Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uzasadnienie ostatniej decyzji UKE dotyczącej oferty TP

Uzasadnienie ostatniej decyzji UKE dotyczącej oferty TP

WitekT 22 Września 2006 16:29

0 0

Na stronach UKE opublikowano decyzję Prezesa Urzedu dotyczącą niewyrażenia zgody na wprowadzenie przez Telekomunikację Polską oferty promocyjnej rozmowy z rabatem tp.

O odrzuceniu oferty TP przez UKE pisaliśmy wcześniej w tej wiadomości. Oto uzuasadnienie tej decyzji przez UKE:

Decyzją z 14. września Prezes UKE nie wyraził zgody na wprowadzenie przez Telekomunikację Polską do jej oferty handlowej promocji usługi rozmowy z rabatem tp na połączenia miejscowe i strefowe oraz międzystrefowe z 40% opustem.

Promocja polegała na zaoferowaniu abonentowi za stałą miesięczną opłatę w wysokości 1 zł netto możliwości realizowania wszystkich połączeń lokalnych i międzystrefowych w sieci TP z 40% zniżką przez okres 3 miesięcy. Po tym okresie abonent mógłby zrezygnować z usługi lub wykupić ją na normalnych warunkach określonych w cenniku.
Po dokonaniu analizy propozycji TP pod kątem jej zgodności z ustawą Prawo Telekomunikacyjne Prezes UKE uznał, że jest ona sprzeczna z obowiązującym prawem. Zgodnie z art. 46 ust. 3 pkt 3 c) ustawy Prawo Telekomunikacyjne, TP jest zobowiązana do określania cen usług na podstawie kosztów ich świadczenia. Jednocześnie koszty z tytułu świadczenia usług muszą być pokryte przez przychody z ich świadczenia. Tego warunku, zdaniem Prezesa UKE, przedmiotowa promocja nie spełniła. Opłaty zostały ustalone na poziomie niższym niż koszty jednostkowe ponoszone przez TP z tytułu ich świadczenia.

Dokonując oceny projektów cenników TP przedkładanych do zatwierdzenia, Prezes UKE musi brać pod uwagę zarówno interesy konsumentów, jak i wpływ jaki ich wejście w życie będzie miało na rozwój konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych. Korzyści osiągnięte przez abonentów, którzy zdecydowaliby się na skorzystanie z promocji miałyby charakter krótkotrwały, natomiast wpływ tej oferty na rozwój konkurencji na rynku usług telefonicznych byłby zdecydowanie negatywny w dłuższej perspektywie czasowej. Operatorzy alternatywni nie byliby w stanie zaproponować abonentom tak swoim, jak i abonentom TP, analogicznej oferty, a zatem nie mogliby konkurować. Jest to spowodowane przede wszystkim poziomem opłat, jakie muszą ponosić operatorzy alternatywni na rzecz TP z tytułu rozliczeń międzyoperatorskich. Zarówno warunki obowiązującej w praktyce oferty z 2004 roku jak i warunki oferty z 2006 roku powodują, że koszty nie zostałyby pokryte przez wpływy z proponowanych przez TP cen, a ceny ustalone byłyby poniżej kosztów.

Działanie takie jest sprzeczne nie tylko z prawem telekomunikacyjnym. Również ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji uznaje kształtowanie cen poniżej kosztów za czyn nieuczciwej konkurencji. Przyjęcie cennika proponowanego przez TP było zatem niemożliwe z powodu jego sprzeczności z obowiązującym prawem. Zmodyfikowanie go przez TP w zgodzie z prawem i w oparciu o ponoszone koszty pozwoliłoby na zachowanie korzyści dla konsumentów w nieznacznie mniejszej skali i umożliwiłoby jego zatwierdzenie.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~a  2006-09-22 16:53:45  host: 212.160.172.70

  Pani Prezes najpierw informuje, że TP ma 50% marżę na połączeniach lokalnych i międzymiastowych, a potem jak jest próba jej zmniejszenia, to okazuje się, że byłoby poniżej kosztów i Tele2 mogłoby być nieszczesliwe
  chyba jedynym satysfakcjonujacym rozwiazaniem bedzie ogloszenie upadlosci &tp, albo zatrudnienie jako prezesa Nesterowicza (tym bardziej, ze chyba mu ostatnio goraco w T2:)

 • 0

  2. ~  2006-09-22 17:22:26  host: p10-09.opera-mini.net

  Hmmm , "uczciwa konkurencja"... Widac nastala nowa definicja uczciwosci w odniesieniu do wcisnietej na sile komus konkurencji. Faktycznie - ma kto pouczac o uczciwej konkurencji.

 • 0

  3. ~dt  2006-09-23 04:04:21  host: fe2.internetdsl.tpnet.pl

  nie badzcie krotkowzroczni. Spojrzcie na to z perspektywy dlugoterminowej a zobaczycie ze UKE podjal sluszna decyzje

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-156-85-167.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet