Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uzasadnienie ostatniej decyzji UKE dotyczącej oferty TP

Uzasadnienie ostatniej decyzji UKE dotyczącej oferty TP

WitekT 22 Września 2006 16:29

0 0

Na stronach UKE opublikowano decyzję Prezesa Urzedu dotyczącą niewyrażenia zgody na wprowadzenie przez Telekomunikację Polską oferty promocyjnej rozmowy z rabatem tp.

O odrzuceniu oferty TP przez UKE pisaliśmy wcześniej w tej wiadomości. Oto uzuasadnienie tej decyzji przez UKE:

Decyzją z 14. września Prezes UKE nie wyraził zgody na wprowadzenie przez Telekomunikację Polską do jej oferty handlowej promocji usługi rozmowy z rabatem tp na połączenia miejscowe i strefowe oraz międzystrefowe z 40% opustem.

Promocja polegała na zaoferowaniu abonentowi za stałą miesięczną opłatę w wysokości 1 zł netto możliwości realizowania wszystkich połączeń lokalnych i międzystrefowych w sieci TP z 40% zniżką przez okres 3 miesięcy. Po tym okresie abonent mógłby zrezygnować z usługi lub wykupić ją na normalnych warunkach określonych w cenniku.
Po dokonaniu analizy propozycji TP pod kątem jej zgodności z ustawą Prawo Telekomunikacyjne Prezes UKE uznał, że jest ona sprzeczna z obowiązującym prawem. Zgodnie z art. 46 ust. 3 pkt 3 c) ustawy Prawo Telekomunikacyjne, TP jest zobowiązana do określania cen usług na podstawie kosztów ich świadczenia. Jednocześnie koszty z tytułu świadczenia usług muszą być pokryte przez przychody z ich świadczenia. Tego warunku, zdaniem Prezesa UKE, przedmiotowa promocja nie spełniła. Opłaty zostały ustalone na poziomie niższym niż koszty jednostkowe ponoszone przez TP z tytułu ich świadczenia.

Dokonując oceny projektów cenników TP przedkładanych do zatwierdzenia, Prezes UKE musi brać pod uwagę zarówno interesy konsumentów, jak i wpływ jaki ich wejście w życie będzie miało na rozwój konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych. Korzyści osiągnięte przez abonentów, którzy zdecydowaliby się na skorzystanie z promocji miałyby charakter krótkotrwały, natomiast wpływ tej oferty na rozwój konkurencji na rynku usług telefonicznych byłby zdecydowanie negatywny w dłuższej perspektywie czasowej. Operatorzy alternatywni nie byliby w stanie zaproponować abonentom tak swoim, jak i abonentom TP, analogicznej oferty, a zatem nie mogliby konkurować. Jest to spowodowane przede wszystkim poziomem opłat, jakie muszą ponosić operatorzy alternatywni na rzecz TP z tytułu rozliczeń międzyoperatorskich. Zarówno warunki obowiązującej w praktyce oferty z 2004 roku jak i warunki oferty z 2006 roku powodują, że koszty nie zostałyby pokryte przez wpływy z proponowanych przez TP cen, a ceny ustalone byłyby poniżej kosztów.

Działanie takie jest sprzeczne nie tylko z prawem telekomunikacyjnym. Również ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji uznaje kształtowanie cen poniżej kosztów za czyn nieuczciwej konkurencji. Przyjęcie cennika proponowanego przez TP było zatem niemożliwe z powodu jego sprzeczności z obowiązującym prawem. Zmodyfikowanie go przez TP w zgodzie z prawem i w oparciu o ponoszone koszty pozwoliłoby na zachowanie korzyści dla konsumentów w nieznacznie mniejszej skali i umożliwiłoby jego zatwierdzenie.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~a  2006-09-22 16:53:45  host: 212.160.172.70

  Pani Prezes najpierw informuje, że TP ma 50% marżę na połączeniach lokalnych i międzymiastowych, a potem jak jest próba jej zmniejszenia, to okazuje się, że byłoby poniżej kosztów i Tele2 mogłoby być nieszczesliwe
  chyba jedynym satysfakcjonujacym rozwiazaniem bedzie ogloszenie upadlosci &tp, albo zatrudnienie jako prezesa Nesterowicza (tym bardziej, ze chyba mu ostatnio goraco w T2:)

 • 0

  2. ~  2006-09-22 17:22:26  host: p10-09.opera-mini.net

  Hmmm , "uczciwa konkurencja"... Widac nastala nowa definicja uczciwosci w odniesieniu do wcisnietej na sile komus konkurencji. Faktycznie - ma kto pouczac o uczciwej konkurencji.

 • 0

  3. ~dt  2006-09-23 04:04:21  host: fe2.internetdsl.tpnet.pl

  nie badzcie krotkowzroczni. Spojrzcie na to z perspektywy dlugoterminowej a zobaczycie ze UKE podjal sluszna decyzje

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-128-172.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy rozważasz zmianę systemu przy najbliższej wymianie głównego telefonu?

Android cieszy się większą lojalnością swoich użytkowników niż iOS

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet