dostawczego LauncherOne. Dwukadłubowy pojazd wznosi się na wysokość do 51 tys. stóp (ponad 15,5 km) z doczepioną niewielką rakietą, wewnątrz której znajduje się satelita o masie nieprzekraczającej 500 funtów (około 227 kg). Wtedy następuje odpalenie rakiety, która mknie dalej do niskiej orbity okołoziemskiej (200-2000 km nad Ziemią) i uwalnia ładunek z satelitą.




Tym sposobem Virgin miałby dostarczyć na orbitę okołoziemską sieć niewielkich 648 satelitów, która objęłaby zasięgiem miliardy mieszkańców globu, dostarczając telefonię mobilną i dostęp do Internetu.

Startup OneWeb, oprócz pieniędzy od Virgin Group, ma też wsparcie ze strony lidera na rynku produkcji chipów mobilnych - firmy Qualcomm. Sukces programu zależy od wielu czynników i póki co wciąż stoi w cieniu ostatniej katastrofy pasażerskiego SpaceShipTwo, w której zginął jeden z pilotów. Branson jest jednak pełen optymizmu i już teraz mówi, że projekt OneWeb pochłonie przez dłuższą chwilę Virgin Galactic, oddział firmy zajmujący się lotami kosmicznymi. W końcu na orbitę okołoziemską trafić miałoby więcej nowych satelitów, niż wszystkie tam aktualnie obecne.

Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia

Źródło tekstu: Engadget, Virgin, wł     

Dodaj do:

Tagi: launcherone | oneweb | richard branson | virgin

w sumie: 31
  • 1

    12.  2015-01-17 11:03:31

    teoretycznie dobra wiadomość, może Tooway zejdzie z cenami. Ale takie inwestycje nie są realizowane szybko niestety

  • 3

    13.  2015-01-17 13:27:05

    @9 A Polska to niby wieżowcami i metropoliami stoi? Wsi anielskiej, wsi wesołej ci u nas nie brakuje. W dodatku jest tendencja do opuszczania wielkich miast i przenoszenia się na wieś. Cztery kilometry za moim miastem jest już tylko radiówka 4 Mbps i cząstkowe LTE od jednego operatora. Oceany swoją drogą, co nie przeszkadza, żeby to wprowadzić komercyjnie jako uzupełniacza dotychczasowych rozwiązań. Nie sądzę, żeby Branson wydawał pieniądze dla zabawy.

  • 0

    14. ~Adam  2015-01-17 17:56:15  host: user-94-254-145-66.play-internet.pl

    @3 Kabel to sobie wsadź wiesz gdzie. To już jest historia internet kablowy. To telefon też masz na kabel i w plecaku nosisz przedłużacz.???? Skąd sie facet uchowałeś to jest forum telekomunikacyjne a nie wodociągi:-)

  • -1

    15. ~  2015-01-17 18:01:14  host: 87-205-232-80.adsl.inetia.pl

    Internet przez satelitę ma jedną wielką wadę ping około 1 sekundy...
    @8 Prędzej czy później będą musieli rozwinąć światłowody wszędzie nie ma innej możliwości rozwoju światłowody są w stanie zapewnić nieograniczony transfer a eter nie jest z gumy do tego mamy ograniczone zasoby w dodatku część z nich zajęte przez starsze technologie do tego i tak każdy nadajnik LTE musi być podpięty do wydajnej sieci szkieletowej czyli do światełka ;)

  • -1

    16. ~  2015-01-17 18:04:46  host: 87-205-232-80.adsl.inetia.pl

    @14 bezprzewodowa jest jedynie transmisja z nadajnika do odbiornika reszta to leci kablem światłowodowym :D

  • 3

    17. ~  2015-01-17 18:15:35  host: adce153.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @15, 16
    w większości przypadków nadal leci wszystko na radioliniach.

  • 2

    18.  2015-01-17 18:22:36

    Większość i tak światełko podłączyłaby do najtańszego routera WiFi 50 mbps żeby to po domu rozprowadzić ;) Moim zdaniem powinni to do stacji bazowych podłączać a dla klienta LTE a w przyszłości sukcesywnie coś nowego. Jak się nie da to satelitarnie.

  • -1

    19. ~  2015-01-17 21:14:44  host: user-94-254-193-89.play-internet.pl

    Ciekawe czym puszczą wysył?

  • 0

    20.  2015-01-17 21:28:46

    Jak 'dla każego' to nie wiem czy to będzie dobry pomysł. Korzystanie z takiego netu jest kłopotliwe ze względu na wysokie ping'i. Więc do www się będzie nadawać i do poczty. Tylko sens takiej inwestycji przy takim pokryciu. Chyba że chce uderzyć w miejsca powiedzmy mniej okablowane. Czytaj inaczej zadoopia typu pustynia itd.

  • 0

    21. ~...  2015-01-17 21:56:56  host: 89.204.154.139

    Super zaczepisty i wizjonerski pomysł. Życzę powodzenia.

  • 0

    22.  2015-01-17 23:29:45

    @20 Zdaje się, że o3b, google i ktoś tam jeszcze już kilka lat temu myślał nad tym jak zrobić w miarę niski akceptowalny ping. Nie wiadomo jak będzie z realizacją. Jest trochę info w necie na ten temat, choć polskie portale telko nie błyszczą specjalnie merytorycznie w tej kwestii.

  • 0

    23. ~  2015-01-18 01:38:14  host: 87-205-232-80.adsl.inetia.pl

    @22 Nie przeskoczysz fizyki prędkość światła jest wartością stałą...
    @17 GPRS, EDGE, HSDPA owszem przy LTE po radiowęzłach to absurd...
    @18 lepsze te WiFi nawet 50mbps na jedno domostwo niż 1 nadajnik LTE na całą miejscowość gdzie teoretyczne laboratoryjne maksimum osiągnie jedynie jeden klient...
    Technologie mobilne nie są w stanie zastąpić technologi kablowych...

  • 0

    24.  2015-01-18 08:46:26

    afryka? jaka afryka? aids i fanatycy wybijają wszystko co żywe. poza tym którego pigmeja będzie na to stać? chyba polskiego pigmeja.
    to nawet nie marketing, to wywalenie kasy, no ale kto bogatemu zabroni?

  • 0

    25. ~  2015-01-18 12:04:38  host: ip-93-154-231-56.free.aero2.net.pl

    na niskiej orbicie to i terminale mniejsze i szybkosc wieksza . Ja chetnie bym korzystal szybszego netu niz to co mam naziemnie teraz ( jakies 6 mega ) na kablu od Orange i mobilny od aero bo nie oplaca mi sie brac platnego- nie mam zasiegu zadnej sieci a do korzystania poza moim miejscem zamieszkania ten mi wystarcza. Do tego telefon satelitarny Thuraya w razie wielkiej biedy ( Prepaid ).

  • 1

    26.  2015-01-18 14:49:08

    @23: http://tlp.is/53c

  • -1

    27. ~  2015-01-18 20:24:38  host: 87-205-232-80.adsl.inetia.pl

    @26 No i co z związku z powyższym linkiem???

  • 1

    28.  2015-01-18 21:10:58

    @27 Mam przepisać tu czy jak? Info odnośnie mojego wpisu (22). Tu kolejny artykuł: http://tlp.is/53f

  • 0

    29. ~  2015-01-18 23:04:16  host: 87-205-232-80.adsl.inetia.pl

    @28 Kompletny nonsens... szybciej, taniej i efektywniej w naszym kraju było by podpiąć światłowody do infrastruktury energetycznej wystarczyła by dobra wola lub jedna ustawa :)

  • 0

    30.  2015-01-18 23:37:05

    @29 Easy... Przecież piszemy tu o tej ciekawostce w kontekście tylko dodatku do dotychczasowych technologii, czyli pewnie jakieś 5-10% populacji w naszego kraju. Czy nonsens? Nie mam wystarczającej wiedzy, ale skoro tacy giganci w to inwestują, to globalnie chyba jest to uzasadnione. Co do naszego polskiego piekiełka, to nie trzeba ustawy. Wystarczy, że nasze samorządy nie pobierałyby wysokich opłat za grunty pod te sieci. Tyle, że samorządy są zadłużone na potęgę i tylko czekają żeby kogoś wydusić. i koło się zamyka.

  • 0

    31. ~ja  2015-01-19 00:45:37  host: user-164-126-208-252.play-internet.pl

    " Nie mam wystarczającej wiedzy, .. " ale sobie pogadam! A kto tu mówi o Polsce i Europie w tym planie?! Załapią się "przy okazji", może. Rynek jest teraz w niedostępnych rejonach, gdzie jak 30-40 lat temu Palmolive sprzedawał kostkę Fa w kraju gdzie nikt nie używał mydła do kąpieli? W Indiach mieszkało wówczas 1 mld. ludzi, jakby kupili jedna kostkę na miesiąc to "czyściochy" z Europy się nie liczą!!! Dzisiaj tam mieszka 1,5 mld. i drugie tyle obok. Jak w biednej Polsce, wszystko przed nimi - to jest teraz rynek. Każdy chce we wsi mieć telefon. A do tego Internet w kieszeni?! W Polsce za 10$ a tam za 1$ bardziej się opłaca.

Dodaj swoją opinię