Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Użytkownik prepaid też jest abonentem

Użytkownik prepaid też jest abonentem

LuiN 17 Lutego 2010 14:34

0 0

16. lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze stycznia 2009 r. zmieniono definicję abonenta. Teraz w świetle prawa będzie nim też użytkownik telefonii na kartę.

Abonentem będzie podmiot, który jest stroną umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartej z dostawcą publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.

Wykreślnie z definicji zwrotu "w formie pisemnej" oznacza zwiększenie liczby podmiotów zaliczanych do abonentów. Oprócz podmiotów będących stroną umowy pisemnej, pojęciem tym zostaną również objęci m.in. użytkownicy tzw. pre-paid w telefonii komórkowej, a także użytkownicy korzystający z aparatów publicznych.

Nowelizacja wskazuje, że dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest zobowiązany do doręczenia na piśmie informacji o zmianie warunków umowy tylko tym abonentom, którzy udostępnili swoje dane.




Jeżeli abonent udostępni swoje dane i poda adres poczty elektronicznej będzie mógł otrzymać informację o każdej proponowanej zmianie regulaminu świadczenia usług - drogą elektroniczną lub za pomocą podobnego środka porozumiewania się na odległość.

W nowych przepisach doprecyzowano, że dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych będzie bezpłatnie dostarczał abonentowi, który udostępnił swoje dane, cennik wraz z umową o świadczenie usług. Będzie musiał to też zrobić na każde jego żądanie.

Wprowadzono też przepis, że każdy abonent, który udostępnił swoje dane, będzie otrzymywał bezpłatnie podstawowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych, zawierający informację o zrealizowanych płatnych połączeniach, tj. biling wraz z fakturą. W przypadku usługi przedpłaconej, abonent który udostępnił swoje dane, będzie mógł otrzymać na żądanie wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych.

Znowelizowane przepisy miałyby obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło tekstu: Ministerstwo Infrastruktury     

Dodaj do:
w sumie: 79
  • 0

    60. ~znawca  2010-02-18 10:37:59  host: chaos.tpnet.pl

    @55. Simplusowiec. Poruszyłeś bardzo ciekawy temat. PT nie reguluje sytuacji "abonenta" VoIP. Co oznacza, że przeniesienie numeru zależy jedynie od dobrej woli danego operatora. Na razie w Polsce nie ma firmy, która pozwalała by "zabrać" od siebie numer VoIP (chociażby za opłatą), nawet jeżeli wcześniej trafił do niej od operatora infrastrukturalnego. Tym powinni zająć się w KE, a nie jakimiś głupimi definicjami abonenta (szczególnie, że większość użytkowników pre-paid'a i tak ma dostęp do bilingów oraz faktur za doładowania, bo dobrzy operatorzy takie rzeczy oferują w standardzie) lub skracaniem długości umów.

  • 0

    61.  2010-02-18 10:49:48

    Skoro użytkownicy korzystający z aparatów publicznych też są abonentami i np. zechcą podać swoje dane Telekomunikacji, to Telekomunikacja będzie miała obowiązek dostarczać mu np. wykaz zrealizowanych usług telekomunikacyjnych. Dobrze rozumiem?

  • 0

    62. ~Simplusowiec  2010-02-18 11:25:50  host: 130.138.227.11

    Ad.60:Wybrałem w miarę cenionego operatora VoIP, choć nie najtańszego.Jestem w trakcie testów na numerze przydzielonym z puli tego operatora VoIP. Jeśli testy się powiodą, przenoszę numer.No właśnie, czyli KE nie do końca jeszcze przeanalizowała możliwe warianty.Przed chwilą mój operator VoIP potwierdził mi iż w przypadku braku zasilenia konta i upływie okresu karencji , numer telefonu który poprzednio był przeniesiony z Netii, wróci do puli telefonów Netii... Czyli trzeba dokonać dobrego wyboru i potestować trochę zanim przejdzie się do VoIPa...

  • 1

    63. ~Simplusowiec  2010-02-18 11:29:57  host: 130.138.227.11

    Ale cieszy mnie fakt iż zamiast 43zł miesięcznie za telefon stacjonarny w Netii, wystarczy zasilić konto prepaid VoIP za 10zł na 3 miesiące:)I jeszcze w tych 3,33zł/m-c jest 36 minut na stacjonarki:)

  • 1

    64. ~Simplusowiec  2010-02-18 11:36:02  host: 130.138.227.11

    Do tego dobra obsługa klienta, billing on-line, forum użytkowników na www, FAQ itp itd, identyfikacja rozmówcy, wszystko gratis. Kurcze, warto zainwestować nawet 300zł na fajny aparat bezprzewodowy Siemensa i uciekać do VoIPa! Nawet bramki VoIP nie trzeba kupować, do routera podłączamy bezpośrednio bazę telefonu, a słuchwka z ładowarką może być w innym pomieszczeniu:) Podoba mi się;)

  • 1

    65.  2010-02-18 12:20:23

    Nazwanie prepaidowca abonentem, ma na celu zobowiązaniu operatora do takiej samej informacji jak wobec osoby z umową. Problem jaki tuaj widzę,to żeby koszty realizacji tych zobowiązań(rozliczanie,obsługa,informowanie,korespondencja) nie były niewspółmiernie wysokie w stosunku do zaangażowanych przez prepaidowca środków. W skrajnym przypadku już widzę,jak niektórzy klienci "poruszają niebo i ziemię" aby wyjaśnić jak im zginęło 3zł z nowego starteru, aby później się okazało,iż zostały wydane na usługi.

  • 0

    66. ~  2010-02-18 12:40:26  host: 188.33.137.70

    a ten dalej swoje

  • 1

    67. ~znawca  2010-02-18 14:41:13  host: chaos.tpnet.pl

    @62-64. Siemens GigaSet A580ip można już kupić za 250zł z przesyłką. Do tego polecam ustawić kodek G.726-32, gdyż dokładnie taki sam stosowany jest w słuchawce systemu DECT. Sam korzystam z Tlenofonu i nie narzekam, ale polecam dokonać przekierowania portów 5060-5061 na bramkę VoIP i wyłączyć "SIP proxy" w innym przypadku występowały problemy z zajętym numerem. U tego operatora nie ma potrzeby cyklicznego doładowania konta. Jedynie musisz odebrać 10 minut rozmów na 90 dni.

  • 1

    68. ~znawca  2010-02-18 14:42:57  host: chaos.tpnet.pl

    @65. APSpracownik. To zróbcie wreszcie dostęp do bilingu on-line w Simplusie i nie będziecie musieli niczego podobnego tłumaczyć ;).

  • 1

    69. ~Simplusowiec  2010-02-18 15:04:14  host: 130.138.227.11

    Ad.67: wybrałem wstępnie operatora który minutę do stacjonarek ceni na 9 gr brutto.Ale ma możliwość dzwonienia na numery alarmowe, numery 0800, 0801 i ma dobrą obsługę klienta. Oczywiście billing online bezpłatny.Ustawiłem w konfiguracji bazy telefonu bezpośrednio podłączoanej do routera D-Link 604 kodek G-711u. BOK tego VoIPa polecił mi zmianę na kodek G-711a. Zobaczę jak będzie działać..Aha, kupiłem i skonfigurowałem Siemensa C470 IP. Czy zarejestrowanie sie w ksiązce tel. Gigaset.net w telefonie oznaczać będzie bezpłatne rozmowy VoIp ze wszystkimi VoIPowcami zarejestrowanymi w tej usłudze na całym świecie, niezależnie od operatora VoIP?

  • 0

    70. ~znawca  2010-02-18 15:42:34  host: chaos.tpnet.pl

    @69. Niestety, ale poprzez rejestracje i skonfigurowanie konta w telefonie przy pomocy strony Gigaset.net zapewniłeś sobie jedynie darmowe rozmowy z użytkownikami Gigset.net (analogicznie jak u każdego operatora VoIP). Co do darmowych połączeń z każdym użytkownikiem VoIP SIP to nie jestem pewny, ale powinno to być możliwe. Wiele bramek pozwala na bezpośrednie połączenia bez SIP proxy a poza tym możesz spróbować łączyć się po nazwie SIP, ale nie jestem pewny, czy nie blokują tego operatorzy VoIP.

  • 0

    71. ~znawca  2010-02-18 15:46:08  host: chaos.tpnet.pl

    @69. Co do protokołu G.711 to jestem przekonany, że to zbędne marnotrawstwo pasma. Tak jak pisałem wcześniej telefony w systemie DECT używają kodeka G.726-32 (32kbps) i konwersja tego do G.711 (64kbps) w niczym nie pomoże. Polecam lekturę: http://en.wikipedia.org/wiki/G.726.

  • 0

    72. ~Simplusowiec  2010-02-18 16:32:11  host: 130.138.227.11

    Z kodekiem jeszcze poeksperymentuję:) Co do rejestracji w Gigaset.net, to oczywiście zrobię to dodatkowo. Słuchawka juz jest zalogowana do sieci wybranego przeze mnie operatora VoIP.Co do usługi niby bezpłatnych połączeń w sieci Gigaset.net to nie wiem jak to sprawdzić, może Ty też się tam zarejestrujesz na swoim Siemensie A580IP, dasz mi cynk na maila: konsultant121@o2.pl i spróbuję zadzwonić...

  • 0

    73. ~znawca  2010-02-18 18:25:33  host: chaos.tpnet.pl

    @72. Sorki, ale nie potrzebuje Gigaset.net to sobie nie porozmawiamy :(. Darmowe rozmowy będziesz miał tylko pomiędzy numerami tego samego operatora VoIP, ale możesz ustawić dial plany i mieć do 6 numerów. Szkoda, że nie odżałowałeś na A580IP, gdyż właśnie wyczytałem, że jego słuchawka obsługuje HDSP, czyli kodek G.722, który jest nawet lepszy niż G.711. Tylko większość bramek nie zna tego protokołu dlatego tak dobre rozmowy to na razie jedynie poprzez A580IP. Ale tak się zastanawiam i wychodzi mi, że słuchawka DECT stacji C470IP może obsługiwać kodek G.711 z pasmem 64kbps. Jedynie dla podłączonych słuchawek DECT GAP zostanie użyty standardowy protokół z kodekiem G.726-32. Ja mam do bazy podłączoną oryginalną słuchawkę z HDSP (S67H) oraz starą Panasonica obsługującą standard DECT GAP, tyle że niestety ma ograniczoną funkcjonalność. Ale niestety Tlenofon nie obsługuje jeszcze kodeka G.722 a bramki VoIP to można na palcach jednej ręki policzyć :(. Nawet na forum jest dyskusja na ten temat: http://forum.o2.pl/temat.php?id_p=5425992.

  • 1

    74.  2010-02-18 18:42:59

    @65 w Tak Taku jest biling on-line .

  • 0

    75. ~Simplusowiec  2010-02-18 22:46:50  host: 116.2.rev.vline.pl

    Ad.73: baza mojego C470 IP obsługuje kodek G-722, prawdopodobnie kwestią kolejnych miesięcy jest upgrade firmware słuchawki do kodeku G-722. Dobrze myślę?

  • 0

    76. ~znawca  2010-02-18 23:02:01  host: chaos.tpnet.pl

    @75. Trudno na 100% powiedzieć, ale wątpię w to. Nigdy nie widziałem słuchawki DECT z możliwością upgradu firmware'u. Poza tym problemem może być także kwestia sprzętowego kodeka w słuchawce. Być może w bazie jest "mocny" DSP i sobie radzi z nowym kodekiem, ale nie oznacza to, że w słuchawce także można to łatwo zmienić.

  • 0

    77. ~Simplusowiec  2010-02-19 09:36:48  host: 130.138.227.11

    No trudno, powiem szczerze że jakość na kodeku G-711a którego zaleca mój provider, jest bardzo dobra. Do tego mogę zmniejszyć moc nadawczą bazy do 80% gdy włączę tryb oszczędzania energii. Poza tym, po co mi kodek G-722 skoro po pierwsze niewielu usługodawców ma a tym bardziej śni jeszcze o HD over VoIP, a tym bardziej niewielu użytkowników VoIPa ma słuchawki do obsługi tego standardu.Za 4-5 lat, jak to się upowszechni, zmienię słuchawkę na inną:)

  • 0

    78.  2010-02-21 13:41:05

    Ja używam routera z bramką VoIP na 6 nr-ów (także Siemensa). Działa miód, można mieć nr-y różnych stref i krajów, w kilku sieciach - i dzwonić na prawdę po kosztach...

  • 0

    79.  2010-03-26 14:35:24

    kiedy mozna sie spodziewac pierwszych bilingow w prepaidach? :)

Dodaj swoją opinię