Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości VDSL w TP - pół miliona gospodarstw na start i dobre ceny

VDSL w TP - pół miliona gospodarstw na start i dobre ceny

WitekT 22 Maja 2011 11:39

0 0

Dzięki ofercie VDSL Telekomunikacja Polska wyjdzie ze wstydliwej niszy operatorów, którzy nie mogą zaoferować najwyższych pakietów przepustowości, jakie są dzisiaj dostępne na rynku. TP liczy na sprzedaż kilkunastu tysięcy usług do końca roku - mówi w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl prezes telekomu Maciej Witucki.

W pierwszej fazie TP będzie miała około pół miliona gospodarstw domowych w zasięgu sieci VDSL. W zależności od popytu, do końca roku może ich być około miliona, a w ciągu trzech lat kilka milionów. Na początku z tej liczby 2/3 to modernizacja dotychczasowych linii, pozostała część ma być nowymi inwestycjami. Determinantem ma być popyt oraz brak konkurencji - TP nie widzi sensu inwestowania w VDSL tam, gdzie sieci kablowe wdrożyły protokół DOCSIS 3.0.

Uważam, że co najmniej 40% linii w naszej sieci pozostanie w standardzie ADSL. Reszta to kombinacja VDSL i linii optycznych. Udział FTTH będzie zależeć od możliwości i opłacalności rozwoju tej technologii - mówi Witucki dodając, że skracanie linii pod VDSL nie wszędzie będzie opłacalne ekonomicznie.




Oferta VDSL ma zostać oficjalnie ogłoszona 23. maja. Dostępne mają być dwie opcje - do 40 Mb/s i do 80 Mb/s, także w komplecie z VoIP i telewizją IP z kanałami HD.

Zaproponujemy naprawdę dobre ceny, chociaż oczywiście wyższe, niż w obecnej neostradzie. Nie ma mowy o zaporowych cenach, choć VDSL będzie usługą o charakterze premium. Z drugiej strony proszę pamiętać, że w Polsce nie ma już dużego pola do obniżek cen dostępu do internetu. Dlatego wraz z wejściem VDSL nie przewidujemy znaczącego przemodelowania cennika neostrady - dodaje prezes Witucki.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 1

    3. ~janos84  2011-05-22 11:51:26  host: 89-78-128-103.dynamic.chello.pl

    Widzisz, vdsl ma dobre parametry tylko w pewnej odleglosci od centrali, pozniej parametry sa zblizone do adsl 2

  • 1

    4.  2011-05-22 11:52:55

    Zniesienie opłaty za utrzymanie łącza - tu jest pole do popisu.

  • 2

    5. ~  2011-05-22 11:56:23  host: 83.238.59.65

    Przy ok. 1,5 kilometra długości kabla (lub parametrów - sam mam gorsze niz wskazuje długość) możliwe pobieranie zrównuje się z ADSL2+ (wysyłanie chyba jest nadal lepsze). Myślę, że będą oferować do 1 - 1,2 kilometra linii, może trochę więcej jak ktoś się uprze bo będzie mu np. zalezeć na ulploadzie. Generalnie powiedziałdobrze - nie ma sensu kopać się z kablówkami, lepiej inwestować tam, gdzie nie ma się konkurencji (najwyżej NEtia odsprzeda, ale teraz ceny w BSA są takie same jak w Neostradzie). Decydująca i tak będzie kwestia światłowodów, a to przyszłość.

  • 0

    6. ~  2011-05-22 12:09:59  host: 89-78-128-103.dynamic.chello.pl

    w tzw gponie duze znaczenie maja splittery i na razie problem tu tkwi brak dobrej przepustowosci

  • -1

    9.  2011-05-22 12:52:46

    Ja mam 830 metrow do DSLAMu, obecnie mam 20Mega z TP, ale tylko na Netgarze uzyskuje pelne 20Mbitow na speedtescie, na innych routerach bylo tylko 17-18. Wiec 40 powinno mi pojsc bez problemu, gorzej z 80 :)

  • 0

    10. ~sorbo  2011-05-22 12:59:49  host: aazq88.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam 830m tłumienie 13dB i na Neo 20Mb mam realne 13 Mb (16371 Kbps).

  • 1

    11. ~Wiejski Internet  2011-05-22 13:24:30  host: v11-15.opera-mini.net

    Czy jeśli mam 8 km do centrali to jakiś internet mi pójdzie od TP albo innych na kablu ? Pierwsze słyszę że na kablu są straty dBm, myślałem że tylko w GSM/WLAN.

  • 1

    12. ~  2011-05-22 13:36:10  host: v05-13.opera-mini.net

    11, jakis pójdzie

  • 1

    13.  2011-05-22 13:53:21

    Wujek Google nie gryzie, poczytaj sobie o tym. W zależności z jakiego materiału jest wykonany kabel, takie jest tłumienie. Najpowszechniej i najekonomiczniej stosuje się miedź z racji małego tłumienia na metr bieżący. Fizyki nie przeskoczymy... Przy 8 km będzie ciężko cokolwiek wykrzesać z Twojej linii. 128 to prawdopodobnie byłby max.

  • 1

    15.  2011-05-22 14:14:36

    Akurat masz po prostu "pecha" że mieszkasz tak daleko od DSLAM'u. Ja mam 3 km i aktualnie max to 6 Mb/s. Radiowy dostęp do internetu traktuje jako zamiennik, a ogólnie to jestem w trakcie zakładania stowarzyszenia, dociągnę symetryka do siebie a później jak na początek bd dostęp radiem. W późniejszym czasie światełko i GPON do domów. Koniec OT. Ogólnie powiem że ta usługa będzie usługą marginalną, z której nie skorzysta dużo osób... chyba ze inwestycje w skracanie pętli abonenckiej ale jak napisali "będą inwestowali tam gdzie im się zwróci... czyli nie na WSI". Przyszłość to FTTH i ogólnie światełko.

  • 0

    16.  2011-05-22 15:15:33

    @ up : to jesteś wyjątkowym szczęściarzem, ja także mam ok. 3km do centrali/rozdzielni i cudowni konsultanci z TP powiedzieli mi, iż jest możliwość posiadania tylko łącza o prędkości 1mb/s ;] owszem, linia oferuje 6mb/s, ale... w większości, czy się posiada czy też nie, jest ona zarezerwowana dla telefonu, telewizji i wideofonii via ADSL ^^

  • 1

    17.  2011-05-22 15:30:35

    U swojego operatora eTOP(usługa etlink) uaktywniłem usługę na własną odpowiedzialność, normalnie w życiu nie uzyskała by linia pełnej synchronizacji gdyby nie router, który posiadam : Netgear DG834GT + soft DG Team i skręcony SNR na 50 %. Szkoda że realia TP są takie beznadziejne, chętnie bym skorzystał z większej opcji ale niestety... za daleko. Pętli nie chcą skrócić bo im się nie opłaca... Pech. Niedługo biorę symetryka do siebie i bd miał wyobane na TP i jej politykę inwestycji ;P

  • 0

    18.  2011-05-22 17:07:25

    16: No to trafiłeś na dziwnych konsultantów. Oni nie mogą mowić pod jaką usługę jest dana linia. Chcesz Neo to bierzesz Neo, chcesz Neo+tv to bierzesz Neo+tv. Oni mogą ewentualnie zaproponować Ci jakieś inne opcje. Jak chcesz szybszy net to załóż konto na stronie TP i przez nie zamów szybszy net, najpierw upewniając się, że parametry Twojego łącza pozwolą na wyższą prędkość.

  • 0

    19. ~  2011-05-22 21:37:24  host: host-46-186-12-179.dynamic.mm.pl

    jestem bardzo ciekaw cen za te pakiety ;) jesli dadza cos w granicach 130-160 bedzie milo

  • 0

    20. ~  2011-05-22 22:22:24  host: 77-255-71-198.adsl.inetia.pl

    Witucki twierdzi że taniej się nie da. Gdzieś już coś podobnego słyszeliśmy i to nie raz. Ciekawe tylko gdzie?

  • 0

    21.  2011-05-23 08:36:58

    U mnie pokazuje maks 40 Mb/s... Aż później zadzwonię do TP i się dokładnie dopytam :D

  • 1

    22. ~fan  2011-05-23 08:50:46  host: 212.160.172.70

    A ja już nie mogę się doczekać VDSL u siebie w mieszkaniu - sąsiad brał udział w trialu 80Mbps i jest mega zadowolony - na speedteście wychodziło jakieś 67Mbps, ale jak zapodaliśmy torrenta, plus jakieś pliki z sourceforge.net do i do 80 dochodziło. No i do tego router z Wifi N i Gigabitami - dla mnie miodzio.

  • 1

    23. ~egon  2011-05-23 11:32:52  host: 155.140.133.249

    Oby jak najdalej tp.

  • 0

    24.  2011-05-23 16:30:05

    @ 18 : właśnie niestety także przez konto TP JUŻ nie mogę zmienić łącza na wyższe. Jeszcze jakiś czas temu pomimo zapewnień konsultanta o możliwościach posiadania neostrady szybszej niż 1mb/s złożyłem zamówienie na wersję chociaż dwukrotnie szybszą, co zakończyło się fiaskiem i brakiem internetu przez około tydzień, właśnie z powodu włączenia wyższej opcji do której jak mi powiedziano, linia nie jest przystosowana.

  • 0

    25. ~TPsciemniają  2011-08-20 12:16:56  host: public77170.cdma.centertel.pl

    Okej, wszystko ładnie, pięknie, ale niech najpierw się zajmą tym żeby zapewnić jak największej możliwie liczbie osób dostępu do Neostrady a potem dopiero dogadzają tym co mają już dostęp do usług TP..

Dodaj swoją opinię