Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Użytkownicy smartfonów nie wykorzystują ich potencjału - boją się wyższych rachunków

Użytkownicy smartfonów nie wykorzystują ich potencjału - boją się wyższych rachunków

LuiN 7 Listopada 2012 13:48

0 0

Obawa przed zapłaceniem wyższych niż dotąd rachunków operatorowi komórkowemu powstrzymuje użytkowników smartfonów przed częstszym korzystaniem z dodatkowych funkcji tych urządzeń - wynika z raportu Mobilny labirynt przygotowanego przez firmę doradczą Ernst & Young.

Z badania przeprowadzonego w czerwcu wynika, że statystyczny posiadacz smartfonu korzysta z 5 usług dodatkowych (poza dzwonieniem i SMS-owaniem) swojego urządzenia. Dla porównania, użytkownik zwykłego telefonu korzysta z 2,5 usługi.

Najczęściej wykorzystywane usługi dodatkowe przez użytkowników smartfonów to przeglądanie stron internetowych, korzystanie z mediów społecznościowych, komunikator tekstowy, VoIP oraz korzystanie z usług muzycznych - słuchanie radia bądź ściąganie plików.

Liczba 5 usług dodatkowych może się wydawać wysoka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że przeglądać strony WWW i korzystać z portali społecznościowych można z użyciem zwykłego telefonu, a do tego usługi VoIP i komunikatora zastępują po prostu rozmowę telefoniczną i SMS-y, tak naprawdę użytkownicy smartfonów wykorzystują potencjał tych urządzeń w bardzo niewielkim stopniu.

Kluczowym powodem korzystania z niewielkiej liczby usług dodatkowych jest obawa przed zapłaceniem wyższego niż dotąd rachunku. Klienci telekomów, bez względu na kraj, w którym korzystają z usług, czują się niedoinformowani na temat planów taryfowych mobilnego Internetu oferowanych przez operatorów.




Plany taryfowe zakupu danych są zbyt skomplikowane dla co trzeciego przebadanego klienta telekomu, a 40% deklarowało że szybciej skorzystałoby z płatności mobilnych, gdyby uzyskali w tej sprawie pełne informacje i wskazówki od operatorów komórkowych.

Badania dokonano w czerwcu na 6 tys. klientów sieci komórkowych w 12 krajach (Australia, Brazylia, Chiny, Czechy, Grecja, Holandia, Indie, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy), na reprezentatywnej próbie użytkowników telefonów komórkowych w każdym z tych krajów.

W Polsce wiedza użytkowników na temat funkcji, które oferują smartfony, zasady ich działania i sposobu naliczania opłat również jest niewielka. W T-Mobile aż 60% sprzedawanych telefonów to smartfony, ale co trzeci klient nie dokupuje do nich pakietu danych, niemal jednoznacznie rezygnując z pełnego potencjału urządzenia.

Dla nich nie jest to smartfon, tylko raczej "nicefon" - mówi Grzegorz Bors, członek zarządu PTC odpowiedzialny za marketing.

Źródło tekstu: Ernst & Young     

Dodaj do:
w sumie: 59
  • 0

    40.  2012-11-07 20:04:51

    wlo: a kto powiedział, że E52 to prosty telefon? Ja powiedziałem, że operatorzy nie zaliczają E52 do smartfonów w swoich statystykach. Tylko tyle i aż tyle. :-)

  • 1

    41.  2012-11-07 20:05:28

    A poważnie... Wiesz dobrze, ze historayczna definicja jest zupełnie inna, jednak w celach czysto marketingowych i w celu lasowania mózgów kupujących zaczęli mówić o smartforach tak jak podałeś ostatnio... A smartfon to zawsze bedzie połaczenie telefonu i palmtopa - kieszonkowego komputera z systemem operacyjnym. A klawiatura? Czyż ja nie mogę podłączyć do E52 klawiatury? Czym będzie wówczas takie cudo?

  • 1

    42.  2012-11-07 20:07:02

    WitekT - skoto to tylko telefon, to prosty - do dzwonienia... Word? Excel? Poczta? WWW? Chyba ktoś coś przesadził w tym... telefonie ;-)

  • 1

    43.  2012-11-07 20:10:39

    A tak wogóle to najmniej mnie obchodzi cjak się nazywa urządzenie i jak je ktoś szufladkuje, w szczególności czy jest trendy, bo dla mnie najważniejsze jest to, ze robi to czego od niego oczekuję i jestem z tego powodu usatysfakcjonowany ;-)

  • 1

    44.  2012-11-07 20:11:31

    Osobićie dla mnie to wszystko to telefony, tyle, że z dodatkowymi funkcjami ;-)

  • 1

    45.  2012-11-07 20:30:28

    No cóż, na N73 z poczciwym Symbianem sprawdzenie pogody na aplikacji Mobile Weather dla 1 lokalizacji będą cw roamingu w Europie kosztuje ... 1grosz! Powtarzam 1 grosz. A ile danych ściągnie super hiper smartfon chcący się aktualizować kiedy tylko popadnie? 1MB to na szczęscie 3zł57gr w roamingu rozliczany do 1kB, ale i tak drogo.A taki nowoczesny smartfon na 2kB transmisji nie spocznie, tak jak stary poczciwy Symbian! Pozdrawiam dużo płacących;)

  • 0

    46. ~  2012-11-07 20:53:56  host: z32-15.opera-mini.net

    @45 Nokia N8 z Belle /Spb Weather= 8kB pobranie pogody na 7 dni

  • 1

    47.  2012-11-07 20:58:34

    Ad.46 a klienta VOIP się da na niej zainstalować? Żeby na WIFI w hotelu zagranicą działał ?Słyszałem że z tym Belle to same kłopoty.

  • 0

    48. ~  2012-11-08 08:08:32  host: z23-09.opera-mini.net

    38 ty sie znasz na wszystkim,pisz wiecej postow niz 5-6 pod rzad. Tak 20-30 najlepiej. Wszyscy czekaja!

  • 0

    49.  2012-11-08 08:32:15

    48. - niestety nie spełnię Twoich oczekiwań, bo nie piszę dlatego że ktoś na to czeka ;-) Bardzo mi przykro. Ale możesz mnie zastąpić jak najbardziej.

  • 0

    50.  2012-11-08 08:37:52

    49. wlo: nie bądź nieskromny ;) ja np. czekam na Twoje wpisy :P Z wieloma się nie zgadzam, ale i są takie które popieram... Nie ważne, po to jest forum żeby gadać, przynajmniej coś się dzieje.. hehe..

  • 0

    51. ~  2012-11-08 11:33:54  host: z48-09.opera-mini.net

    49 wlo,Ty jestes niezastapiony! Taki typ jest tylko jeden.

  • 0

    52.  2012-11-08 11:37:31

    51. - dziękuję za uznanie, chociaż - uwiezr - kompletnie nie ma to dla mnie znaczenia, najmniejszego znaczenia ;-) Tak więc zamiast silić się na docinki, napisz coś rzeczowego ;-)

  • 0

    53. ~  2012-11-08 13:07:33  host: z07-12.opera-mini.net

    alez wlo,nie przezywaj tak bardzo,bez Ciebie nie byloby tak wesolo.

  • 0

    54. ~  2012-11-08 13:12:12  host: abjh245.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja tam sobie śmigam na galaxy s+ w Panterze za 89,90zł mam paczkę danych 1,5GB. Dla samego surfowania poprzez smartfon spokojnie mi to wystarcza. Często jednak używam smartfona jako modem. Świetnie się sprawdza i zapewnia przyzwoitą prędkość. Wtedy już 1,5GB nie wystarcza ale to i tak żaden problem, bo mam lejek i nie płacę za dodatkowy transfer. Co ciekawe-tylko raz orange zmniejszyło mi prędkość a już wielokrotnie przekraczałem limit. Wszystko niby fajne i proste a mino to tak wiele osób nacina się na wysokie rachunki. Myślę, że operatorzy powinni oferować smartfony tylko i wyłącznie w taryfach z pakietem danych i lejkiem. W taryfach bez pakietu smartfony powinny być niedostępne.

  • 0

    55. ~JA  2012-11-08 16:01:55  host: 93-181-172-25.internetia.net.pl

    ja mam w play abonament za 29zł i 1GB- po przekroczeniu też niby mieli zwalniać i niezwalniaja :)

  • 0

    56. ~  2012-11-08 18:40:41  host: z06-06.opera-mini.net

    No dobrze ale z jakich to jeszcze powszechnych uslug mozna na smartfonie korzystac? Powiedzmy ze gry i nawigacja co poza tym? Jesli chodzi o bezpieczenstwo to chodzi juz bardziej o sama firme (moze krzak?) ktora dostarcza usluge i "wirtualnosc" umowy a nie rachunki za internet u operatora. W razie reklamacji bede sie wozil za nimi po internecie a sad wlasciwy do rozstrzygania sprawy wskazany w umowie napisanej w specjalistycznym angielskim okaze sie miescic np w jakims kalifornijskim Pcimiu Dolnym? Pisze o "wolnej sprzedazy" z ktorej zdarzalo mi sie zrezygnowac z powyzszych powodow nie wiem jak to jest uregulowane w roznych storach :-) No i wreszcie procent ludzi rzeczywiscie zainteresowanych funkcjami zaawansowanymi. Wystarczy spojrzec jaki byl w roku powiedzmy 2007 kiedy byly juz niezle pakiety i dobre smartfony (na ogol bardziej funkcjonalne niz dzis) plus bardziej otwarty internet za to nie promowano jeszcze tych ofert czyli docierali do nichj ludzie rzeczywiscie zainteresowani :-)

  • 0

    57. ~  2012-11-10 17:27:38  host: acyi253.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam Nokię M96 i sobie chwalę. Powyłączałem wszystko co niepotrzebne, bateria wytrzymuje kilka dni, klawiatura wygodna, ekran bardzo dobry, w internet wchodzę rzadko więc 3G nie włączam bo żre baterię, z rozmów wideo nie korzystam, zasięg OK, aparat dobry. Po co mi jakiś smartfon z niewygodną dotykową obsługą? To dobre dla dzieci.

  • 0

    58. ~  2012-11-10 17:28:02  host: acyi253.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Miało być N96 :)

  • 0

    59.  2012-11-17 22:19:34

    Bardzo się dziwię, że w T-Mobile ktokolwiek korzysta z transmisji danych, skoro nie można kodem kontrolować zużycia. Bełkotanie o aplikacjach informujących o transferze można sobie wsadzić w tyłek, w sytuacji przekładania karty sim do kilku urządzeń. Dlatego , panie Bors, brać odpowiedzialnych w garść i -do roboty ! Będzie kod- będzie korzystanie z transmisji GSM. W salonach ludzie masowo dopominają się możliwości kontroli, z racji coraz większej popularności transmisji danych, a operator to permanentnie olewa. Dlatego większość będzie korzystała z Wi-Fi. Jak dbacie - tak macie.

Dodaj swoją opinię