Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Vectoring Huawei: 100 MBit/s na kablach miedzianych

Vectoring Huawei: 100 MBit/s na kablach miedzianych

sirmark 11 Czerwca 2013 12:45

4 1

Huawei poinformował o zakończeniu ostatniego etapu prac nad systemem vectoringowym, dzięki któremu możliwa jest już współpraca systemu ze starszego typu urządzeniami klienckimi VDSL bez straty w jakości połączenia. System opracowany przez Huawei pozwala osiągnąć prędkość ponad 100 MBit/s na odcinku do 300 metrów na pojedynczej parze kabli miedzianych, oferując automatyczną identyfikację urządzeń klienckich starszego typu i inteligentne dopasowanie odpowiedniego trybu pracy w zależności od typu zakończenia. Rozwiązania te zostały już z powodzeniem zastosowane w Szwajcarii i Włoszech.

Łączność szerokopasmowa to podstawa komunikacji w społeczeństwie informacyjnym. Nieustannie pojawiające się nowe usługi, takie jak video HD czy cloud computing wymagają dużej przepustowości łączy. Jednak wdrożenie sieci światłowodowej FTTH wiąże się ze znacznymi kosztami i trudnościami logistycznymi, na które operatorzy niechętnie się decydują. Można jednak wykorzystać kable miedziane, które w Polsce są dostępne w lokalach użytkowych, biurowych i mieszkalnych. Systemem, który pozwala na efektywne kosztowo zwiększenie przepływności łącz z 8-20 Mbit/s do nawet 50-100 Mbit/s jest właśnie vectoring. Jest to technologia stosowana w sieciach FTTC i FTTB (Fibre-to-the-Cabinet i Fiber-to-the-Building - doprowadzenie światłowodów do bezpośrednio otoczenia budynków, np. szafy ulicznej lub do samego budynku), zwiększająca możliwości przesyłania danych w kablach miedzianych na tzw. ostatniej mili, czyli odcinku łączącym abonenta z urządzeniem dostępowym operatora. Technologia ta eliminuje zakłócenia podczas transmisji danych, nawet kilkukrotnie zwiększając przepustowość łączy abonenckich.

W 2009 roku Huawei zaprezentował prototyp vectoringu i przeprowadził pierwsze testy we współpracy z British Telecom i Swisscom. Jednak przez dłuży czas vectoring mierzył się z problemem kompatybilności z urządzeniami abonenckimi starszej generacji działającymi w już istniejących sieciach. Aby pokonać tę trudność Huawei opracował Auto Sense Function, które automatycznie identyfikuje urządzenia końcowe użytkowników i dzięki temu stosuje wobec nich odpowiednie działanie urządzania dostępowego DSLAM. Zastosowanie trybu "Forced Friendly" wymusi na urządzeniach starszego typu pracę w trybie "Vectoring-Friendly" i tym samym zapewni kompatybilność z nowym systemem. Oznacza to, że dzięki Auto Sense Function urządzenia starszego typu mogą funkcjonować w sieci bez straty w pierwotnej jakości połączenia, a operatorzy mogą przeprowadzić migrację z dotychczasowego systemu VDSL do systemu vectoringowego bez konieczności zmiany oprogramowania lub wymiany modemów abonenckich. Dzięki temu zwiększenie przepływności sieci do poziomu nawet 100 Mbit/s może odbyć się znacznie szybciej i być efektywne kosztowo.
Podczas Broadband World Forum 2012 Huawei otrzymał nagrodę InfoVision w kategorii Best Fixed Broadband Access w uznaniu korzyści wynikających z wdrożenia systemu vectoringowego dużej pojemności (Largest Capacity Vectoring) w ramach jednego urządzenia dostępowego. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla rozwiązań dedykowanych sieciom stacjonarnym.

Huawei jest też pierwszym dostawcą, który zaprezentował prototyp technologii G.fast, pozwalającej osiągnąć przepływność rzędu 1 Gbps na kablu miedzianym. Do kwietnia 2013 Huawei dostarczył na całym świecie ponad 1,2 miliona linii vectoringowych VDSL2.

Źródło tekstu: Huawei     

Dodaj do:

Tagi: huawei | vdsl

w sumie: 9
 • 2

  1. ~mirekb  2013-06-11 12:56:48  host: 46.204.100.252.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  czyli orange polska juz wie jak spelnic cele agendy cyfrowej

 • -1

  2. ~  2013-06-11 13:04:20  host: abaq130.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie wiem czemu jakoś się to czyta jak materiał promocyjny.

 • 2

  3.  2013-06-11 13:08:34

  To ja mam pytanie jaki jest średni koszt modernizacji licząc za linię telefoniczną. I co z dalszą modernizacją? 100Mbit/s da się, ale co za kilka lat, kiedy 100Mbi/s to będzie minimum, jak kiedyś 1 Mbit/s, a teraz 10 Mbit/s. Już teraz w domu mam łącze 60 Mbit/s, a TP nie może mi zaoferować nawet marnych 20 Mbit/s. Światło, i jeszcze raz światło, taką widzę przyszłość dla operatorów mających miedziane linie telefoniczne. Skrętką 1Gbit pójdzie, światłowodem to i 10Gbit/s pójdzie, ale po parze miedzi ile można fizycznie max przesłać?

 • -3

  4. ~a  2013-06-11 13:27:43  host: ip-37-209-133-51.free.aero2.net.pl

  @3 żyjesz w kraju gdzie stabilny 1Mb/s wystarczy 70% internautów...

 • 3

  5.  2013-06-11 13:35:21

  @4.takim myśleniem blokujemy rozwój sieci

 • 2

  6.  2013-06-11 13:47:22

  @4: Tak? To czemu ludzie kupują tak wielkie łącza? Chwyt marketingowy? Są głupi i wmówili im że to potrzebne? Większość operatorów (nie licząc TP i Netii) oferuje małe łącza, zawsze zostaje wtedy te kilka zł miesięcznie w kieszeni. Życzę powodzenia w oglądaniu full HD na Youtube z łaczem 1 Mbit/s :D

 • 4

  7. ~  2013-06-11 13:47:40  host: v17-16.opera-mini.net

  @4 twierdzenie wyjete z tylka... Tobie moze wystarcza proteza internetu w postaci aero2 i masz spaczone pojecie. Dane, chocby z UKE wskazuja cos zupelnie innego.

 • 0

  8. ~aaaaaaa  2013-06-11 17:25:21  host: agfz145.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie ma co debatować co, ile komu wystarczy wiadomo, że 12 lat temu to i 128Kb/s wystarczyło ale strony ważyły po max. 1MB a o oglądaniu filmów w sieci czy transmisji on live nikt nie marzył! Przyszłość to światłowody we Francji nikt nie ma wątpliwości co do tego i tam inwestycję w FTTH idą pełną parą a Polskie Orange służy do finansowania tych inwestycji, karmią Nas marnym VDSL-em dla wybranych bo linię poniżej 1km to nieliczni mają. Ruszyli z wielkim rozmachem z testami GPON na kilkadziesiąt tysięcy przyłączy zamiast korzystać z doświadczenia oddziału Francuskiego! Mieli by święty spokój na kilkadziesiąt lat bo światłowody zostaną jedynie urządzenia aktywne trzeba będzie wymieniać raz na jakiś czas ale tam nikt nie myśli!

 • 0

  9. ~peterpz  2013-06-11 19:54:04  host: 077222240117.warszawa.vectranet.pl

  Nie wiem czy jesteście świadomi, że Orange Polska jest wstrzymywane z inwestycją w światłowody przez UKE. Tutaj jest błędne koło. Regulacja i decentralizacja zamiast dawać rozwój wstrzymuje go. Postawcie się na miejscu Orange. Po co mają inwestować, skoro za chwilę wejdzie do nich UKE i powie, że trzeba te światłowody za pół darmo oddać operatorom alternatywnym w postaci BSA po światłowodzie?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-110-186.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet