Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uwolnienie pętli lokalnej zablokuje podział TP?

Uwolnienie pętli lokalnej zablokuje podział TP?

LuiN 17 Marca 2008 10:49

0 0

Jeśli TP nie blokowałaby dostępu operatorom komercyjnym i doszłoby m.in. do uwolnienia pętli lokalnej, UKE nie mógłby dokonać podziału operatora - powiedziała w telewizji TVN CNBC Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jak przekazała prezes UKE, jest to zasada prawna. Jeśli dotychczas podjęte środki regulacyjne skutkują, czyli jeśli m.in. pętla lokalna zostanie uwolniona, regulator nie może dokonać podziału operatora w separacji funkcjonalnej czy strukturalnej. Dodała jednak, że nie oznacza to zmiany stanowiska UKE w tej sprawie.

Nie cofamy się. (...) w połowie roku będziemy wiedzieli, czy dokonujemy podziału, a oceny tej dokonamy m.in. na podstawie tego, jak się zachowywała do tego czasu TP SA i czy zmiany w zapewnieniu dostępu dla operatorów komercyjnych będą miały charakter trwały i niedyskryminacyjny - powiedziała Streżyńska.




Sprecyzowała, że wyniki analizy powinny być znane koło czerwca- lipca. UKE musiał unieważnić pierwszy przetarg na wykonanie analiz, co spowodowało miesięczne opóźnienie. Gdyby spółka udostępniła pętlę lokalną, byłaby to "bardzo duża przeszkoda", by podzielić Telekomunikację Polską.

Będzie to oznaczało, że środki regulacyjne (...) odniosły swoje rezultaty, a ustawa pod tym względem jest dość jednoznaczna. Chyba że w innych dziedzinach działalności TP, w innych obszarach udostępniania sieci na rzecz operatorów niezależnych, będziemy mieć poważne problemy - wówczas wracamy do idei funkcjonalnej separacji.

Prezes oceniła, że gdyby decyzja o podziale nie była regulowana przepisami prawa, a zależała wyłącznie od decyzji regulatora, zdecydowałaby się na podział.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 11
  • 0

    1.  2008-03-17 10:56:50

    No może dobrze, że proawo to reguluje a nie wewnętrzne przekonanie decydenta... Znam sytuację, ze nie było zgody na lokalizację stacji, bo decydent bardziej wahadełku ufał niż prawu i nauce ;-) To oczywiście nie wprost było blokowane i oczywiście wahadełko to też ostre przedstawienie stanowiska, ale tak należałoby to skwitować właśnie ;-) Na szczęście w większości przypadków już nie trzeba uzyskiwać dezycji środowiskowych, które wydawają niestety, w większości nieprzygotowani do tego urzędnicy.

  • 0

    2.  2008-03-17 11:11:26

    Telefonia stacjonarna od dawna przestała mnie interesować :-)))

  • 0

    3. ~dr  2008-03-17 11:44:54  host: plus-96-101.polkomtel.com.pl

    Są głosy, że w rezultacie tego zamieszania TP zostanie jedynie podzielona na T i na P...

  • 0

    4. ~TLC  2008-03-17 11:55:55  host: dynamic-87-105-131-124.ssp.dialog.net.pl

    Moze pojsc jeszcze dalej... Uwalniemy petle lokalne, ale firmy ktore korzystaja z uwolnienia musza po okresie powiedzmy 5 lat od pierwszego skorzystania z petli lokalnej uwolnic swoja innym podmiota z rynku. Mysle ze 5 lat to wystarczajacy okres zeby sie "wyzarly" na petli TPSA. Ale na uwolnine petle wpuszczalbym tylko firmy ktore maja dobrze rozwinieta infrastrukture a nie jakies tam wypierdki i po tych 5 latach nakaz uwolnienia wlasniej petli czy infrastruktury obowiazywalby tylko te firmy. Czyli w praktyce Dialog i Netia biora petle lokalna od TPSA to po 5 latach Dialog ma prawo korzystac z petli lokalnej Neti i vice versa. Chcesz skorzystac z petli lokalnej TPSA=najpier wybuduj swoja infre a nie pasozytuj na czym co bylo budowane przez 40 lat.

  • 0

    5.  2008-03-17 12:14:47

    To jest nadzieja, że tele2 zostanie w Polsce:)

  • 0

    6. ~pepe  2008-03-17 12:38:11  host: chaos.tpnet.pl

    Proszę piszcie na temat,nie wylewajcie swojej głupoty i żalów życia na forum...

  • 0

    7. ~Tymon  2008-03-17 13:51:06  host: 212.160.172.70

    Podział, podziałem. Chyba na Telepolis był publikowany raport odnoście rozwoju internetu na świecie. Z "pewnych względów" w naszym kraju szybciej rozwija się internet bezprzewodowy, choć wiadomo, że więcej ludzi korzysta z netu drutowego nawet w Polsce. Masz rację TLC, bez inwestycji w infrastrukturę nic z tego nie będzie, a rozszerzanie idei LLU na operatorów wirtualnych (czt. bez infrastruktury) to krzywda dla rynku i klienta a nie monopolisty. No chyba, że ktoś liczy, że monopolista upadnie i za 5% wartości "KTOŚ" sprzeda jego zasoby na "wolnym rynku" :)))

  • 0

    8. ~ukenamuniu  2008-03-17 20:47:58  host: nat-go2-1.aster.pl

    piotrM: przy uwolnieniu pętli operator korzystający musi doprowadzić do centrali TP kabel z parami miedzianymi (np. 100 parowy) lub światłowód, by z przełącznicy przejąć linię/abonenta. Robienie czegoś "swojego" nie jest w zwyczaju Tele2.

  • 0

    9.  2008-03-18 08:23:16

    piotrM - Tele2 nie zostanie - im zależy tylko na trzepaniu kasy pod hasłami uczciwej konkurencji, któą nie są na pewno, a nie na jej wydawaniu ;-) ~Tymon - czas założyć firmę , kupić sprzętu i stać się konkurencją dla Tepsy! A może w pewnej perspektywie może nawet budować własną "ostatnią milę"?? Przecież to drobne na fryzjera, aż dziwne, ze mądrzy z Tele2 na to nie wpadli jeszcze...

  • 0

    10.  2008-03-18 08:24:08

    ~ukenamuniu - a propos Tele2... gdzie ja czytałem, ze Tele2 ma najlepszą sieć w Polsce??

  • 0

    11. ~Tymon  2008-03-18 11:31:15  host: 212.160.172.70