Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uzbecki sposób na ściąganie na egzaminie

Uzbecki sposób na ściąganie na egzaminie

Q! 2 Sierpnia 2011 20:09

0 0

Uzbeccy operatorzy komórkowi po raz kolejny uniemożliwili przyszłym studentom ściąganie podczas ogólnokrajowego egzaminu do szkół wyższych. W tym celu… wyłączyli wszystkie usługi, które mogłyby im w tym pomóc.

2. sierpnia jest tradycyjnym dniem egzaminów wstępnych na uczelnie wyższe w Uzbekistanie. Aby zapobiec wykorzystaniu telefonów jako narzędzi umożliwiających ściąganie, pięciu narodowych operatorów wyłączyło możliwość przesyłania wiadomości tekstowych, multimedialnych oraz transmisji danych.




Przerwa trwała 4 godziny, od 09:00 rano czasu miejscowego. W tym czasie możliwe było jedynie wykonywanie połączeń głosowych. Do takich ograniczeń musiało zastosować się około 19 mln użytkowników telefonów komórkowych w tym kraju. Jakie wytłumaczenie zostało im przedstawione?

Otóż cała piątka operatorów poinformowała, że w tym czasie musiała wykonać pilne prace konserwacyjne w swoich sieciach, czego efektem była właśnie możliwość komunikacji jedynie za pomocą głosu. Jak informuje serwis gazeta.uz, takie prace konserwacyjne wykonywane są w tamtejszych sieciach na początku sierpnia już od kilku lat.

Źródło tekstu: AFP, gazeta.uz, wł     

Dodaj do:
w sumie: 55
  • 0

    40.  2011-08-03 08:27:43

    @ 39 - no i tak powinno byc. :)

  • 0

    41. ~r  2011-08-03 08:36:41  host: 89-78-84-232.dynamic.chello.pl

    #39: bo jak się cyknie zdjęcie telefonem to można bez dodatkowego zachodu rżnąć ze zdjęć. No ale z tym, że tylko zaoczni ściągają to się zupełnie nie zgodzę. Dzienni nie są wcale lepsi. Ściąganie jest powszechne w każdej szkole. Z moich obserwacji winni są również wykładowcy, którym się nie chce pilnować, egzaminować studentów po kilka razy itp. I takie są później efekty.

  • 0

    42. ~r  2011-08-03 08:38:56  host: 89-78-84-232.dynamic.chello.pl

    bo jak na 2 grupy tj. około 60-70 osób samodzielnie pisze pisze tylko 4-5 to o czym mówimy?

  • 0

    43. ~r  2011-08-03 08:42:45  host: 89-78-84-232.dynamic.chello.pl

    i kto tu jest frajerem, ten co ściągał, ten kto pisał samodzielnie i ma ocenę gorszą od ściągającego, czy ten kto do całej historii dopuścił (wykładowca, uczelnia)?

  • 0

    44. ~ZICO  2011-08-03 09:16:45  host: public-gprs90351.centertel.pl

    Cóż powiedzieć: Ściąganie było zawsze napiętnowane na Zachodzie i w USA. Tam osoba przyłapana na ściąganiu do końca studiów była napiętnowana. U nas jest dokładnie odwrotnie. Wydaje mi się , że na dzień dzisiejszy problem jest jednak poważniejszy. Tak jak już było wspomniane nie ma żadnej gwarancji, że nawet bez ściągania ktoś się czegoś porządnie nauczył, bo równie dobrze mógł to zrobić na zasadzie 4Z za pomocą dopalaczy, energetyków, etc. a po egzaminie i tak ma totalną dziurę i niczego nie pamięta. Podejrzewam, że w niedługim czasie studenci będą przechodzić takie same badania jak sportowcy. Nie stanie się to prędko - zwłaszcza u nas ale myślę, że jednak coś takiego się pojawi. Wyobrażacie sobie np takiego delikwenta studiującego medycynę na zasadzie 4Z i potem leczącego Was i Wasze dzieci? Patrząc na zachowania niektórych lekarzy dochodzę często do wniosku, że tak właśnie jest. #12: Głupoty opowiadasz. Tusk może ci co najwyżej nasłać ABW gdybyś coś złego powiedział o nim lub rządzie albo prowadził jakąś niepoprawną politycznie stronę internetową;-) #21: Teraz też nie wolno mówić źle na władzę. Widzisz nieszczęsny studencina ośmielił się prowadzić stronę nieprzychylną preziowi i zgarnęło go ABW tak jak kiedyś robiło to UB czy SB. Tak więc też nie można mówić o wolności słowa. No i klatkę, o której wspomniałeś usiłuje się nam robić na każdym kroku - nawet w domu poprzez radio i TV. Dlatego właśnie ograniczam korzystanie z tych mediów do niezbędnego minimum.

  • 0

    45. ~...  2011-08-03 09:17:13  host: 178.181.45.189.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @35 Zła analogia. Dawałem ściągać SWOJĄ pracę a nie cudzą. To jednak nie to samo.

  • 0

    46.  2011-08-03 09:25:53

    Ja też czasem ściągałem.. I dawałem ściągnąć. Wg mnie wszelkie egzaminy to zły wymysł edukacyjny. Powinno się inaczej podchodzić do edukacji, oceniać się powinno w trakcie nauki i przygotowań a nie robić sesje , formalne egzaminy itp. Cieszę się że kiedyś był lepszy system szkolnictwa i matura była maturą a nie jakimś testem pisanym pod moduł amerykańsko-zachodni;) W połowie lat 90tych na studia szli zdolni a teraz idą wszyscy. Na szczęście zaczynałem pracę 12 lat temu i nie miałem z nią problemów, a teraz biedni wyuczeni mają problemy.. Zarabiam jakieś 2 średnie krajowe plus dodatki. A swoją drogą ściągać też trzeba umieć i troche aktorstwa w tym trzeba;)

  • 0

    47. ~Kraj  2011-08-03 09:28:20  host: oka6.internetdsl.tpnet.pl

    Kraj wielkościowo podobny do naszego a ma 5 sieci komórkowych. My do czasu Play mieliśmy 3...

  • 0

    48. ~MooNTER  2011-08-03 09:39:18  host: aajq170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    39: nie przesadzaj, zaoczni najczęściej pracują, a dzisiejszy rynek wymaga od nich pracy także w weekendy, tak samo jak uczelnia wizyt w ciągu tygodnia... sam mam zamiar wznowić studia i nie wyobrażam sobie olać ważny telefon w trakcie wykładu- przecież cichym wyjściem z sali nikomu nie przeszkadzam. Może ty za to powiesz ile razy studenci jadą do ciebie 'nadaremnie' bo ci się odwidziało, bo już nie masz czasu, bo ci studenci gotowi są pomyśleć "że my tu jesteśmy dla nich..." Pewnie tego nawet nie zauważasz.

  • 0

    49. ~kamil  2011-08-03 09:55:23  host: ip-91-207-203-169.comp-serwis.com.pl

    ~MooNTER- nie przesadzam. Wiem co piszę bo mam doświadczenie na uczelni państwowej i prywatnych dwóch. Skoro wyjście w trakcie wykładu bo masz telefon jest dla Ciebie normalne to oznacza że nie tylko lekceważyłbyś wykładowcę ale i brak Ci zwyczajnie podstawowej kindersztuby. A propos Twojego pytania odpowiadam: wilel lat pracuję i ANI RAZU nadaremno nie przyszedł do mnie nikt. Natomiast mnie się zdarzało wielokrotnie przyjść na dyżur gdzie studenci się umawiali i nie byli bo "byznesmeny" pewnie odbierali telefony. A teraz ja mam pytanie do Ciebie ~MooNTER: na jakiej podstawie piszesz, że przesadzam? podaj merytoryczne podstawy ! masz jakieś badania na ten temat ? podaj żródło! jeśli nie masz to zechciej łaskawie nie zabierać głosu bo miałeś doświadczenia z niesolidnym wykładowcą. To tylko subiektywne i tylko jednostkowe Twoje odczucia

  • 0

    50.  2011-08-03 10:28:10

    @32 Ten ekran w dół to genialny pomysł jak ktoś ma Samsunga F300. Co do ściągania zgadzam się z Tobą. Co prawda ja zawsze miałem ściągę. Po prostu lepiej się czułem mając kawałek wiedzy w kieszeni. Ale tylko kilka razy jej użyłem.

  • 0

    51. ~  2011-08-03 21:59:10  host: 87-205-186-131.adsl.inetia.pl

    A zauważyliście, że gdyby ściąganie było zakazane i zakaz był przestrzegany to podstawówkę kończono by ze znacznie niższym wynikiem, szkoły ponadpodstawowe jeszcze słabiej a studia dokańczałoby może z 20% ludzi z których połowa na niskimi ocenami. Ściąganie jest obecne u nas od pokoleń i pokoleń trzeba żeby to zaprzestać, nie tylko zabraniać ściągać ale również zmienić programy nauczania żeby nie uczyć pierdół.

  • 0

    52. ~  2011-08-04 04:42:43  host: p15-08.opera-mini.net

    ZICO 44 domyślam się że gdy urban nabijał się z głowy obcego państwa czyli papieża to uważałeś że to było ciężkie przestepstwo a gdy chodzi o prezydenta rp to nie widzisz problemu, i jak się odniesz do tego? Urban za papieża i lepper za kwasniewskiego płacili kary po 20tys chyba. Jak zrobię stronę na której będzie się strzelać do Benedykta XVI będzie się go porównywać do geja, przywódców zssr itd to uznasz że to wolność słowa? Nie znam nazwiska ani jednego polityka który mówi to samo gdy rzadzi i gdy jest opozycji, punkt widzenia zawsze zależny od punktu siedzenia, przeważnie głosuję na "polskiego rona paula" ty pewnie na katolewice.

  • 0

    54.  2011-08-09 10:31:39

    #53 Chyba zapomniales o bezdomnym, ktorego szukaly sluzby po calym kraju.. Mylisz krytyke z obrazaniem organow panstwowych, co jest karalne w wiekszoci panstw.

  • 0

    55. ~ZICO  2011-08-09 10:44:28  host: public-gprs22555.centertel.pl

    #54: No to poczytaj sobie jak kończy się artykuł w jednej z gazet na ten temat http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/192059,bezdomn y-ktory-obrazil-prezydenta-stanie-przed-sadem.html. Powtórzę raz jeszcze: są inne sposoby na załatwianie tych spraw. Jak służby wpadły do jednej z posłanek (nazwiska celowo nie wymieniam), która palnęła sobie kulkę a przyczyny były nieporównywalnie poważniejsze niż przewinienie owego studenciny to do tej pory jest o tym głośno i krzyczy się jak śmieli to zrobić a jak aresztuje się studenta z powodu głupich wybryków to jest OK?

  • 0

    56.  2011-08-09 11:02:58

    #55 Wez pod uwage to, ze istnieja w panstwie instytucje, ktore w swoja dzialalnosc maja wpisane pewne zachowania i musza zgodnie z tym postepowac. Twoje wypowiedzi wpisuja sie dokladnie w jedna z opcji politycznych (ktorej dzialalnosc jest wrecz odwrotna do nazwy) i charakteryzuja sie tym, ze w stosunku do ex uzywa sie "sp", a w stosunku do obecnego "prezio". Wspomnniany przez Ciebie przypadek "glupiego wybryku" powinien dac do myslenia, ze nalezy brac odpowiedzialnosc za wlasne zachowania. Nawet jesli sie jest studentem..

  • 0

    57. ~  2011-08-09 11:05:43  host: p21-02.opera-mini.net

    Z tego co mi wiadomo to ten człowiek chodzi wolno a nie siedzi i otworzył teraz bardziej lajtową stronę antykomor, starej już nie ma.

  • 0

    58. ~ZICO  2011-08-09 11:51:00  host: public-gprs22555.centertel.pl

    #56: Nie rozumiemy się. Nie neguję działań tych instytucji tylko krytykuję osoby, które do byle czego je angażują. A skrót śp (mam nadzieję, że go znasz) użyłem żeby podkreślić, że chodzi o nieżyjącego prezydenta. Nie wpisuj moich wypowiedzi w żadną z opcji, bo z żadną z nich nie mam nic wspólnego. A czy "prezio" nie brzmi lajtowo? ;-) Szkoda, że za głupie wybryki pociąga się do odpowiedzialności szarego Kowalskiego a np znane nam wszystkim zachowania i wypowiedzi obecnego prezydenta na temat swojego poprzednika sprzed 2010 pozostają bez echa. Zresztą nie to jest tematem newsa.

  • 0

    59.  2011-08-09 12:00:02

    #58 To nie osoby sie angazuja, a instytucje, ktore musza z urzedu podejmowac dzialania. Kowalski przestaje byc szary jesli jego dzialania moga wywolac zle nastepstwa (przyklad: morderstwo w Lodzi). Znane sa wypowiedzi i innych politykow na wspomniany temat oraz te, ktore wypowiadali politycy na urzedzie lamiac konstytucje, a piastowany urzad wymagal by jej strzegli. Za bardzo OT, wiec juz koniec.

  • 0

    60. ~ZICO  2011-08-09 12:21:28  host: public-gprs22555.centertel.pl

    #59: Nie do końca jest to prawdą, bo wielokrotnie nie podejmowały jakichkolwiek działań. Myślisz, że ktoś po strzelance na antykomor.pl poszedłby zastrzelić prezydenta? Wątpię - choćby nawet dla tego, że w przeciwieństwie do asystenta prezydent ma jednak ochronę. OK koniec.

Dodaj swoją opinię